fbpx

15 důvodů, proč si (ne)pořizovat labradorského retrívra

Hledáte skvělého rodinného parťáka a padl vám do oka zrovna labradorský retrívr? Není se čemu divit. Labrador je v kombinaci s jeho přátelskou povahou, milým vzhledem a upřímným pohledem, jedno z nejoblíbenějších plemen nejen u nás. Pojďme zjistit, co tahle známá psí rasa skrývá za nevýhody a naopak, co je na nich tak skvělého, že si získal náklonnost tolika srdcí. 

OSM důvodů, proč si pořizovat labradorského retrívra

 • Přátelštější plemeno by člověk těžko pohledal. Labradorský retrívr miluje lidi všech věkových kategorií, nezáleží mu na tom jestli je to malé batole, nebo babička o hůlce, miluje prostě všechny.
 • Také je to jedno z nejchytřejších plemen, obzvlášť pokud jde o jídlo, dokáže labrador nevídané. 
 • Kombinace jeho kamarádské povahy, inteligence a apetitu z něj dělá psa, který je vhodný téměř na jakýkoliv výcvik i sport.  
 • S labradorem vyjde opravdu každý a jeho výcvik zvládnete i bez větších zkušeností, bude vám stačit zásoba pamlsků. 
 • Zpravidla je to pes tolerantní ke všemu živému. Bez problémů bude vycházet jak s jinými zvířaty tak i s dalšími psy. 
 • Je to plemeno odolné a miluje pohyb. S nadšením vám bude dělat společnost u kola, na běžkách nebo jen na procházkách. Nejspokojenější je se svým pánem, ať už je to kdekoli. 
 • Zlatý, čokoládově hnědý, nebo černý jak noc? Nejznámější je zlatý labrador, ale ve skutečnosti si můžete vybrat jaké zbarvení je vám nejbližší.
 • Voda je pro labradorského retrívra jako druhý domov. Letní idylka u rybníka je něco pro něj! 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat labradorského retrívra

 • Chlupy kam se podíváš. Labrador má sice krátkou srst, ale je velice hustá a dost líná. Pokud musíte mít byt tip ťop a chlupy vám vadí, porozhlédněte se raději po jiném plemeni. 
 • Labradorský retrívr miluje jídlo. Ať už jsou to zbytky z koše, celý pytel granulí, nebo maso co jste nechali na lince, zatímco jste si odskočili. Jak je to k jídlu, tak to prostě sní. 
 • Díky jejich apetitu jsou extrémně náchylní k nadváze. Je proto důležité hlídat množství krmiva, které sní. 
 • Ač je labrador plemeno, které zvládne téměř vše, hlídač z něj nikdy nebude. Pokud potřebujete ohlídat dům, raději se podívejte po jiném plemeni. 
 • Je to poměrně velký pes, ale na zahradu se nehodí. Miluje svoji rodinu a chce s ní být v kontaktu. 
 • Často trpí na dysplazii kyčelních kloubů a na další onemocnění pohybového aparátu, důkladný výběr spolehlivého chovatele a kvalitní strava je nezbytná. 
 • Mají silný ocas uzpůsobený k plavání, se kterým samou radostí vrtí prakticky pořád. Cokoliv co je v jejich výšce, tak často končí rozbité na zemi. 

Shrnutí 

Labrador je přátelské plemeno, které miluje svoji rodinu. Jsou to psi do nepohody, vždy dobře naladění a plní energie. Ne nadarmo se využívají jako asistenční psi, labrador je jedno z nejchytřejších plemen a navíc s lidmi rád spolupracuje. Voda je jejich živel a jedna z neřestí, která k nim patří, je až příliš velká chuť k jídlu. Jsou skvělými psy k dětem, ale nehodí se jako hlídači na zahradu. Jejich hlavními neduhy jsou problémy s klouby. 

Obecná charakteristika labradorského retrívra

Labrador je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších plemen na světě. Může se vyskytovat ve třech barvách (odstíny zlaté, hnědé a černá). Jsou to psi s milou kamarádkou povahou, svoji lásku dávají na odiv nadšeným skákáním a neustálým vrtěním ocasu. 

Povaha 

Milující a oddaný pes s velkým srdcem. Labradorský retrívr je prostě pes do nepohody. Nadšeně bude nosit míček i stokrát za sebou. Lehce jej naučíte správnému chování, jelikož je to pes bystrý a navíc, jídlo je jeho vášeň, díky tomu se lehce motivuje a nadšeně spolupracuje. Ke štěstí mu stačí malá kaluž, nebo rozbahněná polní cesta, kde se bude moci vyválet a upravit si tak svoji vizáž. Páníček z toho nebude pravděpodobně až tak nadšený, ovšem toto k labradorovi prostě patří. 

Vzhled 

Tělo labradora by mělo působit mohutně, nikoli však zavalitě. Mají hluboký a široký hrudník, jejich hlava by měla být take široká. Celkový vzhled by však měl být vyrovnaný. Fenky jsou zpravidla štíhlejší. Můžete se setkat se třemi barevnými varietami. Nejznámější jsou žlutí, případně černí labradoři, ale na oblibě stoupá i hnědá (tzv. játrová) barva. A jejich srst je velmi hustá, díky tomu funguje jako izolace a labrador tak nemá problém ani s velmi nízkými teplotami.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Pokud hledáte psa do rodiny, je labrador stejně jako jiní retrívři jasným vítězem. S dětmi vychází skvěle a mají s nimi trpělivost. Často se z nich stávají psí chůvy, zejména pokud dítě znají od miminka. mají tendence jej pořád ochraňovat.  Nicméně i tak přátelské stvoření jako je labrador je stále zvířetem a je důležité na to nezapomínat. Malé děti by s ním neměli zůstávat o samotě. 

S jinými zvířaty nemá labrador většinou problém, někteří jedinci mohou být vysazení na domácí drůbež, ale i toto chování se dá výcvikem zmírnit. S ostatními psy zpravidla vychází bez problémů, pokud jsou od malička socializovaní. 

Zdraví a péče 

Labrador patří k plemenům, která jsou vcelku zdravá. Mají ale často problém s klouby. Nejčastějším onemocněním je dysplazie kyčelních kloubů a v pozdějším věku artritida. Labradoři kromě problémy s klouby trpí hodně těmito genetickými chorobami prcd-PRA (genetické onemocnění očí), EIC (zátěží indukovaný kolaps), HNPK (strupovitost nosu), proto při výběru štěněte doporučujeme dívat se, zda má aspoň jeden z rodičů udělané tyto testy s negativním výsledkem.

Je důležité svému labradorovi dopřát kvalitní krmení a v dospělosti podávat preventivně kloubní výživu. Jsou taky díky svému apetitu náchylní k nadváze, i toto může být důvod dalších onemocnění, proto svého labradora v jídle hlídejte a udržujte ho v kondici. 

Výchova a výcvik

Výcvik labradora není složitá záležitost, za pamlsky udělají téměř cokoliv. Rychle se učí a většinou je výcvik baví. Trénovat labradora zvládne s trochou snahy i začátečník. Pokud nemáte zkušenosti se psy a stále váháte, tak směle do toho. Labrador je ten typ psa, který vám lecjakou začátečnickou chybu odpustí. Je ale důležité, stejně jako u ostatních plemen, labradora od štěněte socializovat a učit je zůstávat doma o samotě. Taky není dobré zapomínat, že je to pes plný energie a tak kromě výcviku, je potřeba jej unavit i fyzicky.

Náročnost

Cena štěněte s PP se u labradora pohybuje okolo 15-25 tisíci Kč. Na štěněti není dobré šetřit. Pokud investujete do psa s PP od ověřeného chovatele, vyhnete se tak případným zdravotním neduhům nebo nevyrovnané povaze, která je u jedinců bez průkazu původu poměrně častým jevem.  

Labrador je rodinný pes. Nesmíte ale zapomínat, že je to stále pes a potřebuje poměrně dost aktivity. Není sice nutné s ním denně běhat 3 hodiny po lese, procházka okolo paneláku mu ale stačit také nebude. 

Historie 

Předkem labradora je pravděpodobně novofundlandský pes. Retrívři však existovali mnohem dříve, označovali se tak všichni lovečtí psi, kteří aportovali ulovenou zvěř. V oblasti Nowfoundlandu byli 2 typy psů, velcí a silní novofundlandští psi a menší psi s kratší srstí, označováni jako labradorští psi. Kteří byli používání k aportu ryb a vodních ptáků. Od roku 1800 se obě plemena začala dovážet do Evropy. Název labradorský retrívr se začal používat v roce 1839. V chovu se, vzhledem k předkům, objevovali žlutí a hnědí psi. Ale upřednostňováni byli psi černí. Tento trend se změnil až po první světové válce. A nyní je nejobvyklejším právě žlutý labrador. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:26-34 kg
Výška v kohoutku:Psi: 56-58 cm kg Feny: 54-56 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: 40 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká a hustá
Barva srsti:žlutá, černá a čokoládová
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde koupit labradora?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro labradora dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata labradora na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

2 komentáře u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat labradorského retrívra“

 1. Labradoři jsou úžasní psi. Každý pes je originál. Máme již druhou generaci Labradorů v barvě černé. Náš první pes byl hodně sportovně založený. Kluci se s ním vyřádili. Náš druhý Labrador je typický kliďas. I kdyby vedle něj přistál boing, pak se jen v klidu ohlédne, co to bylo? Už má za sebou 3 generace štěňat, ne své, ale jiných ras. Nechal se od nich tahat za uši, žrát ze své misky. Nyní to hlídám já, je mu 13,5 roků. Trvá mu déle než se nažere a máme dvě Border kolie. No, ty jsou pěkně vyčůrané a to je již jiná kapitola. Ty opravdu umí psí kusy. Labradoři jsou opravdu pohodáři, chcete vrůšo, pořiďte si Border kolie, jsou to pracovní plemena. Manžel, kde mám své boty, já na to, máš pracovní plemeno, tak pracovali a běž si je najít na zahradu. Jana z Ostravy

  Odpovědět
 2. my jsme meli 3 generaci labradora,vzdy fenky zlute barvy chystam se na 4 fenku stejne barvy kazda z nich mela jinou povahu ale všechny tri meli stejne byli nam oddane a vzdy si od děti nechaly hodně líbit a co jsem tady cetla popis na labradora vse na ne sedne akorat s čím musim nesouhlasit z mé zkušenosti je to povahově nejlepsí pes co se týče deti a vseho ostatního ale vim ze labrador je dobry hlidaci pes kazda z našich 3 fenek dokazaly hlidat jak nas tak domov od všech se nechaly podrbat ale jak vycitily vuci nam nebezpeci vzdy celou rodinu dokazaly uhlidat jinak je to povahově ten nejlepší pes ktereho znam

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu