16 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa bez PP

Naše nádherná země je domovem miliónů psů nejrůznějších plemen, s nejrůznějším původem. Zatímco původ některých mazlíků stvrzuje jejich průkaz původu, u jiných chlupáčů se můžeme pouze domnívat co jsou zač a v jakých podmínkách přišli na svět. Ačkoli si stejnou lásku zaslouží bezesporu všichni pejsci bez ohledu na takzvané papíry, dnešní společnost je rozdělena na příznivce a odpůrce pořizování pejsků, kteří PP nemají. Proč tomu tak je? To se dozvíte v tomto speciálním článku, kde si tuto problematiku trochu poodhalíme.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

PĚT důvodů, proč si pořizovat psa bez PP

 • Máte rádi překvapení? Tak to je pro vás pejsek bez PP bezpochyby dobrou volbou! Budoucí povahu, vzhled a velikost ,,nepapírových“ štěňátek můžete pouze odhadovat. 
 • Pořízením pejska bez PP můžete udělat dobrý skutek – ale samozřejmě  záleží na tom, odkud si jej berete. Pokud z nějakého důvodu nechcete pejska s PP, určitě se mrkněte po útulcích. Právě tam jsou obrovské počty zejména nepapírových pejsků, kteří touží po svém domově. Takového pejska samozřejmě můžete adoptovat i od lidí, kteří se jej musí z nějakého důvodu vzdát. Uvidíte, jak vám bude vděčný!
 • Ani pro pejsky bez průkazu původu nejsou soutěže krásy a dovedností zapovězeny! I s voříškem se můžete účastnit velkého množství akcí – ať už těch sportovních, nebo jiných. 
 • Každý voříšek je něčím osobitý a zajímavý. Málokdy se stává, že jsou si dva voříšci nachlup podobní – není se čemu divit, když mají často absolutně originální recepturu!
 • Zajímavou skupinu v tomto tématu tvoří pejsci, kteří se narodili při účelovém křížení. Ač se taková křížení prováděla odedávna a díky nim dnes máme tak širokou škálu psích plemen, můžeme se setkat se spoustou odpůrců dalšího křížení. Nicméně se praktikuje i dnes pro pracovní, estetické, či povahové účely. Více třeba zde a zde.

JEDENÁCT důvodů, proč si nepořizovat psa bez PP

 • Pokud si pořizujete pejska bez PP od cizích lidí, nikdy předem nevíte, co vám z pejska vyroste. Ačkoli mohou údajní rodiče psích miminek vypadat jako zdraví, charakterově vyvážení, čistokrevní psi, nemůžete tušit, zda nemají v krvi předka jiného plemene se zdravotními potížemi a agresivní povahou. Všechny tyto aspekty se mohou u štěňátek projevit.
 • Krásné inzertní fotky načančaných štěňátek na saténovém přehozu kanape dokáží často důvěryhodně zastírat hrůznou realitu psích množíren. Jak se ale při koupi psa bez PP skutečně přesvědčit, zda mají štěňata i jejich rodiče vyhovující podmínky k životu? Nekryjí majitelé fenku každé hárání? Množitelé jsou stále více vynalézaví a dokáží zájemce o štěně skutečně oklamat.
 • V ,,papírových“ chovech se zdravotní testy nedělají pro nic za nic. Ačkoli vám bude spoustu lidí tvrdit, že jsou pejsci bez PP zdravější, než ti přešlechtění z chovatelských stanic, jedná se o hloupost. Žádné testy vám sice nikdy nezaručí, že váš pejsek nikdy neonemocní, ale u štěňátka s průkazem původu máte jistotu zdravých rodičů, testovaných na geneticky přenosné potíže typické pro konkrétní plemeno. Ačkoli nutno podotknout, že některá plemena povinným testováním neprochází – např.jorkšíři.
 • Mnoho lidí upřednostňuje psa bez PP hlavně díky pořizovací ceně, která není tak vysoká, jako za štěně z chovatelské stanice. Tedy většinou. Nechcete-li zářit ve výstavních kruzích, nebo se zapojit do chovu, můžete se prohlédnout po pejskovi s PP, který díky estetické vadě nevyhovuje standardu – ti bývají o něco levnější a přesto jsou naprosto zdraví, po testovaných rodičích. Cena těchto tzv.nestandartů není často o moc vyšší, než cena ,,čistokrevného psa bez PP“.
 • Jak poznáte, že váš pejsek bez PP nepochází z příbuzenské plemenitby? Není otcem vaší fenky zároveň její dědeček? Pokud nemáte pejska od někoho, koho dobře znáte, či přímo z CHS, můžete jen polemizovat o předcích vašeho chlupáče. Křížení mezi příbuznými přitom může mít značné dopady na zdraví – nejen u psů. Ke štěněti s PP samozřejmě dostanete rodokmen, kde budou zapsáni rodiče, rodiče rodičů a tak dále…
 • Ke štěněti s PP získáte ve většině případů kromě rodokmenu i chovatelský servis, který opravdu oceníte, když si nebudete vědět rady s čímkoliv ohledně svého pejska. Dobrý chovatel vám určitě rád pomůže, když se na něj obrátíte se žádostí o radu. Takový servis u prodejce štěňat bez průkazu původu spíše neočekávejte.
 • Sháníte určité plemeno kvůli jeho předpokladům ke sportu, nebo třeba pro práci se zvěří? V takovém případě je nejlepší najít si chovatelskou stanici určitého plemene, která nabízí štěňata po rodičích, jenž se požadované aktivitě věnují – u štěňat z nadaných rodičů je velmi vysoká šance, že dané předpoklady podědí. U štěňat bez PP naopak nemůžete očekávat žádné fyzické, ani jiné předpoklady typické pro plemeno, kterému se mohou vizuálně podobat. 
 • Pro pejsky bez PP jsou dveře do kruhů oficiálních výstav pochopitelně uzavřené. Pokud se chcete takových výstav účastnit, rozhodně se váš mazlíček bez PP neobejde. 
 • Bez průkazu původu se váš pejsek neobejde ani v případě, pokud máte touhu po vlastním odchovu psích mrňousů. Pokud nechcete být označováni za ,,domácí množírnu” a prohloubit tak problém s plnými útulky. Více na http://nemnozdoma.cz/
 • Věděli jste, že pejskům s průkazem původu můžete u některých pojišťoven uzavřít životní pojistku na úmrtí či utracení? Jistě, že vám žádné peníze milovaného pejska nevrátí, ale mohou posloužit například k pořízení nového chlupáčka. U pejsků bez dokladu o původu si musí majitelé vystačit s pojištěním proti úrazu, nemoci, či způsobené škodě.
 • Na páníčky bezpapíráků se obvykle snáší vlna kritiky, pokud zmíní, že si svého mazlíka koupili za nemalé peníze od prodejce, co si říká chovatel. Pokud tedy podpoříte takového rádoby chovatele, určitě se s tím nechlubte – zejména na sociálních sítích, kde se denně inzerují tisíce pejsků, kteří by konečně chtěli opustit brány útulku.

Shrnutí

Dočetli jste-li článek až do konce, zřejmě již máte alespoň drobný přehled rizik, která přináší koupě štěňátka bez PP z inzertních stránek a bazarů. Pořízení takového štěněte je jeden velký skok do nejistoty – nemůžete totiž tušit, jaké geny ovlivní jeho vzhled, povahu a v neposlední řadě tolik podstatné zdraví. Obrovská produkce voříšků znamená problém nejen pro přeplněné útulky, ale zejména pro samotné psy, kterých je aktuálně více, než zodpovědných domovů. Lásku a spokojený život si zaslouží každý chlupáč, ať je s PP, nebo ne. Pokud s námi tento názor sdílíte, nepodporujte prosím utrpení pejsků z množíren, kteří slouží jako výdělečná továrna na štěňata a často živoří v otřesných podmínkách bez veterinární péče. Právě  jejich potomci tvoří nezanedbatelné množství nabídek na inzertních portálech, kde se pod načančanými fotkami roztomilých kuliček zobrazují ještě načančanější řeči o exkluzivních štěňatech po rodičích s PP. Toužíte-li po konkrétním plemeni, vyhledejte kvalitní chovatelskou stanici, která nabízí pejsky po zdravých a povahově vyrovnaných rodičích. A jestli na konkrétním plemeni netrváte, zkuste projít nabídku útulků, depozit a dočasek, které nabízejí nespočet jedinečných pejsků, toužících po milujícím domově.

Za jakých okolností je vhodné pořídit psa bez PP?

Stále nemáte jasno? Pro takový případ jsme pro vás vytvořili menší, praktické shrnutí:

 • Adopce z útulku, depozita, či dočasky.
 • Adopce přímo od majitele, který se o svého psa nemůže dále starat.
 • Koupě štěněte od člověka, kterému fenka zabřezla neplánovaně. Cena by však měla být opravdu symbolická (výlohy za očkování, odčervení apod.)
 • Případný nález pejska, o kterého se nikdo nehlásí.
 • Pořízení štěňátka z účelového křížení, po zdravých rodičích z dobrých podmínek

Názory dalších chovatelů (videa)

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4.9/5 - (17 votes)

1 komentář u „16 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa bez PP“

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu