fbpx

14 důvodů, proč si (ne)pořizovat mopse

Osobitý vzhled mopse je důvodem, proč se některým lidem nelíbí, zatímco ostatní ho bezmezně zbožňují. Jeho vyrovnaná a mírumilovná povaha zaujme každého, kdo hledá společníka do nepohody. Navíc je vhodný také k dětem. Přestože jde o pozitivní rasu, najde se také pár mínusů.

Pokud i vás okouzlil nezaměnitelný mopsí výraz, pojďte se s námi podívat, zda je tento věrný pes vhodný jako přítel právě pro vás. (Zdroj)

OSM důvodů, proč si pořizovat mopse

 • Představuje mírumilovné plemeno, které je vhodné i do rušnější domácnosti s malými dětmi.
 • Mops není agresivní – ani na ostatní psy. Je to většinou nekonfliktní tvor, pokud štěká, tak pouze na pozdrav, nikoli ze strachu.
 • Je skvělým společníkem, rád tráví čas nablízku svému pánovi. Nehne se od vás a bude vám dávat najevo svou lásku, ať už budete kdekoli.
 • Nejde o psa náročného na pohyb, proto bude dobrým přítelem rodině žijicí ve městě i osamělým starším lidem. Pravidelné krátké procházky mopsům naprosto vyhovují.
 • Mops je šťastný a vyrovnaný, hodí se všude tam, kde je potřebný přátelský a pozitivní parťák.
 • Mopsové nejsou nároční na výcvik, snadno se naučí základní povely, odborný výcvik není potřeba.
 • Vhodné prostředí pro mopse je v podstatě jakékoli – ať už byt či dům. U obojího však platí, že pejsek bude chtít pobývat po většinu času ve vaší blízkosti. Také jde o psa, který patří dovnitř. Je náchylný na přehřátí.
 • Hodí se i k těm, kteří se sice bojí větších pejsků, ale hledají osobitého a klidného malého psího kamaráda.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat mopse

 • Nejste často doma? Pak mops není pejskem pro vás, protože byste mu pravidelně lámali psí srdce.
 • Mops je typický pohodlný gaučový povaleč, pokud hledáte aktivního pejska, který se s vámi bude věnovat sportu a pohybu, pak hledejte dál.
 • Přestože je mops poměrně bezproblémový a klidný pes, může být tvrdošíjnýVýchova je nenáročná, avšak měla by být důsledná.
 • Neustálé línání může v domácnosti obtěžovat. Pravidelné odstraňování uvolněné srsti je nezbytnou aktivitou páníčků tohoto roztomilého plemene.
 • Mopsíci mají tendenci chrápat. Tuto vlastnost nemusíte ocenit zejména v menším bytě.
 • Výrazné oči jsou náchylné na zranění, je potřeba věnovat jim zvýšenou pozornost a péči.

Shrnutí

Mops je ideálním psem pro nenáročné, případně i nezkušené chovatele, kterým poskytne moře lásky a neskutečné psí oddanosti. Jeho charakteristický vzhled snadno vykouzlí úsměv na tváři. Hodí se k rodině s dětmi i k osamělým seniorům, nejlépe do bytu. Svým velkým mopsím srdcem si získá každého, kdo hledá klidného pejska jako společníka na každý den. Ten pravý pán pro mopsíka je člověk, který si s ním rád dopřeje pravidelné chvíle pohody a podělí se o místo na pohovce.

Obecná charakteristika mopse

Není to sporťák ani nadšenec do pohybu. Je to však velmi inteligentní pes s vlastnostmi, jako je věrnost, oddanost, přívětivost, pozitivita a někdy tvrdošíjnost.

I. Povaha

Povaha mopse je stručně řečeno příjemná. Hravý, šťastný, oddaný, chytrý a přitom všem důstojný pejsek. V srdci klaun, navenek ten nejlepší psí společník. Vyžaduje neustálou pozornost a blízkost svých milovaných. Není agresivní ani nervózní. Jedinou negativní vlastností může být tvrdohlavost.

II. Vzhled

Charakteristickým znakem mopse je především jeho komická vrásčitá tvář, plochý čenich a velké kulaté oči. Tělo je krátké a podsadité. Ocásek je zatočený blízko hřbetu. Mívá mírný předkus. Osvalené tělo disponuje typickou zvrásněnou kůží a hladkou, krátkou srstí v barvách stříbrná, apricot, běžová či černá. Dorůstá do výšky 25 až 28 cm, váží v rozmezí 6,3 až 8,1 kg – vejde se bez potíží i do menších bytů.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům býva vřelý. Mops není agresivní ani konfliktní, jeho socializace bývá bezproblémová, naopak jde o velmi přátelské zvíře, které se hodí právě k dětem. Důležité je v takových případech vždy ratolesti naučit, jak se chovat ke zvířatům. Menší děti mohou pejskovi ublížit, ač neúmyslně.

IV. Náročnost

Co se týče financí, je potřeba počítat s investicí od 6 000 kč za pejska bez pp a od 18 000 Kč za mopsíka s rodokmenem. V případě koupě mopse bez pp je zde však zdravotní riziko (zdroj). Hrozí vykloubení kolenní čéšky či onemocnění očí, i na to je třeba brát ohled – protože veterinární péče je rovněž zásahem do rodinného rozpočtu.

Kromě koupě psa je důležité pořídit kvalitní vybavení – od obojku po misky a nezbytné vodítko či pelíšek. Primární částka se tak může vyšplhat až na několik tisíc korun. A to ještě zdaleka nejsme u pravidelného očkování a odčervování. Kromě těchto výdajů myslete také na krmivo. Kvalitní stravamůže stát i 1 000 Kč měsíčně a to je potřeba brát v úvahu. A jak je náročná péče? Kromě pravidelného vyčesávání línající srsti a zastřihávání drápků vám moc času nezabere.

V. Historie

Mopsové nejsou francouzští buldočci a příbuzní nejsou ani s mastifem či šarpejem. Nejbližší je mopsovi pekinéz. Původ plemene začíná patrně ve starověké Číně a je úzce spjat s chovem pekingského palácového psíka. Psi známí jako “krátkohubí” jsou popisováni ve spisech datovaných kolem roku 600 před Kristem a byli pravděpodobně předchůdci moderního plemene, kterému dnes říkáme mops. Předek mopse byl chován díky krátké srsti, u které jsou viditelné výrazné vrásky na čele.

Číňané hledali vrásky ve tvaru podobném znakům čínského písma. Nejoblíbenějším znakem byly tři vrásky, které dohromady daly slovo “princ”. Ve druhé polovině 16. a začátkem 17. století Čína začala obchodovat s evropskými zeměmi, například s Portugalskem, Španělskem, Holandskem a Anglií. Obchodníci při návratu z Orientu přivezli jako dárky malé psy, díky čemuž se šířila oblíbenost této rasy. Mopsové se patrně poprvé objevili v Holandsku.

Pozdní 19. století přineslo první psí výstavy. Mopsové byli poprvé vystaveni v roce 1861. Plemenná kniha byla započata v roce 1871. V prvním svazku bylo uvedeno šedesát šest mopsů. Angličtí mopsové se vyvíjeli hlavně podél dvou linií: Willoughbyho a Morrisonovy. Každá měla vlastní šlechtěné zvláštnosti. Zajímavý je rovněž původ názvu mops. V češtině je slovo přejato od německého Der Mops. Anglické slovo pug je odvozeno od latinského pugnus – podle typické mopsí hlavy, která připomíná pěst. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

13 komentářů u „14 důvodů, proč si (ne)pořizovat mopse“

 1. Skvělý článek, pejska jsem si zamiloval, když jsem ho uviděl v kempu na vodě. Tento pejsek je cuuuuteee a díky za + a -, možná jednou přemluvím rodiče 😀

  Odpovědět
 2. Máme doma mopse fenku Puppy a synka 1 rok. Jsou to největší kamarádi. Občas má problémy s dýcháním, ale nikdy bych neměnila. Máme divokou mopsinku Puppy, je to malý akční demon. 😀

  Odpovědět
 3. Měli jsme mopsíka Claudinka 13 roků. Nejúžasnější rasa, kupa lásky a štěstí. Ale mezi negativa chybí informace, že to není pes na cestování a velmi těžko snáší horké období. Čili dohromady – cestovat s ním v létě kamkoliv je nemožné.

  Odpovědět
  • S našim Muffikem jsme absolvovali Chorvatsko,pravidelné vyjíždky na kole a pravidelně na Moravu.Samo sebou v létě a pohoda

   Odpovědět
 4. Máme za sebou dvě generace mopsíka,a člověk který jednou tohle plemeno pozná,už jiné nebude chtít……..věrný kamarád,společník,malé chlupaté štestíčko………

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu