16 důvodů, proč si (ne)pořizovat leguána zeleného

Nejznámější druh leguána, leguán zelený, kdekomu připomíná příbuzné divokých a bájných draků. Ať už je to jeho mohutným lalokem, šupinami ve tvaru ostnů na hřbetě, nebo na ještěra působivým vzrůstem až 2 metry do délky, rozhodně se tomu nelze divit. O to překvapivější je pak leguánova poměrně krotká povaha, která z něj dělá velmi zajímavého a atraktivního domácího mazlíčka.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT leguána zeleného

  • Mít doma velké zelené ještěry je zkrátka zajímavé a lákavé. Váš život bude s příchodem leguána rozhodně exotičtější.
  • Leguán je aktivní hlavně ve dne, a tak budete moci jeho počínání běžně sledovat.
  • Ač občasným hmyzem nepohrdnou, jsou leguáni převážně býložravci, a tak se nebudete muset potýkat s “chovem” jejich potravy.
  • Dožívají se až 25 let, pokud jim tedy poskytnete správné podmínky, stanou se vašimi dlouholetými společníky.
  • Leguán je dobrou volbou pro alergiky.
  • Je poměrně dobře ochočitelný a oproti jiným ještěrům s ním můžete navázat mnohem bližší vztah – lze ho naučit pohybu volně po bytě, nebo i s dostatkem trpělivosti venčení na “vodítku”.
  • Jako i jiní ještěři, může být leguán dobrou volbou pro toho, který se nemůže zvířecímu společníkovi aktivně věnovat velkou část dne a péče o psa nebo kočku by byla příliš náročná. 
  • Základní barvou je zelená, i tak vás však leguán může překvapit řadou odstínu a vykreslení.
  • Leguán je mezi chovateli ještěrů rozšířenou volbou, a tak nebude problém sehnat spolehlivého a zodpovědného chovatele. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT leguána zeleného

  • Leguán může i po ochočení být nebezpečný, a tak by s ním neměly manipulovat malé děti – ostatně by to mohlo pak dopadnout i naopak a ony by mohly ublížit leguánovi.
  • Nejde o typického mazlíčka a jeho chov je poněkud náročnější. Je potřeba si tedy předem vše pečlivě nastudovat.
  • Leguán je mezi ještěry poměrně urostlý, dostatečně velké terárium zabere hodně prostoru, který musíte být schopni poskytnout.
  • Jedná se o závazek na dlouhou dobu, je třeba si rozmyslet, zda po tomto zvířátku opravdu toužíte, abyste ho za rok nezkoušeli prodat někomu dalšímu.
  • Přestože leguán je na ještěra poměrně krotký, nikdy z něj nebude úplný mazlíček na chování v náručí.
  • Pořízení velkého terária souvisí také s veškerým potřebným vnitřním vybavením. Je důležité nic nezanedbat a celkově to může být finančně poměrně náročné. 
  • Samci mohou být poměrně teritoriální. Pokud uvažujete o chovu více jedinců (což se i často doporučuje) musíte ale dát pozor na kombinaci dvou samců, kteří by se mohli i zabít. 

Shrnutí

Leguán zelený zaujme milovníky ještěrů už na první pohled – svou krásnou zelenou barvou, ostny na hřbetě i typickou hlavou. Ať už někomu připomíná draka či dinosaura a svou velikostí může trochu nahánět strach, tak jde o lehce ochočitelné a krotké exotické zvíře. Samozřejmě pouze v případě, že o něj budete správně pečovat a jemně s ním zacházet – jinak by se dokázal slušně bránit. Zajistit leguánovi vhodné podmínky a naučit se se o něj starat není jednoduché, ale stojí to za to. Získáte totiž milého a originálního společníka, se kterým si vytvoříte jedinečný vztah. 

Chov leguána zeleného – vše, co potřebujete vědět

Leguán se řadě chovatelů opravdu zalíbil a našel si tak své pevné místo v řadě domácností. Je to však stále ještě exotické zvíře, s čímž souvisí řada zvláštních a specifických požadavků, na které nesmíme zapomínat. Navíc to není žádný drobeček, a tak je potřeba počítat s tím, že se v domácnosti neztratí, ale naopak si velkou část spolu se svým teráriem zabere pro sebe. Co vše tedy bude potřeba? 

Terárium jako základ

Stejně jako ostatní ještěři, i leguán zelený potřebuje pro spokojený život ve vaší domácnosti vlastní terárium. V jeho případě však mluvíme opravdu o pořádně velikém bydlení, v dospělosti mluvíme o zhruba 2 m na délku, 1 m hloubky a 2 m na výšku (minimálně!). A není divu, však také leguáni dorůstají až dvou metrů. Navíc se do interiéru musí vejít vše potřebné – počínaje hlavně dostatečným množstvím větví. Právě na nich bude váš leguán trávit svůj volný čas a potřebuje po nich lézt, musí být tedy velké a pevné, aby se na nich udržel. Dno terária pak řeší každý chovatel podle svých zkušeností a vkusu, nejlépe můžeme doporučit rašelinu nebo čistou hlínu s pískem. 

Leguáni jsou denní tvorové, a tak nesmíme zapomínat také na světlo a teplo. Speciální osvětlení s UVB zářivkou umístíme nad terárium tak, aby k němu měl leguán dobrý přístup. Ideální teplota přímo pod lampou by měla být asi 40°C, ve zbytku terária kolem 27°C a v noci se může o trochu snížit – asi na 22°C. 

Aby se zabránilo plísním, je třeba dbát na správné odvětrávání – i z toho důvodu je dobré sáhnout opravdu po uzpůsobeném teráriu, a ne po starém akváriu po rybičkách. 

Poslední nejdůležitější úkol je udržování vlhkosti, které se dosahuje pravidelným rosením terária vodou dvakrát denně. 

Strava

Přestože pro většinu ještěrů je třeba shánět hmyz, případně holátka, a krmení jim podávat ještě živé, leguán vás těchto starostí ušetří, je totiž vegetariánem! Tedy býložravcem – živí se hlavně listy, dále zeleninou a ovocem. Krmení je nejlepší umístit do misky ve větvích a zajistit, aby měl leguán přístup k jídlu po celý den. 

Jídelníček je třeba udržovat pestrý a vyvážený, nejlépe si pochutnají např. na listech břízy, různých ovocných stromů nebo i na pampelišce a jetelu. 

Pestrý jídelníček by měl zajistit dlouhověkost vašeho zvířecího společníka, od věci však nejsou ani speciální vitamíny. 

Pozor, není zelenina jako zelenina a ovoce jako ovoce. Některé jsou pro leguána ideální, jiné mu mohou ublížit. Proto vždy, když mu budete chtít dát něco nového, zjistěte si, zda je konkrétně tato plodina nebo rostlina vhodná. 

Zdraví a péče

Ještě částečně k vybavení terária i stravě – zařiďte pro leguány misku s vodou, bát se nemusíte ani menšího a bezpečného prostorného bazénku. Leguáni vodu milují a budou mít radost – zajistíte jim nejen pitný režim, ale také malé místo na cachtání a koupání. Jen samozřejmě dohlédněte na čistotu této vody a její teplotu – měla by mít kolem 25°C. 

Pokud dodržíte všechna doporučení a budete se o leguána starat zodpovědně, může se dožít i více než dvaceti let a bude vám tedy dělat radost dlouhá léta. 

S dostatkem času jsou leguáni mnohem ochočitelnější než jiní ještěři. Můžete je naučit chodit volně po bytě a s trochou štěstí a velkou dávkou trpělivosti dokonce chození na vodítku. Pořád jde ale o divoké ještěry, a tak je nestresujte a do ničeho nenuťte – mohli by ublížit jak vám, tak sami sobě.

Leguáni bývají často chováni ve více kusech, pozor však na soužití samců, a to hlavně v době páření. 

Dále počítejte s tím, že se leguán svléká – je to zcela normální jev a není třeba se ho lekat. Kromě toho dokáže nechat odpadnout svůj ocas, dělá tak však ve chvílích ohrožení a pro vás to je tedy velký varovný signál, že je něco špatně, když musel váš ještěr spustit svůj náročný obranný mechanismus. 

Závěr

Leguán je majestátní ještěr, který bude ve vaší domácnosti nepřehlédnutelným obyvatelem. Vztah s leguánem zeleným je založený na vzájemném respektu, je důležité chápat jeho divokou stránku a poskytnout mu ideální podmínky. Před jeho pořízením to vyžaduje trochu studia, jelikož chov ještěrů neumožňuje metodiku pokus-omyl. Řada chovatelů vám však potvrdí, že to za to stojí. 

Důležité informace

Velikost1 – 2 m
Váha:3 – 5 kg
Původ:lesy Střední a Jižní Ameriky
Vhodná ubikace:terárium, možné i pouštění z terária
Cena:1500 – 3000 Kč
Délka života:až 25 let
Aktivita: denní plaz, který výborně šplhá i plave

Specifika leguána zeleného

Leguán zelený pochází ze skupiny leguánovitých, kteří dnes čítají přes 600 druhů. Je tedy jasné, že jde o velmi pestrou škálu a najdeme mezi nimi malinké leguány o velikosti asi 8 cm, stejně jako dvoumetrové kusy. Leguán zelený patří právě do té druhé kategorie a je tak jedním z největších leguánů vůbec. Je mimochodem také nejznámějším druhem.
V přírodě se zdržuje v blízkosti vody a nemá problém s plaváním pod vodou, což také neumí každý leguán – někteří naopak žijí v pouštích. Další zajímavostí je jeho býložravost, se kterou se taktéž nesetkáte u každého leguána. 

Kromě zelené barvy leguána zeleného poznáme také podle trnovitého hřebene na hřbetě a hrdelního laloku. 

Nejpodstatnější je, že leguán zelený je zkrátka nejčastěji chovaný a mezi chovateli nejoblíbenější. Pokud byste tedy zatoužili po jiném druhu, bude mnohem náročnější nějakého sehnat a taktéž všechny rady a informace jsou převážně k tomuto druhu. 

Díky jeho oblíbenosti je snadnější sehnat spolehlivého chovatele nejlépe s evropským chovem a společně s ním prokonzultovat, zda jste na leguána zeleného připraveni. 


4.7/5 - (27 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu