16 důvodů, proč si (ne)pořizovat miniaturního bullteriera

Co je malé, to je milé! A to je přesně důvod, proč je dnes miniaturní bullterier tolik oblíbeným, stále však poměrně málopočetným plemenem. Oproti svému většímu kolegovi standardnímu bullterierovi jsou mini bullíci výrazně temperamentnější a také učenlivější. V žilách jim koluje krev neohroženého bojovníka, ale se srdcem na správném místě. Miniaturní bullterier je také někdy přezdíván “kapesní bullík”. 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si pořizovat miniaturního bullteriera

 • Bullterieři mají oproti jiným psům výrazně zvýšený práh bolesti, díky tomu jsou skvělými společníky i k malým dětem.
 • Navzdory své velikosti jsou miniaturní bullterieři od přírody výborní hlídači, je to velmi ostražitý, nikoliv však agresivní pes.
 • Toto plemeno může bez problému žít i v bytě, jelikož je mu nejlépe tam, kde má svou rodinu, velmi dobře a rychle se přizpůsobí vašemu režimu.
 • Miniaturní bullterier má krátkou dobře udržovatelnou srst, která nevyžaduje zvláštní péči, líná pouze decentně.
 • Toto plemeno má v krvi mimořádně dobrý vztah k lidem, je velmi oddané a věrné, za svého pána je bullterier ochotný položit i život.
 • Miniaturní bullterier je velmi čiperný a hravý, přesto však povahově vyrovnaný pes, hodí se tak na celou škálu psích sportů, ale například i na canisterapii.
 • Jedná se o velmi bystrého psa, který se rád učí a hlavně si dlouho pamatuje.
 • Mini bullíci mají ohromnou výdrž, nožičky mají sice krátké, ale neobyčejně silné a rychlé, ve svých službách je tak mohou dnes využívat i myslivci.

OSM důvodů, proč si nepořizovat miniaturního bullteriera

 • Jedná se o velmi energické plemeno, které potřebuje velkou spoustu pohybu a zaměstnání.
 • Miniaturní bullterier umí být někdy až vtíravý, pokud s vámi žije v bytě, většinu času tráví tím, že se vám motá pod nohama a následuje vás, kamkoliv se hnete.
 • Výchova musí být včasná a důsledná, ne však přehnaně přísná, v nesprávných rukou labilního člověka se může bullterier proměnit v agresivního psa.
 • Mini bullíci rádi koušou, není radno nechávat v jejich dosahu boty, kabelky, hračky, nepohrdnou však ani nohami od nábytku či rohy zdí.
 • Ačkoliv na to miniaturní bullterier na první pohled nevypadá, je to velice silný pes, se kterým není radno se přetahovat o vodítko, jelikož to ho většinou vyburcuje k ještě větší akci.
 • Tito psi jsou poměrně svérázní a dokáží být hodně tvrdohlaví, výchova může být náročnější.
 • Bullíci jsou přítulní a kamarádští většinou i k naprosto cizím lidem, které potkáte venku na ulici, nebojí si vzít z ruky cokoliv, co mu kdo podstrčí.
 • Tito psi byli v minulosti často používáni na nechvalně proslulé psí zápasy, k ostatním psům se tak zpravida chovají dominantně a jsou k nim nedůvěřiví.

Shrnutí

Vést mini bullteriera k poslušnosti bývá občas tak trochu oříšek, nicméně pokud se vám podaří se mu dostat pod kůži, zaručeně získáte parťáka, který vás bude věrně doprovázet, kamkoliv půjdete a nebude se bát po vašem boku zdolat jakoukoliv překážku. Mini bullíci jsou houževnatí a mají pro strach uděláno, milují děti, avšak k tomu, aby bylo dlouhodobé soužití s nimi opravdu harmonické, je důležitá včasná socializace.

Obecná charakteristika miniaturního bullteriera

Mini bullterier je ideální pes pro aktivního člověka, který bude mít trpělivost na jeho leckdy složitější povahu a především bude mít dostatek času a elánu na to psa denně i několik hodin zaměstnávat a dát mu možnost vyčerpat nekonečnou zásobu své štěněčí energie. Tito psi jsou obvykle veselí a čiperní, rádi plavou, běhají a nosí aport, zvládnou běžet i vedla kola, hodí se tedy i coby společníci pro sportovně založeného páníčka.

I. Povaha

Miniaturní bullterier je pes překypující elánem a energií. Toto plemeno vyžaduje opravdu velkou spoustu pohybu, jistě uvítá, když s ním budete pravidelně sportovat nebo třeba chodit na psí cvičiště. Můžeme sice říct, že je to pes vhodný i do bytu, pakliže ale skutečně nemá možnost stálého přístupu například na zahradu, bude nutné, abyste se mu věnovali o to více. Mini bullíci mají mnohdy poněkud destrukční sklony, pokud se začnou nudit. Moc rádi běhají a také plavou, měli byste jim tudíž možnost těchto aktivit určitě dopřát. Pes je to sice malý, ale velmi nebojácný a přirozeně nadaný hlídač. Pokud uvažujete o umístění mini bullteriera do venkovního kotce, jistě to možné je, nicméně musí být dostatečně prostorný a především bytelný, bullíci bývají často nesmírně vynalézaví útěkáři. Také nezapomínejte na to, že v něm pes nemůže trávit sám většinu svého času, začal by velmi rychle psychicky strádat, jelikož se jedná o plemeno poměrně dost závislé na lidech. (zdroj)

II. Vzhled

Mini bullteriera řadíme mezi středně velká psí plemena, mezi fenou a psem nejsou výrazné váhové či výškové rozdíly, hmotnost dospělého jedince se obvykle pohybuje od 10 do 15 kg, kohoutková výška by měla být ideálně mezi 25 a 35 cm, nicméně není ve standardu plemene pevně stanovena. Na mini bullterierovi vás nejspíš na první pohled ihned zaujme velká mohutná hlava s výrazným klabonosem typickým pouze pro toto plemeno (a standardního bullteriera). Na ní můžeme vidět dvě menší černé nebo hodně tmavě hnědé oči trojúhelníkového tvaru posazené poměrně vysoko a blízko u sebe. Uši má miniaturní bullterier dlouhé a špičaté, nosí je vzpřímeně. Tlama je velká, čelisti pevné a silné s nůžkovým skusem. Hlavu má miniaturní bullterier posazenou na svalnatém ne příliš dlouhém krku. Plemeno má výrazný robustní hrudník a široké plece. Nohy mají mini bullterieři poměrně krátké, ale atleticky osvalené, celkově mají pevnou kostru a dobře vyvinuté svalstvo po celém těle. Ocas se u tohoto plemene většinou nekupíruje, a pokud ano, ponechává se délka cca 20 cm. Povolená zbarvení miniaturního bullteriera jsou bílá, černá, plavá, červená, ale také žíhaná nebo trikolorní (většinou v kombinace bílá, plavá, černá). (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Mini bullterieři bývají poměrně trpěliví a s dětmi zpravidla vycházejí velmi dobře. I v dospělosti zůstávají hraví a čiperní, s dětmi tak budou řádit s velkým nadšením. Zajímavé na tomto plemeni je, že má podstatně vyšší práh bolesti než jiní psi. Díky tomu ho nerozhází ani nějaké to šťouchnutí či štípnutí, mini bullíci si zkrátka často nechají líbit i řekněme neomalenější zacházení. Přesto je ale nesmírně důležité, aby děti, se kterými pes bydlí, věděly, že mu nemají sahat do misky nebo že když leží v pelíšku, měly by ho nechat v klidu odpočívat, aby se jimi jejich mazlíček nezačal po nějaké době cítit utiskován. Pokud má miniaturní bullterier dobře vycházet i s dalšími zvířaty v domácnosti, je potřeba včasná socializace. Dospělý pes, který nikdy dříve nepřišel do kontaktu s jiným zvířetem se k nim pravděpodobně příliš vstřícně chovat nebude. Vůči cizím psům jsou bullterieři většinou dominantní, harmonické soužití dvou mini bullíků je téměř raritou. 

IV. Výchova a výcvik

Miniaturní bullterieři se mohou člověku bez předchozích zkušeností s teriéry obecně zdát poněkud tvrdohlaví, až nezkrotní. Pravdou je, že je potřeba nejprve zjistit, jak na ně, aby vás chtěli poslouchat. Toto plemeno je ke svému pánu velmi loajální, je schopno se naučit nespočet základních i složitějších povelů, a to díky své mimořádné inteligenci, nicméně se nejdříve musí naučit vás respektovat. Při výchově a výcviku je u něj velmi důležitá pozitivní motivace, jakékoliv fyzické či jiné přehnaně přísné tresty jsou zde jen na škodu, takovéto chování vůči mini bullterierovi se může časem velmi snadno obrátit proti vám a vyústit ze strany psa až v agresi. S výchovou je potřeba začít co nejdříve, měli byste při ní být důslední, zároveň však trpěliví a citliví. Pakliže se se svým bullíkem dokážete domluvit po dobrém, stává se z něho velmi vyrovnané klidné a poslušné zvíře, které se zřídkakdy bude chtít pouštět do konfliktů. 

V. Zdraví a péče 

Péče o srst miniaturního bullteriera je nenáročná, není potřeba ji pravidelně vyčesávat, ani psa často koupat. Toto plemeno sice líná jako každý pes, nicméně velmi decentně, chlupy jsou krátké a hrubší, a tak příliš nedráždí ani citlivější jedince s alergiemi. Bohužel se u zástupců tohoto plemene často setkáváme hned s několika dědičnými chorobami, objeví-li se u psa v průběhu života, jsou vrozené a těžko se s nimi bojuje, zvíře si s sebou povětšinou nese celoživotní zdravotní omezení. Miniaturní bullterieři trpí nejčastěji na nemoci srdce (například zúžení aorty nebo mitrální dyplazie), dále také na luxaci oční čočky či pately. V neposlední řadě se u psů s větším zastoupením bílé barvy srsti poměrně často vyskytuje jednostranná i oboustranná hluchota. (zdroj)

VI. Náročnost

Miniaturní bullterier je plemeno náročné především časově. Je to pes, který vyžaduje opravdu hodně zaměstnání, aby zůstal psychicky v pohodě, bude chtít nepochybně trávit co nejvíce času ve vaší přítomnosti, je dobré s tím počítat dopředu. Mini bullíci také moc rádi koušou a jsou v tom opravdu přeborníci, nedělá jim problém se prokousat i dřevěnými dveřmi. Možná tak bude po příchodu nového člena rodiny potřeba provést ve vaší domácnosti změny a předejít tak zbytečným škodám na zařízení bytu. Určitě byste proto neměli šetřit kousacími hračkami a dalšími vychytávkami, které psa zabaví v době vaší nepřítomnosti. Pejsek je miniaturní bullterier poměrně malý, a tak spořádá denně zhruba jednu až dvě menší porce potravy, což není moc, nicméně krmivo bychom vždy měli vybírat dostatečně kvalitní pokud možno bez obsahu soli (miniaturní bullterieři jsou náchylní i k onemocnění ledvin, kterému sůl výrazně napomáhá) a obilovin. Což znamená nekupovat nejlevnější značky, ale opravdu pečlivě vybírat, čím svého psa krmíte, aby zůstal fit. (zdroj)

VII. Historie

Plemeno bylo vyšlechtěno v Anglii na počátku 19. století. Pro tamní společnost byl miniaturní bullterier užitečný zejména pro lov krys a jiných domácích škůdců, poté byl využíván hojně i na psí zápasy. Především díky tomu si dnešní mini bullterier nese v sobě špatnou snášenlivost jiných psů. Miniaturní bullterier je kromě nepatrných rozdílů v povaze v podstatě věrná zmenšenina standardního bullteriera. Velikosti, v jaké toto plemeno známe dnes, dosáhli chovatelé pouze záměrným připouštěním co nejmenších chovných jedinců. Původně šlo o zástupce plemene standardního bullteriera. Podměrečně velcí psi byli nazývání “Toy Bull Terrier” a až do počátku 20. století byli na výstavách posuzováni v samostatné kategorii. Dnes je miniaturní bullterier zcela samostatné oficiálně uznané plemeno. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:cca 10-15 kg
Výška v kohoutku:25-35 cm
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:klabonos
Energie:vysoká
Délka života:12-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:střední
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:lovec krys
Délka srsti:krátká
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:bílá, černá žíhaná, plavá, červená a trikolorní
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit miniaturního bullteriera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro miniaturního bullteriera dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata miniaturního bullteriera na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu