fbpx

9 nejpřítulnějších psích plemen

Psi jsou přirozeně společenští tvorové a většinou si užívají, když jim věnujeme dostatek pozornosti. Zatímco některá plemena jsou rezervovanější, nezávislá a mazlení tolik nevyžadují, jiná naopak neustálý kontakt vyhledávají a ke spokojenosti lásku vyloženě potřebují. 

Tip: Buďte ohleduplní a dopřejte vašemu psovi prostor – nabízejte mu mazlení jen když je uvolněný a sám si o pozornost řekne. Naučte se číst řeč psího těla, abyste dokázali poznat, jestli se váš pes necítí nepříjemně. Neměl by mazlení jen tolerovat, ale aktivně si ho užívat.

Plemena na tomto seznamu jsou známá pro svou přítulnost. i tak je však každý pes individuální osobností (navzdory příslušnosti k plemeni) a možná nebude tolik chtít být neustále zahrnován pozorností a doteky. Pojďte se podívat na devět z těch nejmazlivějších plemen psího světa. 

1) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří, ne nadarmo, k jedněm z nejoblíbenějších psích plemen. Bývají to velmi citliví, jemní, zábavní a chytří psi. Jsou většinou nejlepší volbou jakožto rodinní mazlíčci – užívají si společnost dětí (pokud se k nim chovají s respektem). Jejich inteligence a dychtivost potěšit svého pána z nich dělá lehce vycvičitelné plemeno. Tito psi mají hodně energie, takže aby bylii spokojení a šťastní, potřebují dostatek cvičení a zábavy.

2) Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl je dalším oblíbeným plemenem. Jejich milující a klidná povaha je připoutala k milovníkům psů už v 17. století, kdy si je zamilovala především šlechta a královská rodina. Přestože jsou méně aktivní než jejich příbuzní kokrové nebo špringršpanělové, rozhodně to nejsou gaučoví povaleči. Hodí se do rodiny s aktivním životním stylem, obvykle si užívají přítomnost dalších psů a nemají problém s domácností s více domácími zvířaty.

3) Pomeranian

Pomeraniani jsou známí jakožto neuvěřitelně loajální, stateční a laskaví ke svým majitelům, což z nich činí nejlepší volbu, hledáme-li někoho na pomazlení. Umí být také velmi přidrzlý a hlasitý – rádi všemu šéfují. Pomíci mohou být také paličatí, pokud nedosáhnou toho, co by chtěli. Jsou ale také velmi chytří a s dobrým tréninkem zvládnout většinu výzev a situací. Jejich čiperná povaha znamená, že pravděpodobně nebudou nejlepší volbou pro domácnost s malými dětmi. Protože si často vyžadují být středem pozornosti, je také nutné postupovat opatrně při případném soužití s dalším psem. 

4) Stafordšírský bulteriér

Kvůli jejich minulosti jakožto psa pro boj, plemena jako stafordšírský bulteriér (a blízký příbuzný americký pitbulteriér) získali nespravedlivou reputaci. Přitom ve správných domácnostech jsou opravdu úžasnými rodinnými mazlíčky, zvláště co se přítulnosti týče! Stafíci jsou obecně velmi milující plemeno, zcela oddané svým majitelům. Navzdory jejich velikosti není neobvyklé, že se vám schoulí do klína. Jsou neuvěřitelně trpěliví a něžní k dětem. Jejich láska k rodině znamená, že se jim nejlépe daří, jsou-li většinu dne ve vaší společnosti. Mají tendence upínat se hlavně na lidi, a proto je pro ně vhodnější domácnost s jedním domácím mazlíčkem. Někteří stafíci mají rádi jiné psy, ale úvodní seznámení by vždy mělo být opatrné.

5) Novofundlandský pes

Novofundlandský pes je nádherné obří plemeno známé pro svou klidnou, něžnou a milující povahu. Jsou často označováni za “psí chůvy”, protože jsou výjimečně loajální a oddaní svým rodinám – včetně dětí. Toto plemeno je známé jako docela poslušné. Jejich velikost a původní pracovní určení však znamenají, že potřebují hodně cvičení, aby se nenudili a nezačali se chovat problémově. Pokud si plánujete novofundlanďáka pořídit, budete potřebovat dostatek prostoru a velkou zahradu. 

6) Greyhound

Mohou být možná proslaveni jakožto nejrychlejší plemeno na světě, ale ve skutečnosti jsou to často velicí, trochu praštění a poklidní gaučoví povaleči. Toto citlivé plemeno často nic nemiluje více, než přitulit se ke svým majitelům pro pomazlení a kontakt. Jen pozor na všechny ty kostnaté končetiny, které vás budou dloubat, a se vám bude snažit vyšplhat do klína. I když je o nich známo, že jsou velmi jemní, můžou mít silné lovecké tendence. Pokud je seznamujete s jinými malými psy nebo kočkami, musíte být opatrní. 

7) Čivava

Čivavy jsou sice jedním z nejmenších psích plemen, ale abychom byli spravedliví, musíme jim přiznat jednu z největších osobností. Jejich rozverný charakter změní nejednoho člověka na fanouška tohoto plemene. Potřebují dostatečné množství cvičení a pokud je budete příliš často nosit, zabrání jim to v udržení si kondice. Navíc je to může  naučit bojácnosti, protože pak nebudou dostatečně vystavováni různým situacím, lidem a místům. Se správným výcvikem a socializací se tito malí psi mohou stát fantastickými malými společníky. S majitelem si tvoří silné pouto a nejvíc ze všeho milují stulit se vám na klíně po náročném dni.

8) Mops

Mopsíci v poslední dekádě výrazně rostli na oblíbenosti. Je to plemeno s velkým charakterem, je zábavné, povahově vyrovnané  a má překvapivé množství energie. Díky tomu jsou často konečnou volbou jako rodinní mazlíčci. Většinou vychází dobře jak s dětmi, tak s ostatními domácími mazlíčky. Je známo, že si užívají mazlení a často si o pozornost sami říkají.

9) Francouzský bišonek

Spousta lidí je k francouzskému bišonkovi přitahována kvůli jeho rozkošnému vzhledu připomínajícímu kuličku bavlny. Tohle plemeno je ale mnohem víc než jen roztomilé! Jsou plní elánu a vitality a nejlépe se hodí do aktivní domácnosti, kde dostanou dostatek cvičení a zábavy. Rádi si hrají, a proto jsou oblíbenou volbou pro domácnosti s dětmi. Často touží po pozornosti a lásce, přitulit se ke svým majitelům. Protože jsou silně vázáni na lidi, musí žít v domě, kde budou mít po většinu dne společnost.

Plemena, kterým je lepší se vyhnout

Méně mazlivá plemena psů bývají inteligentnější, nezávislejší, ale i tvrdohlavější. K příkladům plemen, kterým je třeba se vyhnout, patří třeba šarpej, čau-čau nebo afghánský chrt. Všechna tato plemena jsou ráda se svými majiteli – rozdíl je však v tom, že nebudou svou náklonnost projevovat kde komu a často budou ve střehu vůči cizincům. Všeobecně o téměř všech psech však platí, že pokud si jednou utvoří s člověkem pouto, budou mu loajální po celý život.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu