Srovnání & průvodce pojištěním psa a kočky 2021 [recenze, zkušenosti]

Pojistit se dnes dá téměř cokoliv. Rod Steward si nechal pojistit svůj chraplavý hlas, Heidi Klum své krásné dlouhé nohy a Jennifer Lopez dokonce své pověstné hýždě. Pojištění domácích mazlíčků však dnes již k žádným bizarnostem nepatří a naopak je stále vyhledávanější záležitostí.

I přes naši veškerou péči a snahu se totiž úrazy či onemocnění našim chlupatým přátelům nevyhýbají, a pokud už pár takových případů máte za sebou, víte, že jejich léčba není zrovna levnou záležitost. Pojištění psů a koček je tak poměrně výhodným a jednoduchým řešením.

Doporučujeme: Generali Česká pojišťovna – Mazlíček

Důležité vědět:

Spoluúčast je částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Je předem dohodnutá na pojistné smlouvě – jde buď o fixní částku, předem stanovené procento či procento se stanovenou minimální fixní částkou.

Recenze a srovnání 3 nejlepších pojištění psa a kočky

Na trhu mezi pojištění pro psy a kočky nemáte až takový výběr, vybrali jsme proto tři evidentní lídry na trhu a srovnali je v našem testu.

Přečíst článek o nejlepším pojištění psa na partnerském webu Entuzio.cz.

#1 Pojištění se slevou za online sjednání

Česká pojišťovna – Mazlíček (recenze)

Všechny tři varianty pojištění mazlíčků, tedy pojištění veterinární péče, úhynu i odpovědnosti, můžete sjednat i u České pojišťovny. Pojištění se vztahuje na psy i kočky. Zvířata musí být označena mikročipem nebo tetováním, ale není u nich nutný průkaz původu.

Pojistit můžete zvířata až do věku 8 let. Výjimku tvoří psy nad 40 kg, které lze pojistit maximálně do 4 let. U pojištění léčení úrazu nebo nemoci musíte počítat se spoluúčastí 10 % (minimálně však 500 Kč), u ostatních typů pojištění však spoluúčast není.

5 důvodů, proč SJEDNAT pojištění Mazlíček

 • Možnost pojistit psa i kočku
 • 10% sleva při sjednání online
 • Spoluúčast začíná na 500 Kč
 • Pojištění i bez prokázání průkazu původu
 • Žádná spoluúčast při pojištění úhynu a odpovědnosti

3 důvody, proč NESJEDNAT pojištění Mazlíček

 • Psy nad 40 kg lze pojistit pouze do 4 let věku
 • Pojištění úhynu pouze do 15 000 Kč
 • Platí pouze na území ČR
#2 Pojištění se zajímavými bonusy

Slavia – Pejsek a kočička (recenze)

Pojišťovna Slavia nabízí tři varianty pojištění – veterinární péče, úhynu i odpovědnosti majitele. Pojistit takto můžete psa i kočku starší 6 měsíců a mladší 8 let. Pojištění platí v České republice, ale využít jej můžete i během dovolené na území Evropy.

U pojištění veterinární péče si můžete zvolit jednu ze tří variant s různou výší maximálního limitu plnění, tedy maximální částkou, kterou můžete od pojišťovny dostat. Součástí každé varianty je jako bonus pojištění nákladů na náhradní ubytování zvířete v případě hospitalizace majitele a pojištění nákladů na inzerci při ztrátě psa nebo kočky. Pojištění úhynu lze sjednat do výše 50 000 Kč a je bez spoluúčasti. Bez ní si u Slavie můžete pořídit i pojištění odpovědnosti za způsobené škody.

4 důvody, proč SJEDNAT pojištění Pejsek a kočička

 • Žádná spoluúčast při pojištění úhynu a odpovědnosti
 • K pojištění veterinární péče je pojištění nákladů na náhradní ubytování zvířete a pojištění nákladů na inzerci při ztrátě jako bonus
 • Možnost pojistit psa i kočku
 • Pojištění platí po celé Evropě při pobytu pojištěnce na přechodnou dobu

2 důvody, proč NESJEDNAT pojištění Pejsek a kočička

 • Lze pojistit pouze kočky s průkazem původu
 • Minimální spoluúčast je 1 000 Kč
#3 Pojištění s nízkou spoluúčastí

Česká podnikatelská pojišťovna – Hafan (recenze)

Jak už lze vyvodit z názvu, u České podnikatelské pojišťovny je možné pojistit pouze pejsky. Zároveň zde najdete pouze možnost pojištění veterinární léčby. Toto pojištění by pro vás mohlo být zajímavé v případě, že chováte asistenční či canisterapeutické psy, kterým pojišťovna nabízí zvýhodněnou cenu.

U pojištění si můžete vybrat ze tří variant limitů pojistných částek, zároveň si můžete přikoupit pojištění platné na celém území Evropy. Základní spoluúčast zde začíná na 500 Kč.

3 důvody, proč SJEDNAT pojištění Hafan

 • Nízký limit spoluúčasti (500 Kč)
 • Výhodná cena pro asistenční a canisterapeutické psy
 • 3 limity pojistných částek

3 důvody, proč NESJEDNAT pojištění Hafan

 • Pouze pojištění veterinární léčby
 • Možnost pojistit pouze psy
 • Platí pouze na území ČR

Průvodce pojištěním psa a kočky

Pojištění obecně jsou pro většinu z nás trochu španělskou vesnicí plnou cizích slov a nejrůznějších kliček a výjimek. Pokud jste o pojištění domácích mazlíčků ještě neslyšeli, nejspíš budete i v této oblasti trochu tápat. Pojďme si tedy všechny základní informace ujasnit.

Co je pojištění domácího mazlíčka?

Pojištění domácího mazlíčka funguje velmi podobně jako u lidí. Stejně jako si my platíme každý měsíc peníze, aby nám v případě úrazu pojišťovna proplatila léčbu či kompenzovala vážnější úrazy, můžete to samé udělat pro svého čtyřnohého společníka. A pokud říkáme čtyřnohého, máme na mysli pouze psy a kočky – jiná zvířata v České republice prozatím, s výjimkou hospodářských zvířat, nepojistíte.

Pojištění tedy funguje tak, že v případě, že se vašemu domácímu mazlíčkovi přihodí úraz či jej postihne nemoc, pojišťovna do určité výše uhradí náklady na veterinární ošetření. Některá pojištění navíc nabízejí kompenzaci za úmrtí zvířete či nabízí náhradu škody na majetku, kterou váš pes způsobí sousedovi nebo třeba návštěvě.
Stejně jako u jiných typů pojištění však počítejte s tím, že i tady platí poměrně přísná pravidla a nevyhnete se ani nejrůznějším výjimkám a výlukám. Dobře si tedy podmínky při sjednávání projděte.

Jaké jsou typy pojištění psů a koček?

U pojištění domácích mazlíčků se setkáme se třemi základními typy:

 • Pojištění veterinární péče

Pokud vašeho psa či kočku postihne úraz nebo nemoc, bude se vám tento druh pojištění hodit, neboť vám pomůže pokrýt výdaje na veterinární péči. Vztahuje se většinou na situace, kdy je léčení veterinářem nezbytné, neodkladné a účelné. V praxi se jedná o situace, kdy zvíře například srazí auto, nebo se popere s jiným zvířetem. Je však nutné počítat s určitou výší spoluúčasti, která je uvedená v podmínkách pojištění.

 • Pojištění uhynutí či utracení

Myslet na to, že váš mazlíček jednou navždy odejde, je nepříjemné. Navíc se většina majitelů bezpochyby shodne, že jej žádné peníze pojišťovny nenahradí. Pokud se však do budoucna rozhodnete pořídit si do domácnosti další zvíře, mohou se peníze hodit. Navíc i samotné usmrcení není levnou záležitostí a toto pojištění jej pokrývá také. U pojištění smrti si výši kompenzace určujete sami, ačkoliv má každá pojišťovna nastavený určitý strop.

 • Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti pokrývá vše od „banálních“ situací, kdy například váš pes roztrhne návštěvě rukáv od košile až po vážnější incidenty, kdy například způsobí dopravní nehodu. Ačkoliv si můžete myslet, že máte doma největšího svatouška na světě, stát se může skutečně cokoliv a je dobré být na situace, kdy váš mazlíček způsobí škodu někomu jinému, připraven.

Jaká kritéria musí domácí mazlíčci splňovat?

Jak jsme již zmiňovali, základním kritériem pojištění zvířat je, že se musí jednat o psa, kočku nebo hospodářské zvíře, které je v době pojištění chované v odpovídajících podmínkách. Zvíře musí být zdravé a očkované proti nemocem, které si pojišťovna určí. Další podmínkou je často označení zvířete tetováním či mikročipem. Pojišťovny budou chtít znát také aktuální zdravotní stav potvrzený veterinářem, někdy i průkaz původu zvířete. V neposlední řadě si dejte pozor na věk zvířete a ideálně jej pojistěte co nejdříve – starší zvířata už jsou pojistitelná hůře. Ve věku nad 8 let už nejspíš svého mazlíčka bohužel nepojistíte.

Proč si pojištění domácích mazlíčků zařídit?

Máte pocit, že je pro vás pojištění domácího mazlíčka zbytečné, protože se mu nemůže nic stát? Je to sice možné, ale k nehodě může dojít opravdu i bizarními a nečekanými způsoby a nemile překvapit vás pak může i účet u veterináře. Proč se tedy nad pojištěním minimálně zamyslet?

 • Nehoda není náhoda

Pokud chováte svého psa venku, nebo jej na procházce pouštíte na volno, šance na nejrůznější nehody od střetu s autem či cyklistou po pokousání jiným zvířetem se pochopitelně zvyšují. Ani doma však není váš mazlíček stoprocentně v bezpečí – stačí jedno nepovedené seskočení z gauče a úraz je na světě.

 • Genetické dispozice

Při promýšlení pojištění svého čtyřnohého přítele vezměte v potaz i jeho rasu. Pro některé totiž existují typická onemocnění, k nimž konkrétní druhy inklinují. Zjistěte si tedy, zda vámi chovaná rasa psa či kočky netrpí často určitou chorobou. Umožní vám to se na případné komplikace připravit.

 • Úraz majitele

Nejenom vašemu mazlíčkovi, ale i vám se samozřejmě může něco stát. A občas mohou nastat i situace, kdy se kvůli hospitalizaci majitele nemá o zvíře kdo postarat. I na to některá pojištění myslí a náklady na náhradní ubytování zvířete hradí.

 • Způsobení škody

Majitelů, kterým domácí mazlíček nikdy nic nezničil, nejspíš mnoho nenajdeme. Ale zatímco nás si za zničený koberec nebo roztrženou košili rychle udobří, na návštěvu či souseda už nevinný zvířecí pohled stačit nemusí. V těchto případech se bude hodit pojištění odpovědnosti majitele za škodu, kterou jeho zvíře způsobí na majetku dalších osob. Využít se dá i v případě, kdy zvíře například způsobí dopravní nehodu.

Jak pojištění funguje?

Fungování pojištění se od vašeho běžného zdravotního pojištění příliš neliší. Jednoduše vezmete zvíře po úrazu či při nemoci k libovolnému veterináři, který jej ošetří. Pouze se ujistěte, že se jedná o veterináře s platnou licencí, jinak byste peníze od pojišťovny čekali marně. Pokud se jedná o druh zákroku uvedený v podmínkách vašeho pojištění, pojišťovna vám jej uhradí. Pozor, ne však v plné výši, běžná je určitá výše spoluúčasti. To znamená, že část (např. 10 %) hradíte vy. V potaz berte také čekací dobu, která trvá po určitý počet dní od uzavření pojištění a v jejímž průběhu nelze nárok na pojištění uplatnit. Pojišťovny se tak chrání, aby lidé narychlo nepojišťovali již zraněná zvířata.

Co všechno pojištění pokrývá?

Rozsah pojištění se může lišit jak podle zvoleného typu, tak i podle samotné zvolené instituce. Obecně se ale dá říct, že většina produktů pokryje výdaje na tyto skutečnosti:

 • Úrazy jako zlomeniny, přetržené vazy, pozření toxické látky apod.
 • Nemoci jako rakovina, alergie, infekční nemoci a další
 • Chirurgické výkony, hospitalizace, rehabilitace

Co pojištění nepokrývá?

Bohužel, jako u většiny jiných pojištění, nemůžeme spoléhat na to, že nám pojišťovna proplatí vše. Pojištění domácích mazlíčků se také týkají nejrůznější výluky a není jich zrovna málo. Obvykle se na ně pojistka nevztahuje v případě preventivních či kosmetických zákroků a také pokud se jedná o chronické či vrozené vývojové onemocnění. Dále je třeba, aby zákrok vždy prováděl veterinář s licencí. S pojistkou se můžete rozloučit také v případě, že porušíte zákon na ochranu zvířat, při aktivní účasti na výstavách a závodech (či přípravě na ně) a také, pokud má zranění zvířete souvislost s násilnými akty (např. válečnou událostí).

Kolik pojištění stojí?

Cena pojištění se odvíjí od věku zvířete a pochopitelně také od zvoleného typu pojistky. Finanční rozdíl je také v pojištění psa a kočky. Obecně se dá říci, že průměrně se pojištění koček pohybuje okolo 1 500 – 2 000 Kč ročně, u psů je to o něco více a připravit si budete muset 2 000 až 4 000 Kč. Uvedené ceny však platí jen v případě, že si pořídíte pouze jeden druh pojištění (například pojištění veterinární péče). Pokud si chcete pojištění zařídit více, například i pojištění odpovědnosti a úhynu, počítejte s mírně vyššími částkami.

Jak pojištění zařídit?

Pojištění lze sjednat jak přímo ve zvolené společnosti, tak i online.

Jaké faktory zvážit při výběru pojištění?

Ačkoliv jsme už nastínili výhody a nevýhody různých typů pojištění a uvedli jsme faktory, na které je třeba dát pozor, určitě oceníte shrnutí toho, co je u výběru pojištění nejdůležitější.

 • Krytí a výjimky – pečlivě si prostudujte podmínky pojištění a velkou pozornost věnujte výlukám, tedy případům, na které se pojištění nevztahují.
 • Pojistné limity – u každé pojišťovny se pojistné limity, tedy výše peněz, které maximálně můžete získat, liší. Zároveň se od nich odvíjí částka, kterou budete za pojištění platit.
 • Spoluúčast – každé aktuálně dostupné pojištění domácích mazlíčků zahrnuje určitou spoluúčast majitele. Ta se také u institucí liší a určitě se vyplatí k ní přihlédnout.
 • Čekací doba – pojištění není platné od data sjednání či od zaplacení pojistky, ale až po uplynutí čekací doba. Zkontrolujte si ji!

Jak funguje pojištění koček?

Pojištění koček se od pojištění psů výrazně neliší a i u nich se dají zařídit všechny tři druhy, tedy pojištění veterinární péče, úhynu i odpovědnosti. I zde počítejte s nutností očkování a u většiny pojišťoven i tetování či mikročipu. Majitele koček může těšit nižší cena roční pojistky než u psů, na druhou stranu se však mohou setkat s tím, že některé instituce pojišťují pouze kočky s průkazem původu.

Přečtěte si také výběr nejlepších granulí pro kočky a granulí pro psy – dali jsme si záležet. 🙂

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu