fbpx

17 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého ovčáka

Kdo by neznal německého ovčáka? – hvězdu mnoha kinematografických snímků a neohroženého hrdinu z řad záchranných a ozbrojených složek. Ale může se tento huňatý silák stát rovněž hrdinou vašeho domova, nebo je předurčen rukám zkušených psovodů? Pojďme se mu podívat na zoubek!

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT německého ovčáka:

 • Je to Einstein psí říše! Německý ovčák je díky své přirozené inteligenci snadno cvičitelný a rychle se učí nové věci.
 • Zástupci tohoto plemene oplývají empatií a láskou k lidem. Pro své páníčky by udělali první poslední.
 • Jsou to výborní pracanti, kteří najdou uplatnění v nespočtu činností.
 • Pokud hledáte parťáka pro psí sporty, je “enóčko” vynikající volbou!
 • Dovede pomáhat lidem s handicapem – osvědčil se jako výborný vodící i asistenční pes. Pomáhat může také při canisterapii.
 • Zimní obleček mu rozhodně kupovat nemusíte. Je to pes do každého počasí.
 • Skvěle se hodí i do rodiny s dětmi, které bude bezmezně milovat – stejně jako ony jeho.
 • Německý ovčák ke skvělý hlídací pes. Návštěvy zloděje už se s ním bát nemusíte.
 • Život v bytě není nutně překážkou. Pokud zvládnete dopřát chlupáčovi dostatek aktivity pro nohy i hlavu, může vám klidně dělat společníka v paneláku.
 • Pokud již máte v rodině jiná zvířata, pořízení ovčáka se přesto nebojte. Zvykne si na křečka, i na poníka.

SEDM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT německého ovčáka:

 • Obejít se psem třikrát denně barák určitě nestačí. Německý ovčák potřebuje pohyb.
 • Jsou to workoholici. Když je nezaměstnáte vy, najdou si jinou zábavu – a z následků se nejspíš smíchy nepopukáte.
 • Zanedbat výchovu se zde nevyplácí. Výcvik a socializace jsou alfa a omega spokojeného soužití s německým ovčákem.
 • Někteří jedinci dovedou být velmi nedůvěřiví vůči neznámým věcem, nebo lidem – a umí to dát jasně najevo.
 • Pro takový kus psa s energií pytle blech, budete potřebovat kvalitní krmení – hooodně kvalitního krmení.
 • Neradi jsou bez svého pána a v jeho nepřítomnost často teskní – což mohou vyjadřovat štěkáním.
 • Kostlivcem ve skříni může být u “enóček” dysplazie kyčlí, na kterou díky zkosené zádi často trpí.

Shrnutí

Německý ovčák je skvělým přítelem pro ty, kteří mu dopřejí dostatek pohybu, dobrou výchovu a kupu lásky, kterou ovčák odměňuje svou věrností a ochranářstvím. Přátelskost a oddanost k lidem (zejména k dětem) z něho dělá skvělého psa pro aktivní rodinný život. Díky jeho odvaze a odhodlanosti je to neocenitelný parťák i v náročných a nebezpečných povoláních, nebo spolehlivý pomocník pro handicapované. Vůči cizím lidem může být ale velmi nedůvěřivý, díky své obranářské povaze, kterou se vyznačuje. Je bohužel znám i díky problémům s displasií kyčlí, proto je třeba vybírat štěně po vyšetřených rodičích.

Obecná charakteristika německého ovčáka

Už víme, že je německý ovčák statný pracovní pes v hustém kožichu, kterému je nejlépe po boku svého pána. Majitelé německých ovčáků dokonce rádi říkají, že jakmile si pořídíte jednoho, už pokukujete po druhém – a najednou vám jich po zahradě běhá pět. Pojďme si je tedy představit trošku blíž.

I. Povaha

Jedná se o vysoce aktivní, vytrvalé a inteligentní pejsky s věrnou, obranářskou povahou. K neznámým lidem a zvířatům může být ovčák zprvu nedůvěřivý, ale po seznámení nestačí vrtět ocáskem.

II. Vzhled

Německý ovčák je pes střední velikosti, s hrdým postojem a sportovní postavou, která vzbuzuje respekt.Typická je zkosená linie zad, zakončená dlouhým, huňatým ocasem svěšeným dolů. Hlavu zdobí dlouhý čumák,vysoko nasazené rovné uši a pozorný, zvídavý výraz. Oči mandlového tvaru mívají tmavohnědý odstín. Kožich ovčáků má podsadu. Jejich polodlouhá srst, která může mít všechny barvy,až na bílou.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Ač se to nemusí na první pohled zdát, německý ovčák se výborně hodí i do rodin s dětmi, se kterými za předpokladu dobré socializace skvěle vychází. To samé platí i o domácích mazlíčcích a dalších zvířatech – pokud si na jejich přítomnost ovčák zvykne, může vám dělat doprovod do stájí, nebo být jen společníkem pro ostatní domácí mazlíčky.

IV. Výchova a výcvik

Protože vám z německého ovčáka vyroste poměrně velký pes se silou býka, je nutné věnovat se jeho výchově od štěněčího věku. Jedním z nejdůležitějších artiklů je dostatečná socializace, kdy se pes mimo domov seznamuje s různými místy,lidmi a situacemi, na které se učí správně reagovat. Ovčák potřebuje člověka s klidnou hlavou a pevnou rukou, která jej netrestá.

Správnou a laskavou výchovou získáte sebevědomého, odhodlaného psa, který bude ochotně následovat svého pána kamkoli. Díky úžasné inteligenci a ovladatelnosti tohoto plemene, jej lze poměrně snadno vycvičit pro rozmanitou škálu aktivit a činností.

V. Zdraví a péče

K pevnému zdraví tohoto plemene je klíčové,aby se pes udržoval v dobré fyzické kondici pravidelným pohybem. Bohužel se jako u většiny větších psů, i u ovčáků objevují problémy s pohybovým aparátem – zejména Dysplazie kyčelního kloubu, které lze částečně předcházet výběrem štěněte po vyšetřených rodičích a správným krmením bohatým na minerály a vitaminy.

U ovčáků se objevuje i tolik obávané přetočení žaludku. Tomu lze částečně předcházet rozdělením krmení do dvou denních dávek. Jinak není péče o ovčáka nikterak náročná – srst stačí kartáčovat párkrát do týdne a drápky si většinou obrousí při venkovním skotačení.

VI. Náročnost

Nároční jsou ovčáci zejména na čas, který by nejraději trávili ve společnosti svého páníčka. Dlouhé vycházky, či společné sportování jsou denním chlebem každého majitele – což musíte vzít v potaz, pokud o tomto plemeni uvažujete. Bez řádného výcviku se u “enóček” sice neobejdete, ale díky jejich inteligenci nebudete mít s výchovou tolik práce jako u jiných plemen. Ani srst nevyžaduje extrémní péči – denní pročesávání není nutností.

Poměrně náročné bude pořízení štěněte zejména pro vaší peněženku – cena za “papírové” štěňátko začíná někde na sedmi tisících. K tomu je ale nutné připočítat pravidelné prohlídky u veterináře,případné návštěvy cvičáku a samozřejmě i kvalitní krmení, kterého ovčák spotřebuje nemalé množství.

VII. Historie

Německý ovčák byl, jak jeho jméno napovídá, vyšlechtěn u našich blízkých sousedů v Německu. Křížením staroněmeckých ovčáckých psů spolu s španělským a francouzským ovčákem se zde snažili získat schopného a pracovitého ovčáckého psa ke svým stádům – to se jim oficiálně povedlo v roce 1899, kdy byl stanoven přesný standard plemene. Tomu předcházel vznik společnosti Phylax (z řeckého výrazu pro hlídání,strážení) v čele s Maxem Emilem Friedrichem von Stephanitz, který měl za cíl, upevnit vzhled a charakter tehdejších německých ovčáků. Později dokonce přesvědčil německou vládu, aby shledala německého ovčáka jako plemeno vhodné, pro policejní práci – to byl počátek využití ovčáka v řadách policie a armády.

Ve dvacátém století se stalo toto plemeno ve své rodné vlasti velmi populárním a počty jeho zástupců začaly stoupat i mimo hranice Německa.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 34-43 kg Feny: 34-43 kg
Výška v kohoutku:Psi: 63 cm kg Feny: 58 cm
Typický znak:Přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:ovčácký pes,hlídač
Délka srsti:střední
Typ srsti:dvouvrstvá
Barva srsti:jakékoliv kromě bílé
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit německého ovčáka

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro německého ovčáka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata německého ovčáka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

3 komentáře u „17 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého ovčáka“

 1. Máme německého ovčáka,ale jakmile uvidí vodu je úplně ve vyjevení, prostě ji miluje . Když vidí kyblík s vodou čeká až ho někdo vylije do vzduchu a on ji chytá.Chtěla bych vědět proč je vodu pro našeho NO tak fancinující.

  Odpovědět
 2. Zkosená linie zad rozhodně není znakem správné postavy NO, nýbrž vyšlechtěný výmysl lidí pro psí výstavy. . .

  Odpovědět
 3. Prosím o radu,máme německého ovčácká 9 měsíců je u nás 2 měsíce a ma rada snacha a mého syna miluje je já když jsem v jejich přítomnosti tak na mě z ostrá stéká cení zuby mám strach až dospěje aby mě nepokousala nevím jak se mám k ni chovat když budu na zahradě sama tak si mě nevšímá utíká přede mnou a to mě vidí každý den myslíme by si měla už na mě zvyknout moc děkuji za radu s pozdravem Prchalova Jaroslava

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu