15 důvodů, proč si (ne)pořizovat maltezkého psíka

Hledáte skvělého rodinného psa v malém balení? Tak to je maltézký psík právě pro vás! Na výstavách patří mezi velmi obdivované účastníky, je však na tomto pejskovi více, než jen atraktivní vzhled? Zkuste číst dál, možná vás toto plemeno velice překvapí.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT maltezkého psíka

 • Roztomilý, hravý a sladký jsou vlastnosti, které přímo charakterizují tohoto malého psíka.
 • Je vysoce inteligentní, proto je velice snadno cvičitelný. Velmi rád se bude učit nové povely a srandičky.
 • Má rád děti, bude se pravidelně účastnit jejich her.
 • Dobře se snáší s jinými psy, ale ostatní zvířata, především ta menší má tendenci nahánět, ale rozhodně by jim neublížil.
 • Pro jeho malé rozměry je vhodný do bytu, potřebuje však pohyb po celém bytě, zavření v místnosti vnímá jako trest.
 • Maltezký psík nevyžaduje příliš mnoho pohybu, ale pokud vyrazíte na delší tůru, bude vás rád následovat.
 • Nepotřebuje velké množství krmiva, doporučuje se krmit kvalitním suchým krmivem, které se rozdělí do dvou denních dávek.
 • Srst nemá podsadu, takže pejsek nelíná, proto je vhodný i pro alergiky.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT maltezkého psíka

 • Jeho krásná, dlouhá, bílá srst vyžaduje obrovské množství péče. Avšak i tato činnost se může stát pro majitele a jeho pejska zábavou.
 • Vyžaduje téměř nepřetržitou pozornost, špatně snáší samotu. Z tohoto důvodu se hodí k seniorům, kteří se mu mohou věnovat podstatnou část dne.
 • Mívá často problémy s citlivým zažíváním, z toho i pramení vybíravost v jídle.
 • Oči – kapitola sama pro sebe. Je potřeba denně ošetřovat, protože slzy barví okolí očí do červena a slepují srst.
 • Pokud se s Maltezkým psíkem nejedná citlivě, ba se při výchově používá hrubost nebo křik, může se snadno stát frustrovaným a následně reagovat podrážděně a v extrémní míře i agresivně.
 • K cizím lidem je zdrženlivý, často reaguje štěkáním. I přesto, není vhodný jako hlídací pes.
 • Jediná přípustná barva je bílá (lehce oranžový nádech), proto se nechová v jiných barevných variantách.

Shrnutí

Dá se říct, že maltézký psík je plemenem starým, jako lidstvo samo. Právě proto, že se celé věky choval jako lidský společník, je vysoce fixovaný na svou rodinu a velmi špatně snáší samotu. Díky tomu, se stal velmi oblíbeným plemenem pro seniory, mezi další pozitiva patří nenáročnost na aktivitu a snadná cvičitelnost. 

Obecná charakteristika maltezkého psíka

Přátelský, inteligentní psík s krásnou sněhobílou srstí, které se nejčastěji chová jako společenské plemeno a výstavní pes. Pokud se nechcete věnovat výstavám, je vhodný i na agility, ale pohyb ve vysoké míře nevyhledává, je třeba mu poskytnout dostatek odpočinku. Je třeba si uvědomit, že péče o jeho srst je náročná, takže není vhodná pro každého majitele.

Povaha

Jeho povaha je velice jemná a citlivá, vyžaduje takový přístup k jeho výcviku. Je vhodný k dětem i jiným psům, avšak vyžaduje dostatek pozornosti. Pokud se mu jí nedostává, umí být žárlivý. Maltézák je předurčen k výcviku, velmi rád se učí nové povely.

Vzhled

Je malý s obdélníkovým tvarem těla, jeho charakteristický vzhled zajišťuje dlouhá, bílá, leská srst. Má noblesní držení těla. Jeho lebka je mírně zaoblena, uši bývají nesené svěšené podél hlavy, má výrazné kulaté oči. Běžná hmotnost se pohybuje mezi dvěma a pěti kily, kohoutková výška je dle standardu od 20 do 25 cm. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Maltézký psík je přátelský, hodí se k dětem, ale je potřeba myslet, že pes není hračka. Proto se nedoporučuje nechávat psíka o samotě především s menšími dětmi, které na něj můžou být neopatrné a nechtěně mu ublížit. 

Jeho vztah k ostatním psům bývá velmi kladný, nejedná se o problémové plemeno. Zpravidla nejsou problém ani jiná další zvířata, občas mívají maltézáci tendenci především menší zvířata nahánět a štěkat na ně. 

Zdraví a péče

Velkým a častým problémem u tohoto plemena bývá takzvaná luxace pately, která má různé stupně postižení. V mnoha případech je nutná operace obou kolen. Dálé se často objevují degenerace sítnice, hypoglykemie a různé dýchací obtíže. 

Péče o srst je náročná. Vyžaduje každodenní česání, opakované koupání. Při pohybu venku, se doporučuje dlouhou srst motat do culíčků nebo drdolů, po příchodu důmu vše rozčesat. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i očím, které se musí čistit, aby nedocházelo k barvení a slepování srsti slzami. 

Zvýšenou opatrnost musíme věnovat i krmivu, které psíkovi chceme podávat. Doporučujeme dostatečně kvalitní stravu a množství úměrně věku, váze a pohybu pejska rozdělené do minimálně dvou denních dávek. 

Výchova a výcvik

Maltézký psík se snadno učí, je inteligentní a velice všímavý, proto není náročný na výchovu ani výcvik. Je třeba výcvik provádět pozitivní metodou, za pomocí pamlsků nebo clickeru. Špatně snáší hrubé zacházení, ze kterého může být frustrovaný. Dobře vychovaný a vycvičený Maltézák je téměř dokonalým společníkem.

Náročnost

Cena maltézkého psíka s PP se pohybuje mezi 6000 a 11000 Kč, cena pochopitelně záleží na chovateli, vyšetřeních a podobně. Z pohledu dalších nákladů, patří toto plemeno k méně náročným psům. Pochopitelně je důležitá kvalitní strava a dostatek dalšího vyžití. 

Po celý život, jehož délka je 11-15 let, potřebuje trávit co největší část dne se svým majitelem, na což je potřeba myslet již před pořízením, aby pejsek zbytečně nestrádal. 

Historie

První zmínky o tomto plemeni se datují už 370 př. nl. l. kde žili v přístavech a přímořských městech a účastnili se lovu krys na lodích. Plemeno jako takové pochází z Malty, kde dělalo společnost místním dámám. Maltézký psík se začal šířit Evropou, kde se mu dostalo čím dál větší obliby. Mezi hlavní známé milovníky těchto psíků patřili královna Alžběta I., Marie Stuartovna a později královna Viktorie. (zdroj)

Později si chovatelé pohrávali s myšlenkou zmenšit velikost plemene na úroveň veverky. Přišlechťovali různá další malá plemena napřiklad pudly, malé špice či další asijská plemena malých psů. Díky tomuto pokusu vznikly další plemena jako je bišonek, havanský psík nebo boloňský psík. Avšak tato činnost měla fatální dopad na plemeno maltézáčka jako takové, kdy téměř došlo k zániku rasy.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-5kg
Výška v kohoutku:Psi: 21-25 cm Feny: 20-23 cm
Typický znak:Bílá, lesklá a dlouhá srst
Požadavky na trénink: nízké
Energie: Spíše nenáročný
Délka života:11-15 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: společenský pes
Délka srsti: dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde koupit maltézkého psíka?

Pokud jste se rozhodli si pořídit toto krásné, malé plemeno máme pro vás dobrou zprávu! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v České republice a na Slovenku.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu