16 důvodů, proč si (ne)pořídit lousianského leopardího psa

V České republice se jedná o poměrně málo známé plemeno. Na první pohled zaujme svým vzhledem a uhrančivým pohledem šelmy. Díky těmto aspektům jeho obliba každoročně roste. Ale je opravdu toto plemeno zrozeno u jezera Catahoula pro každého?

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů proč si POŘIZOVAT lousianského leopardího psa

 • Zrozen k běhu, jeho energie je vysoká. Extrémní náročnost na pohyb z něj dělá dobrého společníka pro aktivní a sportovně založené lidi.
 • Catahoula je bezesporu skvělým hlídacím psem, i když nepůsobí agresivně, jeho rezervovanost vůči cizím návštěvám se stává zjevnou.
 • Perfektně se hodí na celoroční pobyt na velké, prostorné zahradě. V zimních měsících mu však musíme umožnit přístup do domu nebo perfektně zateplit kotec.
 • Skvěle a rychle se učí, má vysokou inteligenci, ale bohužel není stavěný na strojové opakování povelů. Potřebuje velmi zkušeného majitele, nebo aktivního nadšence-začátečníka s pevnou, ale laskavou rukou. 
 • Jsou naprosto úžasnými plavci díky blánám mezi prsty na packách. Díky blánám se dobře pohybují i po rozbahněném terénu.
 • Atraktivní vzhled – základní věc, které si každý všimne a obdivuje. Neměl by to však být jediný aspekt při výběru tohoto psa.
 • Ke vzhledu se dále vážně obrovské množství barevných variant srsti, od merle genu, tečkování, žíhání až po jednobarevné jedince. Žádný druhý pes tedy nebude vypadat stejně jako ten váš.
 • I přes velkou míru samostatnosti je catahoula hodně fixovaná na svého majitele.
 • Jeho krátká srst nevyžaduje téměř žádnou úpravu, v tomto směru je nenáročným plemenem.

SEDM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT lousianského leopardího psa

 • Catahoula je ve vysoké míře dominantní vůči jiným psům, proto se příliš nehodí do smečky. 
 • Majitel musí být pán s velkým P. Vyžaduje se od něj citlivost, laskavost, ale hlavně pevná ruka a hodně neústupnosti. Toto není plemeno úplně pro každého, ale s dostatečným respektem a správným přístupem ho zvládne i začínající kynolog.
 • Kvůli jeho energii a síle se přiliš nedoporučuje k malým dětem a u těch větších je třeba dozoru dospělé osoby. 
 • Má silný lovecký pud, který se velmi obtížně dá odstranit. Základem je perfektní výcvik, hlavně odvolání od všech rušivých faktorů.
 • Nehodí se do bytu, do malých prostor. Kvůli energické povaze by mohl ničit vybavení bytu v době nepřítomnosti.
 • Pokud patříte mezi časově vytížené osoby, není vhodné uvažovat o pořízení catahouly. Je velmi časově náročná na procházky, sport či jakékoli sportovní vyžití. 
 • Plemeno nadměrně trpí hluchotou, především bílý jedinci a jedinci s bílým podkladem srsti. 

Shrnutí

Catahoula znamená v překladu čistě modrá voda – toto tvrzení by se mělo vztahovat k barvě očí, které je ve většině případů modrá. Avšak u tohoto plemene je mnohem více zajímavostí, než jen úchvatný vzhled. Jeho povaha je opravdu unikátním šperkem v psí říši. Pokud dokážeme k výchově přistupovat s dostatečným respektem a máme množství volného času je toto plemeno jedinečným parťákem.

Obecná charakteristika lousianského leopardího psa

Povaha

Energický, dominantní a svéhlavý pes. Tak by se dal v kostce popsat lousinaský leopardí pes. Je silně teritoriální, díky teto vlastnosti se stal velmi dobrým hlídačem a ochráncem rodin i majetku. Vůči cizím lidem je velmi rezervovaný, ale neměl by se projevovat agresivně, v případě že očekáváme návštěvu, musíme ji nejdříve dobře seznámit s naším čtyřnohým miláčkem. Jeho povaha přímo vybízí k řadě sportovních aktivit, jakými jsou třeba agility, běh se psem, tah koloběžky a jiné. 

Vzhled

Plemeno catahoula je pes střední až větší velikosti, dobře osvalený, elegantní, silný a velmi vytrvalý. Psi by měli měřit 55,8 – 66,0 cm. Velikost fen je 50,8 – 60,9 cm. Váha zatím není standardizována, ale běžně se pohybuje mezi 25 a 55 kily v závislosti na tělesném typu. Leopardí pes má mít mohutně stavěnou hlavu s vyvinutými lícemi, svalnatý krk, rovný, osvalený hřbet, dobře vyvinutý a osvalený hrudník. Paspárky mohou být přítomny. Srst je krátká a přilehlá. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Běžně se toto plemeno příliš nedoporučuje k malým dětem, jsou velmi silní a energičtí. Nemuselo by to za normálních okolností dělat dobrotu, ale za předpokladu že pes projde kvalitní socializací se samozřejmě dá zvládnout jejich kontakt. Především pod dozorem.

Starším dětem musíme vysvětlit, jak se ke psu přistupovat. Při dobré socializaci bez problému vychází i s domácími mazlíčky, je dobré myslet na jeho lovecký pud. Hospodářská zvířata nebývají problém. Catahoula je dominantní, nehodí se do psí smečky. Problematická jsou především stejná pohlaví.

Zdraví a péče

Lousiančtí leopardí psi jsou obecně zdravé plemeno, ale jako všechna jiná plemena mohou být náchylní k některým nemocem. Ve větší míře se u nich vyskytuje dědičná hluchota, která se vztahuje k množství bílé barvy. Dále trpí na dysplazie kloubů. Většině těchto onemocnění se dá předejít koupí štěněte od prověřeného chovatele.

Výchova a výcvik

Obecně by se dalo tvrdit, že jsou catahouly velmi inteligentní plemeno, které se dobře učí a především nezapomíná. Jen je třeba dodat velké ALE – jsou velmi nároční na přístup majitele k výcviku. Toto plemeno nesnáší dril a nekonečné opakování povelů jako je běžně zvykem například u německých ovčáků. Musíme projevit dostatečnou důslednost a přirozenou autoritu. Zároveň je důležitá citlivost a respekt. Původ psa značí, že je příliš svéhlavý a samostatně myslící, na toto nesmíme při výcviku zapomínat. Nejlepší je, se smířit s faktem, že občas neposlechne. V mnohých diskuzích se leopard nedoporučuje do rukou nezkušeného chovatele, já bych ráda namítla, že pokud je člověk dostatečně odhodlaný, nadšený, má předem zjištěné všechny aspekty povahy a chce se psem pracovat je předpoklad že bude dobrým majitelem pro leoparda.

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 20 000 a 30 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není catahoula o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere extrémní množství času. 

Z časového hlediska je lousianský leopardí pes velmi náročným plemenem na čas a to po celý jeho život. Dbát musíme na pravidelné, dlouhé procházky s dostatkem ostatních vjemů.

Je důležité si uvědomit, že jeho atraktivní vzhled není vše. Znuděný leopard vám velmi rychle může přerůst přes hlavu.

Historie

Dle pověstí plemeno vzniklo křížením vlků obecných a vlků rudohnědých u jezera Catahoula. Dále přišlechťovali španělské mastify. Přesný původ není znám, je opředen rouškou tajemna. V 18. století se tito psi používali k nahánění dobytka. Avšak toto datum nemusí být zcela přesné, protože existují zmínky od flekatých ochráncích stád již z první poloviny 17. století. Další teorie nám říká, že plemeno vzniklo až v 19. století křížením beauceronů a červených vlků.

Od roku 1979 je toto plemeno národním psem státu Lousiana v Americe. Dle FCI není plemeno uznáno, ale organizace UKC a AKC jej uznávají. Ing. Gerhard Stein se zasloužil o dovoz plemene do Evropy, konkrétně k nám do České republiky v roce 1998. Založil chovatelskou stanici Šumící křídla. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:25-55 kg
Výška v kohoutku:Psi: 56-66 cm Feny: 51-61cm
Typický znak:Modré oči, merle gen
Požadavky na trenink: více jak 3 hodiny denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánístřední 
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes, pastevecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:velké množství barevných variací
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit lousianského leopardího psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro catahoulu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata leoparda na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu