17 důvodů, proč si (ne)pořizovat moskevského strážního psa

Kdo z nás alespoň jednou nesnil o velkém chlupatém obrovi, v jehož srsti se utopíme a necháme se obklopit jeho aurou klidu a vyrovnanosti. Zvlášť ti z vás, kteří pamatují filmového Beethovena, jistě vědí, o čem mluvíme. Beethoven byl ale Bernardýn a my tentokrát raději necháme prostor plemeni podobnému a přeci v řadě znaků odlišnému. Mohutnému huňatému medvědovi jménem moskevský strážní pes. 

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT moskevského strážního psa

  • Vyznačuje se silnou oddaností a láskou ke svému pánovi.
  • Cit pro jemnost a něhu navzdory jeho velikosti se projevuje hlavně ve vztahu k dětem.
  • I přes milou povahu je výborný a nekompromisní hlídač a obranář, jak už napovídá název plemene.
  • Dokáže přemýšlet samostatně a vyhodnocovat nastálé situace. V případě potřeby pak zakročí.
  • Díky své husté srsti jsou odolní a nenároční, a to jak proti teplu, tak proti chladu.
  • Ačkoliv je to mohutný obr, miluje dlouhé procházky.
  • Rodina je pro něj vším a nikdy se nestane, že by se obrátil proti ní a někomu z rodiny ublížil. Chránit ji bude klidně za cenu vlastního života.
  • Moskevský strážní pes vás bezesporu ochrání, většinou to ale ani nebude třeba, protože respekt budí už na dálku svou velikostí.
  • Svou rodinu má rád, ale nikdy se nebude vnucovat, stačí mu vaše přítomnost.
  • Je inteligentní, rychle chápe, co po něm chcete a naučené povely si dlouho pamatuje. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT moskevského strážního psa

  • Přestože pohyb a procházky potřebuje, nebude se moskevský strážní pes hodit na náročnější aktivity jako agility či canicross.
  • Umí být paličatý, a tak jeho výchova vyžaduje pochopení, trpělivost a zvláště pro začátečníky to může být nečekaně náročné.
  • I když je nenáročný, tak ale přeci jen zabere dost místa. Do malého bytu se moc nehodí, už jen protože se tam zkrátka nevejde.
  • Pokud se výchova zanedbá a pes nebude zvladatelný, stane se z toho vzhledem k jeho velikosti tvrdý oříšek. Málokdo ukočíruje více jak 50 kg váhy.
  • Proti cizím je moskevský strážní pes nekompromisní a na svůj pozemek je nepustí. Musíte ho tak dostatečně zabezpečit a návštěvy, které nezná, musí přicházet pouze ve vašem doprovodu.
  • Zvláště ve štěněcích letech potřebuje dostatek socializace a pozornosti, aby se seznámil s co nejvíce podněty a hlavně cítil lásku z vaší strany.
  • Jeho mohutnost se stává slabou stránkou v oblasti zdraví, hlavně pohybový aparát může trpět. Pro majitele se jedná o velkou odpovědnost, aby mu zajistil správnou výživu a nepřetěžoval ho fyzickými aktivitami.

Shrnutí

Moskevský strážní pes je pes nejen s velkým tělem, ale hlavně s velkým srdcem. Středem jeho světa je jeho pán, případně celá rodina. Pro tu bude milujícím přítelem a prvotřídním ochráncem. 

Obecná charakteristika moskevského strážního psa

Jak už název napovídá, moskevský strážní pes vznikl hlavně proto, aby hlídal. Do vínku dostal něco od kavkazského ovčáka, něco od bernardýna a tak z něho vyrostl chlupatý medvěd, který dokáže jak oddaně milovat rodinu, tak nekompromisně ublížit nepříteli.

Povaha

Moskevský strážní pes se může stát naprosto ideálním (nejen) rodinným společníkem, a to hlavně protože v sobě skrývá dva základní, na první pohled navzájem si protiřečící rysy. Zaprvé je totiž ve vztahu ke své rodině naprosto oddaný, milující, klidný a jemný. Miluje svého pána, miluje děti a jejich hry, miluje společnost své lidské smečky. Pro “své lidi” by udělal cokoliv, klidně by za ně položil i vlastní život. 

Zadruhé je pak ale nekompromisním a zcela neúplatným hlídačem, který na pozemek nepustí nikoho cizího. Se svou velikostí nemá problém rychle zasáhnout, pokud něco hrozí. O situaci má vždy dokonalý přehled, hlídání má v krvi. Navíc ani příliš neštěká, jedná spíše bez varování.Neznamená to však, že by byl nesmyslně agresivní. Se svou inteligencí dokáže dobře odhadnout situaci a řešit ji jen když je potřeba. 

Vzhled 

Obří huňatý medvěd. To je asi první, co vás při pohledu na moskevského strážního psa napadne. A není divu, jelikož silná kostra s vyvinutým svalstvem váží bez problémů kolem 60 kg a pes dorůstá do kohoutkové výšky mezi 70 a 80 cm. Mohutná hlava s kratším čenichem a výraznými tlustými pysky (ne však převislými) je rámovaná zavěšenýma ušima. Jeho srst je hrubá a dlouhá, před výkyvy počasí ho chrání hlavně hustá podsada. Zbarvení je podobné jako u zmiňovaných bernadýnů, bílé se skvrnami v odstínech sobolí, rezavé až červené. Oblast u očí a ušní bolce mají být černé, čímž v obličeji vzniká tmavá maska.

https://www.youtube.com/watch?v=LwUmh4tKTS8

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Vlastní děti moskevský strážní pes miluje. Rád se zapojí do jejich her, s jejich chováním má velkou trpělivost a ochranitelské pudy bude uplatňovat i zde, kdy jim bude stát po boku. Svou láskou k dětem je vyloženě vyhlášený, jako rodinný pes je tedy ideální. Stále je ale dobré myslet na to, jak velký pes to je, a tak by mohl malým dětem ublížit zcela neúmyslně. 

Stejně tak se zvířaty není problém, nemívá žádné tendence být dominantní a zbytečně agresivní. V kontaktu se zvířaty bude zachovávat klid a víceméně je přehlížet, samozřejmě případně hlídat ve chvíli, kdy by je mělo něco ohrozit.

Zdraví a péče

Moskevský strážní pes je odolný a nenáročný, jeho srst vyžaduje jen občasné vyčesávání, zvláště když v průběhu roku začne línat. Důležitá je hlavně vaše přítomnost, aby mohl být součástí rodiny, dlouhé procházky a nakonec kvalitní strava.

Čímž se dostáváme ke zdraví, moskevský strážní pes totiž jako většina takto velkých plemen trpí na klouby. Zásadní je prevence, tedy správné krmivo a nepřetěžování psa fyzickou aktivitou hlavně v době vývinu a růstu. U takhle velkých plemen to znamená až první dva roky života! Pozor také na torze žaludku. 

Výchova a výcvik

Je otázkou, zda je moskevský strážní pes vhodný pro začátečníky. Je inteligentní, dobře cvičitelný a co se týče hlídání, tak to už má v genech. Přeci jen je to ale velký pes, umí být paličatý a vzhledem ke své samostatnosti od něj nelze očekávat bleskovou a totální poslušnost jako u německých ovčáků. Výchovu tak zvládne ten, kdo bude respektovat povahu tohoto plemene. Ten, kdo bude důsledný, ale ne drsný nebo krutý. Ten, kdo si umí zařídit přirozenou autoritu bez zbytečného řevu a kdo dokáže stanovit jasná pravidla. A nakonec ten, kdo moskevákovi poskytne hodně, ale opravdu hodně lásky, pozornosti a péče, a to hlavně v době dospívání, kdy se osobnost psa vyvíjí.

V rámci výchovy pak nezapomeňte na dostatek pohybu, který je pro zdravý vývoj nezbytný. Nejlepší budou klidné, ale dlouhé procházky. 

Náročnost 

Moskevský strážní pes není příliš náročný na podmínky. Zvládá rozmary počasí a sám je ve své povaze skromný. Nejspokojenější však bude u domku se zahradou, kde bude mít dostatek kontaktu s rodinou, to vše doplněné o příjemné procházky. 

Zvláště na procházkách nejspíš ucítíte, jak velkou váhovou převahu může mít. I perfektně vycvičený pes může občas zatáhnout a v takovou chvíli byste si měli být jisti, že ho udržíte. 

Co se týče stravy, sám pes náročný určitě není, vy byste však měli dbát na kvalitní složení, a to hlavně kvůli kloubům, jak jsme již zmínili výše, důležitý je hlavně poměr vápníku a fosforu. Navíc takto obrovský pes sní poměrně velké množství, a tak se z této položky stane poměrně velký měsíční výdaj. Ten počáteční výdaj, tedy pořizovací cena štěněte se pohybuje v rozmezí kolem 20 000 Kč.

Historie 

Základem pro plemeno moskevského strážního psa bylo spojení kavkazského ovčáka a bernardýna. Vznikl tak pes, který měl sloužit hlavně pro účely Rudé armády a hlídat její objekty. Jedná se tedy o poměrně mladé plemeno, i proto ho FCI (Mezinárodní kynologická federace) stále ještě jako oficiální samostatné plemeno neuznává (chov však samozřejmě funguje, tedy i tato štěňata MAJÍ průkaz původu). S vojenstvím a armádou bylo plemeno poměrně dlouho spojené, jeho šíření tedy probíhalo pomaleji a dodnes je na našem území chovaných jedinců poměrně málo.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:pes 55+ kg, fena 45+ kg
Výška v kohoutku:pes 78 cm, fena 73 cm
Požadavky na trénink:40 min/den
Energie:střední
Délka života:11 – 12 let
Sklony ke slintání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:střední
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:hlídací pes, záchranářské práce
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:hrubá, s podsadou
Barva srsti:bílá s rezavou, sobolí, červenou
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:mohutné tělo, dvojbarevná skvrnitá srst, tmavá maska v obličeji

Kde koupit moskevského strážního psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro moskevského strážního psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata moskevského strážního psa na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu