Nejlepší postroje pro psy 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Postroj sice nepatří k „povinné výbavě“ při pořízení psího mazlíčka, ale stává se u čím dál většího počtu chovatelů velmi populárním. Využít jej totiž můžete nejen při sportování se svým čtyřnohým kamarádem, ale hodí se i při výchově tvrdohlavých psů, kteří se z obojku snaží vymanit.

Ve všech těchto případech představuje postroj úlevu nejen pro chovatele, ale především právě pro psy, u nichž není tolik namáhán krk, ale tah se rozprostře po celém hrudníku.

Nejlepší postroje pro psy

Na trhu je nespočet postrojů pro psy a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší postroje pro psy dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat postroj pro psa?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší postroj pro psy

Non Stop Dogwear postroj Free Motion

Materiál: Nylon
Orientační cena: 1 700 Kč
2. nejlepší postroj pro psy

Hurtta Postroj Active

Materiál: Funkční materiál
Orientační cena: 800 Kč
3. nejlepší postroj pro psy

Nobby Mesh Preno – norský postroj

Materiál: Neoprén
Orientační cena: 140 Kč
4. nejlepší postroj pro psy

Tre Ponti Postroj reflexní

Materiál: Reflexní
Orientační cena: 260 Kč
5. nejlepší postroj pro psy

Karlie Postroj teflon XTREME reflex

Materiál: Textil, nylon
Orientační cena: 300 Kč
6. nejlepší postroj pro psy

Hurtta Padded postroj

Materiál: Neoprén
Orientační cena: 310 Kč

Jak vybrat postroj pro psa?

Nejrůznější tvary, velikosti, materiály, barvy – jak se ve změti postrojů zorientovat a vybrat ten správný? V první řadě je třeba si na základě důvodu, proč vlastně postroj kupujete, vybrat správný typ. Vyplatí se však přihlédnout i k řadě dalších parametrů. Podle čeho tedy vybírat?

1. Podle typu

Na trhu se setkáme s celou řadou nejrůznějších typů postrojů. Některé se liší tvarem a způsobem připnutí, ale nejčastěji se dělí podle způsobu využití. Neexistuje jeden univerzální typ vhodný na běžné procházky a zároveň na sportování. Vybírejte proto postroj přesně pro ten účel, pro který jej chcete následně využívat.

  • Klasický

Nejběžnějším typem jsou postroje obepínající psy kolem krku a hrudníku. Ty spojují popruhy a vytváří tak tvar písmene H. Obvykle se k vodítku připínají pomocí kroužku umístěnému na horní části postroje.

Tento typ je vhodný pro všechna plemena psů a hodí se na běžné procházky i delší výlety. Nevýhodou může být to, že je ze začátku složitější postroj psovi navléknout.

  • X-back

Tvar písmene X mají obvykle postroje sportovní nebo tažné. Sportovní postroje se využívají pro psy, s nimiž páníčci chodí běhat, běžkovat nebo se věnují sportovnímu výcviku. Tažné postroje se pak hodí pro řadu dalších aktivit, jako je jízda se psím spřežením nebo canicross, kdy jsou běžec a pes spojeni lanem.

U těchto popruhů je kladen důraz především na to, aby byla energie rozložena po celém těle psa a nesoustředila se pouze do oblasti krku. Jako minus můžeme uvést, že se tyto postroje nedají používat na běžné procházky, protože pro psy nejsou tak pohodlné, jako klasické postroje.

  • Norské postroje

Norské postroje poznáte podle toho, že mají okolo hrudníku pouze jeden pás. Druhý, o něco tenčí, je pak umístěn na zádech, kde se zároveň nachází oko na držení.

Tento typ postroje najde uplatnění při tréninku u aktivit jako flyball či agility a jeho výhodou je, že popruhy nejsou umístěny mezi předními končetinami psa a netlačí tak na štítnou žlázu ani průdušnici. Mezi jeho minusy můžeme uvést, že se dá nastavit pouze na hrudníku a není vhodný pro štěňata. (zdroj)

  • Cestovní postroje

Speciální typ postroje je pak využíván pro cestování, především při jízdě autem. Oproti klasickým postrojům jsou pruhy širší, aby psa chránily například při prudkém zastavení.

Na zadní části postroje má tento typ oko pro protažení bezpečnostního pásu. Cestovní postroj je vhodný pro všechna plemena, ale nehodí se pro běžné používání na procházkách z důvodu, že pro psa není tolik pohodlný.

2. Podle velikosti

Aby byl postroj pro vašeho psa skutečně příjemný, je nezbytné, aby mu perfektně seděl. Postroj nesmí zvíře nikde škrtit ani příliš táhnout v oblasti předních končetin.

Při výběru je tedy třeba znát obvod krku a hrudníku, délku zad a ideálně i váhu psa. Pokud už jste jeden postroj měli, neřiďte se velikostí, kterou u produktu uvádí výrobce, i ta se může totiž u různých firem lišit.

Pokud vybíráte postroj pro štěně, můžete sáhnout po těch s nastavitelnou velikostí, aby nebylo třeba kupovat v průběhu dalších týdnů opět nový a nový postroj.

3. Podle materiálu

Výběr materiálu se vyplatí nepodceňovat především proto, že určuje, jak bude postroj pro psa pohodlný a také to, aby nějaký ten rok vydržel. Musí být tedy odolný, prodyšný, příjemný a zároveň většina majitelů ocení, pokud se dá snadno vyčistit. Na trhu se setkáme se dvěma základními materiály:

  • Nylon

Nejpopulárnějším materiálem na výrobu postrojů je nylon a je z něj vyrobená naprostá většina postrojů, s nimiž se setkáte. Tento materiál je oblíbený především pro svou variabilitu, neboť nabízí spoustu možností co se týče designu, a zároveň je cenově dostupný. U tohoto typu je také snadné upravovat velikost postroje.

  • Kůže

K dostání jsou i kožené postroje, které vynikají velkou odolností a kvalitou. Mezi negativa však patří vyšší cena, horší odolnost vůči nejrůznějším rozmarům počasí a také to, že se jejich velikost může upravit často pouze v oblasti hrudníku.

4. Podle pohodlí

Komfort by měl být při nošení postroje pro psa samozřejmostí, nemusíte však při tom rezignovat na funkčnost či pevnost postroje. Jedním z parametrů pohodlí je u postrojů podšívka. Nepolstrovaný postroj ale vůbec nemusí být nepohodlný, jen se hodí pro jiné příležitosti.

  • Podšité

Polstrované postroje se hodí pro sportovní využití a také na cestování. Právě při těchto aktivitách je tělo psa více namáháno a vhodné polstrování tak pomůže od tlaku ulevit. Oblíbeným materiálem na podšívku je například flauš. U kvalitně polstrovaných postrojů je třeba počítat s vyšší cenou.

  • Nepodšité

Na běžné nošení na vycházky však postačí i postroj bez podšívky. Pokud vyberete kvalitní materiál a padnoucí typ, určitě se nemusíte obávat, že by takový postroj byl pro vašeho mazlíčka nepohodlný.

Často kladené otázky

1. Jak správně psa změřit?

Nejzásadnější jsou při výběru postroje dvě míry – obvod krku a hrudníku.

  • Obvod krku měřte v místech, kde pes nosí obojek. Myslete však na to, že na rozdíl od obojku je postroj v oblasti krku utažen těsněji a není tak při měření třeba nechávat volný prostor na jeden či dva prsty.
  • Obvod hrudníku měříme v nejširším místě za předními končetinami. Délka zad se měří od kohoutku až po kořen ocasu.

2. Kdy by se postroj neměl používat?

Mnoho chovatelů se pro postroj rozhodne v případech, že pes za vodítko příliš tahá. S výchovou však v těchto případech postroj nepomůže a tím, že díky němu bude pes cítit daleko menší tlak, se tahání nezlepší.

Pokud tedy váš mazlíček není zvyklý na klasický obojek a chcete, aby chodil na vodítku ukázněně, je lepší jej vychovávat s vodítkem a obojkem.

3. Pro jaké rasy psů je postroj vhodný?

Jak jsme již zmínili v úvodu, postroje se dají použít v podstatě u všech psích plemen. Obzvlášť vhodné jsou však pro menší rasy, u nichž je větší riziko poškození krční páteře (např. čivavy) a také u plemen, u nichž zase často hrozí dýchací potíže (např. mopsi). (zdroj)

4. Jak postroj čistit?

K čištění postroje vám postačí teplá voda a mýdlo (ať už mýdlo na ruce nebo třeba psí šampon). Postroj na chvíli namočte do vody a třením o sebe za pomoci mýdla odstraňte všechny nečistoty. Před použitím jej nechte dobře proschnout. (zdroj)

5. Jaký postroj je vhodný pro psy seniory?

Pro starší pejsky nebo ty méně pohyblivé jsou postroje také vhodné. Podívejte se však po takzvaných „mobility“ postrojích, které mají v zadní části úchyt, díky kterému můžete pejska snadno zvednout a pomoci mu tak překonat nejrůznější překážky.

Shrnutí

Pokud usoudíte, že je postroj pro vašeho psího mazlíčka dobrou volbou, nebo se s ním chystáte začít sportovat a oživit tak společné chvíle, zaměřte se především na typ postroje. Ten musí odpovídat činnosti, na kterou se s pejskem chystáte – ať už vybranému druhu sportu či běžnému chození na vycházky. Poté vyberte správnou velikost, s níž vám pomůže pouze důkladné změření rozměrů psa. Následně se můžete poohlížet po nejvhodnějším materiálu či designu postroje.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu