Nejlepší králíkárny 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ať už se rozhodnete venku chovat králíčka jako domácího mazlíčka či jako hospodářské zvíře, je nezbytné připravit mu adekvátní bydlení. Králíkárna by měla zvíře ochránit před nejrůznějšími rozmary počasí i před případnými predátory.

Proto se vyplatí volit kvalitní typy, v nichž králík prožije spokojený život, a které budou splňovat všechny jeho potřeby. V opačném případě hrozí jak možnost napadení jiným zvířetem, tak i celá řada zdravotních komplikací.

Nejlepší králíkárny

Na trhu je nespočet králíkáren a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší králíkárny dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat králíkárnu?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší králíkárna

Trixie Králíkárna

Rozměry: 116 x 92 x 63 cm
Orientační cena: 3 000 Kč
2. nejlepší králíkárna

Tommi Nial

Rozměry: 92 x 44 x 70 cm
Orientační cena: 1 600 Kč
3. nejlepší králíkárna

Trixie domek Natura

Rozměry: 151 x 107 x 80 cm
Orientační cena: 9 000 Kč

Jak vybrat králíkárnu?

Aby byl králík spokojený, potřebuje čisté, klidné, světlé a suché místo na čerstvém vzduchu. Něco z toho zařídí vhodné umístění králíkárny, ale o další faktory se postará samotná klec. Díky našim tipům budete vědět, na která specifika se při výběru zaměřit, abyste koupili tu nejlepší možnou variantu. Podle čeho tedy králíkárnu vybírat?

I. Podle velikosti

Velikosti patří k zásadním faktorům. Nejen, že se musíte řídit velikostí králíka (případně králíků), ale omezeni jste i prostorem, který pro králíkárnu máte k dispozici.

Co se týče zvířat, ocení samozřejmě tu největší možnou klec. Králíci rádi skáčou, běhají a hrají si, a proto potřebují ke svým aktivitám co nejvíce volného prostoru. Ne vždy však podmínky dovolí pořídit si několik metrů širokou a vysokou klec. Mějte proto však na paměti alespoň ty nejmenší rozměry, které králík potřebuje. Bez problémů by se měl v králíkárně postavit na zadní a na délku klece by mu mělo být umožněno udělat alespoň pár skoků. Jinak mu hrozí nedostatečná aktivita, což může vést třeba i ke zdravotním komplikacím.

To vše platí v případě běžných, středních velikostí chovaných zvířat a také pouze pro chov jednoho králíka. Pokud chováte nadměrně velký druh, nebo chcete mít v králíkárně mazlíčků hned několik, je třeba tomu prostor samozřejmě přizpůsobit.

II. Podle materiálu

Přestože je naprostá většina dostupných králíkáren tvořena dřevem a kovovými mřížemi, setkáme se i s plastovými variantami. Ačkoliv by se mohlo zdát, že dřevěné jsou i vzhledem k jejich nadvládě jednoznačně lepší, i plastové mají své výhody.

  • Dřevěné králíkárny

V obchodech i na internetu se nejčastěji setkáte s králíkárnami s dřevěnou konstrukcí a kovovými mřížemi či pletivem. Kromě těchto materiálů hledejte u tohoto typu také speciální úpravu zásobníku na odvod moči a vlhkosti a z odolnějšího materiálu by měla být zhotovena i střecha králíkárny. Dřevo jako hlavní materiál konstrukce má výhodu ve svém přírodním vzhledu a také se v případě, že se o něj budete dobře starat, může pyšnit i dlouhou životností.

  • Plastové králíkárny

Na trhu se objevují také králíkárny zhotovené z pevného plastu. Jejich výhodou je jednodušší čištění a celková údržba a i ony jsou pevné a kvalitní. Negativem je ale menší výběr a často nesplňují vyšší estetické nároky.

III. Podle odolnosti

U králíkáren se předpokládá, že v nich bude králík ustájen po celý rok. Vzhledem k rozmanitosti našeho počasí je tak třeba, aby králíkárna vydržela jak horko a sucho, tak i déšť, vítr, mrazy i sníh. Při výběru se proto zaměřte na to, zda jsou použité materiály i samotná konstrukce dostatečně kvalitní. Sledujte, zda je použité dřevo ošetřeno tak, aby venkovní podmínky bez problémů zvládalo. Stejně tak se vyplatí prohlédnout i kovové kusy konstrukce a přesvědčit se, že jsou odolné proti rezavění.

IV. Podle bezpečnosti

Jak jsme již zmiňovali na začátku, jednou z funkcí králíkárny by měla být i ochrana zvířat před případnými predátory. I to tedy při výběru zohledněte. Vyšší bezpečnost zaručí především vyvýšená králíkárna. Čím blíže je stavba zemi, tím snadnější je pro predátory se do klece dostat. Vybírejte tedy nejlépe klece stojící na pevných, vyšších nohách, čímž se možnost útoku sníží. Další variantou je umístění králíkárny na vyvýšené místo.

Nejenom predátoři však představují pro králíky možné nebezpečí. Pozor si dejte i na materiál konstrukce králíkárny. Tato zvířata totiž mají přirozenou potřebu kousat, a tak je pravděpodobné, že budou okusovat i samotnou klec. Ujistěte se tedy, že nátěr především dřevěných částí je netoxický a pro králíky bezpečný.

Často kladené otázky

Kam králíkárnu postavit?

Nad otázkou, kam králíkárnu postavíte, se ideálně zamyslete ještě před její koupí. Budete tak moci zvolit tu nejpraktičtější variantu. Králíci špatně snášejí přímé sluneční záření, proto by měla klec stát sice na světlém místě, ale ne přímo na slunci. Zároveň by mělo být místo suché, vlhkost jim může způsobit řadu zdravotních komplikací. Králíkárnu také postavte tak, aby byla chráněna před větrem a zvířata nebyla vystavena průvanu. Pokud se i přes riziko napadení zvířete predátorem rozhodnete postavit králíkárnu na zem, zajistěte zvířatům zateplení na dně klece. (zdroj)

Může být králík venku celoročně?

Ano, králíci jsou uzpůsobeni životu v rozmanitých podmínkách i teplotách. Pokud dodržíte základní pravidla, tedy že budou v suchém a světlém místě bez průvanu, vydrží venku celý rok. Při velmi nízkých teplotách je však vhodné dodat další zateplení v podobě například plachty. (zdroj)

Jaké druhy králíků jsou nejvhodnější pro chov venku?

Některé druhy králíků snáší život venku lépe než jiné. Mezi ně patří například belgický zajíc, anglický strakáč nebo hototský bílý králík. Vždy se proto raději přesvědčte, zda právě druh, který vlastníte, nemá s pobytem venku problémy.

Shrnutí

Výběr správné králíkárny je složitý především proto, že musí splňovat celou řadu specifikací pro spokojený život zvířete. K těm nejdůležitějším patří správná velikost, která by měla odpovídat počtu zvířat či například chovanému druhu. Platí zde jednoduché pravidlo – čím větší, tím lepší. Dále se zaměřte na kvalitu použitých materiálů, které by měly být jak pevné, a odolné, tak i bezpečné a zdravotně nezávadné. V neposlední řadě zvažte umístění králíkárny, čemuž pak můžete uzpůsobit design.


Kompletní příručka, jak doma chovat zakrslého králíka

  • Jak má vypadat ubikace, ve které bude králíček šťastný?
  • Na co dbát při koupi králíka a jaké plemeno si vybrat?
  • Jak si králíka ochočit a čím ho krmit?
  • Jak pečovat o králíka a jeho hygienu?
  • Co vše králíka můžete naučit a co s ním mohu provádět?
  • Osobní zkušenosti autorky s chovem králíčků. 
  • Mnoho obrázků od různých chovatelů zakrslých králíků.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu