15 důvodů, proč si (ne)pořizovat papillona

Chytrý, malý, flekatý pejsek s roztomilým pohledem plným lásky je u nás čím dál více oblíbený. Vždy veselý a dobře naladěný papillon si získal srdce mnoha lidí. Pojďte si přečíst našich 15 důvodů proč si ho (ne)pořizovat a zjistěte zda byste se s papillonem k sobě hodili!

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT papillona

 • Své jméno nemá nadarmo. Jejich velké chlupaté uši totiž vytvářejí vzhled motýlka. A kdo může říct, že jeho pes je motýlek?
 • Papillon není žádný morous a je pro každou srandu.
 • Ač by se mohlo zdát, že je papillon vhodný jen na gauč, klame tělem, protože papillon je také skvělý sportovec.
 • Je malý a tak se vejde i do kabelky. Můžete ho tak vzít s sebou téměř kamkoliv.
 • Je vhodný i pro začátečníky. Za pamlsek bude nadšeně spolupracovat a svému páníčkovi promine i nějakou tu chybu ve výcviku.
 • Papilloni vynikají zejména v dogdancingu a agility, rádi se učí nové triky a tyto sporty jsou pro ně jako stvořené.
 • Milují lidi a jsou roztomilí. Tento pejsek rozněžní i ty největší drsňáky.
 • Mají sice delší srst, ale ta i přesto nevyžaduje příliš velkou péči. Stačí papillona jednou týdně vykartáčovat.
 • Dobře vycházejí nejen s ostatními psy ale i s jinými zvířaty. Bez problémů budou sdílet jednu domácnost například s kočkou.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT papillona

 • Někteří jedinci mohou být bázliví. Je proto důležité vybírat štěně od ověřeného chovatele.
 • Svoje páníčky milují a špatně snášejí samotu. Při výchově je důležité tento fakt nepodcenit a svého papillona na samotu postupně navykat.
 • Papilloni mají dobrý vztah k dětem. Nicméně kombinace malého psa a malého dítěte může vést k nehodě. Nikdy tedy nenechávejte malé děti samotné se psem.
 • Štěně papillona je opravdu malé a křehké.A může se tak lehce zranit při hře s jinými většími psy.
 • Toto plemeno často trpí na luxaci patel a onemocnění očí. Při výběru nového parťáka tak buďte pečlivý.
 • Papillon rozhodně není venkovní pes. Je to malé společenské plemeno a nejspokojenější bude v domě se svojí rodinou.

Shrnutí

Papillon je velký pes v malém těleje pro něj typické postavení uší, které připomíná vzhled motýlka. O malých plemenech se říká, že bývají nevrlý a bojácní, to však o papillonovi rozhodně neplatí. Tento pejsek, je vhodný jak pro začátečníky tak do rodiny s dětmi. Hravě zvládne život v městském bytě, ale potřebuje také pohyb a pokud mu dáte možnost, ukáže světu, že i tří kilový pes strčí do kapsy kdejakého ovčáka.

Obecná charakteristika papillona

Papillon je psí sportovec v malém roztomilém balení. Se svojí rodinou bude s nadšením běhat po lese, ale se stejným nadšením s vámi stráví den u televize. Co je na papillonovi také skvělé? Každý je trochu jiný, jeho chundelatá srst se totiž vyskytuje ve všech možných barvách a na těle jsou různě rozprostřeny jako na malířském plátně. Společný je pro papillonky vzhled uší, který nápadně připomíná motýlí křídla a podle kterého se také jmenují.

I. Povaha

Papillon je živý, zvídaví a sebevědomí psík. Má přátelskou povahu, ale zároveň si udržuje určitou eleganci. Ač je to drobný psík, neuvidíte u něj hysterické chování, které je pro většinu toy plemen příznačné. Zároveň je to ale jemná duše a špatně nese křik a hádky. Potřebuje milující a jemný přístup, potom vám papillon dokáže, jak skvělým parťákem pro život umí být.

II. Vzhled

Papillon se pyšní dlouhou splývavou srstí. Delší srst má na uších, nohách, ocasu a kolem krku, kde vytváří výrazný límec. Ocas papilon nese vzpřímený nad tělem. Papillon se vyskytuje v různých barvách, ale základem je vždy bílá na které jsou barevné skvrny. Trup a končetiny by však měli být převážně bílé, naopak na hlavě by měla převažovat druhá barva a bílou lysinou.

Opravdový drobek, nebo radši trochu větší? Papillon se chová ve dvou váhových kategorií. Menší jedinci nesmí přesáhnout váhu 2,5 kg, jsou to tedy vážně drobci, které si člověk lehce splete například s čivavou. Větší kategorie naopak může mít až 4,5 kg. Ať si ale vyberete jakéhokoli, vždy to bude ten veselý motýlek.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Pokud hledáte psího parťáka, kterého hravě ukočíruje i váš potomek, je papillon správná volba. S dětmi si totiž skvěle rozumí a rád s nimi tráví čas. Jen je nutné papillona hlídat v přítomnosti malých dětí, aby nedošlo k úrazu na jedné nebo druhé straně.

Papillon při správné socializaci vychází dobře i s jinými psy, i u nich však platí, že je potřeba být opatrný. Velký pes by mohl i nechtěně papillona zranit. Pokud máte doma i jiná další zvířata a poohlížíte se po psíkovi, který se je nebude chtít dát k svačině, je papillon skvělá volba. Na nové spolubydlící si rychle zvykne a do domácnosti velice rychle zapadne.

IV. Zdraví a péče

Papillon patří k plemenům s poměrně dobrým zdravím. Nejčastějším neduhem tohoto plemene je luxace patel a dědičné onemocnění očí. Na obě tato onemocnění jsou však chovní jedinci testovaní a je tedy dobré investovat do štěněte s PP. Odměnou vám bude veselý a zdravý papillon.

Je také dobré být zejména na štěně papillona opatrný, vzhledem k jejich velikosti si často přivodí například zlomeniny. Stačí aby štěně špatně skočilo z gauče a problém je na světě.

V. Výchova a výcvik

Chcete mít doma chytrého a poslušného parťáka? S papillonem vám výcvik půjde jedna radost. Skvěle se s ním spolupracuje a výcvik zvládne i člověk s minimem zkušeností. Hlavním pravidlem při výcviku je být klidný a nevyvíjet na papillona nátlak, lehce byste totiž mohli ztratit jeho důvěru. S pozitivním přístupem a klidnou myslí však s papillonem dokážete neskutečně mnoho.

I u papillona je však důležitá včasná socializace. Je dobré brát štěně na různá místa, aby si zvykl na co největší množství vjemů. Vyniká i v různých psích sportech. Například při dogdancingu se papillon cítí jako ryba ve vodě. Úspěšní jsou také v agility, ale zvládají i trénink poslušnosti. Pokud najdete společnou řeč, zvládne papillon cokoliv vás napadne, obvzlášť pokud mu z toho taky něco kápne.

VI. Náročnost

Štěňata papillona se pohybují v cenovém rozmezí od 12 000 do 18 000 Kč. Cena se odvíjí od více faktorů, jako jsou výstavní a sportovní úspěchy rodičů. Pokud investuje do štěňátka s PP, vyhnete se tak pozdějším problémům se zdravím ale i s povahovými vadami.

Pokud pomineme pořizovací cenu, je papillon vzhledem ke své velikosti finančně poměrně nenáročný. Je důležité kupovat kvalitní krmivo, které je základem pro zdraví vašeho psa, nicméně ani to nejkvalitnější krmivo na trhu vás při jeho velikosti finančně nezruinuje.

VII. Historie

Původem je papillon z Francie. Vyobrazení psa nápadně podobného papillonovi na obraze je již z roku 1290. Tento pejsek dělal společnost šlechtě, ke které neodmyslitelně patřil. Po francouzské revoluci šel chov psů stranou a došlo k téměř úplnému zániku předchůdců dnešních papillonů. A teprve v 19. století se pár nadšenců z Francie a Belgie začalo snažit o cílený chov tohoto plemene.

První standard plemene byl vytvořen v roce 1905, ale teprve o dvacet let později došlo k importu psů do jiných zemí. V ČSR se první jedinci objevili teprve v roce 1985 a chov byl zastřešován Klubem málo početných plemen. Teprve v roce 2010 vznikl Klub chovatelů malého kontinentálního španěla (papillon a phaléne). Postupně plemeno nabývá na popularitě, ale stále v ČR patří mezi méně známá plemena.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:1.Kategorie: do 2,5 kg 2.kategorie: nad 2,5 kg
Výška v kohoutku:23-28 cm
Požadavky na trénink:20 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:mírné
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:Společenské plemeno
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:rovná
Barva srsti:Jakákoliv barva na bílém podkladu
Potřebná péče o srst:průměrná
Typický znak:Přirozeně vzpřímené uši s dlouhou srstí

Kde koupit papillona?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro papillona dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata papillona na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz.

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro hlodavce až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu