fbpx

10 psích plemen, která žijí nejdéle

Jedním z nejtěžších okamžiků je pro majitele psů chvíle, kdy jim musíte říct sbohem. Průměrná délka života psů je kolem 10 až 13 let. Jako u každého zvířete jsou způsoby, jak tyto roky prodloužit – vysoce kvalitní dieta, dostatek pohybu a perfektní péče o zdraví. I tak však hraje velkou roli genetika. Proto přinášíme seznam 10 psích plemen, která jsou známá pro svou dlouhověkost. 

Tip: Malí psi většinou žijí déle než velká plemena. Pokud tedy chcete s vaším psím kamarádem strávit co nejvíce času, možná nevolte mezi obřími plemeny. Většinou se dožívají kolem osmi let. 

1) Čivava

Čivavy jsou jedním z nejdéle žijících psích plemen. Mnoho z nich žije déle než 15 let a někteří se dožívají dokonce 20. roku. I přes jejich drobnou postavu vyžadují dostatek pohybu, duševní stimulace a výcviku. Jsou všeobecně zdraví, ale mohou mít sklony k problémům se srdcem a očima. 

2) Jezevčík

Není vůbec neobvyklé potkat jezevčíky více než 15 let staré! Jezevčík jménem Chanel je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů jakožto nejdéle žijící pes. Umřela roku 2011 ve věku 21 let. Přesto však mohou jezevčíci trpět na některé zdravotní problémy spojené s věkem – konkrétně potíže se zády, jimž silně napomáhá obezita. 

3) Toy pudl

Sympatický přidrzlý, inteligentní toy pudl může být skvělým rodinným mazlíčkem. Nepodceňujte však jejich energii ani množství psychického zaměstnání, které potřebují pro svou zaneprázdněnou mysl. Toy pudl starý až 18 let není nic vzácného. I tak je však plemeno náchylné k ortopedickým problémům a potížím s očima.

4) Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je další malé plemeno, které se dožívá až 16 let. Stejně jako jezevčík, i Jack Russell nějakou dobu držel Guinessův světový rekord za nejdéle žijícího psa. Willie se dožila 20 let, než roku 2014 umřela. Jack Russellové byli vyšlechtěni pro práci a svou energii a nadšení si uchovávají dodnes.

5) Shih-tzu

Přátelští a přizpůsobiví shih-tzu se běžně dožívají 15 let a více. Tito psi byli vyšlechtěni jako společníci a vystačí si s krátkými každodenními procházkami a hrou. Pokud však nejsou pravidelně stříháni, tak vyžadují dennodenní vykartáčování a vyčesávání dlouhé srsti. Obecně je to zdravé plemeno, ale může mít problémy s očima nebo ortopedického charakteru.

6) Maltézský psík

Maltézáček je typicky mimořádně zdravé malé plemeno dožívající se více jak 15 let. Tito psi milují společnost a pozornost, což ale také znamená, že mohou mít sklony k úzkostem, pokud jsou na delší dobu ponecháni v osamění. Se správným tréninkem jim však můžete hodně pomoci.

7) Jorkšírský teriér

Jorkšírští teriéři jsou populárním a inteligentním malým plemenem, nejsou to ale jen mazlíci do klína. Ačkoliv jsou loajální a milující ke svým rodinám, mají stále rysy teriérů, a to včetně silných hlídacích instinktů a uštěkané povahy. Není vůbec neobvyklé, když se jorkšír dožije až 15 let.

8) Pomeranian

Pomeraniani jsou známí pro svou přátelskost, ač někdy dokáží být trochu panovační. Tihle psi jsou většinou extrémně věrní svým rodinám a mohou převzít roli mini hlídače. Přestože jsou tedy někdy až příliš kurážní, důsledná výchova z nich může udělat skvělé domácí mazlíčky, kteří se dožívají i více než 16 let.

9) Shiba Inu

Na poměry středně velkého plemene je shiba inu dlouhověká a dožívá se i více než 16 let. Tito psi bývají velmi tvrdohlaví a odtažití, nejsou tedy úplně pro každého. Je to ale čistotné, tiché a loajální plemeno. A obecně jsou zdraví – ačkoliv někteří z nich mohou být náchylní k různým alergiím.

10) Australský honácký pes

Australský honácký pes má na svou velikost výjimečně dlouhověký život. Zcela běžně dosahuje stáří až 16 let. Tito psi jsou velmi inteligentní s vysokým pracovním nasazením, daří se jim proto v činorodých rodinách, které je zapojí do psích sportů a dalších aktivit.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.


Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu