fbpx

15 důvodů, proč si (ne)pořizovat Parson Russell teriéra

Malý čipera s loveckým pudem a spoustou energie. Nenechte se zmást jeho veselým pohledem a malým vzrůstem. Parson Russell teriér je totiž špičkový lovec a ač dnes slouží především jako rodinný společník, jeho kořeny mu do vínku vkládají neutuchající energii. Jestli pro ni máte vhodné využití právě vy se dočtete na dalších řádcích. 

KVÍZ: Psí poznávačka! Kolik plemen uhodnete vy?

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT Parson Russell teriéra

 • Je neuvěřitelně energický, živý a neustále bude připraven do akce.
 • Ke své rodině se chová velmi přátelsky, hravě a bude velmi oddaným.
 • Se svým temperamentem a loveckými instinkty se stále velmi hodí ke svému původnímu účelu pracovního psa. 
 • Aktivní zůstává až do svého stáří a užívá si života jak jen může. 
 • Krátká a hrubá srst je odolná vůči rozmarům přírody a po majiteli nevyžaduje přílišnou péči.
 • Je velmi bystrý a s důsledným vedením bude ochotně a rychle spolupracovat.
 • Pokud hledáte psa, který z vašeho života zažene nudu, pak je toto plemeno tou správnou volbou!
 • Dobrý bude nejen ve své původní lovecké disciplíně, ale také v agility, flyball, canicross, frisbee, či aportování a běh u kola. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT Parson Russell teriéra

 • Parson Russell teriér je neuvěřitelně akční, jeho energie je téměř nevyčerpatelná a to samé by tedy měl splňovat jeho nový majitel.
 • Nepočítejte s klidem a rutinou. Pro toto plemeno musíte neustále vymýšlet nové hry, zaměstnávat ho, nabízet mu důmyslné podněty a pravidelně se mu věnovat.
 • Lovecké instinkty jsou u něj velmi silně zakořeněné a nezbavíte se jich, na procházkách tedy pozor.
 • Zahrádkáři by si měli dobře rozmyslet pořízení tohoto pejska, jelikož je dobrý norník a hezké záhonky tak nejspíš dlouho nevydrží.
 • Na výcvik platí dostatek trpělivosti, žádný drsný dril a hlavně velká rozmanitost úkolů, aby Parson Russell teriéra bavil. 
 • I přes veškerou snahu a péči by tento pejsek nebyl šťastný u pohodlnějších a línějších majitelů. Problémy mohou mít také starší lidé, kteří mají například problémy s pohyblivostí.
 • S ostatními zvířecími členy rodiny může mít vzhledem ke zmiňovaným loveckým pudům taktéž trochu problémy, s některými druhy se nejspíš nesžije nikdy. 

Shrnutí

Parson Russell teriér je skvělý a věrný společník, ale potřebuje k sobě velmi, opakujeme velmi, aktivního pána, který mu poskytne dostatek zaměstnání, bude se mu často věnovat a nebude se bát pouštět se společně do celé řady sportů a psích disciplín. Že je pohyb pro Parson Russell teriéra prioritou číslo jedna je nesporné a každý zájemce o něj si musí sáhnout do svědomí, zda takové nadšení pro sporty a aktivity sdílí. Odměnou mu bude hravý a veselý parťák připravený na každou špatnost a kulišárnu. 

Obecná charakteristika Parson Russell teriéra

Se základní představou o tom, co Parson Russell teriér nabízí a co naopak od svých pánů vyžaduje je na čase podívat se na něj podrobněji. Odkud se toto plemeno vzalo a jak vlastně správný jedinec vypadá? S čím musíme při společném soužití počítat? A máme pro něj vhodné podmínky? Na to vše je třeba nalézt odpověď.

Povaha

Parson Russell teriér je hravý, nadšený, přátelský, a proto ho často vidíme v roli společenského psa. Mnohem blíž mu je ale jeho lovecká stránka, díky které je vytrvalý, energický, chytrý, odvážný a zcela neúnavný. Parson Russell teriér zůstane za všech okolností svůj a jeho povaha proto nejde předělat, ale musíte ji pochopit a akceptovat. On bude naoplátku oddaným a milujícím psím kamarádem, společníkem a tréninkovým partnerem. 

Loveckého pudu ho taktéž nezbavíte, což se kromě potřeby zaměstnání projevuje také v jeho činnosti na zahradě a záhoncích, v rámci soužití s dalšími zvířaty a chováním na procházkách. Velmi často můžete na toto plemeno narazit v doprovodu jezdců na koni, pro něž je Parson Russell teriér ideální. Vzhledem ke svému temperamentu s velkým kopytníkem bez problému udrží krok. 

Vzhled 

Malý teriér s výškou asi 35 cm v kohoutku působí vytrvale, odolně a agilně, a to i přes svou malou hmotnost kolem 6 kg. Na první pohled může trochu připomínat obyčejného voříška, ale nenechte se zmást. Standard uvádí přesné požadavky na konstituci, lehce obdélníkový formát těla, mírně klenutá bedra a dobře osvalené nohy. 

Obličej je lemován menšíma ušima sklopenýma směrem dopředu a výraz dodávají tmavé oči s jiskřivým pohledem. Nos by měl být velmi tmavý, černý. 

Zajímavá je pak jeh hrubá a uzavřená srst, kterou nalezneme buď v celobílé variantě, anebo se bílá kombinuje s tříslovými, citronovými a černými znaky, nejčastěji na ocasu a na hlavě. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Obecně vzato má Parson Russell teriér děti velmi rád, ale nemá příliš velkou toleranci a trpělivost ve chvílích, kdy z jejich strany dojde k hrubšímu či nepříjemnému zacházení (byť ze strany dětí neúmyslného). Je dobré tedy dětem vše vysvětlit, správnému chování je naučit a pro jistotu mít nad situací vždy dohled, úměrně věku dětí.

S dalšími zvířaty to nebude tak jednoduché, největší šance má s dalšími psy nebo kočkou, obojí však v rámci včasné socializace. Na hlodavce a ptáky si ale nejspíš nezvykne nikdy a bude je považovat za potenciální kořist. 

Zdraví a péče

Parson Russell teriér se dožívá až 14 let a jde tedy o vitální a zdravé plemeno. Aktivní a hravý zůstává až do vysokého věku a i ve stáří bude sršet nadšením. Občas se však můžeme setkat s očními onemocněními a hluchotou. 

Ani na každodenní údržbu není nijak náročný, jeho krátká hrubá srst je odolná a na práci v terénu přímo ideálně uzpůsobená. Vzhledem k aktivnímu stylu života je dobré dbát na výběr granulí, které budou kompenzovat každodenní výdej energie. 

Výchova a výcvik

Nemusíte se bát, že by s vámi nechtěl pejsek tohoto plemene spolupracovat. Ba naopak, je velmi těžké zabezpečit mu dostatek vyžití a zaměstnání. Parson Russell teriér bude vyžadovat neustálou akci a činorodost, miluje pohyb a je nadšeným lovcem. 

Při výcviku se obrňte dostatečnou dávkou trpělivosti, buďte důslední, ale ne nepřiměřeně hrubí a dbejte na dobrou socializaci, která je důležitá hlavně při kontaktu s ostatními psy. Parson Russell teriér se vůči potřebuje naučit určité dávky submisivity a komunikaci ve smečce.

Náročnost 

Jak již asi vyplývá z předchozích řádků, toto plemeno je velmi nenáročné na péči o srst apod., o to víc vás však čeká náročnost časová a fyzická, protože Parson Russell teriéra nemůžete přehlížet. Bez adekvátního využití energie začne velmi rychle vymýšlet vlastní zábavu a začne způsobovat problémy. A to aniž by vás chtěl prvoplánově štvát, jen zkrátka potřebuje zaměstnat jak tělo, tak hlavu a pokud se mu tohoto nedostává, tak trpí.

Z finančního hlediska nejspíš počítejte s dražšími granulemi, které jsou zaměřené přímo pro sportovní psy, na druhou stranu je pejsek poměrně malý a tolik toho nesní. Cena štěňat se pohybuje v běžných hladinách za papírového psa, tedy dle jednotlivých chovek mezi 10 – 25 000 Kč, a zrovna u tohoto plemene se důraz na kvalitní chovatelskou stanici velmi vyplatí. 

Historie 

Stejně jako Jack Russell, i toto plemeno vychází z pracovního a loveckého fox teriéra. Jejich jména mají původ od reverenda Johna Russella, zakladatele chovu, kterému se nelíbilo směřování plemene ke společenskému a výstavnímu využití. V 19. století tak vzniká čistě pracovní pes, u kterého jde exteriér zcela stranou. Podstatná je odvaha, pravitost, učenlivost a lovecký instinkt. 

V tu chvíli je Jack Russell a Parson Russell jedním plemenem a získává své příznivce hlavně ve Spojených státech amerických. Teprve nedávno, tedy v 90. letech 20. století se chovy oddělují a Parson Russell teriér už vystupuje samostatně, jakožto “Jackův” o něco vyšší příbuzný.

Důležité informace  

Hmotnost:5-9 kg
Výška v kohoutku:31-38 cm
Požadavky na trénink:velmi vysoké, půl dne
Energie:vysoká
Délka života:13 – 14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecký
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hrubá, drsná, těsně přiléhající
Barva srsti:celá bílá, bílá se znaky
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:hrubá srst, barevné znaky, rovný vztyčený ocas

Kde koupit Parson Russell teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro Parson Russell teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata Parson Russell teriéra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Napsat komentář