20 důvodů, proč si (ne)pořizovat papouška

Křídla, peří, šikovné nohy, silný zahnutý zobák a ocásek. Tohle jediné spojuje jednu velkou skupinu ptáků obecně nazývanou papoušci.  Množstvím barev, velikostí a tvarů, kterým papoušci ve volné přírodě i v zajetí disponují, se může pochlubit jen málokterá skupina živočichů. Papoušci se tak stali oblíbemými obyvateli bytů, domků i venkovních voliér. Budeme se snažit vám svět těchto pestrobarevných krasavců přiblížit, jak jen to bude možné.

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro papoušky

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat papouška 

  • Malý, střední velký, z Ameriky, Austrálie nebo Afriky? U papoušků máte opravdu široký výběr. Můžete si tak pořídit papouška přímo na míru podle vašich představ.
  • Přestože papoušci ve volné přírodě běžně hýří všemi barvami duhy, chovatelé dokázali ještě vyšlechtit mnoho barevných mutací.
  • Většina papoušků jsou skvělí společníci. Ať samostatně nebo v páru, lidskému kontaktu se obvykle nevyhýbají.
  • Mnoho druhů lze naučit mluvit nebo opakovat oblíbené melodie.
  • Menší druhy papoušků bývají skvělými kamarády i pro děti. Péče o ně nebývá nijak náročná.
  • Inteligence oblíbených druhů velkých papoušků se přirovnává k tříletému dítěti. Ani menší druhy se však nenechají zahanbit a zvládnou se také mnohému naučit.
  • Díky již zmíněné inteligenci a společenské povaze papoušků se dají tito ptáci velmi lehce a dobře ochočit.
  • Papoušci bývají obvykle poměrně snášenliví a to i k jiným živočišným druhům. Pokud jsou sympatie oboustranné, může klidně kamarádit s kočkou, psem nebo i králíčkem.
  • Mnoho druhů papoušků se v zajetí poměrně dobře a snadno rozmnožuje. Pokud máte chovatelské ambice, ani s nimi u papoušků nešlápnete vedle.
  • I malé druhy papoušků se dožívají poměrně vysokého věku. U velkých papoušků se jejich životnost počítá rovnou na desetiletí.
  • Přesto, že pocházejí většinou z teplého podnebí, dají se, při dodržení několika zásad, poměrně úspěšně chovat i celoročně ve venkovních voliérách.

DEVĚT důvodů, proč si nepořizovat papouška

  • Bohužel je peří, i když tak nádherné jako to papouščí, častým alergenem. Pokud vás souží alergie na peří nebo prach, nebude papoušek právě vhodným domácím mazlíčkem.
  • Papoušci si rádi povídají. Vlastně obecně rádi vyluzují jakékoliv zvuky, ať už jsou jim vlastní, nebo se je naučili od lidí.Papoušek rozhodně není tichým společníkem. Pro milovníky klidu tedy nebudou to pravé zvířátko.
  • Pokud milujete úklid a s prachovkou se loučíte jen před ulehnutím ke spánku, budete z papouška nadšeni. V opačném případě se raději poohlédněte jinde. Papoušci jsou, bez ohledu na druh, bordeláři. Prázdné slupky od semínek, uvolněná prachová pírka i jemný pudr, který jejich tělo vylučuje na ochranu peří, se dostanou i poměrně daleko od klece.  U druhů, které se živí ovocem můžete očekávat zejména v letních měsících ještě jednoho nájemníka – octomilky ( tzv. vinné mušky ).
  • Pořizovací cena některých vzácných druhů papoušků se hravě může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Pokud papoušek onemocní, ani to zpravidla nebývá levnou záležitostí. 
  • Papoušci jsou jako malé děti. Pokud nemají dostatek pozornosti ,,zlobí´´. V přírodě žijí obvykle ve velkých hejnech nebo tvoří nerozlučné páry. Nedostatkem pozornosti velmi trpí. Z časového hlediska je tedy toto zvířátko poněkud náročné.
  • V odstavci o tom, proč by měl s vámi papoušek sdílet domácnost, jsme psali, že jejich chov je poměrně snadný. Avšak existují i druhy, u kterých je rozmnožení v zajetí takřka nemožné a vyžaduje velmi zkušeného chovatele a obrovský kus štěstí.
  • Malý papoušek si obvykle vystačí s prostornou klecí po celý život. Větší druhy však potřebují poměrně velkou klec, pravidelnou možnost se volně proletět nebo velkou zabezpečenou voliéru. 
  • Inteligence v kombinaci se silným zobákem dělá z papouška velmi nadaného bytového designéra a zahradníka pokojových květin. Obvykle k nelibosti jeho majitele.
  • Rozčilený, bránící se nebo jen nevychovaný papoušek může svým ostrým silným zobákem napáchat značné škody nejen na majetku svého majitele, ale i na jeho zdraví. I poměrně malé druhy vás mohou bolestivě poranit.

Shrnutí

Mnoho druhů papoušků jsou rození klauni a obecně jsou tato zvířátka velmi milá a inteligentní. S nádherou jejich opeření se mohou srovnat snad jen exotické druhy akvarijních rybiček. Ochočený a vychovaný papoušek vás bude dlouhá léta obveselovat veselými kousky a roztomilým, mnohdy velmi trefně použitým, opakováním naučených slov.I když nevyžaduje pravidelné venčení jako třeba pes, časová náročnost některých druhů je stejná, ne-li vyšší. Mnozí velcí papoušci se na svého majitele natolik upnou, že jeho ztrátou velmi trpí. Vzhledem k jejich dlouhověkosti si, prosím, tak závažný krok, jako je pořízení papouška, velmi dobře promyslete.

Chov papouška 

Vzhledem k velké rozmanitosti druhů těžko můžeme popsat rozmnožování papoušků v obecné rovině. Některé druhy tvoří páry na celý život, jiné si v  období námluv hledají pokaždé jiného partnera. Hnízdění a odchov mláďat papoušků jsou pro rozličné druhy natolik specifické, že je nemožné vám přiblížit tuto problematiku více. 

Obecně však existují dva způsoby, jak lze papoušky odchovávat. Buď rodičovství necháme na samotných biologických rodičích, nebo se ho jako chovatelé ujmeme sami. Zejména u velkých papoušků chovatelé odebírají snůšku po nakladení  a nechají ptáčata vylíhnout v inkubátoru. Po vyklubání se tito papoušci ručně dokrmují speciální kaší určenou pro konkrétní druh. Tu si buď připravuje zkušený chovatel sám nebo ji lze koupit průmyslově vyráběnou. Tímto způsobem se malí papoušci učí kontaktu s lidmi a jsou v podstatě ochočeni hned od narození. V posledních letech se tento způsob odchovu praktikuje i u menších a běžných druhů papoušků. Taková mláďata pak odchází do nových domovů zcela ochočená a přítulná k člověku. Ruční dokrmování a odchov se u těchto mláďat projeví nejen na povaze, ale i na ceně, která bývá podstatně vyšší než u mláďat vysezených a odchovaných rodiči.

Před pořízením papouška je nutné mu připravit dostatečně prostorný, bezpečný a vybavený domov. Papoušky můžeme chovat volně na ptačích stromech, v klecích, bytových nebo venkovních voliérách. Vždy musíme rozměry, a například i sílu a rozteč drátů a jiné parametry, přizpůsobit druhu papouška, který bude klec nebo voliéru obývat.

V kleci by pak neměla chybět:

  • napáječka nebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchou směs, grit, a zvlášť na ovoce, zeleninu
  • sépiová kost nebo minerální kámen
  • podestýlka na dno
  • silná větev na lezení, kterou pták neobejme prsty ( napomáhá obrušovat drápy )
  • bidýlka různých průměrů nebo tvarovaná ( prevence artrózy)
  • hračky
  • pro menší druhy i závěsná koupelna

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro papoušky najdete například zde.

Jako podestýlka do klece se dá použít pískový papír, obyčejný papír, dřevěné peletky, dubové nebo bukové štěpky, konopná nebo kukuřičná vřetena, písek a jiné.  Záleží na tom, co bude vyhovovat vašemu papouškovi a co se vám bude nejlépe udržovat v čistotě. 

Papoušci obvykle nepotřebují přídavné tepelné zdroje ( pokud žijí v bytě nebo domě ) nebo výrazně jinou vzdušnou vlhkost než lidé. Většina druhů papoušků se ráda koupe, proto je vhodné vybavit klec buď koupelnou nebo jim dopřát koupel v podobě rozprašovače na květiny nebo u větších papoušků rovnou ve sprchovém koutu.

https://www.youtube.com/watch?v=8N8HPGgsFgM

Pokud budete kupovat pro papouška klec v zooprodejně včetně vybavení, doporučujeme vyměnit rovná plastová nebo dřevěná bidýlka za různě silné a pokroucené větve stromů. Stále stejný průměr a relativně hladký povrch bidla nedělá papouškům dobře na klouby ani drápky. V pokročilém věku mohou trpět artrózou a také se jim nemohou přirozeně obrušovat drápky.

Obecně lze říci, že základní potravu pro papoušky tvoří směs semen trav, obilnin, olejnatých semen, luštěnin a ořechů. Poměry těchto složek jsou však u různých druhů odlišné. Některým papouškům vyšší podíl tuku ve stravě v podobě oříšků a černé slunečnice vyhovuje, pro jiné může mít takováto tučná dieta fatální následky. 

Mnohdy ani krmné směsi prodávané v zooprodejnách naprosto neodpovídají potřebám konkrétního druhu papouška a je proto nutné opravdu vybírat a zvolit tu, co se nejvíce podobá přirozené stravě. 

Doplnit krmnou dávku můžeme i o různé druhy ovoce a zeleniny, mladé větvičky ovocných stromů, pupeny, jedlé květy a různé druhy trav a listů. Důležité a prospěšné vitamíny mohou, zejména v zimním období, získat papoušci i ze směsi naklíčených semen. 

Pozor! Pro všechny druhy papoušků je například avokádo smrtelně jedovaté! 

Opět je vhodné se co nejvíce informovat o tom, čím můžeme papouškům zpestřit jídelníček tak, abychom jim neublížili. 

Naprosto nevhodné jsou sladkosti včetně čokolády a kořeněná nebo solená jídla. Zbytky z našeho talíře papouškovi nedáváme ani v minimálním množství. 

Mnozí papoušci si ovšem rádi pochutnají v malém množství na uvařeném vejci , bílém jogurtu, neslazeném tvarohu nebo kousku libového nekořeněného vařeného masa.

Potřebu minerálů obvykle doplní sépiová kost nebo minerální kámen. Pro dobré trávení se přidává k potravě i grit ( drcené mušle, drobné kamínky, může být i příměs živočišného uhlí).

O přídavku vitamínových preparátů se raději poraďte se specializovaným veterinářem nebo dlouholetým chovatelem.

Důležité informace o papoušcích

Velikost:od 9 cm až do 1 m
Původ:Amerika, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Nový zéland
Vhodná ubikace:klec, voliéra
Cena:dle druhu, stáří, pohlaví a barevné mutace od několika desítek korun do několika desítek tisíc korun
Délka života:13 – 100 let ( podle druhu)
Aktivita: převážně denní

Specifikace papouška

Není v lidských silách popsat vám zde nejběžnější druhy u nás chovaných papoušků trochu podrobněji. V českých domácnostech se běžně chovají desítky druhů těchto zajímavých opeřenců a mnohdy se liší jako den a noc. 

V porovnání s jinými běžně chovanými ptáky má však papoušek mnohá specifika. Můžete jej docela dobře chovat samostatně a nevyžadují nutně partnera stejného druhu nebo dokonce chov v hejnu, jako je tomu třeba u zebřiček.

Všechny druhy papoušků jsou nesporně inteligentní a velmi snadno se dají ochočit. Množství druhů je dokonce schopno interpretovat lidskou řeč nebo jiné zvuky běžné v domácnosti. Zejména velké druhy papoušků mají talent používat naučená slova či fráze ve vhodnou dobu a mnohdy tak majitelům připraví veselé nebo naopak perné chvilky. Šikovnost jejich zobáku i nohou je legendární a mnozí majitelé musí mít klece svých svěřenců zajištěny důmyslnými západkami nebo dokonce zámky s číselným kódem. S papoušky si užijete spoustu legrace, ať už vlastníte ,,obyčejnou´´ andulku nebo vzácného aru hyacintového.

Zejména druhy papoušků, které se v zajetí velmi dobře množí, byly chovateli vyšlechtěny do množství nádherných a zajímavých barevných mutací.

Nejčastěji chované druhy papoušků

Jak a kde si koupit papouška?

Papouška můžete sehnat jak z volné přírody, tak od chovatele, překupníka, na ptačích burzách nebo ve zverimexu. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov , avšak nesou spoustu specifik. Takoví papoušci mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu papouška. Pokud se nejedná o opravdu malé mládě, jsou takoví ptáci téměř neochočitelní. Navíc mohou přenášet nemoci přenosné i na člověka – například chlamydióza ptáků (zdroj)

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat papouška na specializovaných ptačích burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení papouška ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o papouška, včetně návodu na správné krmení. Některé druhy podléhají registraci CITES. Certifikát o původu takového papouška je při prodeji jeho nedílnou součástí!  Cena papoušků se odvíjí od jejich druhu, věku, pohlaví, barevné mutace a i podle toho, zda se jedná a ochočeného nebo ručně dokrmeného ptáka.. Pohybuje se v rozmezí 150 až několik desítek tisíc korun. V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´.Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se papoušek jeví jako zdravý (výtok ze zobáku, očí, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži a peří -holá místa, matný nebo rozčepýřený a neupravený vzhled, loupající se kůže na nohách, parazité …).

Kontakty na chovatele papoušků naleznete zde.


2.2/5 - (55 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu