fbpx

10 nejchytřejších (a nejhloupějších) psích plemen

Psí inteligence, stejně tak jako ta lidská, se objevuje v různých formách a podobách. A ačkoliv každé plemeno může ukázat a dostávat ze sebe to nejlepší (se správným majitelem ochotným vložit do svého psa čas a úsilí), stále jsou tu v rámci dědičných vlastností jednotlivých plemen určité pevně dané a neměnné skutečnosti.

Pokud byl pes vyšlechtěn k lovu, pasení, či jako přinašeč, pak bude pravděpodobně rychlý běžec, bude dychtivě a s nadšením pracovat, hýbat se a snažit se vás potěšit – vše se naučí rychleji. Pokud původně patřil ke stádu jakožto strážný pes, měl být dobrý hlídač, nebo i stopař, může působit spíše trošku pomale a jakoby nezaujatě. 

To, že některá plemena jsou hbitější, ale nic neznamená. Psí výcvikáři vědí, že každý pes se může naučit základní povely jako sedni a zůstaň. Jen jim zkrátka zabere déle, než se chytí.

Klíčem je vědět, pro co má váš chlupáč vlohy a jakým způsobem ho můžete motivovat. 

A mějte na paměti, že ti nejchytřejší psi nemusí být nutně tím nejlepším domácím mazlíčkem. Vaším úkolem je najít takové plemeno, které odpovídá vašemu životnímu stylu a s ním se poté zaměřit na to, abyste v něm společně objevili to nejlepší.

Nejchytřejší psí plemena

Neuropsycholog Stanley Coren, PhD, se ve svém bestselleru The Intelligence of Dogs (Psí inteligence) zaměřuje na trénovatelnost jakožto ukazatel inteligence. Tento profesor psychologie na University of British Columbia pracoval s hodnocením 110 plemen od více než 200 profesionálních obedience posuzovatelů, kteří známkovali plemena na základě pracovních testů a testů poslušnosti. 

Nejlepší psi dokázali vstřebat příkazy do pěti opakování a poslechli je ve více než 95 %. Jejich seznam spolu s popisem plemene naleznete níže:

1) Border kolie

Border kolie bývá často považována za nejchytřejšího ze všech psů a platí za velkého snaživce a ambiciózní plemeno. Jestliže má většina psů inteligenci průměrného dvouletého dítěte, pak by Border kolie mohla být stejně chytrá jako dítě ve věku tří let a více!
Border kolie původně chovaná jako ovčácký pes dokáže plnit víceméně jakoukoliv práci, kterou si pro ni vymyslíte. Je to extrémně energický, atletický a mrštný pes, který má neutuchající chuť neustále se učit něco nového. A to tak moc, že pokud nebudete Border kolii dostatečně zaměstnávat, může začít ničit domácnost a vybíjet tak svou energii jinak.

2) Pudl

Navzdory svému rádoby nafintěnému a upjatému vzhledu je pudl velmi inteligentní pes. Ať už v toy, trpasličí, střední či velké variantě, toto plemeno má dar neuvěřitelně bystré mysli. Pudl původně vznikl jakožto lovecký pes a i poté byl pilným pracantem a věrným společníkem. Pudly často můžete vidět při  různých představeních. Můžete je naučit balancovat na míči, skákat obručí a celou řadu dalších náročných cviků. 

3) Německý ovčák

Německý ovčák je loajální plemeno s ochranářskými pudy. Je natolik energický a inteligentní, že může někdy působit až napjatě nebo úzkostlivě. Němečtí ovčáci jsou nejšťastnější, když je jim svěřena důležitá práce. Například něco tak rádoby jednoduchého jako “dohled a ochrana” nad dětmi jim dává smysl. Toto plemeno potřebuje hodně mentální stimulace a cvičení, aby bylo spokojené. 

Němečtí ovčáci také často pracují u policie nebo v armádě. Většinu povelů a příkazů se dokáží naučit velice rychle. Jakmile je jednou vycvičíte, tak udělají cokoliv, o co je požádáte a budou čekat na další příkaz. 

Belgičtí Malinois jsou německým ovčákům velmi podobní a stojí za zmínku, protože jsou neméně inteligentní a stejně tak plní energie.

4) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je jedním z nejpopulárnějších psích plemen na celém světě. Ostatně, je to také jeden z nejpřátelštějších psů, jaké můžete potkat. Zprvu může působit až praštěně či potrhle, ale retrívra lze vycvičit opravdu téměř k čemukoliv.

Inteligence zlatého retrívra a jeho láska k lidem z něj dělají jednoho z nejlepších pracovních a služebních psů. Skvělý je také na psí sporty. Především je to ale vynikající společník do v podstatě jakékoliv domácnosti. A za zmínku stojí i jeho blízký příbuzný labradorský retrívr, který s ním sdílí řadu vlastností a zaslouží si stejné uznání.

5) Dobrman

Dobrmani jsou urputní obránci, kteří jsou dobře trénovatelní ode dne, kdy se narodí. Pokud však nebudou správně vychování, mohou se stát až příliš ctižádostiví a přeberou velení ve vaší domácnosti. Tohle chytré plemeno dokáže rychle reagovat na jakoukoliv akci či příkaz, rozhodně však potřebují milující domov a pevné zázemí.

6) Shetlandský ovčák

Šeltie je chytřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Popravdě, je to plemeno, které je často podceňováno a mylně označováno za odtažité. Šeltie dokáže být tichá a půvabná, stejně jako energická a hravá. Nezávislá a moudrá, sledující své okolí, toužící učit se něco nového a čekající na váš signál velící k akci.

Šeltie dokážou skvěle přečíst člověka a pochopit, jaké chování se od nich očekává. Se svými majiteli si tvoří těsné pouto a extrémně citlivě reagují na trénink a jednotlivé povely. 

Stejně jako šeltie, i blízká příbuzná kolie je na tom s inteligencí velmi podobně.

7) Labradorský retrívr

Nenechte se zmást jejich bezstarostností, pohodovou osobností a pověstí rodinného psa. Labradoři jsou super chytří. V kombinaci s jejich výjimečným čichem jsou skvělí ve vyhledávání drog, bomb a dokonce i zločinců. 

8) Papillon

Papillon klame svým křehkým vzhledem. Nabízí ale mnohem víc, než jen mazlení na klíně. Ve skutečnosti je papillon nejchytřejším ze všech toy plemen. Tito malí psi jsou přátelští, pozorní a velmi aktivní. 

Papillon se samozřejmě může schoulit do vašeho klína, nebude to však trvat dlouho a začne hledat něco zajímavého, co by mohl dělat. Stejně jako mnoho malých psů, i on má trochu tvrdohlavou náturu. Pokud však dáte tréninku šanci (s pomocí vysoce hodnotných odměn), bude se velice rychle učit. Naučte tohoto malého roztomilého pejska řadu zábavných triků a uvidíte, že se společně stanete středem pozornosti vašich přátel a návštěv.

9) Rotvajler

Rotvajler patří k těm psům. kteří dokážou opravdu dobře přečíst člověka díky studování řeči těla a obličejové mimiky. Toto plemeno může ukázat různou stránku své osobnosti v závislosti na tom, jak moc danému člověku důvěřuje. Typický rotvajler má laskavou a hravou tvář, kterou ukazuje své rodině a členům své smečky a pak tu druhou, stoickou a kontrolovanou vůči cizincům. 

Rotvajlery lze trénovat docela snadno, jakmile si získáte jejich důvěru a dostanete se skrze jejich ostražitost. Dokáží se naučit řadu povelů a vždy budou zároveň kontrolovat své okolí, aby se ujistili, že jsou všichni v bezpečí.

10) Australský honácký pes

Australský honácký pes se dokáže extrémně soustředit a má v sobě nekončící zásobu energie. Se svým majitelem si vytváří těsné pouto. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k pasení stád skotu a nejšťastnější je, pokud má dostatek práce a neustále co dělat. Bez stimulace si hledá jiné způsoby, jak se zaměstnat a ne vždy se vám musí líbit (destruktivní chování nebo utíkání za účelem prozkoumávání nového). Starejte se o svého australského honáckého psa dobře a budete přáteli na život a na smrt. Tito psi se drží svých majitelů a ujišťují se, že vše probíhá hladce a v pořádku. Stejně jako většina chytrých psů i oni dokážou člověka dobře přečíst a často dokážou předvídat váš další krok.

Jsou chytří psi lepšími mazlíčky?

Můžete si myslet, že chytrý pes udělá přesně to, co po něm budete chtít. Není to však pravidlem. 

Chytré neznamená jednoduché. Dobrman se začne nudit a zničí vaši pohovku, či sbírku váz, pokud jste pryč z domu na 8 až 10 hodin denně. Zatímco anglickému buldokovi bude 8 hodin trvat, než si vůbec uvědomí, že jste pryč. Vrátíte se domů, on vás pozdraví a vaše keramika ude stále na polici.

Border kolie je vyšlechtěna k celodenní práci a pokud nemá příležitost pracovat nebo cvičit, bude se cítit mizerně. Obvykle se to projeví v jiných oblastech, jako ničení, útěky či štípání dětí.

Mít chytrého psa je jako mít velmi chytré dítě. Neustále něco dělají a pokud se začnou nudit, dostanou se do problémů.

Kynologové radí lidem, aby vážně zhodnotili množství energie, kterou mají a porovnali ji s plemenem, které si chtějí pořídit. Jste typ člověka, který dokáže cvičit několik hodin denně? Kolik času jste ochotni investovat do tréninku svého psa? Protože čím energičtější pes, tím více výcviku může potřebovat. Někteří lidé si mohou myslet, že chtějí chytrého psa, je to jen mylná představa. Nepotřebují chytrého, ale pozorného. 

Nejméně inteligentní psí plemena

Pokud váš pes působí jako bezradný nebo s nezájmem o trénink, může to znamenat, že byl vyšlechtěn k samostatnosti, anebo aby nebyl tolik dychtivý potěšit svého majitele. 

Trénink bude vyžadovat více trpělivosti a ten správný druh motivace – ať už má jít o pochvalu, mazlení nebo pamlsky.

Pro plemena jsou instinkty důležité, ale základy jako “sedni”, “ke mně”, “lehni” se naučí všichni stejně. S dobrou technikou může být rozdíl kolem měsíce. 

Bígl, plemeno vytrénované pro samostatnou práci potřebuje více času na výcvik. A buldok, který při testech skóroval podprůměrně, se může také učit rychle, pokud se však necítí do cvičení tlačen a trestán. 

Právě Bígl nebo buldok patří mezi psí plemena na spodku Corenova seznamu. Tito psi museli slyšet příkazy 80 až 100krát, aby je poslechli v 25 a méně procentech případů. Mezi taková také patří:

 1. Shih Tzu
 2. Baset
 3. Mastiff / Bígl (remíza)
 4. Pekingský palácový psík
 5. Bloodhound
 6. Barzoj
 7. Čau-čau
 8. Buldok
 9. Basenji
 10. Afghánský chrt (nejméně poslušný)

Mnoho expertů nemá rádo kategorizaci psů na chytré a hloupé. Je to příliš zjednodušující. Shodují se, že důsledný výcvik udělá z každého plemena dobrého a poslušného psa.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu