Nejlepší kloubní výživa pro koně 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Po kloubní výživě pro koně byste se neměli začít poohlížet až ve chvíli, kdy je něco v nepořádku, ale slouží také jako prevence. Už období vývinu je pro koňské klouby velkým zápřahem a právě správně zvolená kloubní výživa těmto zvířatům pomůže se s velkou zátěží vyrovnat.

Tyto doplňky stravy jsou pak nezbytné jak pro sportovní koně, tak i pro ty, kteří až tak vytěžováni nejsou. Náš průvodce vám poslouží k tomu, abyste vybrali ty nejvhodnější a byli si tak jisti, že jste pro své zvíře udělali maximum.

Nejlepší kloubní výživa pro koně

Na trhu je nespočet kloubních výživ pro koně a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší kloubní výživy pro koně dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat kloubní výživu pro koně?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší kloubní výživa pro koně

Alavis Triple Blend Extra Silný

Množství: 700 g
Orientační cena: 1 000 Kč
2. nejlepší kloubní výživa pro koně

Contipro Pharma Geloren HA

Množství: 1350 g
Orientační cena: 1 400 Kč
3. nejlepší kloubní výživa pro koně

Alavis MSM

Množství: 600 g
Orientační cena: 800 Kč
4. nejlepší kloubní výživa pro koně

Orion Pharma Aptus Apto-Flex Equine vet sirup

Množství: 1000 ml
Orientační cena: 2 000 Kč
5. nejlepší kloubní výživa pro koně

Nutri Horse Chondro tbl

Množství: 1000 g
Orientační cena: 900 Kč

Jak vybrat kloubní výživu pro koně?

To, že spousta tvrzení v reklamách na kloubní výživu pro koně je pouze marketingovým trikem, většina zákazníků tuší. Stejně jako to, že nezbyde, než si informace na přebalech produktů pořádně prostudovat. Jak se ale mezi všemi těmi cizími slovy a názvy připomínajícími hodiny chemie zorientovat? I s tím vám tento článek poradí. Podle jakých faktorů tedy vybírat?

1. Podle složení

Studium údajů na obalech produktů sice pro většinu z nás není nejzábavnější činností, v tomto případě je však alfou a omegou správného výběru. Jaké látky ve složení hledat?

  • Chondroitin sulfát

Chondroitin sulfát je důležitou stavební složkou chrupavek, kostí i pojivových tkání. V kloubní výživě má protizánětlivou a také preventivní funkci jako ochrana před osteoartritidou. Využívána je i jeho schopnost udržovat v chrupavce vodu, což podporuje její pružnost. Nejnovější průzkumy ukazují, že jeho účinky se zvyšují, pokud je podáván společně s glukosaminem. (zdroj)

  • Glukosamin sulfát

Stejně jako chondroitin je i glukosamin sulfát důležitou součástí chrupavek. V kloubní výživě je využíván pro své protizánětlivé účinky a také jako prevence.

  • MSM

Pod zkratkou MSM je skrytá sloučenina methylsulfonylmethan, která je využívána jako přírodní zdroj síry a do kloubní výživy je přidávána pro své protizánětlivé účinky. Zároveň je účinná v tlumení bolesti při otocích.

  • Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí kloubního maziva a v kloubních doplňcích plní analgetickou a protizánětlivou funkci. Zároveň funguje jako podpora růstu kostí.

  • Kolagen

Kolagen představuje základní stavební kámen pro všechny pojivové tkáně v těle a působí tak jako ochrana a výživa pro šlachy a vazy. V kloubní výživě také pomáhá urychlovat jejich regeneraci. Někdy se můžete setkat i s pojmem hydrolyzovaný kolagen, což je forma, v níž je kolagen rychleji vstřebatelný.

2. Podle koncentrace důležitých látek

Jen to, že ve složení výše uvedené účinné látky najdete, nestačí. Důležité je totiž jejich množství. Obecně můžeme říci, že čím je koncentrace aktivních látek v kloubní výživě vyšší, tím samozřejmě lépe.

Porovnání jednotlivých produktů je však v tomto ohledu poněkud matoucí a složité, neboť výrobci uvádějí množství látek různými způsoby a v různých jednotkách. Je tak zapotřebí pečlivě studovat a přepočítávat, zda hodnoty odpovídají doporučeným denním dávkám. To sice není v našich silách udělat za vás, ale pomůžeme vám s tím, jak velké dávky konkrétní látky koně potřebují.

Chondtroitin sulfát – doporučená dávka je mezi 1250 – 5 000 mg / den
Glukosamin sulfát – doporučená dávka je 6 000 – 10 000 mg / den
MSM – doporučená dávka je 20 000 mg / den
Kyselina hyaluronová – doporučená dávka je 100 mg / den
Kolagen – doporučená dávka je 40 000 mg / den
(zdroj)

3. Podle formy

Kloubní výživa může být podávána v několika různých formách. Na našem trhu se setkáváme především se sirupy, tabletami, prášky a gely. Forma sice nemá žádný vliv na účinnost produktu, ale hraje roli v tom, jak ji zvíře přijme. Abyste totiž měli stoprocentní přehled o tom, jaké množství látky kůň dostává, je nutné, aby výživu snědl celou a pokud možno najednou.

Přihlédněte tedy především k preferencím zvířete. Pokud už se s některou z těchto forem setkal a nemá s ní problém, můžete stejnou formu podávání zvolit i u kloubní výživy. Jestliže s tím zkušenosti nemáte, vyzkoušejte pro začátek sirupy či tablety, jejichž podávání bývá nejjednodušší.

4. Podle ceny

Jak nejspíš tušíte, vybírat kloubní výživu podle ceny není dobrý nápad. Dobrou zprávou však může být to, že v tomto případě neplatí, že dražší produkt rovná se automaticky lepší.

Některé firmy do kloubní výživy přidávají látky, které pouze dobře znějí, ale ve skutečnosti koni nijak zvlášť nepomohou a pouze uměle navyšují cenu. Proto se vyplatí nejdříve prostudovat složení a až po výběru několika odpovídajících produktů přihlédnout k jejich ceně.

Často kladené otázky

Kdy začít uvažovat o kloubní výživě pro koně?

Řada odborníků se shoduje na tom, že kloubní výživu lze podávat už hříbatům jako prevenci před možným poškozením v průběhu růstu. Dávky se pak zvyšují v závislosti na tom, jak moc je zvíře vytěžováno. (zdroj)

Jak dlouho koni kloubní výživu podávat?

Pokud s kloubní výživou koně začnete, doporučuje se s ní už nepřestávat a podávat ji do konce jeho života. Zvláště, pokud se už u zvířete objevily obtíže s klouby, se totiž po vysazení výživy problémy rády vrací.

Výjimkou může být především u mladých koní stav, kdy jim byly podávány vyšší dávky například po operaci či zranění. V tom případě je možné dávky po několika týdnech snížit.

Mohou kloubní výživu pro koně užívat i lidé?

Jak už název napovídá, kloubní výživa pro koně je určena pro koně. Možná ve svém okolí máte člověka, který si účinky koňských preparátů na sobě pochvaluje, ale dlouhodobě to není nejlepší řešení. Problém spočívá především v dávkování. Koně potřebují daleko větší dávky látek podporujících zdraví kloubů než lidé, a hrozit tak může předávkování. (zdroj)

Každopádně přípravky pro koně poslední dobou používá čím dál více lidí, kteří hlásí pozitivní výsledky (zdroj). Pokud snížíte doporučené dávky, neměl by být problém. V tomto případě však doporučujeme tohle rozhodnutí prodiskutovat s lékařem.

Může se kůň výživou předávkovat?

Ano, stejně jako u všech doplňků stravy i zde může hrozit předávkování. Proto se držte doporučeného denního dávkování a informací na obalu produktu. (zdroj)

Má kloubní výživa význam i pro koně seniora?

Ano, i starší koně výživu ocení a pomůže jim doplnit zásoby všech potřebných látek. Lépe tak budou snášet zvýšenou zátěž na klouby způsobenou stářím. (zdroj)

Shrnutí

Před nákupem kloubní výživy si nejdříve ujasněte, zda potřebujete řešit nějaký konkrétní problém svého zvířete, nebo zda vám jde především o prevenci. Poté už přichází na řadu mravenčí práce spočívající v důkladném studiu obalu výrobku. Pozornost věnujte obsaženým látkám a také samozřejmě jejím koncentracím a ujistěte se, zda odpovídají doporučeným denním dávkám koně. Následně můžete vybrat vhodnou formu výrobku. Zde přihlédněte především k preferencím samotného zvířete. Cena by v tomto případě měla být až na posledním místě, neboť levný výrobek, který však koni v podstatě nic nedá, by pro vás znamenal vyhozené peníze.

Odborné publikace o suplementech pro koně

Uvádíme zde hrstku odborných publikací, ze kterých jsme čerpali při sestavování tohoto nákupního rádce:

  1. Joint supplements: do they really work?
  2. The Truth About Supplements
  3. Review of Glucosamine-Containing Oral Joint Supplements: Are They Effective in the Horse?

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu