16 důvodů, proč si (ne)pořizovat myš domácí

Ačkoli jsou tato malá zvířátka pro spoustu lidí spíše škůdci, či potrava pro hady, i ony mají své nezanedbatelné místo ve světě chovatelství. Proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co se týká chovu tak nenáročného mazlíčka, jakýmž myš domácí opravdu je. Pokud tedy patříte mezi milovníka Mickey Mouse, Jerryho, či myšáka Stuarta Littla, pojďte se s námi podívat, co obnáší péče o živé představitele těchto pohádkových hrdinů s velkýma ušima a lysým ocáskem. 

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka a potkany

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat myš domácí

  • Jak jsou myšky malé, tak jsou nenáročné – vskutku toho ke štěstí příliš nepotřebují. I proto se báječně hodí pro začátečníky. 
  • Označení domácí mazlíček zde skutečně platí! Ačkoli vás myš po příchodu domů asi nepřivítá, rozhodně se dá skvěle ochočit, pokud ji máte od mala.
  • Žádné pompézní voliéry, nebo vyhřívaná terária. Myši nemají příliš vysoké nároky na bydlení a jejich příbytek vám doma nezabere moc místa. 
  • Jak je známo, myši se rozmnožují jedna radost! Pokud máte v plánu chov, hraje vám to skutečně do karet.
  • Bílá, černá, nebo barevná? Můžete si vybrat! K dostání je spoooustu barevných variant.
  • Asi vás příliš nepřekvapí, že za tohoto mazlíčka moc peněz neutratíte. Ač je cena barevných myšáků trochu vyšší, než těch bílých, rozhodně se nebojte velkých investic. 
  • Pro tyto mazlíky nepotřebujete žádná speciální a nákladná krmiva, která se těžko shání.
  • Myšky není nutné chovat samostatně- ba naopak! Velice uvítají společnost dalšího jedince stejného druhu. 
  • Při chovu myší určitě nemusíte myslet na venčení. Myši se spolehlivě zabaví i v kleci, pokud jim dopřejeme dostatek prostoru ke šplhání a třeba nějaké hračky. Milují běhací kola a prolézačky!
  • Transportovat myš není nikterak těžké, to dá rozum. Základem je dobře zvolená schránka, která je bezpečná pro zvíře a zároveň je odolná proti prokousání.
  • Péče o srst? Tady s šampony a hřebeny neuspějete. Myší srst je absolutně bezúdržbová. 
  • Myš domácí bývá jen málokdy agresivní. Nepatří k mazlíčkům, kteří při první příležitosti využijí možnost kousnout si do lidské kůže. 

PĚT důvodů, proč si nepořizovat myš domácí

  • Myšáci mají skvělý talent najít si dostatečně velkou škvíru, kterou se nepozorovaně protáhnou ven ze svého příbytku. Takoví útěkáři se potom velmi špatně hledají.
  • Pro citlivější nosíky může myší odér působit poněkud nevábně – zejména ten samčí. Rozhodně je třeba dbát na pravidelné čištění klece, či jiného druhu zvířecího bydlení. 
  • Tato zvířátka bohužel nepatří mezi tvory, kteří se mohou pyšnit dlouhověkostí. Myš domácí žije obvykle jeden, až čtyři roky. 
  • Ze dvou myších kluků kamarádi velmi pravděpodobně nebudou. Pokud tedy plánujete chov hned několika jedinců, dbejte na oddělení samců, aby nedošlo k myší bitce.
  • Pro myši je typická jejich noční aktivita. Dělat šrumec jim opravdu jde, zejména pokud mají parťáka. 

Shrnutí

Myšáci jsou ideálními mazlíky pro začínající chovatele, nebo také pro ty, kteří hledají opravdu nenáročného zvířecího přítele. Tito drobečci nemají velké požadavky na pozornost, stravu, ani bydlení – to však rozhodně neznamená, že neocení kontakt s člověkem, nebo dobré krmení! Naopak jsou to velmi kontaktní a zvědavá zvířátka, která se při dobrodružné cestě za dobrotou nebojí vsoupit na lidskou dlaň. I to dělá z myšek oblíbené domácí mazlíky, kteří nemají příliš mnoho negativ. Největší nevýhodou je zřejmě krátký myší život, díky kterému si svého roztomilého kamaráda užijete nanejvýš čtyři roky. I během čtyř let si však s myšáky užijete spoustu zábavy – hlavně, pokud si pořídíte rovnou dvě, nebo třeba čtyři. Po západu slunce vám ukáží, jak to umí roztočit!

Chov myši domácí 

Chov myší není vůbec žádná věda a zvládne to i úplný začátečník. Určitě je třeba si uvědomit, že myši nejsou žádní samotáři a nejraději žijí ve skupinkách – to by měl budoucí majitel zohlednit, pokud chce skutečně spokojené mazlíčky. Pro myšáky je tedy ideální, pokud mohou mít alespoň jednoho, dva myší kamarády. Je však pouze na vás, zda budete stát o mladé a pořídíte pár, nebo zda pořídíte skupinku samiček. Vícero myších samců nedělá obvykle příliš dobrotu, proto na to berte při výběru skupinky zřetel. V rozmnožování naopak žádné složitosti hledat nemusíte, protože v tom jsou myši skuteční přeborníci. Pohlavně dospělí jsou již po měsíci života, tak pozor na včasné oddělení mladých samečků od matky! Ani s březostí a následným kojením si myši příliš na čas nedávají – březost samic trvá 21 až 23 dní a následně svá mláďata tři, až čtyři týdny kojí. V jednom vrhu může být přes deset „hambatých“ myšátek, které velmi rychle rostou. Samice navíc mohou zabřeznout již velmi krátce po porodu.

Vytvořit myšákům vhodné ubytování není žádný velký oříšek- chovat je můžete v kleci, ve skleněném akváriu, či v teráriu. Ač je klec praktičtější pro upevňování různých hraček a prolézaček, je třeba vybrat takovou, která myšku bezpečně udrží uvnitř. To by měly zajistit dostatečně husté mříže, mezi kterými by neměla být mezera širší,než 6mm. U chovu ve skleněných nádobách dávejte pozor na dostatečné odvětrávání, aby uvnitř nevznikaly plísně. V tomto ohledu jsou praktičtější akvária, která je vhodné přikrýt poklopem například z pletiva.(zdroj)

Jako podestýlku můžete použít piliny, dřevěné pelety, kukuřičnou drť, nebo třeba Asan – zkrátka to, co bude vyhovovat vám, i myšákům.

V kleci by neměla chybět:

  • Napáječka
  • Misky na krmení 
  • Domeček 
  • Větve na šplhání
  • Materiál na stavbu hnízda 
  • Hračky – například *běhací kola, ruličky od kuchyňských utěrek, či toaletního papíru, nebo jiné hračky pro myši, které seženete ve zverimexech, či na internetu. 

*Je vhodné pořídit takové běhací kolo, do kterého si myš nemůže skřípnout ocásek, či nožku.

Další důležitou kapitolou v chovu myší je samozřejmě krmení a napájení – tím začneme. Způsobů, jak zajistit myškám přísun vody je hned několik: můžete použít různé druhy napáječek, nebo misku. Misky jsou však trochu nepraktické, protože si je myšáci mohou nepěkně zaneřádit, nebo se do nich může dostat podestýlka. Napáječky jsou o mnoho praktičtější, protože se do nich nedostanou nečistoty. Můžete použít klasickou skleněnou napáječku, či plastovou „kuličkovou“. 

A teď ke krmení. Základem je uvědomit si, že je myš všežravec – to znamená rozmanitou, pestrou stravu. Nemusíte se však obávat žádné složité přípravy krmení! Většina chovatelů krmí své myšáky primárně směsí pro drobné hlodavce a jídelníček obohacují o drobné množství zeleniny, ovoce a také o živočišnou složku ve formě červů, nebo cvrčků. Podávat se může třeba i vařené vejce. Naopak není příliš vhodné zelené krmení, po kterém mají myši často zažívací potíže. Šetřete i s příliš tučnými dobrotami, jako jsou ořechy a semínka. Šetřit nemusíte se senem, kterého by měly mít myši vždy dostatek- ostatně jej používají i na stavbu hnízda. Jako užitečný doplněk vnímáme například větvičky na okus, či minerální kostku.

Důležité informace o myši domácí

Váha:Obvykle 12-28g (max.60g)
Původ:Japonsko, přes suché oblasti Eurasie až po severozápadní Afriku
Vhodná ubikace:klec, akvárium, terárium
Cena:Cena bílých myšek začíná na cca na desetikoruně. Barevné myšky bývají dražší, ale cena obvykle nepřekročí stokorunu.
Délka života:1-4 roky
Aktivita: v noci

Specifika myši domácí

Myšky jsou specifické zejména svou velikostí (možná tedy lépe řečeno “mrňavostí”), které je třeba přizpůsobit nejen jejich příbytek, ale i celkové zacházení – přeci jen jsou velmi drobounké, tak je třeba zacházet s nimi opatrně. To je důležité vysvětlit především dětem. Jak jsme si již řekli, na péči o tato zvířátka nic specifického není, pokud si odmyslíme jejich rozmanitou stravu a u majitelů s citlivým nosem možná nutnost častějšího čištění klece. Možná je však na místě zmínit sociální potřeby myšek, díky kterým není vhodné chovat je po jednom. Naopak rády využijí možnost žití v páru, nebo ve skupince. Trošku osobité je i rozmnožování těchto maličkých savců, protože jestli myši v něčem vynikají, je to tvorba dalších myší – a to velmi rychle a ve velkém počtu. Pokud tedy plánujete pár, shánějte si potencionální odběratele mláďat.

Jak a kde si koupit myš

Myš patří ke tvorům, které seženete opravdu snadno – laboratorní myška totiž patří ke stálém osazenstvu většiny zverimexů. Je však na pováženou, zda si brát myšku zrovna odtud, pokud ji chcete jako mazlíčka – v prodejnách se zvířaty se totiž většinou příliš neřeší, zda mají příbuzné myšky spolu, a zda mezi nimi dochází k příbuzenskému křížení (největší odběratelé laboratorních myší jsou totiž lidé, kteří je potřebují jako krmení pro své mazlíčky). Druhou možností je tedy vyhledat si chovatele, který ve svém chovu dbá na to, aby nedocházelo k páření mezi příbuznými a nezdravými jedinci. Tito chovatelé mají navíc často na výběr z velké spousty barevných variant a malé myšky zvyklé na kontakt s člověkem. Cenově se koupě myšáka od chovatele trochu liší, ale rozdíl nebývá až tak tragický, protože se tak jako tak nejedná o nijak velkou investici. Za tohoto nenáročného, přátelského tvorečka utratíte ve zverimexu okolo deseti korun, pokud si vyberete jeho bílou formu. Barevné myšky obvykle pořídíte na tentýž místě do padesátikoruny. Chovatelé mívají odlišné ceny, ale málokdy přesáhnou sto, až sto padesát korun – i zde záleží na barevné variantě. 

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu