15 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého boxera

Dříve velmi oblíbený psí společník, dnes se již vyskytuje velmi zřídka. Je přátelské, aktivní povahy. Je skvělým rodinným psem, tak patří mezi dobré hlídače a kvalitní pracovní plemena. Pojďme si blíže představit tento placatý čumáček!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT německého boxera

 • Patří mezi chytrá plemena, je dobře ovladatelný a skvěle se učí novým povelům. Stává se proto perfektním parťákem na cvičák.
 • Německý boxer – synonymum rodinného psa, jeho fixace na rodinu bývá známá. Hodí se k dětem, bude je s láskou vychovávat.
 • Není agresivní, ale i přes to dobře hlídá. Útok používá až v krajní nouzi, kterou musí sám vyhodnotit.
 • Boxer má multitalentní povahu, opravdu mnohostranný pes. Dokáže podávat velké výkony ve sportu, tak i nehybně ležet při canisterapii.
 • Je vhodným plemenem pro začínající kynology. 
 • Skvěle se hodí do bytu, pro celoroční pobyt venku není díky krátké srsti příliš vhodný. 
 • Potřebuje mnoho pohybu a aktivit, díky těmto vlastnostem se hodí k aktivnímu páníčkovy nebo do sportovně založené rodinky.
 • Při kvalitní socializaci skvěle vychází s ostatními psy a zvířaty.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT německého boxera

 • Extrémně slintá! Je tím pověstný, ale i přes tento neduh patří mezi čistotná plemena.
 • Mají větší sklony k nadváze, především v pozdějším věku. Musíme proto myslet na speciální, odlehčené krmivo.
 • Německý boxer roste velmi dlouho, fyzické dospělosti dosáhnou až kolem 3 let. 
 • Hůře snáší samotu, v případě že ho pravidelně plánujeme nechávat v bytě samotného, musíme mu zajistit dostatek pohybu a v době nepřítomnosti mu nabídnout zábavu.
 • Častěji se u nich vyskytují problémy s očima, je lepší je pravidelně čistit.
 • Výcvik musí být důsledný a pevný, díky jeho inteligenci má sklony neposlouchat, pokud to sám neuzná za vhodné. 
 • Není to příliš zdravé plemeno, je vhodné se zaměřit mimo rodičů i na zdraví dalších psů v linii. Nejčastější jsou sklony k dysplaziim, artrozám a podobně.

Shrnutí

Německý boxer byl dříve velmi oblíbeným a rozšířeným plemenem, dnes se jeho popularita vytrácí. Nerozumím však z jakého důvodů. Patří mezi nejvíc univerzalní psy, které jsem měla možnost poznat. Boxer je plný silných protikladů, které vytváří perfektní rodinnou povahu. Je aktivním psem, zároveň se bude velmi rád válet se svým pánem u televize. I přes jeho tvrdohlavost dokáže skvěle poslouchat a dobře se cvičí. Je toho mnoho, proč si pořídit právě tohoto mazlíčka.

Obecná charakteristika německého boxera

Přátelské plemeno, které skvěle hlídá svou rodinu i její majetek, ale není agresivní. Díky tomu, se řadí mezi úžasná rodinná plemena, především mezi aktivními typy rodin. Jeho oblíbenost je také zásluhou snadné cvičitelnosti a všestrannosti. 

Povaha

Boxer je klidný, sebejistý a vyrovnaný pes a jeho přirozená hravost si získá nejednoho člověka. Doporučuje se jako inteligentní hlídač, který není agresivní. Návštěvu vám rozhodně nenapadne. K cizím lidem je ostražitý, proto mu musíme dostatečně naznačit, že je návštěva vítanou. Poté se stává mazlivým, ale uslintaným společníkem. Je hodně temperamentní, je důležité, aby byl fyzicky a psychicky vybitý.  

Vzhled

Německý boxer má širokou a mohutnou tlamu s lehce vyhrnutým čenichem, ale hřbet nosu nesmí být výrazně zamáčknutý do čela, čenich je černý, čelo vypouklé, oči má tmavé. Je středně velký, krátkosrstý, podsadité stavby těla. Má silné kosti a dobře vyvinuté svalstvo. Pohyb by měl být živý, plný síly a ušlechtilý. Těžkopádný chod je nevhodný. Zbarvení různých odstínů plavé, rezavé, tygří s možnými bílými znaky, které by neměly pokrývat více jak třetinu těla. Psi měří v kohoutku 57 cm až 63 cm, feny 53 cm až 59 cm. Váha se pohybuje mezi 25 a 35 kily. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jako jedno z mála služebních plemen, se vysloveně doporučuje do rodin s dětmi. Na malé děti bude něžný a opatrný a těm větším bude díky své aktivní povaze stačit při hrách. 

I přes tuto skvělou vhodnost k dětem, musíme dodržovat zásady společného soužití psa a dětí. Především je dobré zajistit psovi klidné místo, kde nebude rušen dětmi. A při hrách doporučujeme, aby byl přítomen dospělý jako dohled.

Německý boxer má zřídkakdy potíže s ostatními domácími mazlíčky. Dobře se hodí do větších psích smeček. Za předpokladu kvalitní socializace vychází i s kočkami a nemá potřebu je jakkoli nahánět.

Zdraví a péče

Dá se říci, že je boxer náchylnější k různým druhům rakoviny, především lymfomům a rakovině mozku. Je to tak rozšířené, že je rakovina důvodem úmrtí až 40% psů. Dále se velmi často vyskytují vady pohybového aparátu, nemoci srdce, vady očí a torze. U psů v bílé barvě je extrémně častým problémem hluchota.

Srst je naopak velmi nenáročnou, stačí běžně vyčesávat jednou týdně v době línání. Vhodné je častěji čistit slzné kanálky, které mají díky krátkému čumáku tendence se zanášet.

Z hlediska stravy není náročnější než jiní podobně velcí pejskové. Důležité je krmit kvalitní stravou. Díky jeho temperamentní povaze, budeme muset denně vycházet na dlouhé procházky, je tedy náročnějším z časového hlediska. 

Výchova a výcvik

Německý boxer je hodně inteligentní plemeno, skvěle cvičitelné, opravdu všestranného charakteru. Po celý svůj život je učenlivý. Nejlepších úspěchů na poli výcviku a výchovy dosáhneme pozitivní metodou, tedy díky pamlskům a absenci násilí. V okamžiku kdy se s boxerem zachází necitlivě, stává se velmi neposlušným a tvrdohlavým, v extrémních případech, které již hraničí s týráním se stává i agresivním. Při výcviku se nám bude opravdu hodit přirozený respekt, pes pak bude mnohem raději vykonávat povely. Mezi jeho domény na poli psích sportů jsou různé stupně poslušnosti, obrany, stopy či agility. 

Náročnost

Cena štěnete s PP se pohybuje mezi 15 000 a 25 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na  více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není boxer o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere poměrně dost času. 

Z časového hlediska je velmi náročným psem po celý jeho život. Na jeho aktivní povahu musíme brát ohled, především pokud pejska držíme v bytě. Pokud není dostatečně zaměstnaný může začít z nudy ničit vybavení bytu, základem by mělo být pravidelné venčení.

Historie

Za bezprostředního předka boxerů se pokládá malý tzv. brabantský býkohryz. Býkohryz sloužil k lovu, jeho úlohou bylo uchopit štvanou zvěř a přidržet ji do příchodu lovce, který ji skolil. Proto musel mít pes co nejširší tlamu s široce postavenými zuby, aby se mohl důkladně zakousnout a zvěř dobře přidržet. Nezbytností byl i vyhrnutý nos, aby pes zakousnutý do zvěře mohl zároveň i volně dýchat.

Německý boxer upadl v zapomnění a do popředí se dostal až na začátku 19. století díky Angličanům. Avšak Němci se vydali jiným směrem, vybírali si ke šlechtění jedine s dlouhými nohami. Dnešní plemeno vzniklo především díky bílým a strakatým předkům. Plemenná kniha vznikla v Německu v roce 1904 poté se německý boxer dostal k nám a svou povahou okouzlil nejednoho kynologa.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:25-35 kg
Výška v kohoutku:Psi: 56-63 cm  Feny: 53-59cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 60 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:9-12 let
Sklony ke slintání: vysoké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánístřední
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:plavá, rezavá, tygří, …
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit německého boxera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro boxera dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata boxera na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu