6 nejčastějších psích nemocí – příznaky a léčba

V článku jsem pro vás vybrala zřejmě ty nejčastější zdravotní komplikace, se kterými se jako majitel pejska můžete setkat. 

Pozn. Článek pro web napsala veterinářka MVDr. Libuše Krejčová, majitelka e-shopu www.pamlsek.vet 

1) Enteritida, gastroenteritida 

Zánět střev či kombinovaný zánět žaludku a střev je velice častá záležitost, jistou mírou k tomu přispívá fakt, že psi většinou sežerou, na co přijdou a ochotně přijímají jakékoliv kořeněné, mastné potraviny, které na oslavách rodinný příslušníci potají nabízejí. Původ může být nutriční, přítomnost cizího tělesa a podráždění sliznice nebo infekční (virového, bakteriálního či parazitárního původu). Mezi běžné příznaky patří nechutenství, zvracení, průjem různé intenzity, může a nemusí být zvýšená teplota (nad 39°C). 

Také se někdy můžeme setkat, že ve zvratcích či stolici je čerstvá či natrávená krev. To prosím berte jako alarmující příznak a neotálejte s návštěvou veterinárního lékaře. Obecně vzato, kdy je možné zvládnout problém doma a kdy navštívit veterináře? Jak bylo zmíněno, navštivte veterináře okamžitě, pokud je přítomna krev, dále pokud se jedná o velice starého jedince, nebo naopak štěně. Pokud i přes ‘‘domácí léčbu‘‘ problém trvá přes 3 dny, určitě se obraťte na odborníka. 

Jaká je první pomoc? Nasaďte psovi dietu (vařenou nesolenou rýži s kuřecími prsy, či králičím masem nebo krůtím). Probiotiky nic nezkazíte, pokud nemáte speciálně určené pro psy, můžete dát i probiotika určená pro lidi. Pro detoxikaci střeva při průjmu podávejte smectu či černé uhlí. Pokud se problémy opakují, je nutné hledat příčinu a konzultovat s odborníkem.

2) Zubní kámen 

Ve vyšším věku je to téměř samozřejmost a určitě to patří do skupiny podceňovaných zdravotních problémů. S usazováním zubního kamene souvisí zánět dásní, až paradontóza.  Pokud se u chrup psa nestaráte, bakterie usazující na zubním kameni jsou psem opakovaně polykány a můžou putovat na srdeční chlopně a způsobovat jejich zánět a také zatěžují ledviny. Možná to někomu bude připadat divné, ale je vhodné psovi 1x denně zuby čistit. Jsou pro to speciální enzymatické pasty, které nepění a bývají ochucené tak, aby psovi byly příjemné. 

Další podporou je podávání kelpy, což je vodní řasa, která mění pH slin a znesnadňuje usazování zubního kamene. Komfortní podání kelpy je ve formě pamlsků s jejím přídavkem – dental pamlsky. Pokud jsou zuby již pokryty zubním kamenem, jedinou možností je v celkové anestezii odstranění zubním ultrazvukem. 

3) Konjunktivitis = zánět spojivek

Po podráždění, infekční kontaminace a další příčiny mohou způsobit zánět. Příznaky jsou: slzení až hnisavý výtok, tzv. nástřik cév, kdy pozorujete zvýrazněné cév, zarudnutí až otok. Z počátku můžete proplachovat borovou vodou, ale neotálejte s návštěvou veterináře, jestli jste to někdy zažili sami, víte jak nepříjemná záležitost to je a čím dříve se začne problém efektivně léčit antibiotickými kapkami, tím dříve se problému zbaví. 

4) Otitis – zánět ucha 

Nejčastější problém pro ‘‘klapouchá plemena‘‘ jako kokršpaněl, setři, baseti a další plemena co mají dlouhé převislé uši. Ucho dostatečně nevětrá a vzniká pohodlné prostředí pro bakterie a kvasinky. Problém však může postihnout jakékoliv plemeno. Mezi typické příznaky patří drbání ucha, klepání hlavou, otírání hlavy o předměty. Problém může být oboustranný či jen v jednom uchu. Je důležitá diagnostikovat problém u veterináře a pod mikroskopem z výtěru zjistit, zda-li je problém kvasinkový, bakteriální či smíšený pro zvolení vhodné terapie. Opakované záněty mohou někdy souviset i s potravinovou alergií. 

5) Pyometra – hnisavý zánět dělohy 

Problém starších nekastrovaných fen. Několik týdnů po hárání majitel u feny pozoruje slabost, teplotu, nechutenství a žíznivost. Výtok z pochvy může být a nemusí. Je to akutní záležitost, jelikož přeplněná křehká děloha plná hnisu může až prasknout. Lépe je jít při tomto podezření 10x k veterináři zbytečně, než to 1x prošvihnout. Proto doporučuji feny kastrovat, pokud neplánujete štěňata. Veterinární lékař udělá Vaší fence ultrazvuk, případně odebere krev a víte, na čem jste. 

6) Infekční nemoci z obvyklé vakcinace DHPPi+L 

Tato onemocnění se významně eliminovala díky vakcinaci. Co bývá problém, je parvoviróza u štěňat ještě nevakcinovaných. Proto je důležité mít řádně vakcinovanou fenu.

Někteří možná neví, co vše je v klasickém vakcinačním schématu. Jedná se o 4 virová onemocnění a 1 bakteriální.

D – psinka

H – hepatitida

P – parvoviróza

Pi – parainfluenza

L – leptospiróza 

4.9/5 - (29 votes)

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu