15 důvodů, proč si (ne)pořizovat mulu

Kříženec osla a koně, který si v genech nese to nejlepší z obou zvířecích druhů. Odolá větru, dešti i silnému slunci, může se využívat pro práci i k ježdění. Mula je klidná, pracovitá a nenáročná na množství krmiva a vody. Bude tím pravým zvířecím kamarádem pro vás? Přečtěte si o ní více v tomto článku.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT mulu

  • Jelikož mula vzniká kombinací osla a koně, získává od obou rodičů ty nejlepší vlastnosti.
  • Může se vyskytovat v nepřeberném množství barevných kombinací.
  • Mula je zpravidla klidnější, odolnější a má větší fyzickou výdrž než její rodiče.
  • Je to výborný parťák zejména na těžkou práci nebo transport nákladu v hůře přístupném terénu.
  • Pro její klidnou povahu se na ní dá i jezdit. Mulu lze vycvičit podobně jako koně.
  • Kůže mul je odolnější než ta koňská a není tak citlivá na teplo a chlad. Proto zvládá i extrémní podmínky.
  • Muly jsou většinou velmi zdravé a mají pevná, silná kopyta. Díky tomu se nezaleknou ani náročných horských terénů.
  • Muly vydávají vtipné zvuky, které jsou kombinací koňských a oslích zvuků. Umí se také velmi dobře bránit napadení – útočníka kopnou silnými zadními nohami.
  • Muly se dožívají vyššího věku než koně – mezi 30 a 50 lety.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT mulu

  • Pokud chcete pouze jezdit a nepotřebujete zvíře pro práci, lepší volbou bude kůň.
  • Mula je kvůli lichému počtu chromozomů ve většině případů neplodná. Pokud si svoji mulu oblíbíte, nedá vám žádné “hříbátko”.
  • Muly mají velmi silný cit na nebezpečí a vyhýbají se mu. Je tedy možné, že nepůjdou tam, kam chcete vy.
  • Umí výborně odhadnout své síly. Ač se mohou zdát tvrdohlavé či neposlušné, ony pouze ví, že danou situaci nezvládnou a proto odmítnou plnit vaše pokyny.
  • Pokud se mule znelíbíte, může vám dát obrovský kopanec. Narozdíl od koně umí mula kopat nejen za sebe, ale i do boku!
  • Nevykastrovaný samec muly může být pro své okolí nebezpečný. Ačkoliv se nemůže rozmnožovat, má běžné sexuální pudy.

Shrnutí

Mula je odolný kříženec, který dokáže s těžkým nákladem urazit velké vzdálenosti, zapojit se do práce na poli i v terénu. Je odolnější než kůň, chytřejší než osel a dá se na ní i jezdit. Dožívá se většinou slušného věku v dobrém zdraví. Mula bude výborným parťákem především pro toho, kdo ji potřebuje pro práci. Pokud ale vybíráte zvíře na ježdění, pořiďte si spíše koně.

Obecná charakteristika muly

Mula je hybrid, vznikající zkřížením samce osla a samice koně. Její výška a mohutnost se odvíjí od velikosti rodičů, zbarvení srsti záleží na barvě rodičů (často je hnědá). Mula je velmi odolná, vytrvalá a nenáročná na potravu. Ačkoliv nemůže předávat své geny dál, sama se dožívá až 50 let. 

Povaha

Muly mají typickou vyrovnanou, klidnou povahu. Nejsou tvrdohlavé jako osli a oproti nim jsou i chytřejší. Mula má ráda lidi podobně jako kůň a vytváří si s nimi pevný vztah. Svého pána následuje a důvěřuje mu, pokud je s ní zacházeno s trpělivostí a citem.

O mule se traduje, že je tvrdohlavá podobně jako mezek (kříženec samice osla a samce koně). Mula ale velmi dobře ví, kde má své hranice a její neposlušnost se projeví ve chvíli, kdy by mělo dojít k jejich překročení. Tehdy se zasekne a dál už nejde. (zdroj)

Vzhled

Mula má oproti koni silnější kůži, takže lépe snáší déšť i horka. Má také větší fyzickou sílu než kůň stejné velikosti, což je dáno jiným typem a rozložením osvalení. Po oslovi dědí kratší hlavu, delší uši a krátkou hřívu a po koni dlouhé tělo, tenké končetiny a hustý ocas.

Mula se obvykle nedá pouhým pohledem odlišit od velmi podobného křížence – mezka. Od osla ji ale odlišíme jednoduše – oslí ocas je podobnější kravskému, kdežto mula má žíně po celé délce jako kůň a pouze v horní části ocasu má krátkou srst.

Muly většinou dosahují velikosti své koňské matky. Zbarvení může být kombinací barev obou rodičů, každá mula je jiná. Povaha a temperament muly se také do velké míry odvíjí od povahy rodičů. 

Zdraví a péče

Mula je býložravcem tak jako její rodiče. Jako strava postačuje běžná pastva a pitná voda. I při nedostatku potravy je schopná přežívat a pracovat. Muly jsou odolné a silné a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Mohou se dožít i 50 let a jsou odolnější vůči nemocem a parazitům než kůň.

Trénink muly je specifický, protože mula vyžaduje velmi citlivé zacházení a respekt. Pověstná tvrdohlavost muly či mezka (kříženec samice osla se samcem koně) se skrývá ve špatném pochopení vlastností tohoto zvířete – mula totiž velmi dobře odhadne své možnosti a narozdíl od koně nepůjde přes své hranice. Při tréninku mula potřebuje dostatek času a pomalý postup krůček po krůčku. (zdroj)

Kvůli lichému počtu chromozomů bývá mula neplodná. Existuje mizivé procento zdokumentovaných případů, kdy mula porodila potomka.

Využití plemene

Muly jsou využívány v zemědělství, pro přepravu nákladů i pro vojenské účely. Unesou až 20% své tělesné váhy, což je více než stejně velký kůň. Uplatňují se jako pracovní zvířata a jsou vhodné i pro terapeutické využití podobně jako koně nebo osli. Oproti mezkovi jsou kvůli odlišné tělesné konstituci využitelné i pro ježdění.

Historie 

Mula je lidmi využívána podobně jako mezek už po staletí, zejména na přepravu osob a nákladu a také pro práci, kterou lidé jinak dělali s koňmi. Ve starověku se na mulách závodilo, v antickém Římě tahaly pohřební vozy. V historii se využívaly také pro vojenské účely, například během 1. světové války. (zdroj) Americká armáda využívala v 80. letech 20. století více než 10000 mul na přepravu zbraní a potravin v Afghánistánu. (zdroj) V armádním využití se mula uplatňuje dodnes.

U nás se muly cíleně nechovají; vyskytují se jen tam, kde se mohou osel a kobyla potkat a nedopatřením zkřížit. Například v Americe jsou ale cíleně využívané pro práci i sporty. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:120-150 cm
Hmotnost:350-4500 kg
Barva srsti:libovolná, záleží na rodičích
Původní využití:zemědělství, přeprava nákladu a osob
Délka života:30-50 let

Kde koupit mulu?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že tento kříženec koně a osla je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Muly jsou ale především pracovní zvířata – pokud vás zajímá spíše jezdecký sport, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji mul.

4.7/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu