Nejlepší kurníky pro slepice 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Trendy se neustále vracejí a zase odcházejí a domácí chov slepic je jedním z těch, které slaví velký comeback. Lidé začali u potravin upřednostňovat kvalitu nad kvantitou, bio a farmářské výrobky zažívají boom a nejinak je tomu i u domácího pěstování a chovu.

I proto se dnes řada lidí rozhodla začít chovat slepice a zjišťují, jak na to.

Proč se pustit do chovu slepic?

Hlavní výhoda chovu slepic je zřejmá – čerstvá, domácí vejce si budete moci dopřávat, kdykoliv budete mít chuť, a ve srovnání s těmi kupovanými skutečně poznáte rozdíl.

Jejich cena v obchodech navíc neustále roste, zvláště pokud si připlácíte za vejce od „šťastných“ slepic. Ekonomická stránka věci však nemusí být jediným důvodem vedoucím k rozhodnutí pořídit si slepice. Kromě toho se totiž chov těchto zvířat může stát koníčkem a odreagováním.

Jak si vyrobit vlastní kurník?

Na internetu je k dispozici také řada návodů, jak si vyrobit kurník vlastní. Šikovné rady najdete například tady a tady.

V první řadě si ujasněte, jak by měl kurník vypadat, na jakém místě bude stát, kolik slepic se v něm chystáte chovat a jak by měl být velký. Pokud znáte základní parametry, najděte vhodné dřevo. To by mělo odolávat jak parazitům, tak i klimatickým podmínkám. Je tedy dobré jej ošetřit například lazurou.

Pokud máte jednotlivé kousky, můžete se pustit do stavby základního rámu podle nákresu svého nebo z internetu. Poté pokračujte nosníky na střechu, podlahou a střechou. Nezapomeňte umístit do kurníku okno. Pak vybudujte hřady a schůdky, na závěr kurník zabezpečte pletivem.

Jestliže se na výstavbu kurníku úplně necítíte, ale přesto byste chtěli mít kurník podle svých představ, řešením je nechat si jej vyrobit na míru. Na internetu nabízí tuto možnost řada truhlářství – například toto nebo toto.

Nejlepší kurníky pro slepice

Na trhu je nespočet kurníků pro slepice a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší kurníky pro slepice dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat kurníky pro slepice?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší kurník pro slepice

Kurník Emma pro slepice

Rozměry: 146 x 74 x 85 cm
Orientační cena: 5 200Kč
2. nejlepší kurník pro slepice

Dvoupatrový kurník pro slepice, s výběhem

Rozměry: 222 x 115 x 200 cm
Orientační cena: 15 000 Kč
3. nejlepší kurník pro slepice

Kurník Duck Town pro slepice, husy a kachny

Rozměry: 93 x 73 x 67 cm
Orientační cena: 3 000 Kč
4. nejlepší kurník pro slepice

Kurník Florentina dřevěný

Rozměry: 146 x 74 x 80 cm
Orientační cena: 4  400 Kč
5. nejlepší kurník pro slepice

Fortel F123 dřevěný kurník pro slepice a kachny

Rozměry: 150 x 73 x 74 cm
Orientační cena: 4  000 Kč

Jak vybrat kurník pro slepice?

Abyste se mohli radovat z co největšího počtu vajec a spokojených obyvatel kurníku, je zapotřebí vybrat ten správný. Pokud nemáte s chovem slepic zkušenosti, začněte tím, že si prostudujete jejich potřeby a zaměříte se na ty nejdůležitější faktory. Čím se při koupi kurníku řídit?

1. Podle velikosti

Velikost je při výběru správného kurníku klíčová. Slepice samozřejmě upřednostňují co nejvíce volného prostoru, ale ne vždy jsou možnosti bez limitů. Proto je zapotřebí znát alespoň minimální prostor, který slepice pro spokojený život potřebují.

Doporučuje se počítat alespoň 120 cm2 na jedno zvíře. Pokud si nejste jisti, zda si do budoucna nepořídíte další přírůstky do kurníku, zvolte raději „preventivně“ o něco větší.

2. Podle materiálu

Naprosto nejběžnějším materiálem pro výrobu kurníků je dřevo, ale setkáme se i s kurníky plastovými.

  • Dřevěné kurníky

Výhodou dřevěných kurníků je jejich design, který svým přírodním vzhledem snadno zapadne do zahrady, dobrá tepelná regulace a snadná oprava v případě poškození. Je však třeba dřevo dobře ošetřit proti srážkám a jeho údržba (např. při čištění kurníku) je náročnější.

  • Plastové kurníky

Plastové kurníky se snadno čistí, rychle usychají a jsou lehké. Jejich hlavní nevýhodou je však špatná tepelná regulace, která zapříčiňuje, že v létě je v nich přílišné horko a v zimě zase chladno. Při poškození je zde také oprava daleko složitější. (zdroj)

3. Podle ventilace

Aby byly slepice zdravé a spokojené, je nezbytné zajistit v kurníku správné odvětrávání. Bez něj by totiž docházelo k přílišné vlhkosti, hrozil by vznik plísní a častější napadení parazity a nevhodné podmínky byste poznali i podle menšího počtu vajec. Jakou ventilaci zvolit? Máte v podstatě dvě možnosti:

  • Okno

Jednoduchou možností je vytvoření okna, které je ideální umístit nad dveře. Oken však může být i více v závislosti na velikosti kurníku.

  • Komín

Oblíbenou možností jsou komíny, s nimiž v kurníku vznikne menší otvor u podlahy a druhý, větší otvor na střeše. Komíny jsou vhodnější volbou především proto, že u nich nedochází ke vzniku průvanu. (zdroj)

4. Podle zabezpečení

Jedno z největších nebezpečí představují pro slepice predátoři. Abyste zabránili útoku koček, lasiček či kun, je dobré kurník pečlivě ohradit pletivem, a to nejen po jeho stranách, ale i na podlaze. Některá zvířata se totiž mohou podhrabat a vniknout do kurníku tímto způsobem.

5. Podle hřadů

Co se týče hřadů, dbejte především na jejich umístění. Slepice rády spí na co nejvyšším možném bodě, takže by měly být co nejvýš. Důležité také je, aby byly výš než snášková hnízda. (zdroj)

6. Podle snáškových hnízd

Některé kurníky mohou být už předem vybaveny snáškovými hnízdy. Důležitý je u nich počet – na každé tři slepice by mělo připadat jedno hnízdo. Zároveň by měla být umístěna tak, aby byla vždy snadno dostupná.

Často kladené otázky

1. Kam kurník umístit?

Kurník umístěte tak, aby se slepice mohly schovat před přímým sluncem, nejlépe například do blízkosti nějakého stromu. Stejně tak by nemělo do výběhu příliš foukat.

Myslete i na to, že by místo mělo být dobře přístupné i pro vás, neboť bude třeba každý den doplňovat jídlo, vodu či sbírat vajíčka. Vchod kurníku by pak měl ideálně směřovat na jih nebo jihovýchod.

2. Co do kurníku pořídit?

Do nezbytné výbavy kurníku patří trusník, hřady, snášková hnízda a také osvětlení, které je nutné především v zimních měsících. Dále si pořiďte žebříčky, samozřejmostí jsou krmítka a pítka.

3. Budou slepice snášet i v zimě?

Slepice zimu celkem bez problémů zvládají, avšak pokud se chcete i v tomto období těšit z domácích vajec, je zapotřebí, aby teplota v kurníku neklesla pod 10 ºC. To zajistí dobrá izolace kurníku a také topení.

4. Jaký druh slepic vybrat?

Pokud je vaším cílem především co největší množství vajec, pak zvolte lehčí či středně těžká plemena slepic. Oblíbené jsou například české venkovské slepice, hybridky, rodajlendky či plymutky. Pakliže chcete chovat slepice i na maso, pak zvolte těžší plemena, jako jsou například brahmánky. (zdroj)

5. Čím slepice krmit?

Slepice jsou všežravci, takže jim udělá radost jak organický odpad z kuchyně, tak i žížala, kterou si najdou přímo v trávníku. Do kurníku je dobré jim doplňovat směs obilí se semínky. Vždy by také měly mít k dispozici čerstvou pitnou vodu.

Shrnutí

Před výběrem kurníku si nejdříve promyslete místo, kde bude stavba stát. Základním parametrem je samozřejmě velikost, která se odvíjí od počtu chovaných zvířat. Jestliže si nejste počtem úplně jisti, zvolte raději větší kurník, abyste nemuseli jeho pořízení řešit z kapacitních důvodů brzy znova. Co se týče materiálů, nejčastěji se setkáváme s kurníky dřevěnými, které jsou praktické i odolné. Před koupí se zaměřte na ventilaci kurníku, která nesmí chybět. Ideální variantou je komín, případně je nutné alespoň okénko. V neposlední řadě věnujte pozornost i zabezpečení, aby slepice nemusely čelit nezvaným návštěvníkům v podobě kun či lasiček.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu