15 důvodů, proč si (ne)pořizovat německou dogu

Obří pes s obřím srdce a horou oddanosti. Německá doga je pes, který působí důstojně a vznešeně. Někomu by mohla i nahánět strach, ve většině lidí budí minimálně respekt. Tento pes velikosti poníka je však dobromyslný oddaný mazel! Pojďte zjistit více o největším plemeni světa. Třeba zjistíte, že je to ten pravý parťák pro vás!  

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT německou dogu!

 • Je nepřehlédnutelná. Tohle plemeno zkrátka přitáhne pozornost. 
 • Jsou to laskaví obři. Kdokoliv je ochoten je hladit, je pro ně kámoš. 
 • Ač by se mohlo zdát, že nejsou příliš inteligentní, ve skutečnosti se doga celkem lehce vycvičí. Pokud k tomu navíc přidáte nějakou tu odměnu, půjde vám výcvik jako po másle. 
 • Nejsou to velcí sportovci. Sice nějaký ten pohyb potřebují, ale s ohledem na jejich velikost a klouby to není nic závratného. 
 • Skvěle si rozumí i s dětmi. Pouze u malých dětí buďte obezřetní. Pes, který má bezmála metrák, by totiž mohl nechtěně dítěti ublížit.
 • Ač je to k nevíře, německá doga bude spokojená i v bytě. Jsou nejšťastnější v přítomnosti své rodiny a nezáleží jim, zda je to v domě nebo v městském bytě. 
 • Jejich srst je krátká a nevyžaduje prakticky žádnou péči. Pouze jednou za čas je dobré psa vyčesat gumovou rukavicí nebo jemným kartáčem.  

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT nepořizovat německou dogu!

 • Jsou to opravdu obříci a jen krmení pro ně se celkem prodraží. Pokud si nejste jistí, že se o ni dokážat postarat i po finanční stránce, raději od pořízení upusťte.  
 • Bohužel je to plemeno, které se netěší dlouhověkosti. Průměrně se doga dožívá pouze 6-8 let.
 • Mají silný lovecký pud. Nepropásnou jedinou příležitost prohnat nějaké zvíře. Ať už toulavou kočku nebo zvěř.
 • Zejména samci jsou často agresivní vůči jiným psům. Včasná socializace je nezbytná. 
 • Není to pes pro horské túry ani jiné fyzicky náročné aktivity. Jsou sice vcelku aktivní, ale přetížení jim zatěžuje klouby. Vše je tedy potřeba dělat s mírou. 
 • Ač jsou to vcelku mírumilovná stvoření, vzhledem k velikosti to není pes pro začátečníky. Nevycválaná mladá doga totiž dokáže nadělat hodně škody.
 • Někdy zapomínají, že nejsou kapesní pejsci. Shozené hrníčky s kávou nebo skleničky s vínem holt patří k životu s německou dogou.
 • Nehodí se pro celoroční pobyt venku. Mají krátkou srst a jsou velmi společenské. Ač je to opravdu velký pes, nejspokojenější bude s vámi v domě.  

Shrnutí

Německá doga je obří plemeno, které je velice kontaktní a lidskou pozornost si opravdu užívá. Milují svoji rodinu a do rodiny k větším dětem jsou naprosto ideální. Nejspokojenější jsou v přítomnosti své rodiny, proto se nedoporučuje je chovat pouze venku na zahradě. Není to plemeno náročné na pohyb, ale rády loví menší zvířata. Jejich chov je náročný i z hlediska peněz a také jsou bohužel krátkověké. 

Obecná charakteristika německé dogy

Německá doga je obří plemeno s obřím srdce. Jsou laskavé a citlivé. Pořízením dogy si domů přinesete i horu lásky a oddanosti. Pokud o tomto plemeni přemýšlíte, nebo se chcete dozvědět víc, čtěte dál! 

Povaha

Německá doga je přátelská. Lidi miluje a kamarádí se s kýmkoli. Pokud ovšem nabude dojmu, že je ohrožena její rodina, je připravená ji bránit za jakoukoliv cenu. Často nechápou, že váží pomalu stejně jako poník a rády se mazlí a snaží se sedět svému páníčkovi na klíně. Ač jsou to velcí psy, není nejšťastnější volbou je chovat pouze venku. Mají krátkou srst a chtějí být ve středu dění. Samota jim nesvědčí. Často se jim přezdívá něžný obr, což naprosto jejich povahu vystihuje. 

Vzhled

Německá doga je velký pes ušlechtilého vzhledu s harmonickou stavbou těla. Hlava je protáhlá. Středně velké oči mandlového tvaru bývají nejčastěji tmavé. Dlouhý krk je nesen vzpřímeně. Tělo je mohutné a rovnoměrně pokryté vyvinutým svalstvem. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Přiměřeně dlouhý ocas se ke konci zužuje a bývá nesen v přirozeném oblouku. Končetiny německé dogy mají silné kosti, které jsou hodně osvalené. Kůže hladce přiléhá po celém těle a je pokrytá hustou, krátkou, lesklou srstí. Německé dogy můžeme vidět v několika barevných varietách. Přípustné zbarvení je žluté, žíhané, černobílé harlekýn, černé a modré. Plemeno má kohoutkovou výšku 72-90 cm a v dospělosti dosahuje váhy 55-90 kg.

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Máte pocit, že kombinace tohodle obra a dětí je při nejmenším nešťastná volba? Naopak! Německá doga je přátelská a děti miluje. Navíc díky své velikosti jí jen tak něco nerozhází a hravě zvládne i menší neohrabané děti. I přes její milou povahu však nikdy nenechávejte děti se psem o samotě. I ten nejhodnější pes je pořád zvíře a proto se ujistěte, že přítomnost dětí není pro psa nepříjemná a dopřejte mu místo, kde bude mít svůj klid. 

Tolerance jiných zvířat je u německé dogy individuální, někteří jedinci nemají problém s ničím, jiní jsou vůči ostatním zvířatům agresivní. Pokud ovšem bude zvyklá od štěněte, zvládne žít v jedné domácnosti s ostatními zvířaty. 

Zdraví a péče

Německá doga je obří plemeno. S tím souvisí i některá onemocnění pro tyto psí velikány typická. Nejobvyklejší jsou problémy s pohybovým aparátem a torze žaludku. Občas může také docházet k vývojovým vadám, zvláště pokud není v období růstu zvolené správné krmivo, nebo pokud je nevhodně zatěžován pohybový aparát psa. Obří plemena potřebují delší čas na správný vývin kloubů a kostí. V období růstu by neměl být pes vůbec zatěžován a nemělo by mu být umožněno běhat po tvrdém povrchu. Měli by mít kvalitní krmivo, ale vysokoproteinová krmiva nejsou vhodná z důvodu příliš rychlého vývoje kostry. 

Výchova a výcvik

U německé dogy je socializace ještě důležitější než u jiných plemen. Štěně berte na různá místa, seznamujte jej se psy i lidmi, s autem, autobusy, vlaky,… Štěně je jako houba a čím víc toho nasaje, tím vyrovnanější bude v dospělosti. A netřeba zdůrazňovat, že u tohoto obříka je opravdu důležité, aby byl vychovaný. 

Výcvik německé dogy by se mohl zdát náročný. Pravdou ale je, že dogy jsou velmi učenlivé a rády s pánem spolupracují. Pokud k tomu přidáte pozitivní přístup a pamlsky, zvládne doga základní výcvik levou zadní.  

Náročnost

Zástupce tohoto plemene je největším žijícím psem na světě a jeho předchůdce byl také německá doga. Můžeme tedy s klidem prohlásit, že německá doga je největší plemeno na světě. A velký pes znamená i velké výdaje. První investicí je cena štěněte. U německých dog se často ceny liší podle zbarvení, nejdražší jsou jedinci modří a černí, naopak například žíhané dogy jsou levnější. Průměrně se však cena pohybuje od 16 do 25 tisíc korun. Ovšem pokud se pro dogu rozhodnete, rozhodně investujte do štěňátka s PP. Investice se vám vrátí v podobě vyrovnaného jedince bez dědičných chorob. 

Dále je potřeba myslet i na běžné výdaje. Krmivo pro dogu vás vyjde na poměrně dost peněz. Přeci jen nakrmit 80 kilové telátko něco stojí. Také veterina bude u takového plemene dražší než u čivavy. A v neposlední řadě je potřeba zvážit, zda na dogu stačíte fyzicky a dokážete ji vycvičit. Protože když se tenhle pejsek rozhodne, že někam půjde, silou mu to nerozmluvíte. 

Historie

Za předchůdce německých dog jsou považováni staří býkohryzové, stejně jako psi používaní ke štvaní zvěře a k lovu divočáků. Svým vzrůstem patří mezi mastify a chrty. Doga byla původně lovecké a bojové plemeno. Označení doga patřilo velkým, silným psům, kteří zpočátku nemuseli patřit k žádnému určitému plemeni. Názvy jako ulmská doga, anglická doga, dánská doga, pes na štvaní, pes na divočáky a velká doga později označovaly podle barvy a velikosti různé typy těchto psů. V roce 1878 se v Berlíně dohodlo, že takovýmto psům se bude souhrnně říkat německá doga. V roce 1880 byl v Berlíně sestaven první standard dogy. Známým majitelem a obdivovatelem dog 19. století byl kníže Otto von Bismarck. V dnešní době je německá doga převážně dobrým společníkem.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:55-90 kg
Výška v kohoutku:71-90 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:6-8 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:lov divočáků, strážný pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná 
Barva srsti:černá, harlekýn, žlutohnědá, žíhaná, modrá, plášťové zbarvení
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně sklopené uši

Kde koupit německou dogu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro německou dogu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata německých dog na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu