Kotě – průvodce příchodu koťátka do domácnosti

Ať už si vyberete čistokrevné kotě nebo dáte domov voříškovi z útulku, získáte skvělého kamaráda na dalších asi 15 až 20 let. S koťaty je zábava, ale i spousta práce a starostí. Jak se zpívá v písničce – ”Kotě je solidní, nervy vám uklidní…” Kotě vás pobaví svou hravostí, neohrabaností i veselými kousky, které dokáže vymyslet. Na druhou stranu ho musíte vychovat. Potřebuje vaši pozornost a pokud o něj stojí, i kontakt s člověkem.

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších granulí pro koťata

Některá plemena nebo i jedinci jsou poměrně společenští a ideální je pořídit si koťata rovnou dvě.V dnešním článku si vám dovolíme dát pár zajímavých tipů, které vám snad pomohou s výběrem toho správného kotěte a ulehčí vám začátek soužití s chlupatým kamarádem.

Jak vybrat kotě?

Dnes, v době internetu, je pořízení kotěte v podstatě jednoduchou záležitostí. Můžete si koupit čistokrevné kotě z chovatelské stanice, dát domov opuštěnému nebo nechtěnému kotěti z útulku, dočasné péče nebo depozitu, nebo si opatřit kotě z takzvaného domácího chovu.

Chovatelská stanice

Z registrované chovatelské stanice zakoupíte kotě čistokrevné – s průkazem původu. Chovatelé dbají, aby kotě odešlo do nového domova řádně očkované a odčervené a ve vhodném věku. Ten je ze zákona na ochranu zvířat proti týrání u koťat stanoven na minimálně 12 týdnů. Mnozí chovatelé vydávají koťata i později. V chovatelské stanici máte záruku plemenné příslušnosti, exteriéru a povahy.  Vhodným výběrem rodičů a testováním na geneticky přenosná onemocnění se snaží chovatelé o to,aby byla koťata co nejvíce zdravá a odpovídala plemennému standardu. Přestože jsou ceny některých plemen poměrně vysoké, může se najít ve vrhu jedinec nevhodný na chov či výstavy nebo s drobnou vadou . Takováto nestandardní koťata bývají obvykle prodávána za poměrně nižší cenu, mnohdy dokonce levněji než kotě bez průkazu původu z množírny.

Útulek, dočasná péče nebo depozit

Koťata z těchto zařízení jsou obvykle bez doložitelného původu – kříženci. Do nových domovů odchází s očkovacím průkazem a veterinárně ošetřená, oproti podpisu adopční smlouvy.  Sehnat z adopce malé kotě není zas takový problém, jak se může zdát. Kočiček je v České republice i na Slovensku spíše přebytek než nedostatek. Přesto, že neznáte původ takového zvířátka a budoucí vzhled i povahu můžete pouze odhadovat, udělá vám takové kotě stejnou radost jako jeho čistokrevný kolega.

Domácí chov

Může se jednat o koťátko z nehody, kdy se mrouskající kočička zatoulá a vrátí se buď březí nebo už přímo s koťaty. V poslední době však převládá trend množit doma kočičky z nevědomosti (kočka by měla mít jednou za život koťata ) nebo z vidiny zisku ( produkce levných čistokrevných bez PP koťat). Pokud je kotě nabízeno ve vhodném věku, očkované, odčervené a pouze za náklady na veterinární ošetření, pak lze věřit náhodné produkci takových koťátek. U koupě čistokrevného kotěte bez PP máte téměř jistotu, že takové zvířátko pochází z množírny. I přesto, že se mnozí ohánějí průkazem původu u obou rodičů, jistotu, že kocour i kočka, které vám ukáží jsou rodiče, prakticky nemáte. V takových chovech se také nesledují genetické vady a onemocnění, koťata mnohdy odchází v nevhodném věku aj.

Pokud vás problematika chovu zajímá více, přikládáme článek ze Sdružení chovatelů koček k přečtení zde.

Jak přizpůsobit domov kotěti

Z ní to trochu bláznivě, ale nejlepší způsob, jak připravit svůj domov na příchod malého kotěte, je kleknout si na kolena a posléze si vzít štafle. To, co vám z vaší výšky může uniknout, to kotě téměř jistě objeví a ochutná. Zejména dávejte pozor na elektrické kabely, pokojové rostliny, které bývají mnohdy jedovaté, odpadkový koš, kosmetiku a čistidla. 

Hrozbou mohou být také nestabilní předměty jako jsou například stojany na pokojové květiny, vázy, atypické květináče, reprobedny a jiné. Nebezpečím pro zvídavé kotě mohou být i různé ubrusy a dečky. Zejména pokud jsou na nich postaveny těžké nebo horké předměty. Záludné mohou být i záclony a pootevřená okna, ve kterých může kotě uvíznout.

Úrazy v domácnosti jsou bohužel poměrně časté a ani cizí těleso v žaludku nebo udušení uvízlým předmětem nejsou žádnou raritou.Paradoxně mohou být pro kotě nebezpečné i hračky. Korálkové oči, kusy textilu nebo výplně, to vše může vaše kotě spolknout nebo se tím zadusit. Záludné mohou být i různé prolézačky, ve kterých se kotě může zaseknout. Na kvalitě hraček se opravdu vyplatí nešetřit.

Ujistěte se, že vašemu kotěti jsou bezpečná i vyvýšená místa v bytě. Mnoho nehod se stane i v kuchyni. V případě všetečného kotěte se opravdu vyplatí investovat do dětských pojistek na dvířka a šuplíky.

Výchova 

Přestože kotě není třeba cvičit v takové míře jako štěně, i u něj oceníte, pokud vhodným výcvikem budete moci později s dospělou kočkou lépe manipulovat. Výchova koťátko také nemine, stejně jako štěně. S obojím můžete začít ihned, jak si kotě přinesete domů a zvykne si u vás. Pokud se nerozhodnete pro adopci kotěte z vyloženě špatných podmínek, pravděpodobně vám odpadne nácvik učení hygieny. 

Koťata jsou od přírody čistotná a ve dvanácti týdnech toho hodně odpozorovala i od své matky. Včetně toho, co je kočičí wc a k čemu slouží, jak si udržovat v čistotě srst apod.

Zejména u koťátek s delší srstí nebo vyloženě dlouhosrstých oceníte i nácvik kartáčování a česání. I výcvik manipulace, jako je kontrola uší, očí a drápků v pozdějším věku oceníte jak vy, tak váš veterinář.

Stejně jako u malých štěňat, i u koťátek platí, že výchova by měla být laskavá,ale důsledná. Kočka je poměrně svobodomyslné stvoření, avšak pokud budete trvat na svém, dost možná se vám podaří ji vychovat tak, aby neškodila a byla příjemným společníkem.

Co tedy budeme potřebovat, než k nám přijde nové koťátko?

  • dvě misky – jednu na vodu a druhou na krmivo, na vodu může být i fontána pro kočky
  • kočičí wc, stelivo a lopatka
  • pohodlný pelíšek
  • přepravka
  • vhodné krmivo
  • kartáče a hřebeny podle typu srsti
  • lékárničku první pomoci (enterozoogel, betadine, smecta, probiotika )
  • pinzeta na klíšťata, kleště na drápky 
  • antiparazitní přípravek vhodný pro koťata
  • pamlsky 
  • hračky a prolézačky
  • škrabadlo

Veškeré vybavení pro štěňátka můžete nakoupit v zooprodejnách nebo na internetu z pohodlí domova.

Jak vybrat ideální wc pro kočky a stelivo do něj se dozvíte v již zpracovaných článcích na našem webu.

Krmení

Aby kotě mohlo vylučovat, musí nejprve potravu přijmout. Obvykle dává chovatel do začátku kotěti vzorek krmiva, na které je zvyklé. Je dobré si značku poznačit a  alespoň další 2 týdny krmit kotě stejně jako chovatel. Pokud chcete přejít na jiný typ nebo značku, čiňte tak postupně. Po malých dávkách přimíchávejte ke starému krmivo nové. Vyhnete se tak zažívacím problémům u kotěte. Kotě by mělo mít k dispozici neustále čerstvou vodu a suché krmivo. U mnoha majitelů koček a jejich mazlíčků jsou oblíbené fontánky na vodu, kde voda neustále cirkuluje přes filtr a je tak stále čerstvá. A čím tedy misku kotěti naplnit?

Granulované krmivo

Na trhu je nepřeberné množství značek granulovaného krmiva pro koťata. Ideální je vybírat z kompletních granulovaných krmiv. Jak jsme psali výše, je dobré zpočátku pokračovat ve značce krmiva od chovatele. Pokud máte pochybnosti o kvalitě krmiva, doporučujeme zkontrolovat složení zde. Najdete tu recenze na většinu běžně dostupných granulovaných krmiv, ve kterých jsou srozumitelně vysvětleny klady i zápory daného krmiva. Přikládáme i odkaz na stránky, kde s výběrem granulí pro kotě nikdy nešlápnete vedle. Na webu jsme pro vás též připravili výběr nejlepších granulí pro kočky a rádce, na co se při nákupu zaměřovat.

Bohužel stále v obecném podvědomí panuje přesvědčení, že co veterinář, to odborník na výživu kočiček. Skutečných veterinářů – výživářů je však u nás opravdu nedostatek. V tomto případě doporučujeme si nabízenou značku opravdu ověřit na zmiňovaných webových stránkách.

Kapsičky a konzervy

Kočka, tedy i kotě je výhradní masožravec. Tam, kde můžete u psa bez vážnějších následků podávat nevhodné krmivo, se to naopak u kočky může ze zdravotního hlediska velmi nevyplatit.  Majitelé koček obvykle podávají jako doplněk ke kvalitnímu granulovanému krmivu, které je v miskách v podstatě celý den, i různé konzervy či kapsičky pro kočky. Co se týče složení, zajímat by nás měl zejména vysoký podíl masové složky, pokud možno jasně specifikované.

Vařená domácí strava

Považujeme ji za ekvivalent kompletní konzervy.Tady už pro majitele začíná tak trochu alchymie.Je poměrně náročné do tepelně upravené stravy dostat optimální poměr všech látek, které vyvíjející se organismus kotěte potřebuje. Jednoduše řečeno, to co obsahuje surovina čerstvá ztrácí varem na hodnotě. Krmit domácí vařenou stravou se samozřejmě dá a mnoho letitých chovatelů tak krmí dodnes. Mají však mnohaletou praxi a pokud kotěti něco chybí, většinou dietetickou chybu včas odhalí a úpravou jídelníčku napraví. Tento způsob krmení je také poměrně náročný na čas a neobejdete se bez potravinových doplňků.

Přirozená syrová strava (BARF)

Zkratka BARF pochází z anglického Bone and Raw Food ( kosti a syrová strava ). Filozofie tohoto směru spočívá v tom krmit kočku co nejpřirozeněji. Mnoho chovatelů dává jako první příkrm koťatům právě kvalitní syrové hovězí nebo krůtí maso. I když se tzv. barfování může zdát náročné jako strava doma vařená, opak je pravdou. Tím, že jsou suroviny tepelně neupravené, neztrácí žádnou výživovou hodnotu. Krmením syrových kostí, svalovinou, vnitřnostmi, ovocem a zeleninou ( lze nahradit nepranými dršťkami ) dostane kotě vše, co potřebuje. Tento způsob výživy má mnohá plus – při potravinových intolerancích a alergiích snadno vyřadíte dráždivou složku a nahradíte ji lehce jinou. Ale i krmení syrovou stravou chce jistou dávku znalostí a trochu praxe.Pokud si na přípravu kompletní krmné dávky netroufáte, lze zakoupit na různých barfshopech už namíchané suroviny, které jen rozmrazíte a máte hotovo. Zarytí příznivci barfování doplňují krmnou dávku i celými myškami či kuřátky, které na podobných webech jsou už stabilně nabízeny.

Pamlsky

Na trhu je značné množství pamlsků i pro koťátka nebo dospělé kočky. Můžete kotě odměnit sušeným masem, dopřát jí kočičí mléko nebo různé křupavé laskominy. Mnoho pamlsků plní i přídavné funkce. Můžete tak koupit pamlsky na krásnou srst a zdravou kůži, na čištění zubů, pro správné pH, které eliminují tvorbu močových kamenů, na dobré trávení a jiné. 

Ke správnému trávení mohou kotěti dopomoci i různé pasty s obsahem maltózy nebo kočičí tráva. Tu si můžete doma vypěstovat v kteroukoliv roční dobu a vaše kotě vám za ni bude opravdu vděčné.

Zdraví

Očkování a zdravotní testy

V ideálním případě k vám přijde nové kotě s očkovacím průkazem už naočkované a několikrát odčervené. Poté, co se prcek u vás doma rozkouká, je vhodné jej vzít k veterináři, aby kotě prohlédl a domluvil se s vámi, jako s novým majitelem, na očkovacím schématu. Pokud s kotětem neplánujete cestu do zahraničí, není očkování proti vzteklině u nás pro kočky povinné.Koťata se obvykle očkují proti kaliciviróze, panleukopenii a rhinotracheitidě. Venkovní a výstavní kočky lze očkovat i proti chlamydióze a kočičí leukémii ( FeLV). 

Odčervení

Na kotě mohou být vnitřní parazité, jako jsou škrkavky nebo tasemnice, přeneseny již z těla matky nebo mateřským mlékem. Proto by mělo být vaše kotě při odběru i odčerveno. Veterinář vám doporučí vhodný přípravek k odčervení kotěte. Mnohé se dají sehnat i volně v lékárně. Odčervení však není, narozdíl od očkování, preventivní. Dříve bylo tradicí odčervovat kočky každého půl roku. Dnes mnoho majitelů od tohoto nešetrného a mnohdy zbytečného úkonu upouští. Zejména u koček trvale žijících v bytě. Mnohem efektivnější je nechat jednou za čas vyšetřit u veterináře trus( koprologické vyšetření) a po prokázání vnitřních parazitů zvolit odčervení přímo ,,na míru´´.

Kastrace

Pokud si nekupujete kočičku či kocourka z chovatelské stanice za účelem budoucího chovu, zvažte, prosím kastraci. Ta se dá provádět již u velmi mladých zvířat. Jednak tak zamezíte riziku nechtěných dalších koťat, kterých je v útulcích mnoho. Také tím můžete zamezit kocourkům i kočkám v potulce a značkování. Kočičky se tak vyhnou mrouskání, které je velmi vysiluje a způsobuje jim značný diskomfort. Kočky žijící trvale v bytě mohou mrouskat i několikrát do roka, některé prakticky nepřetržitě. Včasnou kastrací můžete zamezit i mnoha zdravotním problémům do budoucna. O pozitivních i negativních stránkách kastrace vás informuje váš veterinární lékař.

Úrazy a operace

Bohužel ani koťatům se nevyhýbají různé nehody se zdravotními následky. A poměrně častá je i nutnost operativního zákroku. Existují plemena koček, kde se s ,,poruchou´´ tak nějak dá počítat, ale stát se může všelicos i voříškovi z útulku. Mezi majiteli koček je velmi oblíbené pojištění, které můžete sjednat i svému kotěti. V případě nehody nebo vážnější operace tak pojišťovna část nákladů proplatí za vás.

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu