Jak vybrat přepravku pro psa: do auta, letadla či na kolo – ZKUŠENOSTI

Jestliže chcete cestovat s vaším psem a váš způsob cestování vyžaduje, aby byl bezpečně zajištěný, přepravky pro psy jsou chytrým řešením. Cestování autem, na kole nebo letadlem se dnes stává bez přepravky pro psa téměř nemožným úkolem.

V tomto článku se podíváme na TOP přepravky na trhu, přičemž zde najdete doporučení pro nejlepší přepravky do auta, letadla, na kolo; a také klece pro psy stejně jako látkové přepravky.

Přepravní boxy pro psy do auta

Výběr redakce:

Přepravka SAVIC Pet Carrier 4

Porovnali jsme desítky nejlepších přepravních boxů a vybrali jsme jeden, který podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům přepravního boxu pro psy do auta.

Cestování autem se psem je osvobozující, protože ať už jedete na dovolenou nebo jen někam na víkend, nemusíte mít starosti o to, kdo se doma postará o pejska. Jenomže vozit pejska jen tak volně v autě může být osudné pro vás i pro vašeho čtyřnohého kamaráda – nehledě na to, že je to nezákonné. Ačkoli máte více možností, jak psa převážet (např. s kšíry), ta nejoblíbenější je pomocí přepravního boxu pro psa.

Výběr přepravního boxu není tak jednoduchý, protože ne každá přepravka je vhodná pro převážení v autě. Hned si řekneme proč a především, jak vybrat tu, která naopak ideální je. Na co se tedy dívat?

 • Materiál

Vyhýbejte se zejména kovovým klecím, které jsou sice skvělé na doma, ale pro převoz v autě nedostačují. Jednoduše konstrukce klece není dost silná, aby vydržela případnou kolizi. Stejně tak není nejmoudřejší vybírat látkové přepravky či tašky na psy (až na výjimky). Přepravní box do auta by měl být vyrobený z dostatečně silného materiálu, což v praxi znamená zpravidla kombinace tvrzeného plastu a kovu.

 • Velikost

U výběru klece nebo přepravky na doma je zpravidla více prostoru výhodou, ale pokud ji chceme na převážení, s volným prostorem bychom to neměli přehánět. Vyberte takovou velikost, aby si pes mohl lehnout i stoupnout – to bohatě stačí (více místa na převoz v autě je na škodu). Čím více místa by měl, tím horší mohou být následky nehody.

 • Zabezpečení

Má přepravní box vyřešené upevnění, aby se v případě neštěstí nestala projektilem? Ať už je možné přepravku připevnit pomocí pásů nebo na to má vlastní řešení, přesně to v tomto případě hledáte.

 • Crash testy

Bohužel neexistuje jasná regulace pro přepravky pro psy do auta, a proto nedoporučujeme slepě důvěřovat tomu, co vám tvrdí výrobce. Vybírejte tedy nejlépe takovou, která za sebou má crash testy.

Přepravky pro psy do letadla

Máte-li v úmyslu podniknout se svým psem výlet letadlem, pak musíte psa převážet v přepravce. Letecké společnosti mají však často velmi přísné restrikce, co se týče toho, jakou přepravku si s sebou do letadla můžete vzít. V prvé řadě je třeba brát v potaz, že velcí psy se nedostanou téměř nikdy do kabiny, ti vždy musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Naopak menší psy mohou ve správné přepravce cestovat dokonce s vámi (čili v kabině).

Následující řádky vám odpoví nejen, jakou přepravku vybrat do kabiny, ale také do zavazadlového prostoru.

Jakou přepravku si můžete vzít do kabiny?

Výběr redakce:

Taška pro psy Trixie Alina

Porovnali jsme desítky nejlepších přepravek pro psy a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům přepravky pro psy do kabiny letadla.

V prvé řadě mějte na paměti, že každá letecká společnost má své vlastní podmínky a proto si vždy před každou cestou zkontrolujte, zda-li jim vaše přepravka odpovídá. V zásadě jsou však velmi podobné těm, které zde popíšeme.

Nezáleží na tom, jestli je přepravka látková nebo z tvrdého materiálu, důležité je, aby se vlezla pod sedadlo před vámi. Do kabiny je zpravidla nejlepší brát si látkové přepravky, protože jsou foremné a méně striktně se hledí na rozměry tašky.

Pro přepravky z tvrdého materiálu je maximální doporučená velikost: 44 cm x 30 cm x 19 cm

Pro látkové přepravky je maximální doporučená velikost: 46 cm x 28 cm x 28 cm

Další požadavky:

 • Přepravka musí mít vodotěsné dno
 • Musí mít dostatečnou ventilaci (alespoň na dvou stranách by mělo být větrání)
 • Musí být adekvátně zabezpečená/uzavřená např. zipem
 • Pes musí být celý uvnitř a nesmí mu vyčnívat hlava, jak tomu tak u některých tašek bývá

Pes musí mít v přepravce dostatek místa, aby mohl stát, ležet a být schopen se pohodlně otočit. Na jednoho člověka s sebou můžete vzít pouze jednoho psa. Po celou dobu letu musí být pes v přepravce pod sedadlem.

Pokud přepravka splňuje rozměry i zmíněné požadavky, je na pohled kvalitní a pes je uvnitř dobře zabezpečený, pak můžete bez obav vyrazit.

Jakou přepravku si můžete vzít do zavazadlového prostoru?

Výběr redakce:

Přepravka FERPLAST Atlas

Porovnali jsme desítky nejlepších přepravek pro psy a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům přepravky pro psy do letadla.

Pokud máte středního nebo velkého psa, pak se neobejdete bez přepravky z tvrdého materiálu. Spokojit se budete muset s tím, že pejsek bude cestovat v zavazadlovém prostoru. Stejně jako u kabiny i zde je nutné dodržet nějaké předpisy týkající se parametrů přepravky.

Pořídit si kvalitní přepravku, která udrží vašeho psa v bezpečí je především ve vašem zájmu – přece jen psa nebudete mít po ruce a budete chtít mít jistotu, že je v bezpečí. V zásadě jediná věc, o kterou se vy musíte starat je, zda-li byla přepravka vyrobena v souladu IATA (International Air Transport Association). Pokud takové označení najdete, máte na půl vyhráno – poté co si ověříte, že to tak skutečně je, můžete bez obav vyrazit.

Abyste se však mohli lépe zorientovat, níže vypisuji seznam nejdůležitějších požadavků, které musí IATA přepravky pro psy splňovat.

 • Pes musí mít v přepravce dostatek místa, aby mohl stát, ležet a být schopen se pohodlně otočit.
 • Přepravka musí být vyrobena z kovu, tvrzeného plastu, masivního dřeva nebo překližky (ne všechny společnosti přijmou dřevěné např. Air France a KLM)
 • Spodek přepravky musí být pevný a nepropustný
 • Je třeba speciální zámek s pinem

a další… Restrikcí a doporučení je celá řada, ale jak jsme zmínili bohatě stačí, když se díváte po označení IATA.

Přepravky na kolo pro psy

Výběr redakce:

Přepravní box na kolo pro psy Trixie

Porovnali jsme desítky nejlepších přepravek pro psy a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům přepravky na kolo pro psy.

Pokud máte rádi cyklistické výlety a máte psa, nejspíše vás již napadlo projet se spolu s ním. Ne každé plemeno zvládne ale celou cestu běžet vedle vás. U malých psů to téměř nepřipadá v úvahu. Jestliže i přesto chcete svého malého pejska vzít s sebou na výlet, doporučujeme se poohlídnout po přepravce na kolo pro psy. Psi navíc často milující vítr v uších při rychlé jízdě, což jim právě s takovou vychytávkou můžete dopřát.

Ve světě přepravek na kolo máte na výběr z několik variant. Nejpoužívanější jsou však přepravky připevňující se na řidítka nebo na nosič.

Níže uvádím, po čem se můžete dívat při výběru kvalitní přepravky na kolo:

 • Připnutí pejska krátkým vodítkem

Některé přepravky přichází s řešením, jak udržet pejska v uvnitř a zabránit tak nehodám, kdy pes znenadání vyskočí za jízdy.

 • Možnost zavřít přepravku

Pejsek nemusí chtít celu cestou koukat ven a nechat si omývat větrem umývat hlavu. Stejně tak i vy budete možná klidnější, když budete mít možnost tašku zavřít úplně.

 • Postranní kapsy

Když už přepravka zabírá místo na kole, jistě oceníte to, když si dovnitř budete moci odložit nějaké drobnosti – chovatelské potřeby, mobil, klíče,… V tom případě vybírejte takové, kde najdete postranní kapsy.

 • Multifunkčnost

V některých případech můžete využít přepravku na kolo i jako běžnou tašku na psa – čili odejmout ji z kola a pokračovat s pejskem v tašce dále po svých.

Přepravní klece pro psy

Výběr redakce:

Klec Dog Fantasy

Porovnali jsme desítky nejlepších klecí a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům dobré klece pro psy.

Ať už hledáte řešení na přepravu, výstavu nebo na domácí využití, oceníte výhody klecí pro psy. Je zde několik faktorů, které je dobré promyslet před samotným nákupem.

Jakou velikost? Záleží zda-li chcete klec využívat primárně doma nebo očekáváte i jistou možnost přepravy. V prvním případě to s velikostí klidně můžete přehnat, protože více velikosti pejskovi jenom prospěje (ale s mírou). Jestliže ji budete využívat jako přepravku, pak mějte na paměti i rozměry vašeho auta nebo možnosti dopravního prostředku, který budete využívat. Vždy ale platí, že pes by si měl být schopný sednout, lehnout a pohodlně se otočit.

Látkové přepravky

Výběr redakce:

Taška přenosná pro psy Trixie Malinda

Porovnali jsme desítky nejlepších látkových přepravek a vybrali jsme jednu, která podle nás nejvíce vyhovuje požadavkům dobré látkové přepravky.

Ať už váš pes není uzpůsobený na dlouhé túry či ho chcete bezpečně dopravit k veterináři nebo váš způsob cestování vyžaduje, aby byl pes bezpečně zajištěný, tašky na psy / látkové přepravky je téma, které je pro vás aktuální.

Tašky na psy ocení zejména majitelé malých a středních psů, jenž není velký problém tímto způsobem přenášet. Pokud potřebujete převést velkého psa např. k veterináři, má smysl se dívat spíše po přepravkách pro psy, které jsou často stavěné i pro větší psy.

Na téma tašek na psy jsme sepsali článek s aktuálně nejlepšími taškami na psy, proto pokud vás zajímá více, pokračujte tam.

Váš názor

Máte jiné oblíbené přepravky pro psy, které vám tu chybí? Napište níže do komentářů a pomozte tak ostatním při výběru té správné přepravky. Těším se na diskuzi.

Přečtěte si také výběr nejlepších tašek na psy a elektrických obojků – dali jsme si záležet. 🙂

Zdroje

 1. [eng] Zahraniční článek, jak vybrat přepravku pro psa – Care.com
 2. [eng] Zahraniční článek o nejlepších přepravkách pro psy – Barkpost.com
 3. [eng] Zahraniční článek o nejlepších přepravkách pro psy do letadla – Barkpost.com
 4. [eng] Zahraniční článek o typech přepravkách pro psy do letadla – Petcarrierverdict.com
 5. [eng] Zahraniční článek o požadavcích na psí přepravky do letadla – Pettravel.com
 6. [eng] Zahraničních článek o požadavcích na psí přepravky do auta a výběr nejlepších – K9ofmine.com

1 komentář u „Jak vybrat přepravku pro psa: do auta, letadla či na kolo – ZKUŠENOSTI“

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu