19 důvodů, proč si (ne)pořizovat německého pinče

Při pohledu na toto plemeno jistě mnohé napadne, že tento „dobrman“ asi nějak nedorostl, popřípadě naopak – tento ratlík asi hodně papal. Německého pinče hned tak někde nepotkáte a díky blízké příbuznosti těchto tří plemen, se majitelé a chovatelé německých pinčů nemohou takové záměně příliš divit. Pokud máte rádi tak trochu exotiku a adrenalin, mohl by být německý pinč skvělým přítelem právě vám.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DVANÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT německého pinče

 • Energie a bystrost z německého pinče přímo sálá. A není to jen dojem. V tomto plemeni najdete neúplatného hlídače a ochránce celé vaší rodiny.
 • Pod vedením zkušeného majitele je německý pinč velmi příjemným společníkem.
 • Toto plemeno velmi ocení majitele podobných zájmů – činorodého a aktivního člověka, který jen nesedí doma jako pecka.
 • Přirozená inteligence německého pinče osloví i člověka kynologií nepolíbeného.
 • Díky jeho životnímu elánu, inteligenci a mnoha dalším skvělým povahovým vlastnostem, je německý pinč jako stvořený pro psí sporty i všestranný výcvik.
 • Je velmi fixován na svého majitele a velmi ochotně spolupracuje. To oceníte zejména při jeho výcviku.
 • Německý pinč není žádná skleníková květinka. Vyznačuje se nejen pevným zdravím, ale i značnou dlouhověkostí.
 • Krátká hladká srst, a celkově žádné extrémní anatomické znaky, dávají tušit, že péče o pinče není nijak náročná.
 • Narozdíl od ,,bratránka´´ dobrmana se nejedná o velkého psa. Německý pinč je pes poměrně skladný a i do menšího bytu se pohodlně vejde.
 • V těsné blízkosti svého pána  je schopen se přizpůsobit téměř jakémukoliv životnímu stylu.
 • S dětmi obecně nemá německý pinč problém, jsou li dostatečně poučeny, jak se v přítomnosti psa chovat.
 • Elegantní a ladný zevnějšek německého pinče podtrhuje přirozeně sebevědomé vystupování. Je to prostě Pan Pes.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT německého pinče

 • Důrazně doporučujeme si koupi německého pinče důkladně promyslet. Toto plemeno je na svého milovaného majitele velmi fixováno a změnu majitele by velice špatně neslo.
 • I díky jeho zdravému sebevědomí je německý pinč vhodný spíše pro majitele s předchozí zkušeností se psy. Úplný začátečník by mohl být velmi nepříjemně překvapen.
 • Důsledná výchova a dostatečné zaměstnání jeho fyzického i duševního temperamentu je alfou a omegou spokojeného soužití s německým pinčem. Nevychovaný nebo nudící se pinč může být pro své okolí a majetek majitele doslova pohromou.
 • Přesto, že zvládne i mírnější tempo nebo několikadenní odpočinek, je německý pinč plemeno velmi činorodé a aktivní. Se třemi krátkými procházkami denně a víkendovým pobíháním na zahradě u chalupy u něj neuspějete.
 • Krátká a hladká srst sice nevyžaduje salonní úpravu ani příliš časté kartáčování či koupel, má však i své nevýhody. Tvrdé, krátké chlupy se jako osiny zavrtají všude.
 • Jeho předkové byli hojně využíváni jako skvělí hubiči a lovci hlodavců na statcích. Po důkladné socializaci je schopen akceptovat domácí mazlíčky, ale s morčátky, potkany a jinými hlodavci nejspíš nikdy vycházet nebude.
 • Desetiletí byl využíván ke strážení statků, dvorů a rodin svého majitele. Hlasitě hlásil každé šustnutí na jemu svěřeném území. Štěkavost německého pinče se dá velmi úspěšně korigovat výcvikem, ale o samotě by mohl být stále především neúnavným a hlasitým hlídačem.

Shrnutí

Štíhlý elegantní pes, který přesto působí dojmem síly a energie. Pozorný výraz a bystré smysly oděné do hladkého lesklého kabátu.  To je německý pinč. Avšak estetika není vše a musíme brát zřetel i na přirozené potřeby a naturel tohoto plemene. Představa, že si pořídíme pinče na ,,honění parády´´ je sice lákavá,ale prokázali byste tím sobě i tomuto jedinečnému plemeni medvědí službu. Německý pinč je od přírody aktivní pes a uvítá jakoukoliv aktivitu nebo práci se svým majitelem. V opačném případě se ze sebevědomého zvířete může snadno stát neurotický a labilní pes.

Obecná charakteristika německého pinče

Německý pinč je neúnavný pracovník, ať už ho jeho majitel zaměstná čímkoliv. Nesnáší nudu a těžko říct, zda je pro něj větším utrpením zahálka duševní nebo fyzická. Inteligentní mysl i tělo atleta mají neustálou potřebu něco dělat. Přesto, že samozřejmě umí i odpočívat, nejraději je, když se může zapojit do dění v rodině nebo vyvíjet aktivitu po boku milovaného pána. K držení venku o samotě se příliš nehodí jak svou srstí, tak povahou. 

I. Povaha

Po dlouhá desetiletí byl německý pinč ceněn zejména jako neúplatný hlídač, nekompromisní obránce a zdatný krysař. Ač plemeno po druhé světové válce takřka zaniklo, všechny tyto skvělé vlastnosti mu byly zachovány. Přesto, že německý pinč není u nás příliš hojný, má své stálé obdivovatele právě pro svou povahu. I když je to pes poměrně ostrý, přirozeně sebevědomý a tak trochu paličák, pro svou rodinu by dal i život. Přirozená inteligence, bystré smysly a činorodost ho přímo předurčuje pro všestranný výcvik (poslušnost, stopa, obrana). V rukou zkušeného, důsledného, ale ne tvrdého nebo nespravedlivého majitele se jeho povahové vlastnosti plně projeví a získáte tak skvělého hlídače, společníka i kamaráda pro své děti.

II. Vzhled

Německý pinč je středně velký hladkosrstý pes,  s hrdým držením těla, elegantní, kvadratický, silný jako knírač. Díky krátké srsti vynikne jeho  dobře vyvinuté osvalení.

Kohoutková výška psů i fen se pohybuje mezi 45 – 50 centimetry, hmotnost od 14 do 20 kilogramy. Hlava německého pinče je silná, dlouhá, s plochým čelem. Nos, pysky a oční víčka jsou vźdy černá. Horní i dolní čelist je silná, s dobře vyvinutými ˇvýkacímy svaly. Zuby uzavírají úplný nůžkový skus. Oči jsou tmavé a oválné. Vysoko nasazené uši ve tvaru písmene V jsou natočený vpřed, směrem ke spánkům.

Suchý, nepříliš krátký krk, bez laloků a volné kůźe na hrdle, je ušlechtile klenutý a přechází v silný, rovný a krátký hřbet. Krátká, silná a hluboká bedra končí zaoblenou zádí. Ocas ponechaný v přirozené délce je nesen šavlovitě nebo srpovitě.

Hrudník je středně široký, v průřezu oválný. Končetiny jsou silné, rovné a nemají úzký postoj.  Pohyb je harmonický, jistý, plný síly a plynulý, s dobrou délkou kroku. Těsně přiléhající kůži kryje krátká, hladká  a lesklá srst bez lysin v barvě hnědé ( od jelení červené až po tmavě červenohnědou ) nebo černé s pálením.(zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Německý pinč je temperamentní a hravé plemeno. To přímo vybízí, aby byl pořízen jako kamarád k dětem. Při správném vedení, psa i dětí, s nimi pinč nemívá obvykle problém. Vždy by však jejich společnému dovádění mél přihlížet zodpovědný dospělý. Zejména tehdy, hrají-li si ,,domácí´´ děti, které jsou pod přirozenou ochranou pinče, s dětmi cizími. Kompetenční spory o lopatku nebo míč, by mohl pinč vyhodnotit jako útok, a vzít situaci do vlastních tlapek.

S ostatními zvířaty dobře socializovaný pinč vychází poměrně dobře. Obezřetnost doporučujeme především u hlodavců, kteří byli původně jeho přirozenou kořistí. S cizími psy se obvykle snese dobře a je možné ho chovat i doma ve vícečlenné  smečce.

IV. Výchova a výcvik

Německý pinč je pes inteligentní, aktivní a pevných nervů. Jeho přirozená sebedůvěra a suverénní vystupování ocení zejména majitelé, kteří mají sportovní a závodní ambice. Vzhledem k jeho přirozeným vlastnostem, je nutné být při výchově pinče obzvláště důsledným a trpělivým psovodem. Zhruba do roku věku je žádoucí psa ntenzivně socializovat a vytvořit si s ním pevný vztah. Pinč má, i díky své tvrdohlavosti a sebedůvěře, tendenci řešit situace po svém, což ne vždy bývá ku prospěchu věci. Jste-li zkušeným kynologem, naleznete v německém pinčovi ideálního psa vhodného především k všestrannému výcviku či prakticky ke všem psím sportům, snad jen vyjma myslivosti a pasení.  Díky jeho nezdolné energii a naturelu pinče nedoporučujeme začátečníkům. Není to plemeno, které by promíjelo chyby jak ve výchově, tak ve výcviku. (zdroj)

V. Zdraví a péče

Toto plemeno se vyznačuje nezdolným zdravím a dlouhověkostí. Patnáctiletý pinč není žádná rarita a mnozí se dožijí i dvaceti let. V chovu se povinně sleduje pouze dysplazie kyčelních kloubů. Někteří chovatelé nadstandardně testují i oční vady a von Willebrandovu nemoc ( onemocnění krve).(zdroj

Na péči není nijak náročný. Krátkou srst stačí  občas vykartáčovat a místo zdlouhavého šamponování obvykle postačí vlhký ručník. Pravidelná kontrola očí, uší a drápů je stejná jako u všech ostatních plemen.

VI. Náročnost

Co se týče údržby tělesné schránky pinče, ta není nikterak náročná. Středně velký a nikterak těžký pinč toho tolik nespořádá, tudíž ani náklady na kvalitní krmivo nejsou nikterak vysoké. Přirozená odolnost a zdraví plemene vám ušetří i náklady za veterináře.

Jediné, co musíte pinčovi dopřát v m´ře vće než hojné, je fyzická a duševní práce. Dostatečné vycházky, sport a výcvik, který zaměstná i jeho bystrou hlavu, z něj udělají spokojené zvířátko a příjemného společníka.  

Pořizovací cena německého pinče s PP se pohybuje v rozmezí 8000 – 12000 Kč (zdroj). Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – barva nebo rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit pinče od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Německý pinč je prastaré plemeno. Malby z poloviny 18. století už vyobrazují pinče prakticky v podobě, jak ho známe dnes. Svůj název odvozuje od svého původního poslání – lovu drobných hlodavců ve dvorech a na statcích. ,,Moderní´´ pinč byl poprvé popsán v knize  Pes ve svých hlavních a vedlejších druzích z roku 1836. I přes jeho skvělé vlastnosti však mezi lety 1949 – 1957 nebylo v zemi původu zapsáno v plemenné knize ani jedno štěně a německý pinč byl na pokraji vyhynutí. O záchranu a znovuoživení plemene se významně zasloužil poradce chovu pan Werner Jung, který upustil kvůli pinčům od chovu velkých kníračů. Od šedesátých let se plemeno trvale chová a v současnosti vykazuje chov pinčů stoupající tendenci. (zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 14 – 20 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 45 – 50 cm
Typický znak:dlouhá hlava
Požadavky na výcvik:vysoké
Energie:vysoká
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:střední
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:hlídací a společenský pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:černá s pálením, hnědá
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit německého pinče?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pinče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata německých pinčů na prodej. Na Slovensku jsou bohužel chovatelské stanice nedohledatelné. Přikládáme alespoň odkaz na klub chovatelů a doporučujeme se obrátit přímo na poradce chovu, který má přehled o chovných zvířatech a plánovaných či aktuálních vrzích.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamy chovatelských stanic naleznete odkaz na sdružení zabývající se pomoci pinčům.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu