fbpx

9 nejlepších loveckých psích plemen

Milujeme psy: milujeme je jako domácí mazlíčky a rozhodně je milujeme jako lovecké partnery. A i když ne všechna plemena mohou tak moc dobře posloužit jako lovečtí psi – pokud si nedovedete představit vaši čivavu s loveckým odhodláním, kterak vám přispívá k loveckému úspěchu, nebojte, nejste sami – mnoho různých druhů psů může skvěle fungovat jako výborní lovečtí společníci, a to v závislosti na vašich cílech. 

Existuje spousta lovců a myslivců, kteří jsou věrní svému plemeni, ať už je to anglický setr, kokršpaněl, boykin španěl, anglický špringeršpaněl, bretaňský ohař nebo jeden ze psů na tomto seznamu. Každé z těchto plemen bude skvělým lovcem. 

Zde je však našich 9 nejoblíbenějších loveckých psů.

1) Labradorský retrívr

Svou podstatu mají přímo v názvu. Většina plemen retrívrů jsou ideální vodní psi a labrador by mohl být tím “ulitmátním” vodomilným chlupáčem. S obrovskou zásobou energie, kožichem odolávajícím chladnému počasí určeným k dlouhým dnům stráveným venku a ochotou překonat všechny dálky, aby přinesl váš úlovek, je labrador nejlepším k lovu kachen, přestože pomoci vám může i s dalšími menšími úkoly. Jen se ujistěte, že vám váš hladový labík úlovek sám nesní.

2) Americký foxhound

Pro co jiného by bylo toto plemeno šlechtěno? Pro lov lišek. A stále se na tento typ úkolu hodí nejvíce. Lovci jelenů si také osvojili toto plemeno pro jeho běžecké výkony, americký foxhound je skvělým loveckým plemenem, protože je energický a víceméně bude pronásledovat všechno, co mu řeknete.

3) Bígl

Možná považován za “ikonického” loveckého psa, bígl je malý pes a stejně jako americký foxhound je vytrvalý, energický a miluje pronásledování. Jeho krátké nohy ho sice trochu znevýhodňují v nějakých větších akcích, ale pokud jde o lov menší zvěře jako zajíců, bígl bude skvělý. Tento pes je v současné době na šestém místě žebříčku popularity American Kennel Club. 

4) Pointer

Tenká srst pointera vyřazuje z lovů na zasněženém severu a v drsných oblastech, ale v jižních státech a teplých oblastech, kde teploty zůstávají vysoko, se toto sportovní plemeno stává dokonalým společníkem pro hledání a plašení ptáků v rozlehlých oblastech. Existuje hned několik druhů pointerů, včetně německého krátkosrstého ohaře, německého drátosrstého ohaře nebo anglického pointera. Toto jsou jedni z nejikoničtějších lovců ptáků na tomto seznamu.

5) Bloodhound

Už z jejich samotného názvu zní jako bezohlední lovci. Tito psi se orientují na čich a se svými silnými nosy a bezkonkurenčními schopnostmi vyhledávání a stopování jsou skvělými loveckými psy. Nejspíše budou tím nejlepším psem slídičem na tomto seznamu. Jen si buďte vědomi, do čeho se pouštíte. Tito psi jsou obrovští a váží cokoliv mezi 40 a 50 kg. 

6) Zlatý retrívr

Často jsou považováni za rodinného psa, přitom zlatí retrívři jsou, stejně jako jejich labradorští příbuzní, skvělý lovci menší zvěře. Tihle vysoce energičtí psi jsou perfektní plemeno do domácnosti pro děti, zatímco s rodiči se pak mohou věnovat lovu. Málokdo si uvědomuje, že toto plemeno má svůj původ jako lovecký pes ze skotské vysočiny. Nyní je jedním z nejpopulárnějších psů na celé planetě, podle AKC žebříčku popularity je na třetím místě.

7) Chesapeake Bay retrívr

Chesapeake Bay byl pes chovaný pro lov kachen na stejnojmenném místě a je to,stejně jako ostatní retrívři, energický pes milující vodu plný vytrvalosti a s vysokou inteligencí, který bude šťastný a spokojený celý den na lovu. Jak už jméno napovídá, má původ v Americe na konci 19. století. Původní chovatelé hledali plemeno pracovitého psa, který by dokázal zvládnout ledové zálivy Chesapeake Bay na dlouhém celodenním lovu. Je nutno dodat, že se jim to podařilo.

8) Výmarský ohař

Jedno z více jedinečných a elegantně vypadajicích plemen sportovní kategorie. Tito psi mají svůj původ v Německu, kde byli používáni k lovu všeho možného od horských ptáků po medvědy. Jejich dlouhé nohy, díky nimž možná na první pohled vypadají trochu zvláštně, jim dodávají rychlost. Zároveň jsou ale klidní, ideální pro lov bažantů nebo jiných ptáků.

9) Irský setr

Pokud jsou pointeři dokonalým psem pro lov křepelek, irští setři jsou pak dokonalým psem pro lov na podzim. Toto plemeno má svůj původ v Evropě, konkrétně v Irsku, jak již název napovídá. Irského setra vlastnil jednu dobu i americký prezident Richard Nixon. 


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu