9 největších psích plemen na světě

Je fascinující, jak široká je škála velikostí, forem, barev, povah a účelů, pro které jsou různí psi šlechtěni. Napříč staletími byla rozdílná plemena ze všech koutů světa člověkem zdokonalována, každé pro svůj vlastní účel, od lovců a hlídačů, přes pastevce ke společníkům.

 Pro některá z těchto plemen byla jejich velikost zcela zásadní rys na cestě k dokonalosti plemene, jestliže bylo potřeba velké a rychlé zvíře pro lov, nebo takové, které by zvládlo zastrašit nepřítele při ochraně domova, nebo zkrátka jen potřebovalo být mohutné, aby přežilo v chladných oblastech a nepříznivých podmínkách. Zde je devět největších psů ze stovek plemen z celého světa.   

1. Německá doga

Německá doga je obecně známá jako největší pes podle Amerického Kennel Klubu, alespoň co se týká výšky. Jedná se o plemeno původem z Německa, jehož prvotní název Deutsche Dogge znamená německý mastiff. Nicméně ještě předtím, než plemeno oficiálně zapustilo kořeny v Německu, byl nakonec standard německé dogy ustálen křížením anglického mastiffa a irského vlkodava. Přestože tito psi se svou váhou okolo 45-54 kg nejsou zdaleka nejtěžším plemenem, patří mezi nejvyšší. Průměrná německá doga měří okolo 70-76 cm, ale mohou být často i vyšší. Držitel světového rekordu za největšího psa byla německá doga jménem Zeus, které naměřili šokujících 111 cm výšky.  

Nutno podotknout, že kvůli své velikosti tito psi nejsou dlouhověcí, dožívají se obvykle pouze mezi šesti až osmi lety. Zeus zemřel ve věku pouhých pěti let. Ačkoliv je německá doga obecně považována za největší ze všech psích plemen, podíváme se i na další, která pro ni v tomto ohledu představují silnou konkurenci, včetně jednoho plemene, které ji překvapivě dokonce převyšuje.

2. Neapolský mastin

Molossoidní plemena jsou mezi širokou veřejností zcela pochopitelně řazena mezi největší psí plemena vůbec. Neapolský mastin se zrodil v jižní Itálii. 

Využíván jako hlídač, samec mastina měří obvykle mezi 66-80 cm v kohoutku a váží 60-70 kg. Feny jsou obvykle drobnější, měří o několik cm méně a váží 50-60 kg. Toto plemeno je známé svou nebojácností a obranářským postojem vůči jeho rodině a domovu, což z něj dělá ideálního hlídacího psa, nikoliv však bezpečnostní systém. Mastinové mají tendence být tiší, jsou známí tím, že se za narušitelem spíše plíží, než aby se ho snažili zastrašit štěkáním. Především kvůli silně ochranářské povaze plemene zaručeně nechcete být tím, kdo stojí mezi těmito psy a jejich rodinou, což z nich činí psy pouze pro zkušené kynology, kteří jsou schopni vyhradit si spoustu času pro jejich výchovu a socializaci. 

3. Skotský jelení pes

Zpět k vysokým dlouhonohým plemenům, název skotský jelení pes sám prozrazuje účel plemene a původ jeho jména. Jeho historie se začíná psát ve Skotsku, plemeno je honič původně tedy užíván k lovu jelenů a snadnému skolení kořisti. Jsou vyšší a těžší než chrti, ale jsou velmi podobně stavěni, též mají protáhlé tělo uzpůsobené k rychlému pohybu. Jelení psi mohou stejně tak měřit zhruba 80 cm a vážit okolo 50 kg. Přestože dnes již nejsou využívání k lovu, plemeno udržují při životě především nadšenci za účelem výstav, v některých zemích také ke sportovnímu honu s návnadou. 

4. Bordeauxská doga

Bordeauxská doga je nazývána mnoha dalšími jmény včetně bordeauxského mastina, francouzského mastina nebo bordeauxského psa. Toto plemeno má možná mnoho odlišných názvů, ovšem zůstává stále stejně mohutné. Přestože jiná plemena od pudlů a francouzských buldočků po pyrenejského horského psa a basseta taktéž s francouzským původem jsou možná oblíbenější, bordeauxská doga patří mezi nejstarší plemena Francie. Bordeauxská doga měří mezi 58 a 68 cm a váží 57-68 kg. Přestože jsou tyto míry mezi molossoidními plemeny celkem průměrné, toto se jednou věcí od ostatních liší: V poměru se zbytkem těla má doga největší hlavu ze všech psích plemen. Na rozdíl od neapolského mastina se bordeauxská doga nepoužívala jen k pouhé ochraně domu, ačkoliv i to bylo v jejím popisu práce. Tito psi byli využívání prakticky ke všemu, od hlídání stád až po tahání povozu. Historie nám říká, že byl tento pes vždy velmi pracovitý a všestranný. Plemeno je venku aktivní a energické, ale jak je jednou uvnitř, jemně řečeno se z něj stává lenoch. 

5. Novofundlandský pes

Novofundlandi jsou pracovní plemeno pocházející, ano, hádáte správně, z Newfoundlandu. Na rozdíl od jiných větších plemen nebyli novofundlandi šlechtěni k tomu, aby se stali hlídači. Namísto toho byl původně jejich účel pomáhat rybářům. Velcí svalnatí psi jsou schopni vytahovat sítě z lodí, tahat povozy, a co je nejdůležitější, chytit cokoliv, co spadne přes palubu, a to včetně lidí. Plemeno je neobyčejně vodomilný pes a skvělý plavec, je známo mnoho případů, kdy měli tito psi zásluhu na záchraně lidí z moře. Novofundlandský pes měří mezi 69 a 76 cm a váží okolo 68 kg. Psi vypadají větší, než ve skutečnosti jsou, díky silnému huňatému kožichu, který je udržuje v teple i v ledových vodách. 

6. Anglický mastif

Anglický mastif je pod Americkým Kennel klubem vedený jako jedno z největších psích plemen současnosti. Dorůstá výšky okolo 76 cm, tito psi mohou vážit až 110 kg. Tak jako německá doga drží rekord za nejvyššího psa, mastin drží tento rekord váhový. Nejtěžším psem světa se stala fena anglického mastina jménem Aicama Zorba, která vážila 156 kg. Velikost psů je významnou součástí minulosti těchto plemen, jelikož byli využívání pro bojové sporty, ale také pro lov medvědů, býků a lvů. Nicméně dnes už jsou to zkrátka jen něžní obři, jejichž neohroženost a odvaha, která patřila k významným aspektům  temperamentu tohoto plemene, je spíše odsouvána do pozadí, zatímco je dnes upřednostňována jemnost, loajalita a klidná a vyrovnaná povaha. Mluvíme zde o skvělých rodinných psech, jelikož jsou to velcí pohodáři. Pokud si tedy vaše děti přejí psa nebo poníka, nuže… velikost by pro vás neměla být rozhodujícím faktorem! 

7. Svatobernardský pes

Bernardýn, zobrazován často se soudkem rumu, čímž se také proslavil, je plemeno, které vzniklo původně ve Švýcarských Alpách jako záchranářský pes. Na výcviku těchto psů coby záchranářů a vývoji plemene do podoby, v jaké ho známe dnes, měli velký podíl mniši z Hospicu svatého Bernarda. Bernardýni měří mezi 64 a 76 cm, váží většinou 64 až 82 kg. Přestože byli tito psi původně využíváni jako záchranářští, dnes už jsou bernardýni nejčastěji pouze rodinní psi. Jsou neuvěřitelně mírní, oddaní, přátelští a milují děti.   

8. Leonberger

Pokud vám leonberger připomíná novofundlanda kříženého s bernardýnem, není se čemu divit. To je totiž přesně způsob, jakým toto plemeno vzniklo. Píše se rok 1840, Heinrich Essig z Leonbergu kříží postupně čtyři generace novofundlandů a bernardýnů, poté do mixu zapojuje i pyrenejského horského psa. Výsledkem šlechtění pomocí těchto několika generací psů se stal právě leonberger. Plemeno měří mezi 69 a 79 cm a váží přibližně 77 kg. Ovšem navzdory jejich velikosti se jedná zkrátka o obří rodinné psy. Přestože jejich hlavním posláním je být pouze společníkem, plemeno je velmi všestranné a zvládá prakticky cokoliv od záchrany lidí z vody, přes stopování až po pastevectví. Jedná-li se o jakoukoliv aktivitu, která vyžaduje sílu a inteligenci, má leonberger předpoklad, že v ní bude vynikat.  

9. Irský vlkodav

Stejně jako skotský jelení pes byl irský vlkodav vyšlechtěn coby honič, původně byl využíván k lovu vlků. Jeho vývoj směřoval od loveckého psa ke stopaři a ochránci. Irský vlkodav je velmi staré plemeno a je možné, že bylo do Irska přivezeno již kolem roku 7000 před naším letopočtem. Ačkoliv bylo jejich původní využití lov, dnes jsou tito psi poměrně tiší a zdrženliví, zato stále inteligentní a vyrovnaní. Irský vlkodav je nejvyšší ze všech psů, dokonce převyšuje i německou dogu. Podle standardu plemene by měla být minimální výška psa 81 cm a feny 76 cm, což je opravdu pouze spodní hranice. Psi často dorůstají až do výšky 86-90 cm a váží zhruba 60 kg. Pokud by se anglický mastin se svým vzrůstem dal přirovnat k poníkovi, irský vlkodav se blíží k velikosti osla.    

4.8/5 - (10 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu