8 papoušků, kteří se mohou naučit mluvit

Není žádným tajemstvím, že mluvící druhy ptáků patří k velmi oblíbeným mazlíčkům. Popravdě, vidět takového mazlíčka, jak napodobuje lidskou řeč a předvádí naučené kousky, je přesně to, co většinu lidí inspiruje k pořízení vlastního opeřence. Některé druhy mají větší nadání k mluvě než ostatní, i tak se však žádný nenaučí mluvit bez dostatku interakce s lidmi a poslouchání opakovaných slov a frází. Pokud doufáte, že naučíte svého opeřeného mazlíčka imitovat váš hlas, pak pro vás přinášíme osm nejupovídanějších ptačích druhů.

Tip: Pamatujte, že každý opeřenec je individuál, někteří se nikdy mluvit nenaučí, nehledě na to, k jakému druhu patří. Vyberte si tohoto mazlíčka, protože mu chcete dát dobrý domov, ne protože doufáte, že vám bude předvádět své povídání.

1) Papoušek šedý – žako

Vysoce inteligentní žako je často považován za nejlépe mluvícího ptáka s hromadou výrazů v jeho slovníku. Dokonce existuje výzkum, který tvrdí, že tito papoušci dokáží chápat kontext slov a vést jednoduchou konverzaci – což ovšem neznamená že musí nutně rozumět tomu, co říkají. Každopádně taková slovní zásoba vyžaduje roky trpělivého tréninku a cvičení.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

2) Andulka

Andulka je skvělý upovídaný papoušek a nenechá se svými většími kolegy zahanbit. Dokonce právě andulky pokořily světový rekord za nejrozsáhlejší ptačí slovník. Zatímco jejich hlasy bývají tak trochu zadrhané, dokážou se naučit velké množství slov a frází. A protože jsou to opravdu společenští tvorové, moc rádi své mluvení trénují se svými majiteli.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro andulky

3) Amazoňan

Zdroj: Wikipedia.org

Mnoho amazoňanůse dokáže naučit mluvit s výjimečnou čistotou hlasu, který celkově bývá jemný až, dalo by se říci, sladký. Jejich vrozená potřeba socializace je pravděpodobně to, co je přitahuje k napodobování lidské řeči. Jsou inteligentní, duchaplní a milují být středem pozornosti. Pevně se vážou na svého majitele, vyžadují dostatek sociální interakce a hodně prostoru na hraní.

4) Alexandr

Alexandři mají dar naučit se delší fráze, stejně jako krátká slova. Také mívají velmi čistý hlas. Před dlouhými staletími v Indii si náboženští vůdci, kteří ve svých zahradách odříkávali každodenní modlitby, začali všímat, že místní alexandři opakují jejich modlitby. To vedlo k tomu, že začali být považováni za posvátné a stali se již nadobro lidskými mazlíčky.

5) Papoušek mniší

Papoušci mniší, známí také jako mníšci šedí, jsou v některých oblastech USA zakázáni, protože jejich divoká hejna se stala invazivní, v ČR toto však řešit nemusíme. Mníšci jsou velmi společenští a většinou se chytají lidské řeči velmi rychle. Jelikož jsou to dobří žáci, jsou populární mezi méně zkušenými majiteli, kteří nemají s trénováním řeči tolik zkušeností.

6) Eklektus různobarvý

Ačkoliv běžně nejsou příliš hluční, tak se eklektusové dokážou naučit poměrně široký slovníček lidských slov. Tito papoušci jsou obecně přátelští a milí a prospívá jim častá socializace se svým majitelem. Někteří tvrdí, že samečci tohoto druhu jsou na výcvik jednodušší, zatímco samičky bývají více nezávislé – v důsledku toho pak zvládají lépe stres.

7) Kakadu

Typicky se nejedná o vyloženě upovídaného papouška, i tak se však kakadu dokáže naučit některá slovíčka a fráze. Jsou velmi společenští a milující – někdy až na hranici dožadování si přílišné pozornosti – a jejich majitelé by měli počítat s tím, že společnou interakcí stráví až hodiny denně. Na druhou stranu díky tomuto poutu jsou papoušci kakadu ochotni předvádět triky a mluvit ve společnosti lidí.

8) Ara

Stejně jako kakadu, ara nejsou tak upovídaní jako jiní papoušci, ale i tak v sobě schopnost napodobovat řeč mají. Některé druhy, jako je ara ararauna, jsou v učení se slov lepší než ostatní. Ač není jejich projev vždy čistý, papoušci ara mají tendence být poměrně hluční. Takže počítejte s tím, že vám vymluví díru do hlavy – a ne vždy v jazyku, kterému budete rozumět. 

4.9/5 - (9 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu