16 důvodů, proč si (ne)pořizovat pointera

Zaujal vás na první pohled svou elegantní, sportovní postavou? Nebo jeho dlouhýma ušima? Případně jste jej viděli jako pomocníka při lovu? Pojďme se na něj podívat blíže! 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT pointera

 • Bojíte se, že z něj nezvládnete udělat vychovaného psa? Strach mít nemusíte, bude vám stačit hromada pamlsků a trpělivá ruka. Je snadno cvičitelný.
 • S jeho snadným výcvikem jde také ruku v ruce jeho přirozená inteligence. Vyniká v mnoha sportech, především agility, canicross a scootering.
 • Je to vynikající lovecký pes.
 • Máte děti? Vychází s nimi skvěle!
 • Výborný vztah má také s ostatními psy i jinými zvířaty.
 • Hledáte psa, který může být venku? Hledáte správně! Pointer tam může být celoročně, ovšem pouze pod podmínkou, že mu na zimu zajistíte zateplenou boudu.
 • Bojíte se, že se svým psem strávíte hodně času na veterině? U něj se bát nemusíte, nejspíš mu bude stačit pravidelné očkování. Je to plemeno přirozeně zdravé.
 • Nebaví vás pravidelné dlouhé vyčesávání psa? Vůbec nevadí! Pointerovi stačí jej občas vykartáčovat.
 • Řadíte se mezi aktivní lidi? Super zpráva! Můžete sportovat spolu. Jeho akčnost snad nemá koncí.
 • Máte hodně přátel a známých? Všichni si jej určitě brzy zamilují! Je to velice milý pes.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT pointera

 • Je to výborný lovec, to se ale také může obrátit proti vám. Díky svému loveckému pudu může mít problém s naháněním zvěře.
 • Hodně aktivní pes. Nebude mu tedy stačit třikrát denně obejít dům.
 • Někteří jedinci mohou být tvrdohlaví a dominantní.
 • Pokud chcete psa na hlídání, hledejte dál. Pointer se k tomu rozhodně nehodí.
 • Jestli mu nebudete dopřávat pravidelný pohyb, může doma ničit věci. On se u toho nudit nebude a vy při následném úklidu také ne.
 • Plemeno celkově není moc vhodné do bytu.

Shrnutí

Pointer je jedním z nejlepších loveckých psů. Jeho hlavním loveckým znakem je ukazování zvěře, což je jeho přirozená a vrozená vlastnost. Skvělý pes je to také na hony. Pointer je výborný sportovec, vyniká tedy hlavně v loveckém výcviku, neztratí se ale ani v agility, canicrossu, scooteringu, atd. Je snadno cvičitelný, přirozeně inteligentní pes. Vhodný spíše na zahradu, kde může být celý rok. V bytě mu to moc nesvědčí. Hlídat dům ale nebude. Má výborný vztah k dětem, psům i jiným zvířatům, k cizím lidem je milý. Plemeno je celkově zdravé bez sklonu k onemocnění. Znám je také svou vrozenou nechutí k vodě.

Obecná charakteristika pointera

To, že je to skvělý lovecký pes s pořádnou dávkou energie, jsme si už řekli. Víme také, že by měl bydlet venku. Pojďme se ale spolu na něj podívat podrobněji.

Povaha

Jde o skvělého loveckého psa, v dnešní době už s větším využitím i v jiných typech výcviku. Je to velice aktivní pes, který potřebuje svou energii vybít. Pointer je také dost kamarádský, ať už k dětem nebo psům či jiným zvířatům. Jako lovecký pes ale může mít problém s ptáky nebo malými zvířaty. To se dá ale vše naučit a zvířata spolu mohou bez problému žít. Někteří jedinci jsou tvrdohlaví a dominantní, tomu se ale také dá zabránit správnou a včasnou výchovou. Se zvířetem by se mělo cvičit už v co nejútlejším věku.

Vzhled

Jde o elegantního,sportovně stavěného psa většího vzrůstu. Na první pohled vás zaujme hrdým a ušlechtilým držením těla. Má krátkou, přiléhající srst, povoleno má více barevných variant. Uši má vysoko nasazené, přiléhající k lícím. Oči má středně velké, hnědé. Dodávají mu inteligentní výraz.

Zbarvení:

 • Jednobarevné varianty: černé, plavé, kofeinové
 • Dvoubarevné varianty: černobílé, žlutobílé, červenobílé
 • Mohou se vyskytovat i trojbarevné varianty.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Pointer má kamarádský vztah k dětem. Bude jim oporou i přítelem. Více se ale tedy hodí ke starším dětem. Není to z důvodů,že by byl útočný nebo zlý. Je to větší plemeno, takže by mohl mladším ublížit, ač nechtěně.

Na domácí mazlíčky si jistě zvykne, ale musí tomu předcházet řádné seznámení. 

Zdraví a péče

Jedná se o plemeno zdravé, bez sklonů k onemocněním. Ovšem jako u každého velkého plemene musíme upozornit na dysplazii kyčelního nebo loketního kloubu, případně na torzi žaludku.

S péčí o něj to není nikterak složité. Nepotřebuje žádné velké vyčesávání, stačí když ho jednou za čas přejedete kartáčem a odstraníte odumřelé chlupy.

Výchova a výcvik

Výchovu i výcvik zvládnou i méně zkušení psovodi. Jde o psa přirozeně inteligentního, který rád pracuje. Nemá moc rád tvrdé zacházení, častějším odměňováním a jemnější rukou jistě budete postupovat daleko rychleji. Výchova by ale měla začít v co nejútlejším věku psa, někteří jedinci mají totiž sklony být dominantní a tvrdohlaví. Jakmile ale psu ukážete jasně daná pravidla, která se musí dodržovat, máte vyhráno.

Náročnost

Celé soužití s pointrem začíná koupí štěněte. Psa s průkazem původu seženete v rozmezí cca 6-12 tisíc. Dalším výdajem bude jistě krmivo. Jde o velkého psa, musíte tedy počítat s vyšší dávkou kvalitního krmiva.

Na veterině nejspíš nenecháte žádné miliony. Je to zdravý pes, takže kromě očkování se nejspíše veterině budete vyhýbat.

Nejnáročnější je tento pes v ohledu časovém. Obejít barák třikrát denně mu určitě nebude stačit. Pointer je velice aktivní pes, takže počítejte spíše s nějakým sportem, dlouhými procházkami, výcviku a podobně. Nejraději chodí do lesa, který považuje za své přirozené prostředí a chová se zde hodně instinktivně. Tam by měl být nejlépe alespoň jednou denně.

Historie

Plemeno pochází z Anglie z 18.století. První zmínky o něm byly již v roce 1725, je tedy možné, že se jedná o nejstaršího ohaře. Ke konci 17. století vojáci ze Španělska přivezli krátkosrstého ohaře navarro, který je přímým předkem pointera. Ten se pak dále křížil s německým krátkosrstým ohařem, výmarským a maďarským ohařem. Poprvé byl vystaven v roce 1859 v Newcastlu. Velká zásluha v chovu patří Wiliamu Arkwrightovi, který o nich také napsal knihu. Celou dobu byl pes šlechtěn za účelem využití ho jako loveckého psa.

Během 2. světové války celkově zaostal chov psů, pointerů nevyjímaje. Po ní se plemeno vrátilo jen díky importu psů z Ameriky do Anglie. Nejrozšířenější je tento pes v Itálii a Anglii. U nás se rozšířil až v polovině dvacátého století.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:Pes: 25-35 kgFena: 20-30 kg
Výška v kohoutku:Pes: 63-69 cmFena: 61-66 cm
Typický znak:svěšené uši
Požadavky na výcvik:>40 min/den
Energie:velmi energetický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecký pes ukazující kořist
Délka srsti:krátká
Typ srsti:přiléhavá
Zbarvení srsti:černé, plavé, kofeinové, černobílé, žlutobílé, červenobílé, trojbarevné
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit pointera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pointera dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pointera na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu