13 důvodů, proč si (ne)pořizovat korálovku

Rozhodnout se pouze pro korálovku je jako si říci, že si pořídíme „nějakého psa“. Stejně jako u chlupáče, i u korálovek existují, dle chovatelů, poměrně velké rozdíly mezi druhy, poddruhy a krevními liniemi těchto roztomilých plazů. Budeme se snažit podat o korálovkách co nejucelenější obecné informace. Závěrem si představíme několik nejčastěji chovaných druhů korálovek u nás. Není v lidských silách seznámit se s každým druhem, poddruhem a linií v tomto článku zvlášť.  

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat korálovku 

  • I když většina živočichů výraznými barvami varuje okolí před svou nebezpečností, korálovka je zcela neškodná. Korálovky pouze převzaly know how velmi jedovatých korálovců apouze se jedovatě tváří. Uspořádání barev na jejich šupinatém těle je obvykle jiné než u korálovců, ale toto ochranné zbarvení funguje více než dobře.
  • Odborná literatura uvádí asi 14 druhů korálovek s množstvím poddruhů. Některé se v zajetí mezi sebou kříží. Vybrat si můžete od hada v dospělosti stěží půlmetrového, až po korálovku, která měří téměř dva metry. 
  • Chovatelskou prací vzniká také množství mutací barev i kreseb. U korálovek se při výběru vyžije každý estét.
  • Korálovky jsou naprosto skvělými mazlíčky i pro menší děti. 
  • Obecně je povaha korálovek klidná a mírná. Ke kolizím s chovateli téměř nikdy nedochází, pokud dodržíte pravidla bezpečné manipulace s hadem.
  • I díky velikosti korálovek se s nimi velmi dobře manipuluje.
  • Korálovky jsou velmi nenáročné na prostor. I v malém bytě můžete bez potíží chovat desítky těchto atraktivních mazlíčků.
  • Korálovky netrpí samotou a docela klidně můžete chovat jen jednu. Ale v páru je jim mnohem lépe.
  • Vzhledem k tomu, že jejich přirozené prostředí se mnoho neliší, co se vzdušné vlhkosti nebo teploty týče, od toho středoevropského, nejsou příliš náročné ani na péči.

ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat korálovku 

  • Každé mládě je roztomilé a o malé korálovce to platí snad dvojnásobně. Bohužel mláďata mají mnohdy problémy s příjmem potravy. Je proto více než vhodné si pořídit korálovku již rozkrmenou. Ani tak však nemáte jistotu, že mladý had nezačne v novém domově stávkovat a odmítat potravu.
  • Jestliže se rozhodnete chovat pouze jednu korálovku, doporučujeme pořídit si samečka. Samičky  chované osamotě mají tendence klást neoplozená vejce a mnohdy na to doplatí životem.
  • Přestože se korálovky dobře snášejí, není dobrý nápad chovat v jednom teráriu více jedinců různé velikosti. Zejména u druhu Lampropeltis getula by na tenhle nápad mohly menší exempláře doplatit. Korálovky se totiž ve volné přírodě, mimo jiné, živí i menšími hady a kanibalismus není výjimečný.
  • Jak jsme psali výše, korálovky jsou povahy mírné a slunné. Ovšem ne v období krmení a do půl roku věku. V době, kdy přijímají potravu může rozvášněná korálovka snadno zaměnit kořist za ruku chovatele. Mláďata jsou často v přírodě potravou svých větších příbuzných a dokud nedorostou ,,bezpečné´´ velikosti, jsou velmi plachá a vždy připravena se bránit.

Shrnutí

Jako u hroznýšů, i u korálovek může docházet ke křížení různých poddruhů a dokonce i druhů korálovek. Avšak narozdíl od hroznýše královského, je mnohem jednodušší sehnat čistokrevnou korálovku z českého chovu. Jestliže se rozhodnete pro křížence či čistokrevné zvířátko, v obou případech získáte originálního, atraktivně zbarveného, mírného a klidného hadího společníka.

Chov korálovky 

Korálovky za účelem chovu držíme buď v párech nebo, ideálně, v chovných skupinách. Ideální jsou dvě samice na jednoho samce. Pokud chceme zvýšit pravděpodobnost oplození samic ( špatně určené pohlaví, neplodnost samce nebo samice), je možné držet na dva samce čtyři samice. Pro odchov korálovek je třeba dodržovat období zimování od konce listopadu do začátku března. V této době snížíme teplotu v teráriu na 10 – 15 stupňů a korálovkám nesvítíme. V tomto období taktéž nepřijímají potravu. Po zimování postupně navyšujeme teplotu a nabídneme i něco k snědku. Při krmení hady oddělujeme.  Po úspěšném páření naklade samice ( podle druhu ) 5 – 15 vajec s kožovitým obalem. Je vhodné jí k tomuto účelu přichystat vhodné místo – úkryt s vlhkým podkladem a malým vstupem, kam se pohodlně vejde i s vejci, ale nebude příliš velké. O snůšku se korálovky nestarají. Až samice vejce sama opustí, přemístíme je do inkubátoru na vhodný substrát ( vermiculit, perlit..) a volně zakryjeme vlhkým rašeliníkem. Průběžně kontrolujeme, zda vejce neplesniví a rostou. Pokud splaskávají, můžeme přidat na vlhkosti rosením. Při teplotě 27 stupňů se malé korálovky začnou asi po 60 dnech líhnout. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=HPDvFPA5-3U

Před pořízením korálovky je důležité jí vybudovat vhodné obydlí. Minimální rozměr pro jednoho hada je 65cm x 40cm x 30cm (dšv). Větším samozřejmě nic nepokazíme. 

V teráriu by pak neměla chybět:

  • miska na vodu ( ideálně poměrně nízká a dostatečně široká, aby se do ní mohl had vejít)
  • zdroj tepla a světla (žárovka, topný kámen…)
  • úkryty ( ideálně, aby v něm had byl ,,na těsno´´)
  • substrát
  • silná větev na lezení
  • regulovatelné větrací otvory 
  • teploměr
  • vlhkoměr
  • kůra, kameny a jiné přírodniny, které hadovi pomohou při svleku

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro korálovku najdete například zde.

Na dno terária lze použít lignocel, rašelinný substrát, dubové nebo bukové štěpky nebo jiné druhy terarijních substrátů. Velmi vhodné je přidat i kořen či několik větších kamenů, které korálovce pomohou při svlékání. Korálovky ocení i písek ve vyšší vrstvě, popřípadě promíchaný písek s rašelinou. Mnohé druhy se poměrně rády zahrabávají.Terarijní substráty  mají výhodu v tom, že částečně zadržují požadovanou vlhkost. Ta by se měla běžně pohybovat okolo 50 – 70%. Vlhkost v teráriu můžeme zajistit rosením každý večer po celé ploše terária.Denní teplota je v ideálním případě mezi 25 – 28 st. V noci by neměla klesnout pod 20 st.

Mláďata korálovek krmíme myšími holaty a jak hadi rostou, předkládáme větší mladé myši. Podle druhu můžeme dospělým korálovkám nabídnout i mastomyši, mladé potkany, kuřátka nebo jiná mláďata ptáků. Zpočátku je intenzita krmení poměrně vysoká 1 -2x týdně, jak had roste prodlevy mezi krmením se zvyšují. Dospělé korálovky krmíme jednou za 10 až 14 dní. 

Důležité informace o korálovkách

Délka:40 cm – 2 m
Původ:Střední a Jižní Amerika
Vhodná ubikace: terárium
Cena:dle druhu, stáří a barevné mutace od 700 kč výše
Délka života:12 – 20 let
Aktivita: v noci

Nejběžnější druhy korálovek

Korálovka šedá (Lampropeltis alterna)

Šedě zbarvená korálovka s tenkými černými kroužky ohraničujícími červený silný pruh. Tento druh korálovky dorůstá délky 70 – 140 cm. Jako podklad v teráriu má tento druh v oblibě písek smíchaný s jemným štěrkem. Zimuje asi 8 týdnů při teplotě  okolo 7 stupňů. Po zimování se páří a zhruba za 4 – 8 týdnů klade vejce. Ta se líhnou v inkubátoru za 60 – 75 dní při teplotě 27 – 29 stupňů.15 cm dlouhá mláďata zprvu obvykle nechtějí přijímat hlodavce a je třeba je rozkrmit.

Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

Existuje 24 poddruhů této korálovky, které se od sebe liší jak zbarvením, tak způsobem života. Obvykle mají červené tělo lemované černými proužky se žlutým jádrem. Patří mezi nejčastěji chovaný druh korálovek. Jsou nenáročné na chov, mírné a nekousavé povahy. Stejně jako korálovka šedá dává přednost písečnému podkladu. Samice mohou v chovné sezoně snést vejce i 2x. V každé snůšce je 5 – 12 kožovitých vajec, která se líhnou po 50 – 60 dnech v inkubátoru s 90% vlhkostí. Může se u nich projevit kanibalismus, proto je vhodné je rozdělit do samostatných boxů. Mladé korálovky sedlaté v mnoha případech odmítají potravu a musí být krmeny násilně. Mnohdy toto období trvá až do jednoho roku věku. Proto je lepší opravdu kupovat už rozkrmené zvíře.

Korálovka pruhovaná (Lampropeltis getula)

Má 8 známých poddruhů, které se liší barvou i kresbou na těle. Má téměř černou barvu s krémovými pruhy. Patří k větším korálovkám, dorůstá délky 120 – 180 cm a je i poměrně dlouhověká. Dožívá se až 21 let.  Její velikosti je třeba přizpůsobit i terárium. Minimální rozměr by měl být 80x40x40 cm s písečným dnem, větvemi a úkryty. Snáší okolo 10 vajíček, ze kterých se po dvou měsících líhnou asi 30 cm dlouhá mláďata.  Po prvním svleku obvykle dobře přijímají potravu. Mohou mít sklony ke kanibalismu, proto je dobré je rozdělit do samostatných boxů.

Korálovka mexická (Lampropeltis mexicana)

Má 4 poddruhy. Na šedém těle má oranžové, červené nebo hnědočervené skvrny. Dorůstá délky 70 – 100 cm  a dožívá se průměrně 10 – 14 let. Jako ostatní korálovky, je i tato hadem s převážně noční aktivitou. Doba inkubace je asi 60 dní. Mláďata se krmí hned po prvním svleku. Ve volné přírodě loví menší druhy hadů, ještěrky, drobné savce a ptáky a nepohrdne ani vejci. V zajetí většinou přijímá myši, potkany a kuřata.

Korálovka Ruthvenova (Lampropeltis ruthveni)

Patří k větším druhům korálovek. Dorůstá délky 80 – 120 cm. Hlava může být jednobarevně černá nebo s nahnědlými či načervenalými skvrnami. Čenich je černý s červenými nebo bílými skvrnami.Kresba těla je poměrně jednotná a tvoří ji černé, červené a bělavé prstence, které začínají hned za hlavou. Terárium volíme minimálně střední o rozměrech 80x60x40cm. Jako substrár použijeme nejlépe rašelinu smíchanou s pískem nebo bukové štěpky. PO zimování a následném páření klade do substrátu  7 – 12 vajec, která se vyvíjí 60 – 80 dní. V inkubátoru udržujeme teplotu 26 – 29 stup’nů. Krmení je stejné jako u ostatních korálovek – myši, křečci, potkani, malá kuřata.(zdroj)

Jak a kde si koupit korálovku?

Korálovku můžete sehnat jak z volné přírody, tak od chovatele, překupníka, na teraristické burze nebo ve zverimexu. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov , avšak nesou spoustu specifik. Takoví hadi mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu hada.

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat korálovku na specializovaných teraristických burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení hada ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o korálovku, včetně informací jak přijímá potravu, kdy byla naposledy krmena a čím. Cena korálovek se odvíjí od jejich druhu, věku, délky, pohlaví a barevné mutace. Pohybuje se v rozmezí 700 až několik tisíc korun. Vzácné barevné mutace korálovek mnohdy v Evropě ani neseženete a ceny se šplhají do astronomických výšek. 

V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´, rozkrmené tak, že nebude mít v novém domově problémy přijímat potravu. Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se had jeví jako zdravý (výtok z tlamky, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži – špatně svlečená kůže, plísně, parazité – které nejsou známkou svlékání).

Kontakty na chovatele korálovek a spolky, zabývající se terarijními zvířaty, naleznete zde.

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu