fbpx

10 nejlepších psů na zahradu: celoročně venku

Psi byli nám lidem přáteli po celá staletí, jsou to milující mazlíčci a věrní společníci, kteří neustále obohacují životní styl a zájmy svých majitelů. Ne všechna psí plemena ale dokážou ustát určitá prostředí. Pokud jste aktivním člověkem, co má rád přírodu, a hledáte stejně tak dobrodružného parťáka, měli byste vsadit na takové plemeno, které nemá problém přizpůsobit se životu venku. Psi, kteří jsou pro outdoorový životní styl nejlepší pak zvládají jakékoliv klima, milují prozkoumávání divočiny a aktivní život. Tady je seznam některých z těch nejvhodnějších venkovních psích plemen, abyste dokázali vybrat toho pravého chlupáče.

1) Australský ovčák

Australský ovčák je středně velký pes plný energie, je inteligentní a touží po dobrodružství. Australák má silnou dvojitou srst, která je odolná proti rozmarům počasí, a proto dokáže ustát většinu výkyvů teplot a nečasů. Australský ovčák byl původně chován jako pastevecký a ovčácký pes, což znamená že milují být venku a potřebují hodně pohybu a cvičení – je nutné s nimi pravidelně chodit na dlouhé procházky. Pokud jste milovníky přírody, australák pro vás bude skvělým turistickým parťákem.

2) Sibiřský husky

Díky své minulosti a dědictví tažných psů je sibiřský husky skvělou volbou, pokud chcete venkovního psa. Mají úžasnou schopnost žít v jakémkoliv klimatu, zejména v chladném zimním počasí, a to hlavně díky svým velkým huňatým kožichům. Jejich podsada řídí jejich tělesnou teplotu, takže jsou schopni se přizpůsobit stejně tak teplému počasí. Huskiové milují prozkoumávání a toulání se po svém okolí, takže pokud by měli svou vlastní zahradu, rozhodně by díky ní spokojeně vrtěli svým ocasem.

3) Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je jedním z nejpopulárnějších plemen domácích mazlíčků, mají skvělý temperament a jsou velmi přizpůsobiví. Labradoři si dobře poradí v teplých i chladných podmínkách a za všech okolností zůstanou energickými, milujícími a hravými, což z nich dělá skvělé venkovní psy. Nejen, že labíci vypadají roztomile a k pomazlení, ale jsou také velmi kontaktními psy a milují společnost – nejlépe své rodiny. Zajistěte, aby dostali dostatek pozornosti a mazlení, stejně jako pravidelnou dávku cvičení.

4) Australský honácký pes

Australský honácký pes je fantastickým venkovním plemenem. Toto plemeno miluje velké otevřené prostory, které může prozkoumávat a být tak co nejvíce nezávislým. Je to pes plný života a nejšťastnější je na dobrodružných výletech; australský honácký pes se pro vás hodí, jestliže jste vysoce aktivní člověk, který si užívá dlouhotrvající pohyb a každodenní cvičení, má rád jízdu na kole, běh a turistiku. Tito psi pocházejí z Austrálie a byli chováni na to, aby dokázali pracovat se svou tělesnou teplotou v rozmezí extrémních výkyvů horka a chladu, takže dokáží tolerovat většinu klimatických podmínek.

5) Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je skvělý venkovní pes, zvláště pokud žijete v chladnějším klimatu. Berňáci mají tlustý a hustý kožich, který je chrání ve studených podmínkách – ve skutečnosti milují být venku, když je zima. Nepotřebují tolik cvičení jako jiní venkovní psi, těmto pohodovým čumákům stačí klidná každodenní procházka nebo krátká túra. Toto plemeno má velmi uklidňující temperament, je věrný a milující zvláště k dětem. Milují být se svými blízkými, nejvíc se jim daří, když jsou součástí rodinných aktivit. Jsou velmi jednoduše trénovatelní – zkrátka skvělý rodinný pes.

6) Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou známí svým účinkováním v mnoha kriminálních filmech jakožto důvěryhodní, odvážní, věrní a inteligentní chlupatí parťáci. Jsou velmi všestranní, snadno se cvičí a také jsou to výborní hlídači. Němečtí ovčáci mají srst s podsadou, navrchu je velmi pevná, uvnitř hustá, což jim umožňuje přizpůsobit se všem povětrnostním podmínkám. Německý ovčák miluje, když má co dělat a je zaměstnaný, rád se učí, hraje si i pracuje. Pro toto plemeno je nutností fyzické i duševní každodenní cvičení – nejspokojenější je udělá pravidelný trénink a zábavné aktivity.

7) Anglický mastif

Mastifové původně chovaní jako hlídači jsou ve své povaze ostražití, dobromyslní a velmí poslušní. Jejich mamutí velikost je ideální pro venkovní život, protože si umí poradit se všemi změnami počasí a navíc zastraší všechny nežádoucí vetřelce. Tento jemný gigant je však naprostý opak dvokého, přijde-li na jeho rodinu. I když mohou zvenčí vypadat tvrdě, jsou velmi citliví a milující, zbožňují blízkost své smečky a potřebují velkou dávku náklonnosti a každodenního cvičení.

8) Rotvajler

Narozdíl od všeobecného přesvědčení a drsného vzhledu jsou rotvajleři ve skutečnosti jemným, loajálním a ostražitým plemenem. Původně byli chování jako pastevecké plemeno v Německu, i proto má hustou podsadu a srst která mu umožňuje udržet se v teple během zimy. Když přijde léto, podsada se ztenčí – vypadá – a díky tomu jim je naopak chladno během horka. Jsou skvělým venkovním plemenem, zároveň však milují lidi a chtějí být v jejich blízkosti. Pokud zůstanou po dlouhou dobu o samotě, nebo nedostanou dostatek cvičení a aktivit, mohou začít ničit věci kolem sebe. Což ale koneckonců platí o každém psovi. 

9) Kolie

Kolie je chytrý a aktivní pes, který miluje jakékoliv zaměstnání – hlavně díky svým pasteveckým kořenům. Vzhledem ke své ovčácké historii se skvěle hodí pro venkovní život, kde může běhat, prozkoumávat a objevovat nové pachy či tvory. Jsou také velmi kontaktní, společenské a hravé. Užívají si projevy lásky a pozornosti, jsou velmi loajální, ostražité a celkově se tak stávají ideálním rodinným mazlíčkem.

10) Bobtail

Staroanglický ovčák neboli bobtail je zcela oddaný své rodině, kterou si chrání. Je jemný, hravý a rád prozkoumává neznámé. Jeho působivá srst mu umožňuje žít venku v chladnějším podnebí, ale měli by mít přístup i dovnitř domu, protože milují společnost své rodiny. Staroanglický ovčák potřebuje každý den dostatek cvičení, ale jinak jsou velmi pohodoví a pěkná dlouhá procházka po okolí jim bude vyhovovat ze všeho nejvíc.

Několik tipů pro venkovní psy

Stejně jako je důležité najít to správné plemeno pro chování psa venku, tak existuje několik neméně podstatných věcí, které musíte udělat. Nejprve musíte svému psovi poskytnout venkovní přístřešek, kde mohou zůstat, pokud začne být až moc horko, a pak místo, které je udrží v teple, když přijde zima. Bouda by je samozřejmě měla chránit i před ostatními rozmary počasí. Ujistěte se, že mají neomezený přístup k čerstvé vodě a nezapomeňte, že bude nejspíš třeba udržovat i jejich jídlo čerstvé a chráněné před hmyzem či hlodavci.

Ačkoliv jsou někteří psi vybaveni do venkovního života, budete muset plnit roli milujícího pejskaře – ať už řádným výcvikem a socializací, nebo poskytováním dostatku lidské interakce, lásky a fyzického i psychického cvičení. Psi jsou společenská zvířata a milují být co nejblíže své rodině. Pokud je necháte moc dlouho v osamění, budou se velmi trápit a mohou se stát nezvladatelnými. Žijí pro společnost a potřebují ji. Dále může váš pes potřebovat dodatečná očkování a lékařskou péči, aby byl chráněn před nemocemi, jimž může být venku vystaven. 


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Chcete si psa pořídit?

E-kniha: Pejskařem z nuly na sto

Praktické rady pro začínající pejskaře

Chovatelská příručka bude trefou do černého pro ty z vás, kteří právě zvažují pořízení pejska nebo si jej čerstvě pořídili. E-kniha vás provede tím, jak a kde si psa správně pořídit, jak má vypadat chod domácnosti se psem, co vše pořídit, jak vybrat granule pro psa, jak o psa pečovat a zkrátka vše okolo psí tématiky. Chovatelská příručka Pejskařem z nuly na sto vám dá všechny informace, které jako začínající pejskař potřebujete znát.

 • Jak zjistit, zda-li je pes ten pravý mazlíček pro váš životní styl 
 • Výhody a nevýhody vlastnictví psa
 • Jak vybrat plemeno psa
 • Kompletní návod, jak a odkud si psa pořídit 
 • Co jsou to množírny a jakou spojitost s tím má termín “průkaz původu” (PP)?
 • Co vše si zkontrolovat před odebrání štěněte/psa?
 • Jak připravit byt či zahradu na příchod pejska.
 • Jaké chovatelské potřeby jsou nezbytné?
 • Základy výchovy a výcviku štěněte/psa 
 • Jak na výuku konkrétních povelů.
 • Jak se vyznat v granulích pro psy a jak je vybrat
 • Zabrousíme i do tématiky stříhání psů, čili za jakých okolností stříhání je vhodné. 
 • Kastrace může a nemusí být moudrá volba. V e-knize se dozvíte, kdy kastrací psovi pomůžete a kdy naopak. 
 • Jak se chovat u psí rvačky
 • Co s blechami a klíšťaty?
 • Úvod do různých psích sportů
 • A mnoho dalšího…

Pro koho e-kniha je?

“Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”

Antoin de Saint-Exupéry, autor knihy Malý princ

Co dostanete a kolik toho bude?

PDF pro počítač

65 stran

E-kniha je určena pro zobrazení na velké obrazovce v klasickém A4 formátu.

PDF pro mobil

228 stran
 
E-kniha je přizpůsobena pro mobilní zobrazení, aby se vám e-kniha dobře četla i na menší obrazovce.

Redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz

Na e-knize pracovala celá redakce webu Vše-pro-zvířátka.cz ve snaze přinést, co nejpraktičtější tipy pro začínající pejskaře. 

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu