fbpx

15 nejzdravějších plemen psů

Stejně jako lidé, i naši psí společníci velmi pravděpodobně během svého života zažijí nějaký ten zdravotní problém. Jsou však plemena, která jsou k nemocem méně náchylná než jiná.

U určitých čistokrevných plemen je větší pravděpodobnost výskytu konkrétních závažných zdravotních komplikací oproti voříškům, na druhou stranu některé kombinace plemen mohou být výrazně náchylné kvůli genetice. A některá čistokrevná plemena naopak nebývají nemocná téměř vůbec.

V průměru mívají velcí psi kratší dobu života než ti malí. Podívejme se tedy na to, kteří psi pravděpodobně zůstanou zdraví po celý život (a to například včetně psa, který bývá tak zaneprázdněný, že na nějaké marodění nemá vůbec čas – viz číslo 10)

1) Erdelteriér

Tenhle roztomilý pejsek má velmi nízké procento jedinců se zdravotními problémy. Pouze asi 10 % erdelteriérů trpí dysplazií (abnormálním vývojem kyčelního kloubu), zatímco u jiných plemen tato statistika dosahuje až 70 %. 

Erdelteriér původem z Anglie byl zvyklý lovit a bránit svůj domov. Během obou světových válek navíc sloužili k doručování zpráv a hledání raněných vojáků.

2) Čivava

Toto malé plemeno nebývá příliš nemocné. 

Může se dožívat až 18 let a s dostatkem lásky a správnou péčí netrpí žádnými závažnými zdravotními komplikacemi (plemeno však doplácí na svou oblibu – toto tedy platí pouze v případě pořízení psa z kvalitního chovu!). Čivava vzhledem ke své malé postavě nebude potřebovat tolik cvičení, což z ní dělá ideální volbu pro obyvatele měst a bytů.

3) Anglický špringršpaněl

Ani s tímto plemenem není spojeno příliš zdravotních komplikací. 

Někteří jedinci sice mohou trpět menšími problémy s očima, ale vcelku má špringršpaněl jen velmi málo běžných genetických chorob a může se dožít až 14 let. 

4) Německý pinč

Atletický a zdravý – takové je další plemeno s dlouhým životem.

U tohoto svalnatého a sportovního plemene neexistují žádné závažné zdravotní problémy. Průměrná délka života německého pinče je kolem 14 let. A díky jeho dobrým genům je velice pravděpodobné, že tyto roky nebudete trávit na veterinární klinice. 

5) Americký vodní španěl

Tento pes je šťastné a milující povahy.

Zdroj: Hellosandy.cz

Plemeno ze státu Wisconsin, kombinace irského a anglického vodního španěla – tento pes prospívá v jakémkoliv klimatu. Šťastný, energický a milující, americký vodní španěl s velkou šancí prožije dlouhý a nemocí prostý život. 

6) Cairn teriér

Neohrožený pejsek, který jen tak neonemocní. 

Skotští farmáři chovali toto plemeno, aby se přirozeně zbavili škůdců, kteří jim plundrovali půdu. Odolný a vytrvalý cairn teriér je malé, ale schopné plemeno, u kterého se během jeho života pravděpodobně nevyskytnou žádné závažné zdravotní komplikace.

7) Vipet

Je zdravý jako rybička.

Kdo by mohl jeho tváři odolat? Vipeti, původně vyšlechtěni kombinací různých jiných chrtů, jsou silní a atletičtí, s délkou života 12 až 15 let. Je velmi malá šance, že by za tu dobu trpěli nějakou vážnější nemocí. Jen se ujistěte, že udržujete toto hubené plemeno v teple, protože jejich nedostatek tělesného tuku znamená, že se snadno nachladí.

8) Australský honácký pes

Bude tvrdě pracovat a neonemocní.

U těchto těžce pracujících psů je oproti jiným plemenům mnohem méně pravděpodobné, že onemocní. Jsou to inteligentní zvířata původně chovaná k pasení stáda skotu v nepříznivých podmínkách. Mohou čelit mírně zvýšenému riziku hluchoty a dysplazie, ale celkově jsou v rámci svého života neuvěřitelně zdraví. Toto plemeno má dokonce nejdéle žijícího psa jménem Bluey, který se dožil 29 let!

9) Border kolie

Oddaný společník, který bude po vašem boku žít dlouhé roky.

Pes s obrovským množstvím energie, který se může pochlubit s délkou života až 14 let. I díky tomu je to dokonalý oddaný společník do každé rodiny s dětmi, nebo zkrátka ke komukoliv, kdo mu zvládne poskytovat spoustu pohybu a cvičení. Pokročilé testy DNA pomohly eliminovat mnoho genetických problémů, které sužovaly border kolie. 

10) Belgický ovčák – Malinois

Toto silné plemeno nebude potřebovat žádné návštěvy veterináře kromě pravidelných kontrol.

Je jedním z nejvšestrannějších pracovních psů, takže na nemoci prostě nemá čas! Jeho výsledky dokazují, že je jedním z nejzdravějších – a nejpracovitějších – plemen, které si můžete pořídit.

11) Bígl

Rodinný mazlíček, který nebývá nemocný.

Možná že hodně vyjí, ale rozhodně to není proto, že by je něco bolelo. Bíglové vhodní do rodin jsou imunní vůči většině velkých zdravotních problémů, které trápí jiná plemena – jako je např. dysplazie kyčle nebo srdeční choroby. 

12) Pudl

Nenechte se zmást vzhledem tohoto plemene.

Možná mohou vypadat elegantně a křehce, ale pudlové všech velikostí jsou ve skutečnosti silní, zdraví psi, kteří se pravděpodobně nebudou muset trápit s mnoha běžnými psími nemocemi, jako jsou kameny v močovém měchýři, epilepsie, či degenerativní myelopatie. 

13) Shiba Inu

Odolné a aktivní plemeno, které k sobě připoutá pozornost. 

Vypadají jako blízcí příbuzní lišek a jsou pořádně zdraví. Toto houževnaté a energické plemeno nebývá obětí žádných větších dědičných zdravotních problémů a má kvalitní dlouhý život bez nemocí. 

14) Greyhound

Dejte tomuto plemeni dostatek cvičení a zůstane perfektně zdravý.

Je vzácné, aby toto krásné plemeno trpělo dědičnými nemocemi, ať už srdečními chorobami nebo epilepsií. Jen dejte tomuto půvabnému psovi dostatek prostoru k běhání a bude z něj zdravý a šťastný rodinný mazlíček po mnoho dalších let.

15) Bišonek

Jsou hypoalergenní a péče o ně je snadná.

Jsou náchylní k alergiím, ale pokud jde o běžné zdravotní problémy, bišonci jich mají opravdu velmi málo. Hraví, zvědaví a skvělí pro lidi, kteří sami trpí alergiemi, dožívají se až 15 let a návštěv u veterináře s nimi moc nezažijete.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu