fbpx

10 nejlepších psů, kteří soužijí dobře s kočkou

Většina lidí vám řekne, že jsou buďto milovníkem psů nebo koček – zatímco jiní by si nedokázali představit život ani bez jednoho z nich. Pokud se ztotožňujete s druhou z možností, zjistíte, že někteří psi mají sklony považovat menší tvory v rodině za něco, o co se mají starat. Například pracovní plemena psů byla chována aby hlídala a ochraňovala jiná zvířata či lidské členy rodiny.

Někteří lovečtí psi (honiči) byli vyšlechtěni pro úzkou spolupráci ve smečkách, takže jsou obvykle přátelští vůči jiným chlupatým členům rodiny, včetně koček. Lovečtí psi, jako například retrívři a španělé, jsou přátelští a většinou vycházejí s kýmkoliv, mimo jiné i s kočkami. Toy plemena psů jsou malá a byla chována hlavně jako milující společníci. Podívejte se na 10 psích plemen, která mají tendenci vycházet s kočičími kamarády, a na jejich vlastnosti, které z nich činí ideální společníky.

Tip: Každý pes je odlišný. Přestože bíglové nemívají se soužitím s kočkami problém, váš bígl takový být nemusí. Vždy seznamujte psy a kočky opatrně dokud si nebudete jistí, že jsou na sebe zvyklí.

1) Bígl

Bíglové jsou součástí skupiny loveckých psů zvané honiči, což znamená, že využívají svůj výjimečný čich pro vyčenichání kořisti. Tito psi tradičně lovili ve velkých smečkách spolu s lovci doprovázejícími je pěšky nebo na koni, takže bylo nezbytné aby vycházeli s jinými zvířaty. Bíglové jsou společenští a milí, většina z nich bude spokojeně žít s ostatními domácími mazlíčky, včetně koček, na které budou s velkou pravděpodobností nahlížet jako na jednoho ze členů smečky.

2) Baset

Stejně jako bígl se i baset řadí mezi honiče. Jakožto další ze psů zvyklých na život ve smečce jsou baseti přátelští a přívětiví. Kvůli jejich krátkým nohám a dlouhým, těžkým tělům se baseti pohybují pomalu – skvělá kombinace vlastností pro soužití s kočkami. Jsou to věrní, trpěliví a klidní psi.

3) Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl patří do skupiny společenských plemen. Tato plemena byla vyšlechtěna v milující, věrné “gaučáky” a společníky. Kavalír je tak roztomilý, jak jen to jde. Toto plemeno se spřátelí skoro s každým člověkem a zvířetem, jaké Vás napadne, a to i s kočkami. Jsou to přizpůsobiví a něžní malí psi.

4) Border kolie

Pokud si vzpomenete na Lassie (dlouhosrstá kolie), jistě víte, že kolie jsou milovníci, ne bojovníci. Ačkoli ne všechna ovčácká plemena zvládají soužití s kočkami dobře, border kolie jsou o něco klidnější než jiná plemena tohoto typu. Border kolie jsou obzvláště něžné k dětem a většině domácích mazlíčků, včetně koček.

5) Zlatý retrívr

Jedno z nejoblíbenějších plemen na světě, zlatý retrívr, je opravdu laskavý pes, a jeho dobré chování se vztahuje jak na lidi, tak na kočky. Zlatí retrívři jsou milující a milí, stejně jako jsou přizpůsobiví a společenští. Většina zlatých retrívrů může bez problémů žít po boku koček, pokud byli řádně seznámeni.

6) Pudl

Pudlové jsou chytří a v domácím prostředí klidní. Pudl je jedno z plemen, které má čtyři varianty velikosti: velký (45 – 60 cm), střední (35 – 45 cm), trpasličí (28 – 35 cm) a toy (25 – 28 cm). S váhou mezi 1 až 3 kilogramy jsou někteří toy pudlové menší než kočka. Všechny typy pudlů mohou vést klidný život v domově s kočkami. 

7) Maltézský psík

Maltézáček, vážící méně než 5 kilogramů, se velikostí podobá toy pudlu; často bývá menší než průměrně velká kočka. Řadící se mezi toy plemena, maltézáček je něžný a milující společník s bezstarostnou povahou. Maltézáček je spokojený schoulený na gauči. Nevšímá si ničeho, co se kolem něj děje, včetně kočičích aktivit.

8) Novofundlandský pes

Novofundlanďani jsou něžní obři psího světa. Jsou trpěliví, klidní a chrání členy své rodiny. Typicky novofundlanďani skvěle vycházejí jak s lidmi všech věkových skupin, tak i dětmi, kočkami a jinými domácími mazlíčky. Tato velká plemena jsou obecně známá svým klidným chováním a nízkou potřebou aktivity.

9) Pomeranian

Pomeranian je energické a okouzlující toy plemeno. S váhou pouhých 1,8 až 3 kilogramů se většina koček tyčí nad pomeraniany, takže tyto malé chlupaté kuličky nebývají pro kočky hrozbou. Pokojně žijí i s jinými domácími mazlíčky.

10) Mops

Mopsíci jsou sympatičtí a veselí malí tvorové, kteří dobře vycházejí skoro s každým. Většina mopsů nemá sklon pronásledovat či jinak obtěžovat kočky, proto s nimi mohou po správném seznámení klidně žít. Kočka může mopsíkům dělat společnost při čekání na jejich majitele.

Plemena, kterým se vyhnout

Obecně platí, že méně aktivní a klidnější plemena jsou lepší volbou, než plemena aktivní se sklony k lovu. Například teriéři jsou neústupní, hbití a plní energie. Byli vyšlechtěni pro lov drobné zvěře. Ve většině z nich tento instinkt pronásledování malých zvířat zůstal, kočky pro ně nejsou výjimkou. Ovčácká plemena mají tendence nahánět všechny členy rodiny, kočky nemusí ocenit pronásledování nadšeným psem.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu