9 důvodů, proč si (ne)pořizovat kudlanku

Pokud vás fascinuje svět hmyzu a nemáte doma moc prostoru, je chov kudlanek právě pro vás. Kudlanky jsou asi jediní tvorové, kteří budou spokojeni v láhvi od okurek. Na pohyb je totiž moc neužije.

ŠEST důvodů, proč POŘIZOVAT kudlanku

 • Každému milovníkovi přírody musí učarovat majestátní vzhled kudlanky. Je jich velké množství druhů, v různých formách. 
 • Jak už bylo zmíněno, kudlanky si nepotrpí na pohyb, dokáží být zavěšené na větvi mnoho hodin bez jediného pohybu. Tak i vy jim uvěříte, že jsou větvička. Díky tomu nejsou náročné na prostor.
 • Strava není náročná, běžně se krmí octomilky, mouční červy, malý cvrčci.
 • Rozmnožování kudlanek je také velmi snadné, stačí dát k najedené samičce samečka. Pokud by nebyla dostatečně nakrmena, mohla by samečka samou láskou sníst.
 • Na vybavení terária nepotřebujeme mnoho složitostí, na dno stačí písek či rašelina a několik větviček či kus pletiva.
 • Pokud si kudlanku představujete jako malého tvora, můžete být zaskočeni. Některé druhy mají i 20 centimetrů.

TŘI důvody, proč NECHOVAT kudlanku

 • Kudlanka se dožívá v průměru pouze 6 měsíců.
 • Pokud se štítíte hmyzu, není kudlanka i přes svůj nevšední vzhled dobrou volbou. Krmí se dalším hmyzem, což by vaší fobii nepřispělo.
 • Pokud dostatečně nezabezpečíte ubikaci kudlanky, může s přehledem uniknout a pohybovat se volně po bytě.

Shrnutí

Kudlanky jsou bezesporu fantastickým druhem hmyzí říše, ne jednoho chovatele okouzlil jejich majestátní vzhled. Chov kudlanek není příliš náročný a zvládne ho i amatér. Většinou stačí nádoba, s 3x větší výškou, než je tělo kudlanky. Šířka není podstatná, protože kudlanka pohybu příliš neholduje. Krmit lze pinzetou a nejraději mají octomilky, červi a další. Samičky žijí průměrně 6 měsíců, samci o něco méně, vzhledem k častému kanibalismu. Doporučujeme chovat kudlanky jednotlivě, nemají problém zabít a sníst jakéhokoli tvora, který s nimi žije v ubikaci.  

Kanibalismus není kudlankám cizí

Kudlanky jsou pověstné svým sexuálním kanibalismem, proto je vhodné samičku v průběhu páření rozptylovat častým krmením, chceme – li si samce ponechat. Samozřejmě ji nakrmíme také před pářením.

Na páření používám samce starší tří týdnů od dospělostního svlékání, samice zhruba po 14 dnech od dospělostního svlékání.

Je to fascinující dravec …

Kudlanky patří mezi úctyhodné dravce, kteří jsou dokonale uzpůsobeni lovu. Aniž by pohnuly tělem, otočí hlavu o 360° a jejich první pár končetin, přezdívá se jim lapavé nebo loupeživé, fungují na principu zavíratelného kapesního nožíku, nimiž chytají kořist. Jestliže kudlanka semkne končetinu, protivníkovi dokáže „ustřihnout“ hlavu. Kromě toho je příroda vybavila perfektním maskováním, často připomínají listy, trávu, větvičky, ale i kameny.

Krmíme kudlanku

Kudlanky by se měly chovat jednotlivě, protože se nebojí sníst vše, co se v insektáriu hýbe. Potravou pro kudlanky jsou různé typy hmyzu a larev. Velikost hmyzu by neměla přesahovat šestinu délky kudlanky. Záleží tedy na vzrůstu kudlanky, podle toho krmte mšicemi, drobnými cvrčky či octomilkami. Dospělé velké kudlanky se mohou živit i větším hmyzem. Nepřekrmujte však kudlanku, v přirozeném prostředí její přísun potravy také není nepřetržitý.

Poradí si i bez samečka

Další zajímavostí ze života kudlanek je i skutečnost, že jsou schopné se rozmnožovat partenogeneticky, bez přítomností samečka. Z ootéky se následně líhnou pouze samičky, přesto častěji se stává, ačkoliv samička kudlanky vytvoří ootéku, nic se z ní nevylíhne, nebo jsou to tak slabí jedinci, kteří do měsíce uhynou.

Kudlanka nábožná žije i v České republice

U nás žije pouze jediný druh – kudlanka nábožná (Mantis religiosa), a i když je u nás považována za vzácný a ohrožený druh, místy bývá lokálně velmi hojnou. Tím samozřejmě nikoho nenabádáme k lovení a drancování populací tohoto druhu. Navíc se jedná o druh zákonem chráněný!!!


Eshopy a služby, které doporučujeme v roce 2022

 1. Superzoo
 2. Malujeme mazlíčky
 3. Krmení.cz

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od terárií, krmiv pro terarijní zvířata, akvárií, granulí, pelíšků až po přepravky pro kočky, klece a krmiva pro ptáky. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi doporučujeme.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Speciálka na prodej krmiv pro terarijní zvířata, psy a další zvířátka

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4.8/5 - (28 votes)

1 komentář u „9 důvodů, proč si (ne)pořizovat kudlanku“

 1. Dobrý den, kudlanku mám už podruhé, ale teď jsem si všimnul, že malá nymfička (L2) po jídle natáhla zadní nožičky a následně si doslova lehla na zem. Může to být rozespalost nebo přecpanost?
  Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu