10 nejlepších psů na zahradu: celoročně venku

Psi byli nám lidem přáteli po celá staletí, jsou to milující mazlíčci a věrní společníci, kteří neustále obohacují životní styl a zájmy svých majitelů. Ne všechna psí plemena ale dokážou ustát určitá prostředí. Pokud jste aktivním člověkem, co má rád přírodu, a hledáte stejně tak dobrodružného parťáka, měli byste vsadit na takové plemeno, které nemá problém přizpůsobit se životu venku. Psi, kteří jsou pro outdoorový životní styl nejlepší pak zvládají jakékoliv klima, milují prozkoumávání divočiny a aktivní život. Tady je seznam některých z těch nejvhodnějších venkovních psích plemen, abyste dokázali vybrat toho pravého chlupáče.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

1) Australský ovčák

Australský ovčák je středně velký pes plný energie, je inteligentní a touží po dobrodružství. Australák má silnou dvojitou srst, která je odolná proti rozmarům počasí, a proto dokáže ustát většinu výkyvů teplot a nečasů. Australský ovčák byl původně chován jako pastevecký a ovčácký pes, což znamená že milují být venku a potřebují hodně pohybu a cvičení – je nutné s nimi pravidelně chodit na dlouhé procházky. Pokud jste milovníky přírody, australák pro vás bude skvělým turistickým parťákem.

2) Sibiřský husky

Díky své minulosti a dědictví tažných psů je sibiřský husky skvělou volbou, pokud chcete venkovního psa. Mají úžasnou schopnost žít v jakémkoliv klimatu, zejména v chladném zimním počasí, a to hlavně díky svým velkým huňatým kožichům. Jejich podsada řídí jejich tělesnou teplotu, takže jsou schopni se přizpůsobit stejně tak teplému počasí. Huskiové milují prozkoumávání a toulání se po svém okolí, takže pokud by měli svou vlastní zahradu, rozhodně by díky ní spokojeně vrtěli svým ocasem.

3) Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je jedním z nejpopulárnějších plemen domácích mazlíčků, mají skvělý temperament a jsou velmi přizpůsobiví. Labradoři si dobře poradí v teplých i chladných podmínkách a za všech okolností zůstanou energickými, milujícími a hravými, což z nich dělá skvělé venkovní psy. Nejen, že labíci vypadají roztomile a k pomazlení, ale jsou také velmi kontaktními psy a milují společnost – nejlépe své rodiny. Zajistěte, aby dostali dostatek pozornosti a mazlení, stejně jako pravidelnou dávku cvičení.

4) Australský honácký pes

Australský honácký pes je fantastickým venkovním plemenem. Toto plemeno miluje velké otevřené prostory, které může prozkoumávat a být tak co nejvíce nezávislým. Je to pes plný života a nejšťastnější je na dobrodružných výletech; australský honácký pes se pro vás hodí, jestliže jste vysoce aktivní člověk, který si užívá dlouhotrvající pohyb a každodenní cvičení, má rád jízdu na kole, běh a turistiku. Tito psi pocházejí z Austrálie a byli chováni na to, aby dokázali pracovat se svou tělesnou teplotou v rozmezí extrémních výkyvů horka a chladu, takže dokáží tolerovat většinu klimatických podmínek.

5) Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je skvělý venkovní pes, zvláště pokud žijete v chladnějším klimatu. Berňáci mají tlustý a hustý kožich, který je chrání ve studených podmínkách – ve skutečnosti milují být venku, když je zima. Nepotřebují tolik cvičení jako jiní venkovní psi, těmto pohodovým čumákům stačí klidná každodenní procházka nebo krátká túra. Toto plemeno má velmi uklidňující temperament, je věrný a milující zvláště k dětem. Milují být se svými blízkými, nejvíc se jim daří, když jsou součástí rodinných aktivit. Jsou velmi jednoduše trénovatelní – zkrátka skvělý rodinný pes.

6) Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou známí svým účinkováním v mnoha kriminálních filmech jakožto důvěryhodní, odvážní, věrní a inteligentní chlupatí parťáci. Jsou velmi všestranní, snadno se cvičí a také jsou to výborní hlídači. Němečtí ovčáci mají srst s podsadou, navrchu je velmi pevná, uvnitř hustá, což jim umožňuje přizpůsobit se všem povětrnostním podmínkám. Německý ovčák miluje, když má co dělat a je zaměstnaný, rád se učí, hraje si i pracuje. Pro toto plemeno je nutností fyzické i duševní každodenní cvičení – nejspokojenější je udělá pravidelný trénink a zábavné aktivity.

7) Anglický mastif

Mastifové původně chovaní jako hlídači jsou ve své povaze ostražití, dobromyslní a velmí poslušní. Jejich mamutí velikost je ideální pro venkovní život, protože si umí poradit se všemi změnami počasí a navíc zastraší všechny nežádoucí vetřelce. Tento jemný gigant je však naprostý opak dvokého, přijde-li na jeho rodinu. I když mohou zvenčí vypadat tvrdě, jsou velmi citliví a milující, zbožňují blízkost své smečky a potřebují velkou dávku náklonnosti a každodenního cvičení.

8) Rotvajler

Narozdíl od všeobecného přesvědčení a drsného vzhledu jsou rotvajleři ve skutečnosti jemným, loajálním a ostražitým plemenem. Původně byli chování jako pastevecké plemeno v Německu, i proto má hustou podsadu a srst která mu umožňuje udržet se v teple během zimy. Když přijde léto, podsada se ztenčí – vypadá – a díky tomu jim je naopak chladno během horka. Jsou skvělým venkovním plemenem, zároveň však milují lidi a chtějí být v jejich blízkosti. Pokud zůstanou po dlouhou dobu o samotě, nebo nedostanou dostatek cvičení a aktivit, mohou začít ničit věci kolem sebe. Což ale koneckonců platí o každém psovi. 

9) Kolie

Kolie je chytrý a aktivní pes, který miluje jakékoliv zaměstnání – hlavně díky svým pasteveckým kořenům. Vzhledem ke své ovčácké historii se skvěle hodí pro venkovní život, kde může běhat, prozkoumávat a objevovat nové pachy či tvory. Jsou také velmi kontaktní, společenské a hravé. Užívají si projevy lásky a pozornosti, jsou velmi loajální, ostražité a celkově se tak stávají ideálním rodinným mazlíčkem.

10) Bobtail

Staroanglický ovčák neboli bobtail je zcela oddaný své rodině, kterou si chrání. Je jemný, hravý a rád prozkoumává neznámé. Jeho působivá srst mu umožňuje žít venku v chladnějším podnebí, ale měli by mít přístup i dovnitř domu, protože milují společnost své rodiny. Staroanglický ovčák potřebuje každý den dostatek cvičení, ale jinak jsou velmi pohodoví a pěkná dlouhá procházka po okolí jim bude vyhovovat ze všeho nejvíc.

Několik tipů pro venkovní psy

Stejně jako je důležité najít to správné plemeno pro chování psa venku, tak existuje několik neméně podstatných věcí, které musíte udělat. Nejprve musíte svému psovi poskytnout venkovní přístřešek, kde mohou zůstat, pokud začne být až moc horko, a pak místo, které je udrží v teple, když přijde zima. Bouda by je samozřejmě měla chránit i před ostatními rozmary počasí. Ujistěte se, že mají neomezený přístup k čerstvé vodě a nezapomeňte, že bude nejspíš třeba udržovat i jejich jídlo čerstvé a chráněné před hmyzem či hlodavci.

Ačkoliv jsou někteří psi vybaveni do venkovního života, budete muset plnit roli milujícího pejskaře – ať už řádným výcvikem a socializací, nebo poskytováním dostatku lidské interakce, lásky a fyzického i psychického cvičení. Psi jsou společenská zvířata a milují být co nejblíže své rodině. Pokud je necháte moc dlouho v osamění, budou se velmi trápit a mohou se stát nezvladatelnými. Žijí pro společnost a potřebují ji. Dále může váš pes potřebovat dodatečná očkování a lékařskou péči, aby byl chráněn před nemocemi, jimž může být venku vystaven. 

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu