15 důvodů, proč si (ne)pořizovat křečka syrského (=křeček zlatý)

Mnozí ho znají pod názvem křeček zlatý, medvědí nebo panda. Křeček syrský je největším zástupcem křečků běžně chovaných v domácnostech. Je to spíše samotář a bručoun, ale pokud jej máte od mláděte, dá se velmi dobře ochočit. Chovatelé také z původně poměrně fádního hnědého/zlatého zvířátka vyšlechtili během několika let různé barevné variety a liší se i délkou srsti. Pojďme se tomuto sympatickému hlodavci podívat na zoubek a zjistit, jestli se křeček syrský hodí právě pro vás.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat křečka syrského

 • Pracujete celý den a na kočku či psa nemáte čas? Křeček syrský celý den spokojeně prospí a aktivní je nejdříve za soumraku. Místo večerní nudné televize tak můžete pozorovat zábavného křečka..
 • Jako u mnoha zdomácnělých druhů, i u křečka syrského chovatelé vyšlechtili mnoho barevných variet a typů srsti. Můžete je tak od sebe lehce rozlišit.
 • S křečkem syrským se dokonce můžete účastnit i speciálních křeččích výstav. 
 • Přesto, že křečci přes den spí, k večeru a v noci si absenci aktivity vynahrazují. Jsou to velmi vynalézavá  a rychlá zvířátka. Rozhodně nebudou jen nečinně sedět.
 • Křečci syrští jsou samotáři. K životu jim tak stačí poměrně malá, zato hojně členitá ubikace. Nezaberou tedy tolik místa.
 • I tento drobný hlodavec se dá ochočit. Může tak být kamarádem i staršímu dítěti, které bude při manipulaci s křehkým zvířátkem dostatečně opatrné.
 • Křečci nejsou potravní specialisté. Nároky na jejich stravování nejsou nikterak náročné, a krmivo pro ně seženete v každém dobrém obchodě pro zvířata.
 • Jsou velmi čistotní a potřebu vykonávají většinou na jedno místo. Nemusíte tak často čistit kompletně celou ubikaci. Stačí vybrat znečištěnou podestýlku. Avšak část starého steliva na místě vždy ponechte, aby křeček opět trefil na svůj ,,záchod´´. Práci vám může usnadnit i pořízení speciálního wc pro křečky.
 • Křeček není náročný mazlíček a jeho chov i rozmnožování zvládne i úplný začátečník.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat křečka syrského 

 • Křeček syrský je samotář.. Pokud chcete chovat více křečků, musíte jim zajistit buď samostatné obydlí, nebo dostatečně velkou ubikaci, kde se mohou ,,vyhnout´´.
 • Jak jsme naznačili v prvním odstavci, křečci mají soumračnou a noční aktivitu. Pokud  milujete spánek a vyruší vás z něj i pád špendlíku na podlahu, nebude pro vás křeček ten pravý kamarád. Pokud tedy jejich domeček nepřestěhujete na půdu či do sklepa.
 • Křeček, díky své velikosti a rychlosti, není vhodným zvířátkem pro malé děti. Při špatné manipulaci mu může být pád z výšky nebo silnější zmáčknutí, osudným.
 • Křečkové syrští umí být pěkně nerudní. Zvíře vyrušené z denního odpočinku může svého majitele  velmi nepříjemně kousnout.
 • Přesto, že je křeček poměrně malé a drobné zvířátko, pokud se nevěnujete jeho podestýlce pravidelně, dokáže velmi silně zapáchat. 
 • Kombinovat křečka s jinými druhy, například pískomily, osmáky nebo morčaty, není dobrý nápad. Jsou to velmi teritoriální zvířátka a v domečku by tak mohla nastat docela krutá válka o prostor.Křečky syrské chováme z bezpečnostních důvodů vždy o samotě. Tedy, pokud nechcete vybudovat opravdu prostornou ubikaci, kde se – ideálně pár opačného pohlaví, pohodlně vyhne.
 • Je to hlodavec a útěkář. Pokud se váš křeček syrský vydá na výlet ze své vlastní vůle, může napáchat značné škody, než se vám ho podaří znovu odchytit.

Shrnutí 

Křeček syrský je samotář. Ale i když obývá své království sám, na aktivitě, zejména ve večerních a nočních hodinách, mu to neubírá. Křečci jsou poměrně akční zvířátka a i přes své zavalité tělíčko a krátké nohy se velice dobře dostanou všude, kam potřebují.

Křeček syrský patří mezi hlodavce a dělá tomuto zařazení čest. Co se mu dostane pod zuby, to většinou nese jejich stopy. Zběhlému křečkovi se jeho vášeň může stát i osudnou, pokud narazí například na elektrické kabely. Bývají to mistři útěkáři, proto je velmi vhodné ubikaci s křečkem vždy dobře zajistit. Pro malé děti se jako mazlíček příliš nehodí, jak svou velikostí, tak povahou. Těm větším mohou být milým společníkem.

Chov křečka 

S trochou fantazie a šikovnosti můžete svému křečkovi vytvořit skutečný ,,ráj´´, kde si může hrabat a prolézat sítí tunelů. Křeček syrský ve své ubikaci nesnese konkurenci a mohly by tak, i mezi opačným pohlavím, vznikat neustálé boje, na které by slabší zvíře mohlo doplatit. Pokud však chcete křečka rozmnožovat, budete potřebovat samozřejmě pár. U křečků syrských držíme samici a samce zvlášť .

Samičky mají říji v čtyřdenních cyklech, tudíž mohou po odstavu mláďat ihned zabřeznout. Zda je samička svolná k páření zjistíme tak, že ji dáme  ( nejlépe večer ) do ubikace k samci. Pokud samička není svolná k páření, zvířata ihned oddělíme,aby nedošlo k poranění. Mladí křečci jsou schopni se pářit již ve věku dvou měsíců.

Po březosti, která trvá od 15 až 16 dní, se rodí velké množství mláďat. Obvyklý počet je 5 – 12 slepých a holých křečků,ale výjimkou není ani vrh o 15 mláďatech. Proto je více než vhodné zajistit si odběr už před pářením křečků. Ve stáří asi 28 dní jsou mladí křečci plně samostatní. V období po porodu samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hnízdo, které si vyrobí. K běžné potravě přidáváme i živočišnou složku. Může se stát, že vlivem stresu nebo nedostatečné výživy samice mláďata zabije nebo i zkonzumuje. Kompletní informace o odchovu křečků naleznete zde.

Pokud jste se rozhodli, že křeček syrský je tím správným zvířátkem právě pro vás, je nutné mu před jeho příchodem do domácnosti vytvořit správné místo k životu. Křečci se obvykle chovají v klecích, plastových boxech nebo akváriích. Při výběru vhodné ubikace bychom měli brát zřetel zejména na použité materiály. Ty by měly odolat síle křečkových zubů. Základna klece pro křečka nemusí být velká, pro jednoho křečka vystačí i rozměr 60 x 25 x 30 cm. Křeček vám ovšem bude vděčný, pokud bude mít dostatek místa ke šplhání a prolézání.

V kleci by pak neměla chybět:

 • napáječka
 • miska na krmení, nejlépe kameninová
 • materiál na vystlání domečku ( papírové ubrousky, seno, bavlněné hadry, popřípadě se dá koupit v zooprodejně přímo ,,náplň´´ do domečků pro malé hlodavce)
 • podestýlka
 • domeček 
 • hračky 
 • závěsná koule na ovoce/zeleninu
 • větvičky na okus
 • trubky na prolézání aj. 
 • bezpečné kolečko na běhání

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro křečky najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.  

Pro křečky jsou vhodné různé typy podestýlek. Můžete použít jak klasické hobliny, tak například bukové štěpky, podestýlku asan, kukuřičnou podestýlku…Nejvhodnější se jeví bezprašné hobliny. Určitě však křeček ocení rozmanitý výběr materiálu na stavění hnízd a vystýlání domečku. Vděční vám budou i za roličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek, kartonové krabičky ( bez izolepy, lepidla a potisku), větve nebo dutá polínka. Poslední, ale neméně důležitou, součástí spokojeného života křečka je krmení.  

Základ stravy tvoří různé druhy semen, která si můžete i sami namíchat. V průmyslově vyráběných směsích se nejčastěji objevuje slunečnice, pšenice, oves, proso, burské oříšky atd… Mnoho majitelů si směs pro křečky míchá samo. Ve specializovaných obchodech pro zvířata můžete zakoupit krmivo pro křečky ve formě granulí, které je ideální v tom, že křeček nevybírá to, co mu chutná nejvíce. Tyto granule bývají doplněny i o vitamíny a minerály, které křeček potřebuje. K hlodání můžete předkládat větvičky ovocných stromů, speciální hlodací dřívka nebo lepené tyčinky ze zooprodejny. Kompletní seznam vhodných a nevhodných druhů krmiva pro křečky naleznete zde.

Křeček není výhradní býložravec a ke svému zdárnému vývinu potřebuje i živočišnou složku stravy. Můžete přidávat zofobasy, cvrčky nebo i sarančata či kobylky.Křeček nepohrdne ani bílým jogurtem, na tvrdo uvařeným vejcem nebo nízkotučným tvarohem v přiměřeném množství. Živočišnou složku můžete nahradit i kvalitními psími či kočičími granulemi. Nedílnou součástí jídelníčku jsou i různé druhy ovoce, zeleniny a bylinek. Z ovoce a zeleniny se vyhýbáme zeleným fazolkám a avokádu – ty jsou pro křečky jedovaté. Křečkové mají tendence si potravu hromadit na horší časy. K přenášení potravy používají prostorné lícní torby. Čas od času zkontrolujte křečkovy prolézačky nebo domeček a jeho ,,zásobárnu´´, kterou si tam může vytvořit, také. Důležité je odstranit nedojedené zbytky, aby se v nich netvořila plíseň.

V přírodě křečci dokáží velmi účinně hospodařit s vodou obsaženou pouze v potravě. Přesto by měli mít i napáječku s čerstvou vodou k dispozici(zdroj)

Důležité informace o křečkovi syrském

Velikost a váha:16 – 18 cm, 85 – 180 g
Původ:Sýrie
Vhodná ubikace:akvárium s drátěnou nástavbou, terárium, klec
Cena:dle barvy, druhu srsti a původu . Křečka můžete získat zdarma, ale i za 500 korun
Délka života:obvykle 2 – 3  roky, při dobré péči i déle
Aktivita: večer a v noci 

Variety křečka syrského

Krátkosrstý křeček syrský

Klasická hladká krátkosrstá varieta křečka syrského. Původní přírodní zbarvení syrského křečka tmavá zlatavě hnědá barva na horní straně těla. Může být i s lehkou příměsí černých chloupků. Na lících jsou poměrně výrazné tmavé půlměsíce. Oči i uši jsou černé. Spodní strana těla je bílá. Postupem času chovatelé vyšlechtili mnoho barevných variet od křečků čistě bílých s červenýma očima, přes krémové, žluté, strakaté, čokoládové, až po zcela černé.í

Dlouhosrstý křeček syrský

Někdy je také nazýván jako křeček medvědí. U samiček délka srsti tolik nevynicke. Samečci se pyšní opravdu značnou délkou srsti na tak malé zvířátko. Barevné variety a kombinace jsou stejné jako u klasického krátkosrstého křečka

Saténový křeček syrský

Může být krátko i dlouhosrstý. Saténový typ srsti se vyznačuje vysokým leskem. Barevné variety tohoto druhu křečka jsou stejné jako u křečků krátkosrstých.

Křeček syrský se srstí typu rex

Srst typu rex je srst kadeřavá. Kudrnaté jsou u těchto křečků i hmatové vousy. Stejně jako u dlouhosrstých  a saténových křečků syrských jsou barevné variety stejné jako u křečků krátkosrstých.

Barevné vzory a typy srsti křečků syrských si můžete prohlédnout na fotografiích zde.

Jak a kde si koupit křečka?

 Podobně jako u psů si můžete i křečky zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Křeček s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká, s výjimkou vzácně se vyskytujících zbarvení nebo typu srsti, která se běžně prodávají od 300,- nahoru, se dá křeček od chovatele sehnat již od pár desítek korun.

Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení křečka v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je zvíře stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou mláďata příliš malá na to, aby šla od matky. Správně se křeček odstavuje okolo 4. týdne a do nového domova jde pátého týdne života. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že vám bylo prodáno zvíře pohlaví, které si přejete, ne vždy to prodavači spolehlivě poznají. Jak rozeznat pohlaví u křečků a další užitečné rady se dozvíte například zde.


Eshopy a služby, které doporučujeme v roce 2022

 1. Malujeme mazlíčky
 2. Superzoo
 3. Krmení.cz
 4. Zelená Země: CBD olej pro zvířata

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro kočky a psy, klecí a krmiv pro hlodavce až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi doporučujeme.

Speciálka na prodej krmiv pro hlodavce, psy, kočky a další zvířátka

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

CBD olej pro kočky, psy a další zvěrstva

Je váš domácí mazlíček úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu zvířátku ulevit. Více o CBD olejích pro zvířata píšeme v tomhle článku.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

7 komentářů u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat křečka syrského (=křeček zlatý)“

 1. Moje zkusenost-krecek syrsky se oproti krecku dzungarskemu bez problemu snese ve dvou(dve samicky z jednoho vrhu). Ale bohuzel oproti dzungarackum neskutecne vice pachne,a to i pres denni cisteni klece nebo zachudku.Dzungaracci nepachli vubec(ani ve ctyrech jedincich).Z toho duvodu bych znovu porizovala dzungaracka,i kdyz se nam syrsti libi a hlavne dokazou zit ve dvou.Oba druhy jsou mazlici,ale samozrejme jednotlivi krecci maji take ruzne povahy.

  Odpovědět
  • Prosím, nikdy nedávejte dva křečky syrské spolu v jedné kleci, nehledě na její velikost!!! I když někteří jsou schopni spolu nějakou dobu vydržet bez viditelných konfliktů, většinou to jen znamená, že jsou uvnitř ve stresu, který se hromadí a nakonec to končívá náhlým a smrtelným soubojem – celé měsíce nic a najednou se probudíte a jeden z křečků má sežranou hlavu. Zvláště u samic, které jsou obvykle ještě teritoriálnější než samci. Ve velmi vzácných případech oba přežijí do vysokého věku, ale rozhodně z takové výjimky nelze usuzovat, že se smí chovat ve skupinách. Křeček syrský je striktně samotářský druh, držet je u sebe je v některých zemí považováno za týrání zvířat! Od osmi týdnů věku se u nich spouští teritoriální instinkty a od té doby ve své přítomnosti nesnesou jiná zvířata téhož druhu – nehledě na to, jestli to je sourozenec stejného pohlaví nebo potenciální rozmnožovací partner (i pro rozmnožení mohou být u sebe pouze na samotný akt a nikdy se nenechávají spolu o samotě).

   Odpovědět
 2. Jo, je to mistr útěků. 😅 Jednou mi takhle utekl a i přesto, že máme 2 kočky, to přežil. 😂 O to vtipnější, že druhý den ho našel táta v misce granulí našich koček. 😂😂

  Odpovědět
 3. Ráda bych k jinak velmi hezkému článku doplnila některé (dle mého názoru velmi podstatné) informace a upozornila na současné poznatky o vhodné velikosti klece pro křečky. V USA a mnoha zemích Evropy je naprosté životní minimum pro všechny druhy křečků a křečíků asi 2 900 cm2 (nepřerušovaná spodní plocha, do které se nezapočítávají žádná patra) – tedy skoro 75×40 (vnitřní rozměry, v obchodech se ale obvykle udávají vnější, na to je třeba dát pozor), pro křečky syrské se však obecně doporučuje minimální rozměr větší. V Německu je dokonce naprosté životní minimum 5 000 cm2 (100×50). V Česku se mi nepodařilo najít žádné pořádné směrnice, přijde mi, že u nás jsme s osvětou o péči o hlodavce o něco pozadu. Rozhodně bych se ale podržela alespoň těch 2900 cm2. Nic menšího se zdá není jako dlouhodobé bydlení přijatelné pro welfare těchto zvířat a velmi pravděpodobně povede k stresem vyvolanému (a v některých případech zdraví nebezpečnému) chování – kousání mříží, lezení po mřížích, drápání po stěnách akvária…
  Dále bych ráda upozornila na velmi důležitou věc pro všechny křečky – velká vrstva podestýlky alespoň 15 cm, pro syrské křečky alespoň 20 cm. Jsou to zvířata která milují hrabání a vytváření tunelů (a je to proto velmi důležitá součást jejich enrichmentu), což ve dvou centimetrech opravdu není možné.
  V obchodech se zvířaty se také často prodávají nebezpečná steliva – pozor na borovicové a osikové štěpky (toto dřevo přirozeně obsahuje toxické látky a může způsobit vážná respiratorní onemocnění) nebo parfémované hobliny. Dále pozor na vláknité výstelky do domečků (vata, bavlna, bambus etc.), při pozření může způsobit udušení, při zamotání okolo končetiny její odumření a křeček si pak může sám odhryzat vlastní nohu! Mnohem vhodnější je velké množství natrhaných neparfémovaných kapesníčků.
  Dále častým problémem, který jsem neviděla v tomto článku zmíněný, je velikost kolečka. Pro syrské křečky je obvykle vhodné kolečko o průměru 25-30 cm (při výběru klece je třeba počítat s tím, že se tam musí na výšku vejít vrstva podestýlky i obrovské kolečko!), nevhodná jsou kolečka z kovu (i když se jedná o mřížovaná kolečka), může dojít k zaseknutí končetiny/prstu. Je potřeba počítat s tím, že křečci často na kolečka močí, takže toto je asi jediný případ, kdy bych doporučila plast místo dřeva.

  Odpovědět
  • Díky za informace. Bylo by možné ještě uvést nějaké zdroje, ze kterých čerpáte? Řešíme teď doma, zda vyhovět dítěti v jeho touze „mít křečka“ a jsem v tomto – i vzhledem k předchozím špatným zkušenostem – velice striktní, a tedy jakékoliv další zvíře chované v domácnosti musí mít ty nejlepší možné podmínky. Bohužel, i kolem sebe u mnohých vidím, že zvíře je považováno za věc, hračku a že spousta rodičů jen chce mít pokoj od svých žadonících dětí a vůbec je nezajímá kvalita života tvorů, kteří jsou plně odkázáni na péči člověka.

   Odpovědět
 4. Dobrý den. Poprosil bych o radu… Mám dva samce ze stejného vrhu jedná se o křečka Syrského/zlatého a ve zverimexu mi bylo řečeno že se snesou a budou spolu rádi. První večery v novém domově byli spolu, spali na hromadě a hráli si. Druhý den začal větší z dvou toho druhého rušit při spánku a když šel kolem něj tak někdy syčel. I když větší křeček byl řekneme agresivní tak ten menší nechtěl bojovat a lehl si na záda a myslel asi.. že si hrají. Po malých incidentech šel menší křeček vždy za bráchou a chtěl si hrát nebo spát v jeho blízkosti. Bohužel to skončilo tak že po provokacích většího jedince se ten menší už naštval a začali se rvát.. větší prohrál a měl trošku zakrvácené bříško. Oddělil jsem je opatrně s tím že mě pokousají ale na mě reagují klidně ba naopak velmi přátelsky a chtějí si semnou hrát, takže ruce v celku 😀 Koukají na sebe přes mříže obou klecí a tak divně kňourají… Ten co neprovokoval skončil v původní třípatrové obrovské kleci a potížista je v kleci menší po Džungarském křečkovi. Chovám křečky 20 let a jsou to nejlepší domácí zvířata když člověk nemá čas na pejska, která opětují svoji lásku a to jak se k nim člověk chová. Poprvé jsem vzal dva s tím že budou v jedné kleci.. měli se mít rádi a vyrůstali spolu a trávili všechen čas spolu. Nechtěl jsem připravit je oba o toho druhého. Otázka je jestli to mám risknout a nechat je spolu a snad si nic neudělají když evidentně chtějí být spolu nebo můžou na sebe koukat přes mříže do konce života :/ je to smutné a dost mě to štve. Čekal jsem po posledním džungarákovi skoro rok než jsem mohl přivítat doma nové mazlíčky. Díky za rady a pomoc.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu