17 důvodů, proč si (ne)pořizovat lhasa apso

Nenajde se téměř nikdo, kdo by se nejednou nepozastavil nad vzhledem lhasy apso. Nejspíše jste ji mohli potkat někde ve městě, jak si hrdě vykračuje po boku svého pána, ocas vztyčený a svou srstí ometající vše kolem.  Pojďme se spolu na ni podívat více!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT lhasa apso

 • Je to velký pes v kapesním provedení. Váš byt ochrání dokonale a žádný zloděj se k vám nedostane.
 • Dlouho si zachovává štěněcí hravost, takže vaše šťastné a rozpustilé štěňátko vám chvíli vydrží.
 • Velmi přítulné a mazlivé plemeno. Takže až vám nebude úplně nejlépe, ráda si vám lehne do klína a vyslechne vaše trable.
 • Je to také pes vhodný do sportu. Zejména v agility se opravdu neztratí.
 • Naprosto miluje děti!
 • Má ráda také ostatní zvířata, musí k tomu být ale odmala vedená.
 • Vcelku inteligentní plemeno, celkem rychle se učí.
 • Jedná se o poměrně zdravé plemeno, takže se nejspíš s veterinářem nebudete potkávat příliš často.
 • Nemusíte se bát, že by vám pejsek zemřel v mladém věku. Titul si drží pes, který se dožil 29 let!

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT lhasa apso

 • Má vysoké sklony ke štěkání. To se jistě nebude líbit vašim sousedům a brzy ani vám.
 • Často je velmi nedůvěřivá k lidem.
 • Taky byste si ji nejradši uplatili pamlsky? Pozor na to, má sklony k obezitě.
 • Některé mohou být tvrdohlavé a nezávislé. 
 • Nebaví vás vyčesávání? To by se vám jistě zprotivila hlavně v mladém věku. V něm  potřebuje vyčesávat nejlépe každý den, v pozdějším věku stačí jednou za týden.
 • Mají celkem časté záněty zvukovodu, kvůli toho se jim musí často kontrolovat uši, případně z nich vytrhávat chloupky.
 • Oproti jiným plemenům mentálně pomalu dozrává.
 • Okouzlila vás natolik, že byste ji nejraději vše dovolili? O vašich pocitech ví jistě i ona a velmi ráda doma přebere roli vůdce. Proto je třeba důsledná výchova.

Shrnutí

Lhasa apso je plemeno vhodné pro zkušenější kynology, kteří si poradí s jeho štěkáním, tvrdohlavostí a nezávislostí. Odměnou jim bude jeho dlouhověkost a vcelku dobré zdraví. Plemeno je vhodné do bytu, venku u domu to pro něj opravdu nebude ono. Byt svému pánovi jistě spolehlivě ohlídá. Vyznačuje se také svou dlouhotrvající štěněcí hravostí a rozpustilostí. Ta je způsobena jeho pomalým mentálním dozráváním. S jeho pořízením je třeba brát v úvahu i jeho starost o srst. V mladém věku je psa třeba kartáčovat denně.

Obecná charakteristika lhasy apso

O tomto věčném štěněti a také velkém hlídači zapomenutém v malém těle jsme si už řekli dost, pojďme se ale na něj podívat podrobněji!

Povaha

Čilá, veselá, hravá, zároveň ale tvrdohlavá, neohrožená a poněkud stranící se od lidí. Tak by se dala asi nejlépe charakterizovat v pár slovech. Miluje svého majitele a dokáže k němu velmi úzce přilnout. Rozhodně jí nechybí sebevědomí ani inteligence.

Vzhled

Jedná se o malé plemeno, které je velmi souměrné s pevnou stavbou těla. Celkově nabývá velmi pyšného dojmu. Je bohatě osrstěno i v obličejové části. Krycí srst je dlouhá a hustá, měla by být hrubší, ale rovná. Pod ní je také slabší podsada. Srst se může vyskytovat ve více barevných variantách. Ty jsou zlaté, pískové, medové, břidlicové, kouřové, tmavě šedé, dvoubarevné, černé, bílé nebo hnědé. Všechny barvy mají stejnou hodnotu.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jeho vztah k dětem a mazlíčkům se hodně odvíjí od jeho výchovy. Když není zanedbaná, je z ní skvělý rodinný pes. Pokud ale ve výchově byly nějaké nedostatky, tak se to může dost projevit. Ráda totiž zaujímá roli vůdce, takže by děti nemusela respektovat. Se zvířaty musí být seznámena od mala. 

Zdraví a péče

I když je to plemeno vcelku zdravé, pár nemocí se ale také může vyskytnout i u nich. Celkem častým problémem je zánět zvukovodu. Tomu se ale dá předejít pravidelnými kontrolami uší. V nich se totiž mohou vyskytovat chloupky, které je třeba vytrhávat. Dalším častým problémem je apetit lhasy. Bývá velmi dobrý a může vést k obezitě. Ta nepřispívá k jejich zdraví, kráse ani radosti.

Velkou péči musíme vynaložit srsti. Mladí psi by se totiž měli vyčesávat každý den, u starších stačí jednou týdně. Přibližně jednou měsíčně by se měla lhasa vykoupat. 

Výchova a výcvik

S výchovou a výcvikem by se mělo začínat již v útlém štěněcím věku. Odmala musí mít pevně stanovené hranice, které je třeba za každé situace dodržovat. Jsou to totiž nezávislí, tvrdohlaví psi, kteří rádi zaujmou roli vůdce. Bývají také dost odměření k cizím lidem i zvířatům. Proto je třeba řádná socializace. Lhasa tedy není moc vhodná pro začínající kynology. Při dobré výchově z ní ale může vyrůst skvělý rodinný pes. Případně se s ní dá také sportovat, například na agility je skvělá.

Náročnost

Pokud jste se dočetli až sem, jistě už víte jak je lhasa na chov náročná. První investicí do ní bude její pořizovací cena. Ta se u psů s PP pohybuje mezi 10-40 tisíci, velmi záleží na spojení. Krmivo by mělo být určitě kvalitní, je to ale malý pes, takže ho nepotřebuje moc. Za veterinu žádné miliony také neutratíte, je to poměrně zdravé plemeno. 

Z časového hlediska vám lhasa zabere celkem dost času kvůli péči o ni. Je třeba ji často vyčesávat a koupat. Dorůstají jí chlupy, takže se musí také pravidelně stříhat. Aby se předcházelo onemocněním zvukovodu, musí se jí pravidelně kontrolovat uši, případně z nich vytrhat chlupy. Pravidelně se jí také musí čistit oblast kolem očí. 

Historie

Plemeno původně pochází z Tibetu. Kdysi tam v klášterech sloužily jako ochránci Buddhových pokladů. Tradovalo se také, že se do nich vtělují duše jejích zemřelých pánů, a tak byly považovány za svaté. Lidé kdysi věřili, že přináší svým pánům štěstí, ale bylo téměř nemožné je koupit. Do jiných zemí se dostaly jen díky tomu, že dalajláma je dával darem cizincům, kteří jej navštívili. Do Británie byly poprvé dovezeny na začátku 20. let 19. století a krátce poté předvedeny na výstavě v Londýně. Zezačátku byly zaměňovány za jiná orientální plemena a označovány jako lhasa teriéři. Později byly rozlišeny hlavně od tibetského teriéra, který se stal jedním z jejich dávných předků. Klub chovatelů byl ustanoven v Británii v roce 1933.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:5-7 kg
Výška v kohoutku:25 cm 
Typický znak:svěšené uši, dlouhá záď
Požadavky na výcvik:20 min/den
Energie:průměrná
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:mírná
Původní využití:společník, ostraha uvnitř domu
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:rovná
Barva srsti:všechny barvy 
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit lhasa apso?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro lhasu apso dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata lhasy apso na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu