10 nejlepších psů k dětem: rodinný pes

Na filmy Lassie nebo Lady a Tramp se člověk vždy rád podívá. Není ale úplně nejrozumnější se na základě toho rozhodovat o budoucím psím členu rodiny. Podle čeho vybírat psa k dětem? A jaká plemena patří mezi 10 nejlepších rodinných psů? Nechte se inspirovat naším rádcem a výběrem deseti nejideálnějších psů k dětem – rodinných psů.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

Rodinný pes by měl splňovat 3 hlavní předpoklady:

 • Temperament – to znamená psí osobnost. Vybírejte psa s příjemným temperamentem. Například klidnější psi mívají schopnost vybudovat si silné pouto a být vašim dětem skvělým společníkem.
 • Velikost – velikost by se měla posuzovat s ohledem na temperament a energičnost psa. Někteří velcí psi bývají krotcí a poslušní, zatímco někteří malí psi mohou být naopak velmi vznětliví.
 • Energičnost – tady záleží čemu dává vaše rodina přednost. Pokud si chcete pořídit psa, který je nadprůměrně energický, reálně zvažte, zda mu dokážete poskytnout dostatek pohybu. Pokud pes nedostává, co potřebuje, jeho přebytečná energie může později vést k problémům s chováním.

Než učiníte toto životní rozhodnutí a psa si pořídíte, vždy je dobré se s ním nejdříve setkat a seznámit. Dobrý nápad je také položit chovateli či pracovníkovi útulku několik zásadních otázek, než se rozhodnete.

Pět nejdůležitějších otázek:

 • Může být pes nepezpečný pro některého člena rodiny? Někteří psi se nadšeně seznamují se všemi rodinnými příslušníky, zatímco jiní dávají přednost pouze dospělým nebo pouze jednomu pohlaví.
 • Jak moc je pes energický? Je možné, že chcete psa, který bude vás a vaši rodinu doprovázet na dlouhých procházkách nebo naopak takového, kterého můžete většinu času nosit v tašce nebo v náručí.
 • Jakou pes vyžaduje péči? Je to dlouhosrsté plemeno, které bude potřebovat pravidelné koupání a kartáčování, nebo je to psí senior, u kterého budou nutné časté návštěvy veterináře?
 • Jak starého psa hledáte? Dali byste přednost štěněti, které vyžaduje hodně tréninku, ale pravděpodobně se bez problémů spřátelí se všemi členy rodiny, nebo raději dospělého psa, který už umí konat potřebu venku, ale může být trochu ostýchavý k návštěvám?
 • Bude pes vycházet s ostatními mazlíčky v domácnosti? Pokud máte ještě jiná zvířátka, musíte vybírat psa, kterému jiná zvířata nevadí a ujistit se, že i vaše zvíře nového člena domácnosti přijme.

10 nejlepších psů pro rodiny s dětmi

Vybrali jsme ty nejoblíbenější psy k dětem a u každého stvořili krátkou charakteristiku. Věříme, že existuje řada skvělých rodinných psů, proto se určitě neomezujte pouze tímto seznamem.

10) Buldok

Je sázkou na jistotu, pokud chcete oddané, trpělivé štěně, které bude určitě přítulné i k dětem. Buldoci jsou robustní, což je skvělé pro děti, které mazlíčky příliš nešetří a rádi zkouší jejich trpělivost. Na druhou stranu, buldok určitě nebude nikdy zvolen tím nejenergičtějším psem. Jsou to poslušní, přátelští a věrní psi, kteří navíc dobře vychází s jinými zvířaty a také s jinými psy. Mají rádi život ve větších domech, ale i v malých prostorech bytů. Většina z nich má také radost z návštěv a rozumí si s jinými zvířaty, což je dělá perfektní volbou pro společenské typy rodin s rušným životním tempem.

Pokud je buldok váš favorit, je třeba vědět, že jeho zatažené čelisti vyžadují více péče v oblasti zubní hygieny, a funění, chrápání a taky slintání s tím prostě jdou ruku v ruce. Na druhou stranu, jejich srst vyžaduje minimální údržbu, ačkoli záhyby kolem ocasu a v obličeji budete muset čistit, aby se v nich neusazovala špína. Jejich malý vzrůst je dobře předurčuje jak k pobytu v rodinném domě, tak v malém bytě.

9) Bígl

Je skvělou volbou pro rodinný život, hlavně díky své velikosti (můžete ho bez problémů nosit v náručí) a klidné povaze. Pokud vaše děti rády tráví čas venku, nemohli jste jim vybrat lepšího společníka na prozkoumávání lesních stezek. Bígl byl původně chován jako lovecký pes a díky svému silnému vzrůstu není nikdy příliš unavený na hraní.

Bígl je chytrý, přátelský a šťastný pejsek, který dobře vychází s ostatními domácími mazlíčky (až na nějaké občasné zlobení a nahánění). Nicméně hodně línají a vyžadují časté koupání a kartáčování.

8) Bulteriér

Je často neprávem vnímán jako agresivní pes, i když ve skutečnosti byl chován jako pes společník. Je přátelský a láskyplný k dětem i dospělým. Tento dobře stavěný pes má vysoký práh bolesti, což je skvělé pro děti, které se teprve učí, jak správně se psem zacházet.

Mějte na paměti, že váš bulteriér může být někdy velmi nezbedný, hlavně v kontaktu s jinými psy a menšími zvířaty. Vyhnout se problémům je jednoduché. Musí být každý den fyzicky i psychicky dostatečně aktivní. Jejich srst je snadná na údržbu a nejlépe se jim daří v domě, kde mají snadný přístup na zahradu, kde si můžou celý den hrát.

7) Kolie

S širokou škálou typů, které lze zařadit do skupiny kolií, jako například border kolie a bearded kolie, nejste při výběru rodinného pejska limitováni pouze notoricky známou kolií “Lassie”. Nicméně se zde na tento typ kolie zaměříme. Kolie jsou mírné a předvídatelné plemeno, málokdy se projevují problémy s chováním a snadno je vycvičíte, což se může hodit hlavně u rodin, které ještě se psy nemají zkušenosti. Kolie milují děti, žijí proto, aby potěšily své majitele a ochraňovaly rodinu.

I když je tato psí rasa obvykle velmi mírná, původně byli chováni jako ovčáčtí psi. Může se stát, že se vaše kolie bude pokoušet nahánět vaše děti jako stádo! Toto může být zpočátku velmi zábavné, ale pravděpodobně bude nejrozumnější toto chování nepodporovat (jakkoli užitečné se vám může zdát). Kolie má dlouhou srst a k jejímu zdravému vzhledu je proto nutná pravidelná péče. Kolie jsou citlivé a inteligentní, dokážou být velmi mírné, ale i tvrdohlavé. Výchovu k poslušnosti tedy musíte mít neustále na paměti.

6) Novofundlandský pes

Nedostal přezdívku “rozená chůva” jen tak náhodou. Je to jeden z nejchytřejších psích plemen na světě. Navíc milují děti a chovají se k nim velmi ochranitelsky. Tento pes je něžný, hodný a trpělivý, skoro jako Matka Tereza mezi psy. Všichni bez rozdílu věku se do tohoto roztomilého obra ihned zamilují.

Psi novofundlandští jsou nejšťastnější v rodině s velkým otevřeným prostorem. Přestože hodně línají a jsou známí svým slintáním, neměli by být neustále ponecháni venku. Tito psi chtějí bydlet v domě se svou rodinou. Jsou také známí jako výborní plavci a ví se o nich, že v nouzových situacích dokážou i zachránit život.

Snadno je vycvičíte a určitě i potěšíte různými povely a úkoly, plnění příkazů je totiž neskutečně těší.

5) Maďarský krátkosrstý ohař

I když toto psí plemeno většinou není první, které přijde na mysl, když se řekne rodinný pes (hlavně kvůli jeho velké potřebě pravidelného pohybu), může být ve skutečnosti skvělou volbou pro energické a aktivní rodiny s odrostlejšími dětmi.

Ohaři mají veselou povahu, mírné chování a jsou věrní a oddaní. Psi této rasy bývají také poslušní, sebejistí a chytří, se svou rodinou si vytváří velmi silné pouto a také se rychle učí nové triky. Citlivý, mírný a přitom plný energie, takový je Maďarský ohař.

4) Irský setr

Známý pro svou zrzavou srst, Irský setr je hravý, energický, miluje být mezi lidmi a vyhraje si i s dětmi. Tito psi milují společnost své rodiny natolik, že když jsou sami, hrozně trpí. Pokud jsou obklopeni svými nejbližšími, jsou šťastní a jejich chování je ukázkové.

Tento pes vyžaduje spoustu pohybu, takže pokud máte hyperaktivní dítě, bude mu skvělým společníkem. Je velmi chytrý a tak výcvik probíhá poměrně snadno. Nejlépe mu bude v domě se zahradou, kde bude i nadšeně vítat vaše návštěvy.

3) Pudl

Přes jejich často velmi osobitý sestřih jsou pudlové velmi inteligentní a mírní psi. U této rasy je možné si vybrat mezi miniaturní a běžnou velikostí, což vám dává možnost vybrat pudla přesně sedícího do prostředí, ve kterém bydlíte. Línají pouze nepatrně, a proto se skvěle hodí do rodiny s dětmi – alergiky.

Oba dva typy přichází se svými dobrými vlastnostmi i problémy. Standardní pudl je například velmi chytrý a poslušný, je hravý a vyhledává dobrodružství. Na druhou stranu dokáže být často ostýchavý před cizími lidmi, i když se známými lidmi ani dětmi problémy nemá. Trpasličí pudl má naopak sklon být věrný pouze jednomu člověku. Je ale přátelský k ostatním zvířátkům i k dětem. Pro děti tedy budou dobrou volbou kvůli své inteligenci, poslušnosti a hravosti. Bez ohledu na to, pro který typ pudla se rozhodnete, jejich chundelatá srst bude vyžadovat pravidelnou péči.

Pudl je hrdý, elegantní pes, který je zároveň ochraňující a věrný.

2) Labradorský retrívr

Toto je jeden z nejoblíbenějších psů, a to z dobrého důvodu – labradorský retrívr je hravý, trpělivý, milující, ochranářský a spolehlivý. Mezi jeho další dobré vlastnosti patří například vysoká inteligence a také dobrá odezva při výcviku. Vyžaduje hodně pohybu (miluje například plavání!), takže se ujistěte, že si to vaše rodina uvědomuje a vyšetřete trochu extra času na pobíhání a hraní.

Ať už je to černý, čokoládový nebo žlutý labrador, všichni sdílejí stejnou výdrž, sílu i poslušnost, což je činí tak populární psí rasou. Jsou velmi přívětiví a dobře vychází s ostatními zvířátky a v podstatě s kýmkoli se setkají. Mají krátkou srst, takže si vystačíte s kartáčováním každý týden, aby zůstala čistá a lesklá.

1) Zlatý retrívr

Je sebejistý, chytrý, přítulný a věrný pes. Není ani agresivní ani ostýchavý, zato je velmi trpělivý, což z něj dělá perfektní společnost pro děti.

Toto plemeno potřebuje hodně pohybu. Neskutečně rád si ale hraje (hlavně hry typu aport – můžete mu například házet frisbee), když toho využijete, snadno jeho potřebu pohybu naplníte. Brzy zjistíte že váš retrívr miluje zábavu, je láskyplný, poslušný a vaše děti se do něj okamžitě zamilují. Správnou péči o zlatou hřívu vašeho retrívra zajistí kartáčování 2x týdně. I když je tato rasa zvyklá na život venku, bude mnohem raději žít v domě se svou rodinou.

Shrnutí

Do seznamu jsem zařadil ty nejoblíbenější psy k dětem. Nenechte se však zmást. Existuje řada dobrých rodinných psů, které v našem seznamu nenajdete. Článek slouží primárně jako zdroj inspirace, nechceme vám vnucovat, abyste se omezovali na pouze tyto plemena. Další inspiraci ohledně výběru psa k dětem najdete v další sekci.

Užitečné odkazy

Pokud vás vzdělávání o psech ještě neomrzelo a nebo jste si ještě nevybrali svého ideálního psího společníka, pak oceníte tuto sekci. Zde doporučujeme ty nejlepší zdroje, které byly napsány o tématice rodinných psů.

 1. Kvalitní video shrnující pět nejvhodnějších psů k dětem – Playtvak.cz
 2. Článek na téma psi a děti z pohledu redakce webu Dogsmagazin.cz
 3. Rozhovor s veterinářem o psech do rodiny – Rozhlas.cz
 4. [eng] Článek a video o oblíbených psech k dětem – Petmd.com

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4.6/5 - (131 votes)

8 komentářů u „10 nejlepších psů k dětem: rodinný pes“

 1. Dobry den, jak si mam odzkouset, jestli muj domaci mazlicek, kterym je kocka, se snese se stenetem, cili novym prirustkem? DEKUJI

  Odpovědět
 2. No…já jsem dítě jsem holka je mi 11 let a máme doma Lhasa Apso a Tybecský teriér ???? Absolutně nepotřebuju dalšího psa to mi věřte ????

  Odpovědět
 3. Máme fenku Cane Corso, k našemu vnoučkovi je to jedinečná kamarádka, ačkoli má 64kg a vnuk pouze 20kg. Neměnila bych ji za nic na světě. A to jsme předtím měli bezvadné vlčáky…

  Odpovědět
 4. Mohl by tam být i Foxteriér. Mám doma drsnosrstého foxteriéra a s mou neteří a synovcem vychází velmi dobře????

  Odpovědět
 5. … kdysi jsme si vybírali nové štěně právě podle vlastností a nakonec jsme si jeli pro hovawarta – přivezli jsme blonďatou kuličku chlupů (existuje ještě černá a černá se znaky) a z té kuličky vyrostl čtyřicetikilový „drobeček“ s 72 cm v kohoutku, vynikající hlídač, trpělivý a milující děti, mimo svůj rajon velký grand a při tom dokonalý obranář … jako první (cca čtrnáct dní před ověřitelným testem) poznal, že je manželka (znovu) gravidní a po narození malého synka se z něj stal trpělivý opatrovník … pokud tedy můžu – zařadil bych hovawarta mezi minimálně dvacítku psů, kterým by bylo záhodno věnovat pozornost …

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu