fbpx

8 papoušků, kteří se mohou naučit mluvit

Není žádným tajemstvím, že mluvící druhy ptáků patří k velmi oblíbeným mazlíčkům. Popravdě, vidět takového mazlíčka, jak napodobuje lidskou řeč a předvádí naučené kousky, je přesně to, co většinu lidí inspiruje k pořízení vlastního opeřence. Některé druhy mají větší nadání k mluvě než ostatní, i tak se však žádný nenaučí mluvit bez dostatku interakce s lidmi a poslouchání opakovaných slov a frází. Pokud doufáte, že naučíte svého opeřeného mazlíčka imitovat váš hlas, pak pro vás přinášíme osm nejupovídanějších ptačích druhů.

Tip: Pamatujte, že každý opeřenec je individuál, někteří se nikdy mluvit nenaučí, nehledě na to, k jakému druhu patří. Vyberte si tohoto mazlíčka, protože mu chcete dát dobrý domov, ne protože doufáte, že vám bude předvádět své povídání.

1) Papoušek šedý – žako

Vysoce inteligentní žako je často považován za nejlépe mluvícího ptáka s hromadou výrazů v jeho slovníku. Dokonce existuje výzkum, který tvrdí, že tito papoušci dokáží chápat kontext slov a vést jednoduchou konverzaci – což ovšem neznamená že musí nutně rozumět tomu, co říkají. Každopádně taková slovní zásoba vyžaduje roky trpělivého tréninku a cvičení.

2) Andulka

Andulka je skvělý upovídaný papoušek a nenechá se svými většími kolegy zahanbit. Dokonce právě andulky pokořily světový rekord za nejrozsáhlejší ptačí slovník. Zatímco jejich hlasy bývají tak trochu zadrhané, dokážou se naučit velké množství slov a frází. A protože jsou to opravdu společenští tvorové, moc rádi své mluvení trénují se svými majiteli.

3) Amazoňan

Zdroj: Wikipedia.org

Mnoho amazoňanůse dokáže naučit mluvit s výjimečnou čistotou hlasu, který celkově bývá jemný až, dalo by se říci, sladký. Jejich vrozená potřeba socializace je pravděpodobně to, co je přitahuje k napodobování lidské řeči. Jsou inteligentní, duchaplní a milují být středem pozornosti. Pevně se vážou na svého majitele, vyžadují dostatek sociální interakce a hodně prostoru na hraní.

4) Alexandr

Alexandři mají dar naučit se delší fráze, stejně jako krátká slova. Také mívají velmi čistý hlas. Před dlouhými staletími v Indii si náboženští vůdci, kteří ve svých zahradách odříkávali každodenní modlitby, začali všímat, že místní alexandři opakují jejich modlitby. To vedlo k tomu, že začali být považováni za posvátné a stali se již nadobro lidskými mazlíčky.

5) Papoušek mniší

Papoušci mniší, známí také jako mníšci šedí, jsou v některých oblastech USA zakázáni, protože jejich divoká hejna se stala invazivní, v ČR toto však řešit nemusíme. Mníšci jsou velmi společenští a většinou se chytají lidské řeči velmi rychle. Jelikož jsou to dobří žáci, jsou populární mezi méně zkušenými majiteli, kteří nemají s trénováním řeči tolik zkušeností.

6) Eklektus různobarvý

Ačkoliv běžně nejsou příliš hluční, tak se eklektusové dokážou naučit poměrně široký slovníček lidských slov. Tito papoušci jsou obecně přátelští a milí a prospívá jim častá socializace se svým majitelem. Někteří tvrdí, že samečci tohoto druhu jsou na výcvik jednodušší, zatímco samičky bývají více nezávislé – v důsledku toho pak zvládají lépe stres.

7) Kakadu

Typicky se nejedná o vyloženě upovídaného papouška, i tak se však kakadu dokáže naučit některá slovíčka a fráze. Jsou velmi společenští a milující – někdy až na hranici dožadování si přílišné pozornosti – a jejich majitelé by měli počítat s tím, že společnou interakcí stráví až hodiny denně. Na druhou stranu díky tomuto poutu jsou papoušci kakadu ochotni předvádět triky a mluvit ve společnosti lidí.

8) Ara

Stejně jako kakadu, ara nejsou tak upovídaní jako jiní papoušci, ale i tak v sobě schopnost napodobovat řeč mají. Některé druhy, jako je ara ararauna, jsou v učení se slov lepší než ostatní. Ač není jejich projev vždy čistý, papoušci ara mají tendence být poměrně hluční. Takže počítejte s tím, že vám vymluví díru do hlavy – a ne vždy v jazyku, kterému budete rozumět. 


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu