fbpx

Nejlepší protištěkací obojky 2020 – recenze, zkušenosti a návody

Výběr redakce:
Protištěkací obojek Bentech 772 →

I když svého psa milujete nade vše, není nic otravnějšího než nadměrné štěkání. Pokud k tomu máte i souseda, který si rád postěžuje, může vám váš miláček přidělat nejednu vrásku. Ale jak svého psa odnaučit štěkat?

Přesně proto jsou na světě protištěkací obojky. Ano, štěkání je přirozený způsob komunikace psů a účelem není, aby pes přestal štěkat úplně. Obojek zapínáte jen tehdy, když je štěkání nevhodné. Pes tak brzy pochopí, kdy může štěkat a kdy nikoli.

Jak protištěkací obojek funguje?

Na trhu existuje řada různých typů obojků proti štěkání, každopádně princip je vždy stejný. Pokud je obojek zapnutý, pak kdykoli pes zaštěká, zařízení ho nějakým způsobem upozorní (vibrace, ultrazvuk, impuls nebo sprej). V balení máte většinou obojek i samotné zařízení.

Obojek psí štěkot rozezná dvěma základními způsoby. Korekce se buď zapne, když senzor zaznamená vibraci hlasivek, nebo když mikrofon zaznamená zvuk, jenž mikroprocesor vyhodnotí jako štěknutí. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, přičemž nejlepší varianta je zpravidla ta, kde se kombinují obě dvě technologie.

Rozeznání pomocí vibrace zamezí tomu, že se spustí falešný impuls např. díky štěkotu jiného psa. Na druhou stranu většinou nedokáže zabránit vytí.

Detekce mikrofonem má naopak výhodu, že dokáže rozeznat i vytí. Může se však stát, že se spustí falešný impuls, zejména u méně kvalitního protištěkacích obojků.

Jaké typy protištěkacích obojků se nabízejí?

Nyní již víte, jak obojky rozeznají, kdy mají zahájit impuls. Pro správný výběr je však nezbytné vědět, že si můžete vybrat z několika typů, z nichž každý je vhodný pro jiný účel. Rozdělujeme je podle způsobu korekce:

Elektrický protištěkací obojek

 • Stvořen tak, že v případě štěknutí vydá malý, neškodný elektrostatický impuls
 • Při správném nastavení to psa nebolí, ale je mu to pouze nepříjemné
 • Pro malé psy je nutno dát pozor a nastavit o něco menší intenzitu
 • Ze všech zmíněných funguje nejlépe, ale protože jde o šoky, má své odpůrce

Ultrazvukový protištěkací obojek

 • Při štěknutí vydá vysokofrekvenční zvuk, jenž je pro psa nepříjemný
 • Ultrazvuk slyší jen pes, vy ne
 • Vašemu psovi nehrozí žádné ublížení na zdraví, ale zvuk odvede jeho pozornost a díky tomu přestává štěkat
 • O něco šetrnější než elektrické, ale v mnoha případech nefunkční řešení (temperamentní psi to zvládnou ignorovat)

Vibrační protištěkací obojek

 • Když váš pes zaštěká, dostane upozornění v podobě vibrace
 • Buď sami zvolíte intenzitu nebo se s každým štěknutím zesiluje
 • Je o něco efektivnější než ultrazvukový, ale méně než elektrický

Sprejový protištěkací obojek

 • Jako korekci využívá stříknutí spreje pod čumák, kdykoli pes zaštěká
 • Do spreje se často přidává výrazné vůně citronelly nebo levandule, což je psovi nepříjemné
 • Vynikající pro malé a bojácné psy, pro které je elektrický obojek příliš velké riziko
 • Pro určité procento psů je tato metoda nefunkční
 • Jde však vůči psu o vůbec nejšetrnější variantu

OSM nejlepších protištěkacích obojků na trhu

Po desítkách hodin strávených průzkumem a důsledným porovnáváním všech možných variant, jsem vybral osm, které za to skutečně stojí. Do seznamu jsem zařadil od každého typu obojku minimálně jeden, aby si zde své našel opravdu každý. Jaké jsou tedy na trhu TOP obojky proti štěkání?

#1 Skvělá reputace, mnoho funkcí, ale menší výdrž

Garmin Bark Limiter Deluxe – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Garmin Bark Limiter Deluxe patří k nejmodernějším protištěkacím obojkům na trhu. Za rozumnou cenu dostanete solidní zařízení s řadou nadstandardních funkcí. Jde o jeden z nejprodávanějších obojků na českém i zahraničním trhu.

Dle zahraničních recenzí fungoval tento obojek proti štěkání většině lidem dle očekávání, a tudíž, že účinně zabránil nežádoucímu štěkání. V některých případech si však lidé stěžují na nespolehlivost. Je třeba si však uvědomit, že protištěkací obojky jsou jen pomůcka. Nikdy nemáte 100% záruku, že váš pes přestane štěkat. Každý pes je jiný, technologie obojků není dokonalá a v sázce je zkrátka hodně faktorů.

Výsadou Garmin Bark Limiter Deluxe je funkce, která rozezná nežádoucí štěkot od jiných zvuků např. vrčení. Pes tedy dostane impuls jen tehdy, když je to žádoucí. Najdete zde i funkci automatického zesílení. Při prvním štěknutí dostává pes vibraci, následně impuls, který se s každým dalším zesiluje (končí na úrovní 7). Dalším unikátem je i to, že zařízení zaznamenává počet štěknutí ve vaší nepřítomnosti.

Baterie vydrží 1-3 dny intenzivního využívání (až 3 měsíce při nepoužívání), přičemž zařízení dobíjíte přibalenou nabíječkou (není nutno měnit baterky jak u jiných). Déšť ani sníh nedělá obojku žádný problém, ale na koupání to není. Někomu může vadit absence zvukového upozornění. Pokud je zvuk to, co hledáte, pak přejděte rovnou na Petrainer PET852. Výdrž baterie by též mohla být lepší, ale pokud je zde takový rozsah funkcí, nemůžeme se divit. Ideální je nabíjet každý den přes noc.

Cenově jde o lehce dražší obojek a patří k těm rozměrově větším. Kvůli tomu je vhodný především pro střední a velké psy, méně pak pro ty malé.

7 důvodů, proč KUPOVAT Garmin Bark Limiter Deluxe

 • Funkce automatického zesílení postupně upozorní psa o nevhodném štěkotu
 • Je to oblíbený obojek s dobrou reputací
 • Obojek rozezná vhodný a nevhodný štěkot
 • Zařízení je nabíjecí a není nutno přikupovat baterky
 • Zaznamenává počet štěkotů
 • Odolný vůči dešti, sněhu a jiným nepříznivým podmínkám
 • Provedení obojku je solidní a pevné (“nic neplandá”)

3 důvody, proč NEKUPOVAT Garmin Bark Limiter Deluxe

 • Vyšší cena
 • Chybí zvukové upozornění
 • Velký rozsah funkcí způsobuje menší výdrž baterie (ideálně nabíjet přes noc každý den)

Protištěkací obojek Bentech 772 – TIP

„Bezpečný protištěkací obojek s přijatelnou cenovkou.“

#2 Nejprodávanější protištěkací obojek na zahraničním trhu

PetSafe PBC19-10765 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pokud jde o protištěkací obojky, pak PetSafe PBC19-10765 je jedním z absolutních králů. Za poměrně nízkou cenu dostáváte spolehlivý obojek, který se aktivuje vibracemi na krku nikoli zvukem. Tím se zabraňuje nechtěné korekci, když zaštěká třeba jiný pes v blízkosti.

Někteří jistě ocení zvukové upozornění, které předchází samotný elektrostatický impuls. Technologie funguje takto: Při prvním štěknutí zazní pouze zvukové upozornění, a když nepřestává štěkat následuje impuls, jenž se stupňuje. Poté, co pes přestane štěkat na 30 sekund, nastavení úrovně impulsu se vynuluje. Kvůli bezpečnosti je nastaveno též to, že když pes během 50 sekund zaštěká více jak 15x, zařízení se na 3 min deaktivuje.

Zejména v zahraničí jde o masově rozšířený výrobek, technologie je tedy skutečně spolehlivá. Rozměry a hmotnost obojku patří k nejmenším na trhu, což z něj dělá univerzální pomůcku i pro malé psy. Protištěkací obojek PetSafe není nabíjecí, nýbrž běží na vyměnitelných bateriích. Nutno počítat s tím, že jednou za čas je třeba baterky vyměnit. Nevýhodou je, že pořídit je můžete pouze od autorizovaného prodejce čili většinou eshop kde jste obojek nakoupili. Doporučuji pořídit si rovnou několik náhradních, protože v balení dostáváte jen jednu baterii.

Téměř žádný protištěkací obojek bohužel není ponořitelný pod vodu a i tento není výjimkou. Můžete však počítat s vodotěsností vůči dešti, vlhkosti či sněhu. Aktivace vibracemi hlasivek psa má i své nevýhody. Jestliže očekáváte i zamezení nadměrnému vytí, pak sáhněte raději po takovém, který se aktivuje zvukem. Počítat je třeba i s tím, že nemůžete ručně nastavit sílu impulsu. Vše se děje automaticky.

Jedinou doopravdy důležitou výhodou obojku proti štěkání je fakt, jestli plní svůj účel. I přesto, že u žádného si nemůžete být 100% jisti, díky stovkám pozitivních recenzí na zahraničním internetu, můžete být o něco klidnější. Více jak 70% uživatelů reportuje, že jim obojek funguje podle očekávání.

6 důvodů, pro KUPOVAT PetSafe PBC19-10765

 • 70% uživatelů reportuje bezproblémovou funkčnost
 • Aktivace impulsu vibracemi hlasivek zajišťuje impuls pouze při štěknutí (ne okolního zvuku)
 • Je zde automatické zesilování korekce
 • Při prvním štěknutí zazní zvukové upozornění
 • Odolný proti dešti, sněhu či vlhkosti
 • Je to jeden z nejmenších protištěkacích obojků na trhu

3 důvody, proč NEKUPOVAT PetSafe PBC19-10765

 • Zařízení není nabíjecí, nutno dokupovat speciální baterie PetSafe
 • Nejde korigovat intenzitu korekce (vše je automatické)
 • Nevhodný proti vytí

#3 Král poměru cena/výkon

Petrainer PET852 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pod ruku se nám dostává jeden z nejlevnějších obojků na trhu. Na českém trhu je paradoxně tím nejprodávanějším. Je to proto, že i když je levný (okolo 500 Kč) většině uživatelům zkrátka stačí. U většiny psů funguje a ten, kdo nepotřebuje mnoho funkcí nebo přehnanou odolnost, pak Petrainer PET852 bohatě postačí.

Tělo zařízení je z tvrzeného plastu, ale není vodotěsné – vhodný především pro domácí použití. Pokud hledáte komplexní řešení i proti vytí, pak tento model je dobrá volba. Korekce se totiž aktivuje zvukem, nikoli vibrací hlasivek. Díky naprogramovanému mikroprocesoru se impuls spouští jen, když vydá zvuk pes a nezapne ho ledajaký zvuk z okolí. Každopádně někteří uživatelé si stěžují právě na to, že se korekce spouští i z některých okolních zvuků. V tom případě je nutné snížit citlivost.

Jednou z výhod i oproti jiným, dokonce dražším modelů, je to, že můžete korigovat sílu impulsu. Jelikož tak otočným kolečkem na zařízení, stává se někdy, že si tak pes nechtěně změní intenzitu sám. Je třeba jednou za čas zkontrolovat, zda-li se tak nestalo.

Při prvním a druhém štěknutí psa zazní nejprve zvukové upozornění, následně nastává postupně zesilující se elektrostatický impuls až do 5 úrovně (vždy impuls doprovází varovný tón). Díky malým rozměrům je ideální i pro malé psy, nedoporučuje se však pro psy pod 5 kg. Nutno podotknout, že někomu může vadit to, že Petrainer PET852 není nabíjecí. Je třeba dokupovat speciální baterie (cca 100 Kč jedna). Nicméně výdrž je 1-3 měsíce, což je ve světě obojků silný nadprůměr.

I přes nízkou cenu naleznete velmi málo negativních uživatelských recenzí. Pokud hledáte protištěkací obojek s dobrým poměrem cena/výkon, zde neuděláte chybu.

7 důvodů, proč KUPOVAT Petrainer PET852

 • Velmi malá cena, i přesto jde o kvalitní a spolehlivý obojek
 • Hmotnost i rozměry jsou menší a využití je i u menších psů
 • Aktivace pomocí zvuku zabraňuje i nežádoucímu vytí
 • Dlouhá výdrž (okolo 1 měsíce)
 • Pomocí kolečka na zařízení můžete nastavit sílu korekce
 • V Česku jde o nejprodávanější obojek proti štěkání
 • Je zde varovné zvukové upozornění před samotným impulsem

3 důvody, proč NEKUPOVAT Petrainer PET852

 • Obojek není vodotěsný (převážně na domácí použití)
 • Někteří si stěžují, že se zapíná impuls i z okolních zvuků
 • Baterie je nutno dokupovat; zařízení není nabíjecí

#4 Obojek s dvojitou detekcí, jenž zachytí i vytí

Dogtra iQ No Bark – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Pokud si potrpíte na 100% kvalitě a nevadí vám si zaplatit o něco více, tento obojek si zaslouží vaši pozornost. Kombinuje hned dvě technologie detekce štěkotu a to pomocí vibrace hlasivek a také prostřednictvím zabudovaného mikrofonu. Korekce tak nastává jak u štěkání, tak i u vytí. Spojením těchto dvou metod se značně snižuje riziko falešného impulsu např. díky zvuku z okolí. I zde se to však občas stává, proto dbejte na to, že obojek používáte nejlépe mimo dosah jiných psů.

Protištěkací obojek Dogtra iQ No Bark při prvním štěkotu nejprve psa upozorní vibrací, pokud pes nepřestane štěkat následuje samotný impuls, jenž se postupně zvyšuje až do úrovně deset. Vy sami si však můžete nastavit maximální úroveň impulsu. Konkurenční výhodou oproti jiným je bezesporu fakt, že máte možnost elektrostatické impulsy úplně vypnout a jako korekci využívat pouze vibrace.

Někteří majitelé srstnatěšjích psů si stěžují na horší kontakty. Pokud máte psa chlupáče, dbejte na mírně těsnější upevnění. Jako jeden z mála obojků je vodotěsný a zároveň ponořitelný až do jednoho metru. Je možno tedy využívat i venku, stále však raději preferujte klidnější místo pro lepší funkčnost.

Baterie není nabíjecí a zařízení využívá klasické knoflíkové baterie. Vydrží poměrně dlouho a to asi 1 měsíc používání. Z našeho seznamu má nejmenší hmotnost a celkové rozměry. Stejně tak si řada uživatelů vychvaluje to, že je pro psa pohodlný a nesnaží se obojku prudkými pohyb zbavit. Jde tedy o obojek vhodný i pro menší psy od 3 kg. O stavu baterie vás informuje šikovný indikátor. Víte tak dostatečně dopředu, že je třeba pořídit nové baterky.

Tento kousek je velmi propracovaný a doporučuje se jako vhodná pomůcka i pro profesionální cvičitelé.

7 důvodů, proč KUPOVAT Dogtra iQ No Bark

 • Dvojitá detekce pomocí vibrace hlasivek i zvuku
 • Korekce nastává i u vytí
 • Jeden z nejlehčích a nejmenších protištěkacích obojků
 • Dlouhá výdrž okolo jednoho měsíce
 • Šikovný indikátor baterie upozorní, když je třeba vyměnit baterie
 • Je ponořitelný do 1 metru
 • Možnost korekce pouze vibracemi, pokud nechcete psovi dávat impulsy

2 důvody, proč NEKUPOVAT Dogtra iQ No Bark

 • Zařízení není nabíjecí a je třeba dokupovat baterky
 • Vyšší cena

#5 Pouze vibrace bez šoků

Vibrační obojek PetSafe VBC-10 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Nechcete za žádnou cenu využívat elektrostatické impulsy? Nejspíše oceníte vibrační obojek PetSafe VBC-10, který jako korekci využívá pouze vibrace. Zařízení zaprvé pozná, kdy pes štěká tím, jestli vychází vibrace z hlasivek, a zadruhé prostřednictvím zabudovaného mikrofonu. Díky této dvojité detekci zařízení přesněji určuje chvíli, kdy je žádoucí upozornit psa vibrací. Tím spíše dokáže zapnout korekci i při vytí, což mnoho protištěkacích obojků nedokáže.

K zabránění štěkotu psa obojek používá pouze vibrační upozornění. Psa to nebolí, ale mírně rozhodí. Pro mnohé to může být výhodou, zejména pro malé či střední psy. U větším plemen nemusí stoprocentně plnit účel, protože větší pes si snáze vytvoří odolnost vůči vibraci. Máte možnost nastavit libovolnou intenzitu od 1 do 10, přičemž zde není automatické zesilování jako u jiných.

Protištěkací obojek PetSafe VBC-10 je vodotěsný a je vhodný i na venkovní využití. Pokud jde o uživatelské recenze, lidé jsou vesměs spokojení. Pokud je zde nespokojenost týká se toho, že pes nereaguje na vibrace. To se bohužel může stát a je třeba počítat s tím, že pro energičtější či větší psy nemusí vibrace stačit. Na druhou stranu s tímto obojkem máte nulové riziko, že psovi vytvoříte jakékoli trauma. U menších plemen se tak někdy stává s elektrickým obojkem.

Baterie sice vydrží velmi dlouho (až 3 měsíce), ale za to je třeba ji čas od času měnit, čili obojek není nabíjecí. Pořizovat budete muset speciální baterky PetSafe. Zpravidla je seženete v eshopu, kde jste obojek pořídili. Zařízení je plně vodotěsné a použití venku není tedy žádným problémem.

6 důvodů, proč KUPOVAT PetSafe VBC-10

 • Nastavitelná síla korekce z deseti úrovní
 • Korekce pomocí vibrace jakožto humánnější řešení
 • Zařízení je plně vodotěsné
 • Dvojitá detekce pomocí vibrace hlasivek i zvuku
 • Korekce i u vytí
 • Nízké riziko traumatizování psa

2 důvody, proč NEKUPOVAT PetSafe VBC-10

 • U větším plemen nemusí fungovat (na vibraci si zvykne)
 • Není nabíjecí, nutno pořizovat speciální baterie PetSafe

#6 Kvalitní ultrazvukový obojek proti štěkání

Motorola Bark 200U – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Motorola Bark 200U je neobyčejný protištěkací obojek, jelikož se snaží o humánnější cestu korekce nežádoucího štěkotu. Funguje úplně jinak než ostatní obojky proti štěkání. Začíná reagovat po 5 sekundách štěkání a to tak, že začne vibrovat. Pokud toto varování psí štěkot nezastaví, pak obojek vyšle vysokofrekvenčí ultrazvuk. Psa nic nebolí, ale zvuk je mu nepříjemný.

Výhoda je jasná, jde o velmi humánní způsob korekce. Odvrácenou stranou je pak to, že tento způsob nefunguje zejména u velkých plemen, nebo u velmi temperamentních psů. Takoví psi často štěkají i přes ultrazvuk.

Máte na výběr ze tří úrovní ultrazvuku, mezi kterými můžete snadno přepínat (není zde automatické zesilování korekce jak u některých). Baterie není nabíjecí a je nutno zhruba jednou měsíčně vyměnit. Nejedná se o speciální baterie, je možné je koupit i běžně v obchodech.

Obojek je možno používat i za horších podmínek (déšť, sníh, vlhko,…), ale nesmíte jej ponořit pod vodu. Obojek poměrně nepřesně rozeznává vytí, proto pokud je to vaší prioritou, tohle nebude váš vítěz. Váží 50 g a rozměry jsou trošku větší než je běžné, proto není vhodný pro velmi malé psy. Cena obojku se pohybuje okolo 2000 Kč a je tudíž i něco vyšší než jiné obojky.

5 důvodů, proč KUPOVAT Motorola Bark 200U

 • Korekce ultrazvukem je velmi humánní a bezbolestná
 • Možnost korigovat s úrovní korekce (3 úrovně)
 • Před ultrazvukem upozorní psa nejprve vibrace
 • Odolný proti dešti, sněhu a jiným nepříznivým podmínkám
 • Náhradní baterie lze nakoupit i běžně v obchodech

2 důvody, proč NEKUPOVAT Motorola Bark 200U

 • U temperamentních a tvrdohlavých psů nemusí korekce ultrazvukem stačit
 • Zařízení není nabíjecí a je třeba dokupovat baterie

#7 Plně vodotěsný obojek s impulsem či vibracemi

Petrainer PET850 – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Petrainer PET850 je vymazlený protištěkací obojek za poměrně nízkou cenu. Jako jeden z mála je nabíjecí a není třeba dokupovat zvlášť baterky. Standardně využívá elektrostatický impuls, ale je možné jej dokonce vypnout a využívat ke korekci pouze vibraci, jakožto humánnější variantu.

Můžete nastavit minimální úroveň impulsu, na které korekce započne. Při každém dalším zaštěknutí se zvyšuje intenzita až na úroveň 7. Jakmile pes 30s neštěká, nastavení se opět resetuje na vámi zvolenou hodnotu. Tato varianta je vůbec nejefektivnější, ale malí bojácní psy mohou být poté lehce traumatizovaní (pro ně je vhodný ultrazvukový nebo sprejový obojek).

Ideální pro ty, kteří by obojek chtěli využívat i venku – Petrainer PET850 je plně vodotěsný. Hmotnost a rozměry jsou poměrné malé, tudíž je obojek vhodný i pro menší psy. Doporučuje se pro psy od 10 kg. Cena je sice velmi malá, ale za to na internetu najdete o něco více stížností než u jiných obojků (zejména nedostatečný impuls pro větší psy).

Někomu také může vadit, že obojek nedává žádné varovné upozornění (zvuk, vibrace,…) a na místo toho dává rovnou impuls. Záleží na vaši cvičitelské strategii, pro někoho je to výhoda pro někoho naopak. Detekuje perfektně štěkot, a protože k detekci využívá vibrace hlasivek, o něco hůře detekuje vytí. Okolní zvuky obojek nespouští.

5 důvodů, proč KUPOVAT Petrainer PET850

 • Nízká cena za dobrý výkon
 • Je nabíjecí a není třeba dokupovat navíc baterie
 • Nabízí se možnost vypnout elektrostatický impuls a využívat jen šetrnější vibraci
 • Zvuk z okolí nemá na obojek žádný vliv (funguje jen na bázi vibrací z hlasivek)
 • Zařízení je plně vodotěsné

3 důvody, proč NEKUPOVAT Petrainer PET850

 • Větší počet negativních ohlasů než u jiných obojků (na sílu impulsu)
 • Méně vhodný pro menší psy
 • Žádné zvukové nebo vibrační upozornění před eletrostatickým impulsem

#8 Sprejový obojek proti štěkání, nejlepší pro malé psy

Canicalm Spray – recenze

Prohlédnout více obrázků…

Abychom náš seznam měli pestrý a nesoustředili se pouze na elektrické nebo vibrační obojky, zařadili jsme zde i sprejový protištěkací obojek Canicalm Spray. Princip technologie je jednoduchý. Na obojku je směrem k čumáku nasměrovaný rozprašovač, který v případě zaštěknutí vystříkne kapalinu s vůní citronelly, levandule nebo bez vůně. Psovi je to pochopitelně nepříjemné, ale nezpůsobuje mu žádnou bolest.

Výhodou je naprostá humánnost, avšak tento způsob nefunguje pro každého psa. Zejména tvrdohlavější temperamentní psy někdy štěkají i přes stříknutí. Každopádně najde se i spousta, kterým to funguje. Pokud nakupujete v dobrém eshopu, můžete si jej vyzkoušet a do 30 dnů vrátit. Pokud chcete udělat vše pro to, abyste nemuseli využívat elektrické impulsy, pak Canicalm Spray stojí za zkoušku.

Obojek není vodotěsný. Předpokládá se, že výcvik provádíte doma. Štěkot zařízení detekuje pomocí mikrofonu, v ojedinělých případech se tedy někdy v rušném prostředí stává, že nastane falešná korekce. Obojek funguje na vyměnitelné 3,6 V baterky, které vydrží extrémně dlouho (až 3 roky provozu). Nejen kvůli tomu, že jde o sprejový obojek, ale také i díky velmi malým rozměrům je skvělým řešením pro malé psy. O něco hůře pak funguje na velké psy, které si snadněji na stříknutí přivyknout.

V balení dostanete i náhradní náplně (vůně dle výběru), přičemž vydrží asi 25 stříknutí. Je tedy třeba často doplňovat podobným stylem jako třeba zapalovač.

3 důvody, proč KUPOVAT Canicalm Spray

 • Sprejová korekce je k psovi šetrnější než jiné metody
 • Díky malým rozměrům je vhodný pro malé psy
 • Vydrží velmi dlouho (až 3 roky) bez výměny baterie

3 důvody, proč NEKUPOVAT Canicalm Spray

 • Nefunguje pro každého psa (zejména ne pro tvrdohlavé štěkouny)
 • Není vodotěsný a vhodný jen do domácího prostředí
 • Musí často doplňovat náplň (vydrží cca 25 stříknutí)

Jak vybrat protištěkací obojek?

Každé plemeno a jejich štěkot jsou unikátní. Při výběru toho správného protištěkacího obojku je třeba se dívat na mnoho faktorů. Například větší psy mají hlubší hlas než ty menší. To, že obojek nefunguje pro jednoho, neznamená nemusí fungovat jinému psu. To je důvod, proč v některých případech možná narazíte a bude třeba obojek vyměnit za jiný, což v dobrých eshopech není nikdy problém.

Jak jsem již zmínil, faktorů při výběru je mnoho, každopádně aspoň nějaké z nich najdete v odstavcích níže.

I. Podle velikosti obojku

To, jak je pes velký, souvisí s tím, jaký rozměr protištěkacího obojku je pro něj vhodný. Zde se skutečně vyplatí poslechnout selský rozum a nevybírat velké zařízení pro malého psa. Nebo třeba elektrický obojek by měl být silnější, pokud jej vybíráte pro velkého psa.

II. Podle temperamentu psa

Typ obojku, jenž vyberete pro svého psa, musí odpovídat jeho temperamentu. Psi, kteří jsou velmi aktivní a tvrdohlaví, často nereagují na sprejové nebo ultrazvukové obojky. Naopak bojácní psi potřebují šetrnější zacházení a v tom případě jsou právě sprejové a ultrazvukové ideálním řešením. Více o konkrétních typech protištěkacích obojků jsem napsal výše v sekci: “Jaké typy protištěkacích obojků se nabízejí?”

III. Podle alergie

Pokud má váš pes alergie, nejspíše o tom víte. Vybírejte tedy podle toho a vždy si zkontrolujte, z jakých materiálů je obojek vyroben. Jestliže o žádné alergii nevíte, raději čas od času zkontrolujte, zda-li mu v místě obojku nevznikla vyrážka. Pokud se tak stane, nejprve navštivte veterináře a následně je čas najít obojek z jiného materiálu.

IV. Podle zdravotního stavu psa

Někdy psi neštěkají jenom proto, aby získali vaši pozornost. V některých případech může být nadměrné štěkání příznakem zdravotních potíží. Před tím než přispěcháte pro protištěkací obojek, ujistěte se, že to není případ vašeho psa. Návštěva veterináře není od věci.

V. Podle ceny obojku

Stejně jako u většiny věcí, i protištěkací obojky se nabízí v různých kvalitách. Velmi často dostanete takovou kvalitu, za kterou si zaplatíte. To neznamená, že musíte vždy vybrat ten nejdražší, ale být si vědomi rizika, že u levnějších modelů může být větší kazovost. Není to však nutně pravidlo. V našem srovnání jsem zahrnul obojky všech cenových kategorií a všechny mají obstojnou kvalitu.

Shrnutí

Ve zkratce:

 • Kupte takový obojek, jehož rozměry jsou odpovídající velikosti vašeho psa
 • Zvolte typ obojku, na základě temperamentu a míry hyperaktivity psa
 • Mějte na paměti i možné alergie na materiál a zkontrolujte zda-li nadměrné štěkání nezpůsobuje nějaký zdravotní problém
 • Nevybírejte obojek podle nejnižší cenovky, ale podle uživatelských recenzí

Zajímá vás ještě něco ohledně protištěkacích obojků? Napište mi do komentářů a můžeme to probrat.

Přečtěte si také výběr nejlepších elektrických ohradníků pro psy a elektrických obojků – dali jsme si záležet. 🙂

Zdroje

 1. Článek o tom, jak vybrat obojky proti štěkání a vytí – magazín Elektro-obojky.cz
 2. Diskuze na téma protištěkací obojky – Ifauna.cz
 3. Pohled odborníka na výběr protištěkacího obojku – Hellosandy.cz
 4. Diskuze na téma ultrazvukový protištěkací obojek – Omlazeni.cz
 5. [eng] Zahraniční recenze 5 nejlepších protištěkacích obojků – Puppywire.com
 6. [eng] Zahraniční recenze 15 nejlepších protištěkacích obojků – Topdogtips.com
 7. [eng] Zahraniční recenze nejlepších protištěkacích obojků a jak je vybrat – Yourpetland.com
 8. [eng] Zahraniční článek o tom, jak vybrat nejlepší protištěkací obojek – The-hunting-dog.com
 9. [eng] Zahraniční článek o typech protištěkacích obojků – Pethelpful.com
 10. [eng] Zahraniční wiki článek o protištěkacích obojcích – Wikipedia.org

Slovenská verze článku →

1 komentář u „Nejlepší protištěkací obojky 2020 – recenze, zkušenosti a návody“

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu