14 důvodů, proč si (ne)pořizovat pražského krysaříka

Jedno z nejmenších plemen světa, jedno z našich národních plemen, lovec krys a potkanů, věrný společník, ale i sportovec. To vše je pražský krysařík. Tento bystrý malý pejsek překvapí množstvím energie a zápalem pro věc. Pojďme si tohoto malého bojovníka představit a zjistit, ke komu se hodí!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si pořizovat pražského krysaříka

 • Jeho velikost je opravdu praktická. Bez problémů jej můžete brát téměř všude s sebou. 
 • Jejich krátká srst vyžaduje jen minimální péči. 
 • V jeho malé hlavičce se skrývá opravdoví potenciál. Skvěle se učí a vyrovnat se svým větším psím kolegům je pro ně výzva. Například pejsek Guliver je toho zářným příkladem: Guliver z Fideláku
 • Se svojí rodinou si vytvářejí opravdu silné pouto. Oddanějšího pejska aby člověk pohledal. 
 • Skvěle se přizpůsobí životu v bytě. Při správné výchově zvládne v klidu počkat než se vrátíte z práce.
 • Nejste zarytí sportovci, ale rádi si vyjdete o víkendu na výlet? Krysařík se přizpůsobí a pokud mu náhodou dojdou síly, stačí ho dát do tašky a jde se dál. 
 • Nejznámější je černý krysařík s pálením, vybrat si ale můžete i z jiných barev, které už tak známé nejsou. 
 • Krmení a další potřeby pro krysaříka vás rozhodně nezruinují. Tento mrňous toho moc nespořádá. 

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat pražského krysaříka

 • Je to lovec. Zejména menší zvířata budou pro krysaříka kořist, kterou je potřeba chytit.
 • K dětem, a to zejména k malým, není krysařík dobrou volbou. Je to mini pes a k nehodě by mohlo dojít raz dva.  
 • Vzhledem k jeho velikosti je poměrně odolný, nicméně v zimě je vhodné pořídit krysaříkovi funkční obleček a procházky upravit podle počasí. 
 • Krysařík rozhodně nepatří na zahradu. Vzhledem k jeho velikosti by to nezvládal fyzicky ale strádal by i po psychické stránce. Je kontaktní a bez své rodiny bude strádat.
 • Jsou náchylní k tvorbě zubního plaku a kamene, je tedy dobré psovi zuby čistit. 
 • Mají tenké a křehké kosti a zlomeniny jsou krysaříků poměrně častá věc. Proto by neměl krysařík skákat z větších výšek.

Shrnutí

Pražský krysařík je jedno z našich národních plemen. Je to malý pes s akční povahou. Dokáže se rychle učit, ale zároveň má silný lovecký pud. Není tedy vhodný k menším zvířatům. S jinými psy vychází většinou bez problémů. Malé děti a krysařík také netvoří nejlepší kombinaci. Přizpůsobí se životnímu stylu majitele, ale bez občasného vybití budou strádat stejně jako větší psi. 

Obecná charakteristika pražského krysaříka

Malý pejsek s velkýma očima a srdcem. Krysařík jde do všeho zapáleně a ač to vzhled nenapovídá, dokáže být i výborný sportovec. Jejich krátká srst se nejčastěji vyskytuje v černé s pálením ale můžete se setkat i s jinými barvami. Stále váháte, zda by byl krysařík pro vás vhodný, nebo jen chcete vědět o tomto českém plemeni více? Potom čtěte dál!

I. Povaha 

Pražský krysařík je hravý a překvapivě akční pes. Rychle se učí a svoji rodinu miluje. Je velmi mazlivý a nejspokojenější je ve společnosti svých páníčků. K cizím lidem je ale většinou nedůvěřivý. Kvůli své velikosti není vhodný k zejména malým dětem. Nebojí se hlasitě ozvat, když není po jejich. Pokud tedy bydlíte v paneláku, rozhodně nepodceňte učení klidu o samotě. Nic totiž nenaruší sousedské vztahy víc jak 8 hodin štěkající krysařík. 

II. Vzhled

Pražský krysařík je malý hladkosrstý pes s kompaktní stavbou těla. Hlava má typický hruškovitý tvar. Středně velké tmavé oči jsou posazeny široko od sebe. Velké uši jsou nasazeny vysoko na zadní straně lebky a bývají neseny vztyčené. Přiměřeně dlouhý krk je elegantně klenutý. Tělo je kompaktní s mírně vtaženým břichem. Ocas je nasazený na úrovni hřbetní linie a bývá ponecháván v přirozené délce nebo může být kupírovaný. Končetiny jsou rovné, pevné a dobře osvalené. Nejčastější zbarvení je černá nebo hnědá se znaky, ale přípustná je i žlutá s pálením, červená nebo merle varianty uvedených barev. Pražský krysařík má kohoutkovou výšku 20-24 cm a v dospělosti dosahuje hmotnosti okolo 2,6 kg.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Krysařík je malý pes, proto není nejlepší volbou k dětem. Malé děti budou psa stresovat, navíc může v mžiku dojít k nehodě. Děti školního věku by se již mohli s krysaříkem sžít lépe. Nicméně jsou jistě plemena k dětem vhodnější. Pokud se přeci jen pro krysaříka rozhodnete, je důležité aby děti věděli jak se k němu chovat a byli na pejska opatrné. 

Krysařík je lovec a tak zejména malá zvířata budou pro ně kořist. S jinými psy bude vycházet dobře, pokud nepodceníte socializaci. Je ale potřeba je hlídat pokud si budou hrát s většími psy, ti by jim i nechtěně mohli ublížit. 

IV. Výchova a výcvik 

Velký pes v malém těle. Pražský krysařík je skvělým psím společníkem. Je přirozeně chytrý, učenlivý a hravý. dá se lehce vycvičit a díky své velikosti jej zvládnou i starší lidé. Ikdyž je ale malý a roztomilý, nemělo by mu díky tomu procházet špatné chování. Výcvik a zejména výchova je u krysaříka neméně důležitá jako u jiných plemen. Je důležité aby pejsek poznal co nejvíce psů, lidí, dopravních prostředků a dalších věcí. Čím víc toho pozná jako štěně, tím vyrovnanější bude v dospělosti. S nácvikem zůstávání o samotě je také dobré začít hned, aby se předešlo v budoucnu problémy s ničením domu nebo štěkáním. 

V. Zdraví a péče 

Pražský krysařík je sice malý, ale velmi odolný pes, který ve větší míře netrpí dědičnými nemocemi. I u něj však v průběhu života může dojít k výskytu některých chorob. Objevit se může luxace pately, nemoci zubů a dásní, hypotyreóza, epilepsie nebo různé formy alergie. V horkých letních dnech by psi neměli trávit hodně času na slunci, aby nedošlo k jejich přehřátí a měla by se věnovat větší pozornost dostatečnému přísunu čisté vody. Také by neměli skákat z velkých výšek, často se takové skoky neobejdou bez zranění.

VI. Náročnost

První investicí je pořizovací cena štěněte. Cena krysaříka se průměrně pohybuje v rozmezí 12 000,- až 16 000,-. Běžné pravidelné výdaje však nebudou příliš vysoké. Krysařík je drobek a moc toho nesní. Ikdyž zvládne i sport a jiné aktivity, nemusíte se bát, že byste jej neunavili. Krysařík je tolerantní a nepotřebuje denně hodiny aktivity. Ani péče o srst vám moc času nezabere, naopak byste ale měli věnovat pozornost zubům. Malá plemena mají totiž sklony k tvorbě zubního kamene. Není tedy od věci pejskovi denně zuby čistit. 

VII. Historie  

V Česku je chov drobných psů ratlíků a pinčů tradiční. Původně se tito drobní psi používali pro lov krys, potkanů a jiných hlodavců, ale byli oblíbení i mezi šlechtou. Později se od lovu krys přesunul do lidských obydlí jako společník. Cílený chov tohoto plemeno to ale ještě nebyl, jednalo se o ratlíky. Později v 19. století došlo k úpadku jeho obliby a plemeno téměř zaniklo. Díky několika nadšencům se ale plemeno podařilo zachovat a dnes jeho obliba stále roste. FCI plemeno ale uznalo teprve v květnu letošního roku (2019). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace  

Hmotnost:cca 2,6 kg
Výška v kohoutku:21-23 cm
Typický znak:přirozeně vztyčené uši
Požadavky na trénink: 20 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání: mírné
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lov krys apotkanů
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná
Barva srsti:černá s pálením, hnědá s pálením, plavá, červená, merle
Potřebná péče o srst: nízká

Kde pořídit pražského krysaříka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pražského krysaříka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pražského krysaříka na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu