fbpx

Nejlepší elektrické obojky 2020– recenze, zkušenosti a návody

Výběr redakce:
Bentech D776 →

Co od svých milovaných pejsků očekáváme? Chceme dalšího člena rodiny, nejlepšího přítele a společníka pro své každodenní aktivity. Psi jsou úžasná stvoření, která mohou váš život posunout o úroveň výš a pomáhat vám užívat si okamžiků jako nikdy před tím.

Smutnou pravdou bohužel je, že nic z výše zmíněného by nebylo možné, kdyby vás pes neposlouchal. Elektrické obojky nejsou jedinou cestou, ale jak čas a zkušenosti ukazují, jsou poměrně efektivním a bezpečným výcvikovým doplňkem.

Díky důsledné výchově můžete svému miláčkovi paradoxně dopřát mnohem svobodnější a naplněnější život. Není nic lepšího než jít na procházku s tím, že se nemusíte strachovat pustit svého psa na volno. Pes slyší na povel, neodbíhá lovit veverky a neobtěžuje kolemjdoucí. Při správné výchově toho je možné docílit.

K čemu elektrický obojek?

Nejprve si pojďme ujasnit pojmy. Na internetu najdete též názvy jako elektronický obojek či výcvikový obojek. Pro váš klid v duši však musím říct, že všechno označuje jedno a to samé. Název elektrický obojek se ale v Česku uchytil asi nejvíce.

Obojek je vhodným doplňkem pro tzv. pozitivní výchovu, kterou považujeme za velmi užitečnou a funkční výchovu psa. Je důležité, aby si váš pes spojil splnění povelu s příjemnými pocity. Nejenže tak posilujete vztah pán-pes, ale učíte tak psa jednotlivým příkazům.

Pokud však k výchově přistupujeme pouze pozitivní cestou, tak přicházejí často nemilé komplikace. Pes jednoduše poslouchá jen tehdy, když se mu chce. Jinými slovy jenom, když mu to stojí za danou (pozitivní) odměnu. Takový pes je nebezpečný pro sebe i své okolí. V krizových situacích můžete mít s takovým psem problémy.

Elektrický obojek vám může pomoci při:

 • Nekontrolovaném odbíhání psa za zvěří
 • Obtěžování kolemjdoucích
 • Vyladění povelů k dokonalosti
 • Nezvladatelném tahání na vodítku
 • Jakémkoli nežádoucím chování psa

Pozitivní výchova má své meze, které řeší právě elektrický obojek pro psa.

Elektrický obojek není nebezpečný a psovi při správném používání nemůže ublížit, jak z názvu zprvu může působit. Zkušenosti s elektrickým obojkem velmi dobře popsal Jiří Čertík, kde odhaluje své počáteční obavy a následně popisuje k čemu konkrétně elektrický obojek používal. Tento článek o zkušenostech s elektro obojky si můžete přečíst zde.

DESET nejlepších elektrických obojků na trhu

Na trhu najdete stovky elektrických obojků. Vybrat ten správný není snadným úkolem, už jen pro velkou nepřehlednost na trhu. Osobně jsem proto vybral a zrecenzoval ty nejlepší. Díky tomu vznikl tento seznam:

#1 Vodotěsný vítěz v poměru cena/výkon

Petrainer PET998DB – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Mezi nejoblíbenější elektrické obojky vůbec patří bezesporu model Petrainer PET998DB. Proč? I přesto, že je poměrně cenově dostupný, bohatě stačí na základní výcvik běžného psa. Pokud nečekáte větší dosah než 300 m a vydrž delší jak 7 dnů, pak si s tímto kouskem více než vystačíte.

Obojek s přijímačem je vodotěsný. Nemusíte se tedy obávat chvil, kdy neočekávaně začne pršet nebo kdy pejsek skočí do vody. Svobodu vám dává i možnost nabíjení přes kabel. Není proto nutné kupovat stále nové tužkové baterky, jak tomu tak je u některých elektrických obojků.

Vybíráte si hned ze 100 úrovní intenzity. U středně velkého psa je však už intenzita 20 poměrně dost a pro běžné používání tedy stačí. Doporučuji si vždy bolestivost vyzkoušet na sobě samém a teprve pak začít aktivně používat na psovi.

5 důvodů, proč KUPOVAT Petrainer PET998DB

 • Výběr ze 3 typů korekcí – impuls, zvukové upozornění a vibrace
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Možnost výcviků 2 psů jedním ovladačem
 • Přijímač je dobíjecí a není třeba měnit baterky
 • Poměrně malý a má skladnou vysílačku

3 důvody, proč NEKUPOVAT Petrainer PET998DB

 • Nižší dosah oproti dražším modelům
 • Po 5 minutách neaktivity psa se vypíná a je třeba jej znovu manuálně aktivovat.
 • Někteří zákazníci hlásí vadný produkt

Bentech D776 – TIP

„Dobíjecí výcvikový obojek s jednoduchým ovládáním“

Rozumnou alternativou jsou také modely Bentech P610 či Bentech T728.

Sponzorováno

#2 Cenově dostupný, s možností aktivace na dálku

Petrainer PET619 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

O něco málo dražší a více propracovanější elektrický obojek Petrainer PET619 je určený, jak pro amatérský, tak i pro profesionální výcvik psa. Výhoda oproti předchozímu je jednak v tom, že obojek můžete zapínat na dálku pomocí ovladače a nemusíte manuálně zapínat přijímač na psovi. K tomu je navíc obojek i ovladač plně vodotěsný, což ocení pejskaři, jejichž miláčkové se rádi koupají či proskakují všelijakými kalužemi.

Stále je ale třeba myslet na to, že jde o výcvikový obojek a není možné jej tedy nechat na psovi permanentně jako normální obojek. Pokud si přikoupíte další obojek, můžete ovládat dva obojky z jednoho ovladače, což usnadňuje výcvik, máte-li dva psy. Díky upravitelné velikosti obojek sedí na malých i velkých psech. Dosah obojku je 300 metrů, což sice není ohromující vzdálenost, ale pro běžný výcvik je dostačující. Stejně jako u předchozího obojku umožňuje i tento nastavení intenzity korekce od 0 do 100, avšak je třeba mít na paměti, že i pro větší psy stačí intenzita 20.

Výdrž přijímače se pohybuje okolo 3 až 7 dnů. Ta je často i o něco větší díky režimu stand-by, jenž deaktivuje obojek, když se pes nepohybuje. Po takové deaktivaci stačí na dálku ovladačem obojek znovu zapnout. Vybrat si můžete ze tří korekcí: impuls, zvukové upozornění a vibrace.

Menší nevýhodou je to, že design zařízení může působit poněkud lacině. Co se týče funkčnost,i jde o velmi povedený kousek, který právem patří do našeho seznamu.

5 důvodů, proč KUPOVAT Petrainer PET619

 • Zařízení je nabíjecí a není tedy třeba měnit baterky
 • Vysílač i přijímač jsou vodotěsné
 • Přijímač je možno aktivovat na dálku
 • Výběr ze tří typů korekcí: elektrostatický impuls, zvukové upozornění a vibrace
 • Větší výdrž akumulátory díky režimu stand-by

2 důvody, proč NEKUPOVAT Petrainer PET619

 • Působí mírně laciným vzhledem
 • Profesionálním cvičitelům či lovcům nemusí dostačovat dosah 300m

#3 Všestranný elektrický obojek

Reedog MX-1200 Sport – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Dalším obojkem v našem seznamu nejlepších je bezesporu Reedog MX-1200 Sport, jenž na nás zapůsobil svou všestranností. Nejenže má dosah až 1200 metrů, ale také s ním můžete ovládat až tři obojky současně. Menší nevýhodou je cena obojku, která se šplhá někam k 5000 Kč. Cena však odpovídá kvalitě. Pokud hledáte základní elektrický obojek bez speciálních funkcí a extra kvality, tento obojek nepotřebujete. Jestliže však vaší prioritou je kvalita a vynikající funkcionalita, pak o tomto modelu má smysl uvažovat.

Předností tohoto elektrického obojku je i to, že ovládání je intuitivní a pro každou funkci zde najdete tlačítko. Některé eshopy uvádí, že tento produkt má protištěkací mód… Není to pravda, tento model nemá protištěkací mód! Za to má korekci pomocí vibrace, zvuku a elektrostatického impulsu.

Vhodné do přírody i do míst, kde budete nějakou dobu bez elektřiny, jelikož obojek bez nabití vydrží poměrně dlouho. A díky technologii QuickCharge je pak i nabíjení velmi rychlé (do 2 hodin). Na výběr máte z 10 úrovní síly, ale jak to tak u takových obojků bývá, většinou vám stejně postačí úroveň 2 až 4.

Do výcviku je možno zapojit i funkci dlouhého a krátkého impulsu. Jak to v praxi využít? Pokud ztratíte pozornost svého psa, který třeba zrovna ucítil velmi lákavý pach a pocítil touhu ho pronásledovat, pak má smysl využít dlouhý impuls. Standardně se však využívá krátký impuls.

V terénu pak člověka potěší funkce jako AutoMemory, která si pamatuje poslední využitou sílu impulsu. Stejně jako možnost pověsit si vysílač na šňůrce okolo krku. Přijímač je plně vodotěsný do 2 metrů, proto se nemusíte strachovat ani v případech, kdy vám pejsek odběhne do vody. Jde o propracovaný výcvikový systém pro psy všech plemen (od 5 do 100kg)

6 důvodů, proč KUPOVAT Reedog MX-1200 Sport

 • Vydrží dlouho bez nabíjení a rychlo-nabíjením se nabije do 2 hodin
 • Nadstandardní dosah 1200 metrů, tudíž vhodné i pro lovecké psy
 • Možnost dlouhého a krátkého impulsu
 • Usnadnění ovládání díky funkci AutoMemory pamatující si naposledy použitou úroveň síly impulsu
 • Povedený design, který působí prémiově
 • Je možnost pověsit si ovladač na krk.

2 důvody, proč NEKUPOVAT Reedog MX-1200 Sport

 • Cena okolo 5000 Kč
 • V některých eshopech uváděno chybně jako protištěkací obojek

#4 Elektrický a protištěkací obojek v jednom

Reedog MX-1200 Sport No Bark – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Elektrický obojek od Reedog je nadtsvabou předchozího a v mnoha funkcích je téměř stejný. Není o moc dražší, ale ukrývá v sobě i protištěkací mód. Nejenže tedy obojek můžete využívat jako výcvikový obojek, ale také jako protištěkací obojek. Kdo uvažuje o koupi obojku proti štěkání, díky Reedog MX-1200 Sport No Bark můžete ušetřit nemalé peníze.

V noci člověk též ocení LED světlo umístěné na obojku. Viditelnost psa je pak až na 300 metrů. Když k tomu přidáte u rychlo-nabíjení a extra dlouhou výdrž, stává se z toho vynikající společník na noční procházky lesem.

Obojek si pamatuje poslední využitou úroveň síly impulsu i po vypnutí, proto pak není nutno složitě přenastavovat úroveň při každém použití. Úroveň 10 je maximální a jde jednoduše přenastavit pomocí tlačítek + a -. Vybírat si můžete z variant: elektrostatický impuls, zvukové upozornění a vibrace.

Obojek jsem si každopádně zamiloval díky jeho jednoduchému a pohotovému ovládání
Přijímač je vodotěsný až do 2 metrů a ovládat můžete až 3 obojky najednou. Mezi obojky přepínáte pomocí tlačítek 1, 2 a 3. Další obojky ale nejsou součástí balení – nutno přikoupit! Na každou funkci je samostatné tlačítko (až na protištěkací mód, který zapnete kombinací tlačítek.

Pro někoho, kdo nehledá i protištěkací obojek, je to na druhou zbytečná investice. Nejspíše by vám postačil Petrainer PET998DB.

6 důvodů, proč KUPOVAT Reedog MX-1200 Sport No Bark

 • Jde o protištěkací obojek a výcvikový obojek v jednom
 • Obojek je podsvícený a viditelnost psa až na 300 metrů
 • Má dlouhou výdrž a funkci rychlo-nabíjení
 • Má vodotěsný přijímač
 • Ovládání je velmi jednoduché a je možnost pověsit okolo krku
 • Možno napojit až 3 psy na ráz (nutno dokoupit přijímače)

2 důvody, proč NEKUPOVAT Reedog MX-1200 Sport No Bark

 • Pokud nepotřebujete funkci protištěkacího obojku, postačí vám jiný
 • Vyšší cena okolo 6000 Kč

 
#5 Levný a šikovný, má ale pár šrámů v reputaci

Aetertek AT-216D – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Aetertek je značka s velkým zázemím a počtem zákazníků. Díky tomu najdete na internetu dost osobních zkušeností, které jsou povětšinou dobré. Konkrétně u modelu Aetertek AT-216D se názory někdy různí. Ukrývá v sobě zásadní výhody a pro někoho ale i nevýhody.

Jde o jeden z nejlepších elektrických obojků v poměru cena/výkon. Za cenu okolo 3000 Kč dostanete funkcionálně bohatý obojek a to je hlavní důvod, proč ho uvádíme v našem seznamu nejlepších.

Začneme tím lepším. Obojek má standardně tři funkce – vibraci, zvuk a elektrostatický impuls. Na každou funkci jedno tlačítko. Je možné napojit celkem 3 obojky a cvičit tak tři psy jedním ovladačem. Dosah je až 550 metrů a vysílačku si můžete pověsit na krk, tím pádem ho máte při ruce tehdy, kdy je potřeba zakročit. Za dobrou cenu dostanete kvalitní obojek, který ve většině případech plně dostačuje.

Na druhou stranu i přesto, že je obojek údajně vodotěsný, někteří si stěžují na poničení důsledkem ponoření do vody. Jestliže hledáte vodotěsný elektrický obojek, pak buďte na pozoru. V některých případech se objevují recenze, kdy obojek samovolně pípá nebo vibruje. Takový kousek je kazový a je třeba ho vyměnit, což však u většiny eshopů není problém.

Přijímač je dobíjecí a nabíječku máte přibalenou v krabici. Vysílačka je však na 9V baterii, kterou je třeba čas od času vyměnit. Při nákupu tedy myslete i na náhradní baterie. Vysílačka má v dlouhodobém měřítku delší životnost oproti dobíjecím, ale za to častěji vyměňujete baterie.

6 důvodů, proč KUPOVAT Aetertek AT-216D

 • Vynikající poměr cena/výkon
 • Možnost ovládat až 3 obojky jedním ovladačem
 • Dosah 550 metrů stačí pro většinu pejskařů
 • Výběr ze tří typů korekcí: elektrostatický impuls, zvukové upozornění a vibrace
 • Možnost vysílačku pověsit na krk a mít ji tak vždy po ruce
 • Po většinou vynikající recenze zákazníků

2 důvody, proč NEKUPOVAT Aetertek AT-216D

 • Někteří uživatelé reportují vadný produkt
 • Nutno měnit baterii do vysílače

 
#6 Elektrický obojek pro náročné

Reedog MX-2000 Extreme – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Od značky Reedog již třetí produkt, který můžeme ze srdce doporučit. Reedog MX-2000 Extreme má v mnoha ohledech navrch. Říká se, že elektrické obojky jsou jako prodloužená ruka cvičitele. S tímto obojkem vaše prodloužená ruka měří asi 2 km. Nepostradatelný pomocník pro lovecké nebo jinak v přírodě aktivní psy. Ve tmě navíc člověk ocení i LED světlo umístěné na přijímači na obojku.

Svým vzhledem jsou všechny obojky Reedog podobné a ani tento se tolik neliší. Vždy se však liší dosahem a rozsahem funkcí. Největší plus tohoto obojku je bezesporu jeho nadprůměrný dosah. Je třeba zvážit priority, co je pro výcvik vašeho psa nejdůležitější. Neexistuje dokonalý elektrický obojek, který je vhodný pro výcvik každého psa.

Přijímač i vysílač jsou vodotěsné a nabíjecí. Při samotném výcviku oceníte, že zařízení si pamatuje naposledy využitou sílu impulsu a není třeba vše nastavovat znovu při každém zapnutí. Myslete však na to, že když měníte intenzitu korekce, pak nastavená úroveň platí pro všechno: vibrace, zvuk i elektrostatický impuls. To je v praxi někdy otravné.

Pro každou funkci je zde tlačítko, tím pádem je ovládání poměrně intuitivní. Musím zmínit, že v porovnání s jinými obojky, má lehce nadprůměrnou výdrž baterie. Můžete navíc ovládat až tři obojky jedním ovladačem, které však nejsou součástí balení. V krabici vám dorazí jedna vysílačka a jeden přijímač (a další příslušenství). Obojek je vhodný pro ty největší i pro ty nejmenší pejsky, díky nastavitelné délce obojku.

7 důvodů, proč KUPOVAT Reedog MX-2000 Extreme

 • Dosah 2000 metrů je nadmíru dostačující i pro lovecké psy
 • Přijímač je podsvícený LED světlem a pes je vidět na dálku až 300 m
 • Obojek je ponořitelný (přijímač, nikoli vysílačka)
 • Má intuitivní ovládání, jelikož na každou funkci je zvlášť tlačítko
 • Na výběr máte ze tří korekcí: vibrace, zvuk a elektrostatický impuls
 • Ovladatelnost tří obojků najednou
 • Má dlouhou výdrž a funkci rychlo-nabíjení

2 důvody, proč NEKUPOVAT Reedog MX-2000 Extreme

 • Při změně Intenzity korekce se mění všechny: vibrace, zvuk i elektrostatický impuls a nelze to nastavit odděleně
 • Vyšší cena okolo 6000 Kč

 
#7 Obojek s programovatelnými tlačítky

SportDog SD-825E – recenze

Prohlédnout více obrázků…

SportDog SD-825E je elektrický obojek vhodný pro trénink v extrémních podmínkách (bahno,les,…) či ve vodě. Vysílačka i přijímač jsou totiž ponořitelné do 7,5 metru a též díky ergonomicky tvarované vysílačce jde o prvotřídní outdoorový kousek. SportDog SD-825E je ideální i pro ty, kteří ocení možnost programovatelných tlačítek.

Psa můžete bez vodítka díky tomuto obojku trénovat na 700 metrů a na výběr máte ke standardním třem funkcím, čili vibraci, zvuku a elektrostatickému impulsu, též i možnost volit mezi dlouhou a krátkou korekcí. Dlouhá korekce se hodí ke zdůraznění důležitosti povelu.

Otočným kolečkem na boku vysílačky pak snadno měníte intenzitu, kdy nejvyšší je úroveň 7. Jak to tak bývá, stačí téměř vždy střední cesta čili úroveň 2 až 4. Zařízení je dobíjecí a není nutno dokupovat 9V baterie, jak je to u některých jiných obojků. Šikovný je též ukazatel vybité baterie na přijímači i na vysílačce.

Veskrze jde o výcvikový obojek s velmi dobrou reputací a jen ve výjimečných případech jsou zákazníci nespokojeni s dosahem, který je sice dostatečný, ale je vždy třeba zvážit, jak moc velký jej potřebujete.

5 důvodů, proč KUPOVAT SportDog SD-825E

 • Možnost zvolit si vlastní režimy díky programovatelným funkcím
 • Velmi odolný, vysílačka i přijímač jsou ponořitelné do 7,5 metru
 • Na výběr máte ze tří korekcí: vibrace, zvuk a elektrostatický impuls
 • Ovladatelnost tří obojků najednou
 • Široká základna zákazníků s veskrze pozitivní odezvou

1 důvod, proč NEKUPOVAT SportDog SD-825E

 • Poměr cena/výkon je horší, v této cenové relaci najdete obojky s větším dosahem

 
#8 Výborná reputace a šíleně dlouhá výdrž

E-Collar Tactical K9-400 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Mezi prémiovější kousky patří elektrický obojek E-Collar Tactical K9-400, jenž pochází z USA. Nabízí speciální tréninkové funkce jako možnost snadného nalezení vysílače v případě ztráty (zvukový signál spustitelný z přijímače) nebo speciální vibrační režimy. Vše je vodotěsné a ponořitelné do 12,5 metru, tudíž ideální pro outdoorového pejskaře i do extrémních podmínek.

I při půlnočních procházkách budete mít svého pejska pod kontrolou – díky LED světlu na přijímači uvidíte pejska až do 200 metrů. Design celého setu je velice unikátní, ale ne každému může vyhovovat netradiční kulatý tvar vysílačky. Co je ale na vysílačce zajímavé je to, že plave na hladině a nepotopí se vám ke dnu v případě upuštění do vody.

Zařízení je nabíjecí a chlubí se nadprůměrnou výdrží až 30 dní (vysílačka) a 14 dní (přijímač). Oproti jiným obojkům je to pořádná výdrž, E-Collar Tactical K9-400 navíc i rychle nabijete a to do 2 hodin. Nechybí ani možnost přidat dva psy.

Jde o vymazlený kousek a rozdíly pocítíte především v detailech jako třeba v možnosti využít dlouhého a krátkého impulsu. Potěší i funkce Boost, která umožňuje rychlé přeskočení na vyšší úroveň (o řád). Jelikož je obojek tak propracovaný, odrazilo se to i na vyšší ceně.

6 důvodů, proč KUPOVAT E-Collar Tactical K9-400

 • Chlubí se prémiovým designem a materiály
 • Přijímač i vysílač je velmi odolný a vhodný i do extrémních podmínek
 • Má speciální funkce, které usnadňují výcvik (dlouhé a krátké impulsy, booster,…)
 • LED světlo na obojku, které usnadní noční procházky se psem
 • Dosahuje mírně nadprůměrných 1200 metrů
 • Ovládání je intuitivní, jelikož pro každé tlačítko je jedna funkce

2 důvody, proč NEKUPOVAT E-Collar Tactical K9-400

 • Cena je vyšší
 • Ne každému vyhovuje kulatý design vysílačky

 
#9 Trénujte dva psy bez dokupování dalších přijímačů

Dogtra 642C – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Jestliže hledáte výcvikový obojek ne pro jednoho, ale hned pro dva psy, pak Dogtra 642C je vaším možným kandidátem. Ačkoli možnost napojit více typů obojků má většina, u tohoto modelu naleznete 2 přijímače přímo v základní verzi balení. Vhodný je i do extrémních podmínek, a to nejen díky ergonomicky tvarované vysílačce, ale také vynikající vodotěsnosti.

Elektrický obojek vyniká svým originálním ovladačem intenzity v podobě otočné kuličky na vrchu vysílače. Upravovat úroveň síly je pak i díky podsvícenému LCD displeji příjemný zážitek (celkem 127 úrovní). Dosah je však velmi průměrný a to cca 600 metrů.

Nutno podotknout, že zde chybí zvukové upozornění. Máte na výběr tedy pouze mezi vibracemi a elektrostatickým impulsem. Nabíjení je rychlé a nezabere více jak 2 hodiny. Přijímač i vysílač vydrží až 7 dní. Doporučujeme však po každém použití nabít, pokud je ta možnost.

Výrobce tvrdí, že obojek je maximálně vyhovující pro psy od 10 do 90 kg. Dogtra je značka s celosvětovým významem a dobrou reputací. Na zahraničním recenzním webu TrustPilot.com recenzovalo značku Dogtra cca 500 zákazníků s průměrným hodnocením 9 z 10! Berte tedy v úvahu, že zde platíte i něco navíc za dobrou reputaci značky.

5 důvodů, proč KUPOVAT Dogtra 642C

 • V balení dostáváte vybavení pro trénink dvou psů jedním ovladačem
 • Prémiové provedení vysílače i obojku
 • Rychlo-nabíjení do dvou hodin
 • Zařízení je vodotěsné do jednoho metru
 • Poměrně dlouhá výdrž (až 7 dní)

2 důvody, proč NEKUPOVAT Dogtra 642C

 • Cena je o něco vyšší v poměru k menšímu rozsahu funkcí obojku
 • Chybí možnost zvukové korekce

 
#10 Mocný elektrický obojek pro lovecké psy

D.T. Systems R.A.P.T. 1400 Camo – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Jeden z nejlepších obojků pro lovecké, myslivecké či jinak v přírodě pracující psy. Jedná se o outdoorový kousek, který díky svému provedení naprosto zvládá i extrémnější podmínky. Asi nejvýznamnější výhodou je bezesporu možnost přichycení na ruku díky magnetickému pásku přes ruku. Máte tak volné ruce a zároveň jste schopni rychle zareagovat a psa korigovat.

Set jde rozšířit až na 3 psy, součástí balení však je pouze jeden přijímač. V přírodě oceníte i citlivý vysílač a velký dosah až 1200 metrů. Milovníci vojenského vzhledu si budou libovat v maskáčovém provedení, jenž lze však poměrně snadno ztratit v trávě. Těšit se dále můžete i z jiných funkcí jako třeba booster (jump), kdy na jedno kliknutí přeskočíte několik úrovní síly impulsu. To je užitečné ve chvílích, kdy potřebujete náhle rázně zareagovat (např. pes vběhne na silnici).

V tomto elektrickém obojku je zabudována i funkce Lockout, která uzamkne tlačítko spouštějící impuls, aby nedošlo k nechtěnému zmáčknutí. Zejména v těžkých podmínkách a ve spěchu se to velmi hodí. Bohužel zde nenajdete zvukovou korekci ani LED světlo na obojku.

Na druhou stranu vysílačka je vodotěsná a na hladině plave, což umožňuje klidný průchod i prostředími typu močál či řeka. Přijímač je nabíjecí, ale vysílač je na 9V baterii. ve vysílači je třeba tedy baterky čas od času vyměnit.

6 důvodů, proč KUPOVAT D.T. Systems R.A.P.T. 1400 Camo

 • Unikátní provední ve vojenském stylu
 • Máte volné ruce a i tak jste schopní rychle zareagovatdíky magnetickému přichycení
 • Funkce Lockout umožní uzamknutí vysílače a zamezí nechtěnému zmáčknutí
 • Vysílačka na hladině plave a samozřejmě je i vodotěsná
 • Má velký dosah 1200 metrů
 • Funkce booster umoňuje rychle zareagovat (rychlý zvýšení intenzity)

2 důvody, proč NEKUPOVAT D.T. Systems R.A.P.T. 1400 Camo

 • Chybí zde zvukové upozornění
 • Přijímač nemá světlo na přijímači

Jak vybrat elektrický obojek?

Výcvikový obojek v kombinaci s pozitivní výchovou je nejefektivnější výcvikovou metodou dneška. Můžete jej chápat jako další způsob dorozumívání mezi vámi a vaším psem. Je to nový jazyk a je jenom na vás, jak jej využijete. Než začnete od psa očekávat, že všemu hned porozumí po prvním impulsu, tak si důkladně přečtěte následující řádky a shlédněte sérii videí níže.

Elektrický obojek není pouze o tom, že dá vašemu psovi “šok”. Většinou v sobě má i jiné způsoby, které se dají během výcviku využívat častěji (jako třeba vibrace či zvukové upozornění). Nemluvě o tom, že i intenzitu “šoku” si můžete snížit na nepatrnou úroveň, čili se stává vhodným doplňkem i pro každodenní trénink. V extrémních případech, kdy pes utíká na silnici či odstartuje za zvěří, pak jistě oceníte možnost zvýšit intenzitu a udělit mu silnější impuls, aby pochopil, že to, co právě udělal, je velmi špatné.

Když si pes spojí impuls s konkrétním povelem, jste na dobré cestě. Později již ani není třeba elektrického obojku a poslechnout na povel se psovi stává instinktivní přirozeností. Dejme tomu, že jste se rozhodli, že takovou výcvikovou pomůcku chcete. Jak ale vybrat elektrický obojek vhodný pro vašeho psa?

I. Podle stupně odolnosti a dosahu

Jestli se svým psem rádi chodíte do přírody a to za každého počasí, pak byste měli vybírat o něco důkladněji, aby se vám obojek při prvním použití nerozbil. Ať už je váš pes vaším společníkem při túrách, lovech, mysliveckých pracích či jiných outdoorových aktivitách, budete od elektrického obojku očekávat určité parametry. V takovém případě vás budou zajímat obojky, které mají co nejdelší dosah (víc jako 1000 metrů); mají vodotěsný přijímač i vysílač; mají funkci rychlého zareagování (booster); dlouhou výdrž a funkci rychlo-nabíjení; či LED světlo na obojku pro noční procházky. Vždy však volte podle svých konkrétních preferencí. Seznam nejlepších elektronických obojků výše, by vám ve výběru měl pomoci.

II. Podle počtu psů

Některé elektrické obojky nabízejí možnost propojit jednu vysílačku až se třemi psy zároveň. Můžete tak mezi psy rychle přepínat a trénovat je najednou. V našem seznamu deseti nejlepších mají téměř všichni možnost rozšířit set o více obojků. Je třeba si však zkontrolovat zda-li je v základním balení více obojků nebo se musí přikoupit. Většinou je nutno udělat extra krok navíc a zakoupit druhý odděleně.

III. Podle ceny

Ne každý chce za obojek dát 5000 Kč a více. Jistě se ale shodneme na tom, že nechcete “čínský šunt”, který může být pro vašeho psa nebezpečný. Zvlášť pokud jde o takovou věc jako elektrický obojek, neměli bychom jít po levné ceně na úkor kvality. Myslel jsem ale i na ty, kteří jdou do nákupu s nízkým rozpočtem a vybral jsem nejlepší obojek v poměru cena/výkon. Jsou bezpečné a pro běžný výcvik plně dostačují. Jedná se o obojky Petrainer PET998DB a Petrainer PET619, jejichž cena bilancuje okolo 2000 až 3000 Kč.

IV. Podle vaší pokročilosti

Tím, že si pořídíte skvělý elektrický obojek, neznamená, že máte vyhráno. Nejdůležitější je naučit se ho správně používat. Na internetu objevíte řadu video návodů, které vám s výcvikem pomohou. Sérii kvalitních výukových videí o výcviku psa s výcvikovým obojkem najdete o pár odstavců výše.

V. Podle funkcí

Jdete do nákupu už s jasným záměrem najít takový, který je obdařen konkrétní funkcí? Možná jste ji viděli u jiného pejskaře nebo vám ji třeba doporučil profesionál. Ať je to jak chce, dnes jsou elektrické obojky kolikrát velmi propracované a najít obojek vyhovující vašeho tréninkovému stylu není tak těžké. Přikládám seznam funkcí, které lidé u těchto zařízení často vyhledávají:

 • Booster (rychlé zvýšení intenzity síly, vhodné pro rychlé zareagování)
 • Dlouhý a krátký impuls (rozlišení důležitosti povelu)
 • Uzamčení vysílače, aby nedocházelo k nechtěnému zmáčknutí tlačítka
 • Rychlé přepínání mezi psy
 • Dlouhý dosah nad 1000 metrů
 • Přijímač i vysílač by měl být dobíjecí
 • Programovatelná tlačítka (vlastní kombinace např. jedním tlačítkem se spustí vibrace následovaná elektrostatickým impulsem)

Váš názor

Máte zkušenosti s elektrickými obojky? Napište komentář níže a pomozte tak ostatním v jejich cestě za dokonalým psem. Těším se na vaše komentáře!

Přečtěte si také výběr nejlepších elektrických ohradníků pro psy a protištěkacích obojků – dali jsme si záležet. 🙂

Zdroje

 1. Pohled majitele československého vlčáka na elektrické obojky – Magazín elektro-obojky.cz
 2. Diskuze na téma elektrické obojky – Ifauna.cz
 3. Jak vybrat elektrický obojekElektronicke-vycvikove-obojky.com
 4. Diskuze na téma elektrické obojky – Ohari.eu
 5. [eng] Zahraniční článek o nejlepších elektrických obojcích a jak je vybrat – Hellocutepup.com
 6. Článek o tom, jak vybrat a používat elektrický obojek – Hellosandy.cz
 7. Článek o výcviku psa a poslušnosti – Svobodnyblog.cz
 8. [eng] Zahraniční článek, jak dobře nakoupit výcvikový obojek – WikiHow.com
 9. [eng] Zahraniční článek, jak správně používat výcvikový obojek – WikiHow.com
 10. [eng] Zahraniční článek z pohledu odpůrce elektrických obojků – Peta.org
 11. [eng] Zahraniční článek o významu slova elektrický obojek a další info – Wikipedia.org
 12. [eng] 8 věcí, které potřebujete vědět před nákupem výcvikového obojku – CanineJournal.com
 13. [eng] Zahraniční článek o TOP elektrických obojcích na trhu – PetLifeToday.com

Slovenská verze článku →

1 komentář u „Nejlepší elektrické obojky 2020– recenze, zkušenosti a návody“

 1. Dobry den,

  uvazuji o nakupu obojku na vasi strance, ohradnika pro psa, kde potrebuji zamezit psovi pristup na ruzne casti zahrady. Nepotrebuji to tedy na vycvik, ale na omezeni pohybu do nekterych mist na zahrade. Ktery obojek je vhodny pro aktivniho psa, dlouho-srsteho plemeno border kolii cca 18 kg?

  Ohledne dratu, jak se napojuje pokud chci oddelit hranici pozemku napriklad s mensi casti? Spojkou, ustipnutim nebo? Jak probiha pripadna oprava, kdyby se drat prerusil, jen se napoji chybejici cast nebo vymena celku?

  Pak se chci zeptat cim je tak specifiky 2,5 mm drat, ze je o tolik drazsi nez klasicky drat a dle mych informaci od elektrikare se jedna o normalni kus dratu. Je tk jen reklamni tah a muzu to nahradit obycejnym dratem?

  Posledni otazkou zustava izolace dratu v miste, kde chci aby pes.chodil. Abych ho nemusel zbytecne stipat, lze to.umistit do husiho krku a tim to v tom miste nebude fungovat?

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu