8 papoušků, kteří se mohou naučit mluvit

Není žádným tajemstvím, že mluvící druhy ptáků patří k velmi oblíbeným mazlíčkům. Popravdě, vidět takového mazlíčka, jak napodobuje lidskou řeč a předvádí naučené kousky, je přesně to, co většinu lidí inspiruje k pořízení vlastního opeřence. Některé druhy mají větší nadání k mluvě než ostatní, i tak se však žádný nenaučí mluvit bez dostatku interakce s lidmi a poslouchání opakovaných slov a frází. Pokud doufáte, že naučíte svého opeřeného mazlíčka imitovat váš hlas, pak pro vás přinášíme osm nejupovídanějších ptačích druhů.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

Tip: Pamatujte, že každý opeřenec je individuál, někteří se nikdy mluvit nenaučí, nehledě na to, k jakému druhu patří. Vyberte si tohoto mazlíčka, protože mu chcete dát dobrý domov, ne protože doufáte, že vám bude předvádět své povídání.

1) Papoušek šedý – žako

Vysoce inteligentní žako je často považován za nejlépe mluvícího ptáka s hromadou výrazů v jeho slovníku. Dokonce existuje výzkum, který tvrdí, že tito papoušci dokáží chápat kontext slov a vést jednoduchou konverzaci – což ovšem neznamená že musí nutně rozumět tomu, co říkají. Každopádně taková slovní zásoba vyžaduje roky trpělivého tréninku a cvičení.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

2) Andulka

Andulka je skvělý upovídaný papoušek a nenechá se svými většími kolegy zahanbit. Dokonce právě andulky pokořily světový rekord za nejrozsáhlejší ptačí slovník. Zatímco jejich hlasy bývají tak trochu zadrhané, dokážou se naučit velké množství slov a frází. A protože jsou to opravdu společenští tvorové, moc rádi své mluvení trénují se svými majiteli.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro andulky

3) Amazoňan

Zdroj: Wikipedia.org

Mnoho amazoňanůse dokáže naučit mluvit s výjimečnou čistotou hlasu, který celkově bývá jemný až, dalo by se říci, sladký. Jejich vrozená potřeba socializace je pravděpodobně to, co je přitahuje k napodobování lidské řeči. Jsou inteligentní, duchaplní a milují být středem pozornosti. Pevně se vážou na svého majitele, vyžadují dostatek sociální interakce a hodně prostoru na hraní.

4) Alexandr

Alexandři mají dar naučit se delší fráze, stejně jako krátká slova. Také mívají velmi čistý hlas. Před dlouhými staletími v Indii si náboženští vůdci, kteří ve svých zahradách odříkávali každodenní modlitby, začali všímat, že místní alexandři opakují jejich modlitby. To vedlo k tomu, že začali být považováni za posvátné a stali se již nadobro lidskými mazlíčky.

5) Papoušek mniší

Papoušci mniší, známí také jako mníšci šedí, jsou v některých oblastech USA zakázáni, protože jejich divoká hejna se stala invazivní, v ČR toto však řešit nemusíme. Mníšci jsou velmi společenští a většinou se chytají lidské řeči velmi rychle. Jelikož jsou to dobří žáci, jsou populární mezi méně zkušenými majiteli, kteří nemají s trénováním řeči tolik zkušeností.

6) Eklektus různobarvý

Ačkoliv běžně nejsou příliš hluční, tak se eklektusové dokážou naučit poměrně široký slovníček lidských slov. Tito papoušci jsou obecně přátelští a milí a prospívá jim častá socializace se svým majitelem. Někteří tvrdí, že samečci tohoto druhu jsou na výcvik jednodušší, zatímco samičky bývají více nezávislé – v důsledku toho pak zvládají lépe stres.

7) Kakadu

Typicky se nejedná o vyloženě upovídaného papouška, i tak se však kakadu dokáže naučit některá slovíčka a fráze. Jsou velmi společenští a milující – někdy až na hranici dožadování si přílišné pozornosti – a jejich majitelé by měli počítat s tím, že společnou interakcí stráví až hodiny denně. Na druhou stranu díky tomuto poutu jsou papoušci kakadu ochotni předvádět triky a mluvit ve společnosti lidí.

8) Ara

Stejně jako kakadu, ara nejsou tak upovídaní jako jiní papoušci, ale i tak v sobě schopnost napodobovat řeč mají. Některé druhy, jako je ara ararauna, jsou v učení se slov lepší než ostatní. Ač není jejich projev vždy čistý, papoušci ara mají tendence být poměrně hluční. Takže počítejte s tím, že vám vymluví díru do hlavy – a ne vždy v jazyku, kterému budete rozumět. 


Eshopy a služby, které doporučujeme v roce 2022

  1. Superzoo
  2. Malujeme mazlíčky
  3. Krmení.cz

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro kočky a psy, klecí a krmiv pro ptáky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi doporučujeme.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Speciálka na prodej krmiv pro ptáky, psy, kočky a další zvířátka

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu