Nejlepší kočkolity & steliva pro kočky 2021 – Jak je vybrat? (zkušenosti)

Kočky jsou velmi čistotná zvířata. Z toho však občas pramení i jejich vybíravost a každý majitel ví, že svou nespokojenost umí dát velmi jasně a rychle najevo. Proto je třeba věnovat velkou pozornost i koupi zdánlivě možná nepodstatného steliva do kočičího záchodu.

Ne každé, které se bude zamlouvat vám, totiž bude vyhovovat vašemu zvířecímu miláčkovi.  

OSM nejlepších kočkolitů & steliv pro kočky

Na trhu je nespočet kočkolitů (podestýlek pro kočky) a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a vzdělat se, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší kočkolity dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat správný kočkolit? , kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

Nejlepší kočkolit dle Vše-pro-zvířátka.cz

Cats Best ÖkoPlus

„Nejprodávanější kočkolit v roce 2021„

Typ kočkolitu: Přírodní
Množství: 40l
Orientační cena: 600 Kč
2. nejlepší kočkolit

Magic CatClin 

„Podestýlka, jenž zápach eliminuje, nikoli pouze zachycuje“

Typ kočkolitu: Silikátové
Množství: 8l
Orientační cena: 200 Kč
3. nejlepší kočkolit

Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite 

„Jemný kočkolit s dobrým poměrem ceny a kvality“

Typ kočkolitu: Bentonitové
Množství: 10kg
Orientační cena: 100 Kč
4. nejlepší kočkolit

Magic Pearls Litter  

„Stelivo, které vydrží dlouho a dobře pohlcuje pachy“

Typ kočkolitu: Silikátové
Množství: 16l
Orientační cena: 400 Kč
5. nejlepší kočkolit

Kočkolit Mikeš  

„Cenově dostupné hrudkující stelivo s dobrými uživatelskými recenzemi“

Typ kočkolitu: Přírodní
Množství: 10kg
Orientační cena: 100 Kč
6. nejlepší kočkolit

Biokat´s Bianco Fresh

„Oblíbená kočičí podestýlka s jemnou svěží vůní „

Typ kočkolitu: Přírodní
Množství: 10kg
Orientační cena: 200 Kč
7. nejlepší kočkolit

GREEN cat

„Ekologické (biologicky rozložitelné) stelivo pro kočky“

Typ kočkolitu: Přírodní
Množství: 12l
Orientační cena: 150 Kč
8. nejlepší kočkolit

Asan Cat Pure stelivo

„Kvalitní, bezprašný kočkolit, který můžete i spláchnout“

Typ kočkolitu: Ekologické
Množství: 45l
Orientační cena: 400 Kč

Jak vybrat ten správný kočkolit?

Výběr toho nejlepšího steliva bývá často kompromisem mezi našimi potřebami a potřebami kočky. Protože ale určitě nechcete, aby váš čtyřnohý miláček najednou začal odmítat svou toaletu používat, snažte se kočičí požadavky před těmi svými, například, co se absorpce pachů týká, upřednostnit. Spokojený domácí mazlíček vám to zajisté vrátí.

Největší rozdíl mezi jednotlivými typy kočkolitů je v materiálu, z nichž jsou vyrobeny. Od toho se pak odvíjí další vlastnosti, na základě nichž se můžete při výběru rozhodovat, jako je například cena, šetrnost i otázka bezpečnosti. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale podle našeho průvodce se budete moci rozhodnout, který typ vám, potažmo vašemu zvířecímu příteli, bude vyhovovat nejvíce.

I. Podle materiálu

Jednotlivé typy steliva se liší především materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Setkáme se s těmito základními:

  • Bentonitové – tento druh steliva se občas nazývá také jako minerální. Jeho základem je totiž jílovitá hornina bentonit, která při styku s tekutinou mění svou konzistenci na mazlavou hmotu. Z kočičí moči se tak u tohoto druhu kočkolitu stávají hrudky, které se snadno odklízejí. Z tohoto důvodu je bentonitové stelivo velmi oblíbené.
  • Silikátové – občas se můžeme setkat i s názvem silikagelové stelivo. Tento druh má pórovitou strukturu, která do sebe tekutiny vsakuje, a není tak třeba je po každém použití vynášet.
  • Přírodní – pro výrobu tohoto druhu steliva se nejčastěji používá dřevo, a to jak smrkové či jedlové, tak i to exotické.
  • Recyklované – setkat se můžeme i s recyklovanými a ekologickými druhy kočkolitů, které se vyrábějí z novin či starých plenek.
  • Speciální – v případě automatických kočičích toalet je zapotřebí také speciální druh steliva, které je po každém použití čištěno a propíráno. (zdroj)

II. Podle prašnosti

Jedním z parametrů, v nichž se jednotlivé typy steliv liší, je prašnost. Ta je naprosto nejvyšší u bentonitového typu kočkolitu. Znamená to nevýhodu nejen pro vás, neboť budete muset v okolí kočičí toalety často zametat či vysávat kousky steliva, ale i pro samotnou kočku, která tyto prachové částice bude při používání toalety vdechovat.

U ostatních druhů steliv je prašnost buď velmi nízká, nebo žádná.

III. Podle absorpce pachů

Tento faktor patří k těm, které majitele zajímají nejvíce. Páchnoucí toaleta však zároveň není ani nic, co by se líbilo vaší kočce, takže se jedná o velmi podstatné kritérium. V tomto ohledu vyčnívají silikonová a také dřevěná (přírodní steliva), která dokáží pachy pohlcovat velmi dobře. Bentonitové i recyklované za nimi zaostávají.

Možnou alternativou jsou parfémovaná steliva, která ale nebývají odborníky příliš doporučována. Některé kočky totiž mohou spíše odpuzovat a také kvůli nim snadněji zapomenete na důkladný a nezbytný úklid kočičí toalety. (zdroj)

IV. Podle absorpce tekutin

Z hlediska praktičnosti nás zajímá také schopnost pohlcovat tekutinu, tedy moč. V tomto ohledu opět o něco vedou silikonová a přírodní steliva, ale ani bentonitové si nevede špatně. Má totiž tu výhodu, že po absorpci tekutin utvoří hrudky, které lze ihned vynést. Silikonová a přírodní steliva moč drží uvnitř jednotlivých „granulí“ a ta tak zůstává v toaletě tak dlouho, dokud její obsah kompletně nevyměníte.

V. Podle pohodlí

Jak jsme již zmiňovali, je důležité myslet i na pohodlí našich mazlíčků. Některé druhy steliva jsou pro ně totiž příjemnější než jiné. Z tohoto hlediska vyniká to bentonitové, protože svou strukturou nejvíce připomíná písek a je tak pro kočky přirozené. Silikonová a steliva z dřevěných peletek jsou oproti tomu kvůli větším kusům materiálu pro některé kočky nepohodlná, protože je tlačí do tlapek. (zdroj)

VI. Podle šetrnosti k přírodě

Vzhledem k nutnosti měnit stelivo alespoň jednou do měsíce (spíše však častěji), je jasné, že jeho spotřeba po dobu života kočky je opravdu vysoká. I z tohoto důvodu možná chcete myslet i na přírodu a vybrat to nejekologičtější. Jejich vyhazování do popelnice nebo splachování do záchodu totiž není zrovna tou nejšetrnější variantou. V tomto ohledu je jednoznačným favoritem přírodní dřevěné stelivo, které je kompostovatelné.

VII. Podle ceny

Spotřeba kočkolitu není nízká, a zvláště, pokud máte více koček, může být velmi nákladnou záležitostí. Otázka ceny vás pak logicky při nákupu bude také zajímat. Oproti ostatním druhům výrazněji ušetříte s recyklovatelným i bentonitovým typem steliva. Naopak dřevěné patří k těm nejdražším, ale zase vydrží o něco déle. Více peněz si připravte i na nákup silikonového steliva.

Ačkoliv chápeme, že je cena důležitým faktorem, neřiďte se pouze podle ní. Vezměte v potaz i ostatní výhody a nevýhody daného typu a také to, jak často stelivo měníte.

Často kladené otázky

1. Jak často kočkolit měnit?

To záleží především na zvoleném typu steliva. Bentonitové stelivo tvoří z moči hrudky, které je třeba průběžně vynášet, a vzniká tak vyšší spotřeba kočkolitu. Oproti tomu silikátové či přírodní stelivo uzamyká moč dovnitř a stačí jej tak měnit jednou za 2 – 4 týdny, ale za to kompletně.

2. Jak kočku naučit na nový typ steliva?

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli přejít na jiný typ steliva, učiňte tak pokud možno postupně. Nejlepším způsobem je vedle kočičí toalety se stávajícím druhem kočkolitu umístit druhý záchod s novým typem. Kočka bude zvědavá a bude chtít nové možnosti vyzkoušet. Poté můžete začít postupně nahrazovat původní stelivo novým. (zdroj)

3. Jaké stelivo je vhodné pro koťata?

Pro koťata je zpočátku vhodnější použít nehrudkující typ steliva. Hrudkující totiž mohou zkoušet sníst a mohlo by se jim také nepříjemně lepit na tlapky.

Shrnutí

Výběr vhodného steliva je velmi individuální záležitostí. Neexistuje jeden dokonalý typ, každý z nich má své klady i zápory a sami si musíte zvolit, které jste více ochotni akceptovat.

Bentonitový typ steliva je levný, dělá hrudky, které lze snadno vyhazovat, ale je velmi prašný, což je nepříjemnost pro pořádek v bytě i pro samotnou kočku.

Silikátové stelivo déle vydrží, dobře absorbuje pach i tekutinu, ale výrazněji otřese s vaší peněženkou a nepatří k těm ekologickým.

Dřevěné či přírodní stelivo sice k přírodě šetrné je, ale nezvládá příliš dobře pohlcovat pachy, jeho spotřeba je vyšší a patří k těm nejdražším.

Recyklovatelné vás svou cenou potěší, ale zaostává v pohlcování pachů a je třeba jej častěji měnit.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu