Nejlepší obojky pro psy 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ještě dříve, než si pejska skutečně přivezete domů, byste pro něj měli pořídit základní výbavu. Do té patří kromě misek na vodu a jídlo, pelíšek či vodítko také obojek. Na ten by si v ideálním případě mělo štěně zvykat už odmala. Jak se ale v širokém výběru obojků zorientovat a vybrat ten správný?

Nejlepší obojky pro psy

Na trhu je nespočet obojků pro psy a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší obojky pro psy dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat obojek pro psa?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší obojek pro psy

Hunter obojek Convenience

Materiál: Nylon
Orientační cena: 220 Kč
2. nejlepší obojek pro psy

Hurtta & Co Obojek Adventure

Materiál: Nylon
Orientační cena: 500 Kč
3. nejlepší obojek pro psy

Hunter obojek Swiss

Materiál: Kůže
Orientační cena: 1 200 Kč
4. nejlepší obojek pro psy

Red Dingo obojek Spots

Materiál: Nylon
Orientační cena: 100 Kč
5. nejlepší obojek pro psy

Alcott Obojek reflexní

Materiál: Nylon
Orientační cena: 200 Kč
6. nejlepší obojek pro psy

Karlie obojek kožený RODEO nýt.

Materiál: Kůže
Orientační cena: 300 Kč
7. nejlepší obojek pro psy

Zolux Obojek pes MOOV nastavitelný

Materiál: Textil
Orientační cena: 100 Kč
8. nejlepší obojek pro psy

Rogz obojek Utility

Materiál: Nylon
Orientační cena: 80 Kč

Jak vybrat obojek pro psa?

Od obojku pro psa očekáváme, že bude pro našeho zvířecího mazlíčka příjemný na nošení, bude naprosto bezpečný, nějakou dobu vydrží a zároveň bude vypadat dobře. Jak vybrat takový, aby splňoval všechny naše i psí představy?

1. Podle délky

Hlavním kritériem výběru obojku je jeho délka. Tu správně zvolíte tak, že pomocí krejčovského metru změříte svému psovi obvod krku. Pozor, vašeho mazlíčka by obojek neměl škrtit, proto obvod neměřte těsně okolo krku, ale tak, aby se mezi obojek a krk psa vešly jeden či dva prsty. Zároveň to ale s volností nepřehánějte, jinak by se pes mohl z obojku snadno vyvléknout.

2. Podle šířky

Šířku obojku zvolte především podle plemena psa a také podle toho, zda vybíráte obojek pro psa dospělého či pro štěně.

Menším psům a štěňatům bude stačit tenčí obojek o šířce 1 – 2 cm, který pro ně bude pohodlnější. Statnějším plemenům pak vyberte obojek o šířce alespoň 3 cm, který rozloží tlak při tahání psa na větší plochu a nebude se tak zvířeti do krku zařezávat.

3. Podle materiálu

Materiál obojku můžete zvolit podle svých preferencí, ale nezapomeňte zohlednit také plemeno psa.

  • Kožený

Klasické, elegantní a odolné jsou obojky z kůže. Hodí se pro naprostou většinu psů, a pokud zvolíte podložený obojek, nemusíte se bát, že by nějak dráždil psí kůži.

Bude tak vyhovovat i citlivým a alergickým psům. Oceníte i to, že se poměrně snadno čistí. Nevýhodou může být o něco vyšší cena a menší výběr designů.

  • Textilní

Nejoblíbenějším materiálem jsou obojky textilní, které se většinou vyrábí z nylonu. Jsou lehké, takže se hodí i pro menší psy a štěňata, a majitele těší i příznivá cena a velmi rozmanité množství barev a vzorů.

Jako negativum můžeme zmínit kratší životnost a možnou netoleranci materiálu u citlivějších psů.

  • Kovový

Pro některé rasy psů jsou typické obojky z kovových kroužků. Nejsou však rozhodně vhodné pro všechny, protože pro malé psy by byly příliš těžké.

Jejich výhodou je dlouhá životnost a odolnost užitečná při výchově tvrdohlavých psů. Navíc ani po čase nezapáchají. Nedají se však nosit při příliš nízkých teplotách a při nesprávném užívání hrozí, že psům spíše ublíží.

4. Podle rasy psa

Při výběru vždy přihlédněte k samotné rase psa. Například pro dlouhosrsté psy se nehodí obojky s očky, neboť se do nich dlouhé chlupy budou zamotávat. Pro plemena s dlouhým a tenkým krkem pak volte tenké a lehké obojky, protože například kovové by jejich krky příliš namáhaly.

5. Podle zapínací spony

Důležitou součástí obojků je i zapínání, které by mělo vyhovovat vám a zároveň být pro konkrétního psa co nejbezpečnější.

  • Plastové

Zapínání z plastu je lehké, voděodolné, rychle se zapíná, ale především u větších plemen psů není tolik odolné a snadno se může rozbít.

  • Kovové

Kovové spony jsou oproti plastovým odolnější. Musíme zde však počítat s vyšší cenou, a pokud svého pejska berete na dovolenou k moři, nejspíš působení slané vody kovová spona nevydrží.

6. Podle provedení

Zejména podle toho, zda s pejskem chodíte cvičit, nebo většinou jen obcházíte blok okolo domu, pak vybírejte provedení obojku.

  • Klasický

Klasický obojek si můžeme představit s nastavitelným zapínáním, jaké známe například u pásku do kalhot, nebo s plastovou sponou. Je naprosto bezpečný, nehrozí, že se z něj pes vysmekne a hodí se pro naprostou většinu psů i příležitostí.

  • Polostahovací

Polostahovací obojky fungují tak, že pejska při tahání umravní stáhnutím. Ten tak pozná, že udělal něco špatně. Jsou však opatřeny zarážkou, za kterou už utahování nepokračuje, aby zvířeti obojek neublížil. Hodí se pro větší psy, kteří potřebují pevnější ruku při výchově.

  • Stahovací

Stahovací obojky jsou zakončené očkem, kterým se protáhne druhý konec a stahuje jejich krk podle toho, jak moc táhnou.

Při extrémních případech tak může dojít až k uškrcení psa, a proto je třeba tyto obojky vždy používat pouze pod dohledem majitele. Doporučují se pouze pro hůře zvládnutelné psy.

  • Uzavřené

Uzavřené obojky nemají zapínání a nasazují se přes hlavu. Hodí se pro psy, kteří obojek nosí téměř neustále.

7. Podle příležitosti

Obojek vybírejte i podle toho, kde jej budete využívat. Hodí se mít například jeden klasický obojek na vycházky a další pro speciální příležitosti.

  • Výcvikové

Jako výcvikové obojky se obvykle využívají kovové stahovací obojky nebo elektronické obojky.

  • Reflexní

Svítící či reflexní obojky využijete při procházkách ve tmě či šeru, neboť díky nim budete mít dobrý přehled o tom, kde se zrovna váš pejsek pohybuje. Některé z nich však nemají očko pro připnutí vodítka a je tak potřeba spolu s nimi používat i klasický obojek.

  • Sportovní

Pokud s pejskem rádi běháte nebo jezdíte na kole, pořiďte mu sportovní obojek. Ten má v sobě všitou gumu umožňující vyvléknutí hlavy psa v případě zachycení o nečekanou překážku, která by jinak mohla způsobit i uškrcení.

Často kladené otázky

1. Jak obojek čistit?

Pokud máte doma kovový obojek, je čištění jednoduché – stačí jej pouze otřít vlhkým hadříkem.

U kožených či textilních už je to složitější, neboť po určité době mohou začít zapáchat. Zatímco některé textilní obojky je možné vyprat v pračce, u kožených se budete muset pustit do ručního praní za pomoci šetrného mýdla.

Obojek nechte nějakou dobu namočený v teplé vodě, přidejte mýdlo a třete obojek o sebe, abyste jej zbavili nečistot. Následně jej nechte pořádně uschnout. (zdroj)

2. Jaký zvolit obojek pro štěně?

Pro štěně se nejlépe hodí tenký kožený nebo textilní obojek. Vždy mu ale vybírejte takový, který mu sedne v danou chvíli. Nemá smysl vybírat větší tak, aby mu velikostně seděl i v dospělosti, byl by pro něj zbytečně velký a těžký.

3. Jak dlouho obojek vydrží?

Vše závisí na kvalitě daného obojku, ale obecně platí, že jejich životnost je až několik let. Nejdéle vydrží kovové a kožené obojky, u textilních je pak životnost o něco nižší.

4. Můžu design obojku přizpůsobit přímo konkrétnímu psovi?

Ano, spousta firem dnes nabízí možnost personalizovat obojek například vyšitím jména zvířete. Nejedná se pouze o módní vychytávku, ale zároveň i praktickou věc, která může pomoci například při zaběhnutí zvířete.

5. Jak funguje antiparazitický obojek?

Antiparazitický obojek psy chrání před klíšťaty, blechami a dalšími parazity pomocí účinných látek, které se uvolňují při kontaktu s kůží.

Tyto obojky jsou bezpečné, voděodolné a ve většině případů nijak nezapáchají. Nedají se však používat jako klasický obojek, neboť se k nim nedá připnout vodítko.

Shrnutí

Obojek by měl vždy odpovídat velikosti, stáří i rase vašeho psa. Jen tak bude pro vašeho čtyřnohého kamaráda příjemný a bezpečný. V první řadě se zaměřte na délku obojku, která by psa neměla škrtit ani mu být příliš volná. Dalším parametrem, který je třeba zvážit, je šířka. Ta by měl odpovídat velikosti a plemenu. Materiál pak volte podle svých preferencí například co se designu a praktičnosti týče. Mějte však na paměti, že kovové obojky se hodí jen pro velká plemena. Výběr přizpůsobte i příležitostem, pro které obojek pořizujete. Jedná se vám o běžné procházky, nebo se svým mazlíčkem rádi sportujete? To vše je třeba zohlednit.

4.1/5 - (27 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu