15 důvodů, proč si (ne)pořizovat morče

Morče je jedno z nejoblíbenějších domácích zvířátek. Není náročné na chov jako pes nebo kočka a přeci je mazlivé a milé. Pokud tedy hledáte aktivní zvířátko, které si bude spokojeně žít i v kleci, je morče rozhodně dobrá volba. Ale pozor, i takto malé a na první pohled nenáročné zvíře, potřebuje správné podmínky, aby bylo spokojené. Pojďme si tedy morče představit zblízka a zjistit, co jeho chov obnáší!

Čtěte také: Průvodce výběrem klece pro morčata

OSM důvodů, proč si pořizovat morče

  • Morčata jsou aktivní přes den. Nemusíte se tedy bát, že o zvířátku celý den neuslyšíte a v noci se nevyspíte. 
  • Na rozdíl od jiných hlodavců morče prakticky nekouše! Ne že by to neumělo, ale v případě, že se cítí v ohrožení, raději uteče. 
  • Nejsou příliš malá a křehká jako jiná zvířátka a tak jsou skvělými mazlíčky i pro menší děti. 
  • Je libo malé, velké, s krátkou nebo dlouhou srstí, či dokonce bezsrsté? Žádný problém! I morčata, podobně jako psi, se dělí na plemena a tak si každý může vybrat podle svého gusta. 
  • Dají se velmi dobře ochočit a nechají se mazlit, obzvlášť když jim sem tam dopřejete nějakou zeleninu či jiný pamlsek. 
  • Starat se o morče není žádná věda. Stačí jim dostatečně velká klec, voda, dostatek sena a granulovaná směs pro morčata. Jako pamlsek je pro morče nejlepší zelenina nebo některé druhy ovoce.
  • Morčátka jsou poměrně odolná a tak můžou přes léto bivakovat například na zahradě nebo na chatě v ohrádce, navíc čerstvá tráva je pro ně skvělá svačina! (To neplatí pro morčata bez srsti, která jsou náchylnější ať už na přehřátí nebo k jiným nemocem). 
  • Morčata jsou poměrně „ukecaná“. Snad každý zná jejich specifické pískání. Často takto komunikují i se svými páníčky. Dokáží poznat zvuk otevřené ledničky, sáčku se senem, nebo jiným krmením. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat morče

  • Morče je zvíře společenské a chov o samotě bez kamaráda stejného druhu je pro morče trápení. Pokud jste tedy rozhodnuti, že chcete jen jedno zvíře, poohlídněte se po jiném mazlíčkovi. 
  • Morče hodně jí a tím pádem se i hodně vyprazdňuje. V kleci sice většinou chodí do jednoho rohu, ale pokud je venku ze své klece, moc si s tím, kde si uleví, hlavu neláme. 
  • Morčata jsou závazek na poměrně dlouhou dobu. Dožívají se 6-8 let, ale ani 10 letá morčata nejsou neobvyklá.
  • Jsou sice odolná vůči nižším teplotám, jsou ale velmi náchylná na průvan. Proto dobře promyslete, kde nové mazlíčky ubytujete. 
  • Někomu může hlasitý projev morčete vadit. Nebude tedy pravou volbou pro někoho, kdo má rád klid a ticho. 
  • Morče potřebuje poměrně dost prostoru. Ať už klec nebo box, ubikace pro morče zabere dost místa.
  • Nedokáží si vytvářet vitamín C, který musí získávat z krmiva. Je důležité na vit. C myslet a morčeti jej doplňovat. Při dlouhodobém nedostatku by totiž mohlo dojít až k úhynu zvířátka.

Shrnutí

Morče je milé a mazlivé domácí zvíře, které je aktivní přes den. Jsou velmi komunikativní a pro spokojený život potřebují společnost svého druhu. Dobře se ochočí, nekoušou a díky své velikosti a rozmanitosti jsou vhodnými mazlíčky i pro děti. Jsou nenároční na chov, ale vadí jim průvan. Běžně se chová v kleci, ale přes léto je lze mít i venku ve výběhu. Také potřebují doplňovat vitamín C, který si sama nedokážou vytvořit.

Chov morčete

Není příliš těžké a náročné vytvořit morčatům správné podmínky pro žití, o to důležitější ale je, jim tuto péči dopřát. Nejdůležitější pro morče je potřeba sociální. Vždy tedy pořizujte minimálně dvě samičky nebo dva samečky. Chovat morčátka v páru není nejmoudřejší nápad, samičku pravidelné porody vysilují a pro takováto mláďata je často problém sehnat nový domov. 

Hned po parťákovi je nejdůležitější správná ubikace. Pro chov morčat se využívá více variant. Můžete je chovat v boxech, „morčatárnách“ (což jsou nízká, ale plochou rozměrná terária), ve výběhu nebo v kleci. Plastové boxy jsou vhodné zejména pro bezsrstá skinny morčata, která by v otevřené kleci mohla nastydnout. Rozměry klece by pro dvě morčata měly být alespoň 80x40x35 cm, ale samozřejmě čím větší, tím spokojenější budou morčata.

V kleci by pak neměla chybět:

  • napáječka
  • misky na krmení
  • jesličky na seno
  • podestýlka
  • domeček nebo jiný pelíšek (například nízko zavěšená textilová hamaka) 
  • hračky 
  • závěsná koule na seno/zeleninu
  • větvičky na okus
  • trubky na prolézání aj. 

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro morčata najdete například zde, nebo v našem článku o klecích pro hlodavce.  

Jaká je nejvhodnější podestýlka, se nedá obecně říct. Dnes je na trhu již více různých typů podestýlek a nelze říct, která je nejvhodnější. Nejlepší je, podestýlky vyzkoušet a vybrat si tu, která bude nejlépe vyhovovat zrovna vám a vašim morčatům. Nejvíce používané jsou však hobliny a naopak úplně nevhodné jsou prašné piliny a kočičí stelivo

Poslední, ale neméně důležitou součástí spokojeného života morčat, je krmení. Morče je býložravec a tak je jasné, že zbytky od oběda pro ně nebudou to pravé. Ale ani krmení morčat není žádná věda. Základem jídelníčku morčete je seno, které je nejlepší dávat do jesliček a morčata by ho měla mít pořád k dispozici. Pokud chcete morčatům seno zpestřit, zamíchejte do něj různé sušené bylinky, ať už pampelišky, jitrocel, bazalku nebo třeba majoránku. Takto vylepšené seno se dnes dá již koupit i v obchodě.

Mimo seno můžete morčatům dopřát granule přímo určené pro morčata, zeleninu a ovoce. V létě jim také můžete dopřát čerstvou trávu. Pro morčata je vhodná kořenová zelenina, květák, paprika, okurka, salát nebo třeba i cuketa. Ovoce by se mělo dávat jen jako pamlsek párkrát do týdne v malých dávkách. Exotické ovoce, jako jsou pomeranče, mango a další, není pro morčata vhodné, daleko raději budou za kousek obyčejného jablka, hrušky nebo jahoda. 

Důležité informace o morčeti

Váha:600-1600g
Původ:Jižní Amerika
Vhodná ubikace:klec, morčatárna, box
Cena:dle plemene a původu od 100 Kč do 1500 Kč
Délka života:6-8 let
Aktivita: během dne 

Nejznámější plemena morčat 

Vybrali jsme ty nejpopulárnější plemena morčat a podívali se jim na zoubek:

Hladké morče

Je klasické morče, které zná asi každý. Má hladkou krátkou srst a vyskytuje se v nejrůznějších barvách. Mohou být jednobarevná, nebo flekatá. Péče o srst není potřeba a celkově jsou tato morčata na chov nenáročná a odolná. Velice podobné je potom plemeno anglický crested. Ten se liší pouze tím, že má rozetu na čele mezi ušima. 

Morče rozeta

Rozeta je další anglické plemeno. Toto plemeno může být v různých barvách a jejich kombinacích, ale na rozdíl od hladkého morčete má srst uspořádanou do rozet (vírů) po celém těle a působí rozcuchaným dojmem, srst je také o něco delší než u hladkých morčat. Rozeta na čele bývá nepravidelná a vytváří u těchto morčat ofinku. 

Skinny morče

Skinny morče je bez srsti. Tedy, ne tak docela, srst jim zůstává na čumáku a tlapkách, zbytek těla je ale holý. Tato morčata jsou menší než jejich osrstění kolegové, jsou také mazlivější, ale i náchylnější k nachlazení. Mohou být jak jednobarevná, tak i flekatá. Černá varieta lidem často připomíná malé hrošíky, světlá zase prasátka a není proto divu, že nabývají na čím dál větší oblíbenosti. 

Cuy

Plemeno cuy se oproti jiným liší jedním zásadním faktorem. Jsou o dost větší. Zatímco normální morče dorůstá do váhy průměrně kolem 1 kg u cuy morčat mohou někteří jedinci dorůst až ke třem kilům. Cuy morčata jsou původem z Jižní Ameriky, kde se dodnes chovají na maso. U nás se ale těší oblibě i jako mazlíčci.

Peruánec

Peruánec je plemeno typické svou srstí, která je opravdu dlouhá. Zejména jednobarevní jedinci na první pohled připomínají paruku nebo příčesek. O jejich srst je nutné denně pečovat a uzpůsobit jim i bydlení, například hobliny se jim zacuchávají do srsti a tak je lepší zvolit jinou podestýlku. Na druhou stranu to jsou originální zvířátka a takové morče jistě kde jakou návštěvu překvapí a zaujme. 

Morče Rex

Morčata tohoto plemene nemají nic jméno podle pradávného ještěra, jak by se mohlo podle názvu zdát. Rex je název typu srsti, které tohle morče má, srst je na omak hrubá a na pohled krepatá. Rex morče tak trochu vypadá, jakoby dostalo ránu od elektřiny. Rex je jedno z nejoblíbenějších plemen morčat ve světě, u nás však zatím patří spíše k těm méně známým. 

US teddy 

Na první pohled se může zdát, že US teddy je stejný jako rex, nicméně je mezi nimi několik rozdílů. Prvním zásadním rozdílem je původ. Rex je plemeno anglické a teddy americké. Kromě toho je srst rexe hrubá, u US teddyho je o něco jemnější a celkově morče působí více jako plyšák na mazlení, čemuž napovídá i název plemene (teddy je odvozený od teddy bear=plyšový medvídek).

Jak a kde si koupit morče?

V morčecím světě je daleko více plemen a pořádají se s nimi i pravidelné výstavy. Podobně jako u psů si můžete tyto plemena zakoupit s průkazem původu od chovatelů. Seznam chovatelských stanic naleznete zde. Morče s PP má, stejně jako pes s PP, několik výhod. Chovatel dbá na kvalitní stravu, nechová na příbuzných nebo nemocných jedincích, mláďata nejsou předčasně odstavena od matky a jsou od malička zvyklá na kontakt s lidmi. Na rozdíl od psů ale není cena nijak vysoká, s výjimkou skinny morčat, která se běžně prodávají od 1000,- nahoru, se dá morče od chovatele sehnat již od pár set korun. 

Pokud se přesto rozhodnete pro pořízení morčátka v obchodě nebo přes inzerát, zkontrolujte při odběru v jakém je morčátko stavu, zda má zdravé oči, nemá průjem a má hezkou srst. Také se ujistěte, že nejsou morčátka příliš maličká na to, aby šla od matky. Správně se morče odstavuje okolo 4. -5. týdne a váží alespoň 250 gramů. V případě koupě v obchodě se také ujistěte, že máte dva jedince stejného pohlaví, ne vždy to prodavači spolehlivě poznají. Jak rozeznat pohlaví u morčat a další užitečné rady se dozvíte například zde.

4.5/5 - (25 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu