16 nejlepších psů pro alergiky: hypoalergenní pes

Milovníci domácích mazlíčků s alergií se nemusí bát – i oni si můžou užít přítomnost psů ve své domácnosti. Trik spočívá ve výběru nealergenních plemen, které tolik nelínají a nepouští ze sebe příliš snítek a prachu. Nelínající psi jsou běžně označováni za hypoalergenní a jsou skvělou volbou pro alergiky. 

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších hypoalergenních granulí pro psy

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

Na výběr máte více než 15 bezsrstých nebo nelínajících, hypoalergenních plemen. Pokud milujete psy, ale trpíte na alergie, měli byste se podívat hlavně na malé až středně velké psy, kteří jsou pro osoby trpící mírnou formou alergie tou nejlepší volbou. 

1) Opičí pinč

Pejskaři alergici mohou s opičím pinčem v domácnosti dýchat o něco snadněji. Opičí pinč je nelínající pes a, ačkoliv všichni pejsci čas od času upustí nějaký ten chlup, je vybaven hrubou srstí, která vyžaduje pouze příležitostné odstranění starých odumřelých chlupů. 

2) Basenji

Basenji je pro alergiky skvělou volbou, jelikož co se týče samostatného očišťování, je stejně šikovný jako kočky! Nejen že o svou srst dokáže pečovat sám, ale jeho měkké a krátké chlupy navíc nelínají tolik jako u jiných psů, což znamená menší následky pro váš citlivý imunitní systém. 

3) Bedlingtonský teriér

Nebojte se omezit množství kapesníčků, pokud jste v přítomnosti bedlingtonského teriéra. Tihle ovce připomínající psi jsou pokryti vlněnou, kudrnatou srstí, která téměř nelíná. Bedlingtonští teriéři budou však stále potřebovat dostatek péče, protože jejich silně zakroucená srst se může bez každodenního kartáčování zašmodrchávat a stávat se matnou.

4) Bišonek

Jediným projevem, který alergik v přítomnosti bišonka zažije, bude hlasité kolektivní “Aaach…”. Jejich měkké a nadýchané kožíšky jsou hustě kudrnaté, což zajišťuje, aby odumřelé chlupy nevypadly a zůstaly na místě, dokud je jednoho dne nevyčešete. 

5) Čínský chocholatý pes

Méně chlupů rozhodně vede k menší šanci alergické reakce páníčka s citlivým imunitním systémem. A čínský chocholatý pes nemá srst téměř žádnou, což znamená, že líná jen velmi málo, anebo vůbec – v závislosti na tom, jak často je upravován.

6) Havanský psík

Havanský psík má podobný typ srsti jako hypoalergenní bišonek, díky čemuž jsou tito psi další ideální volbou pro alergiky. Jejich nadýchané kožíšky s jemnými vlnami působí hustě a ne tolik kurdnatě jako právě bišonci. Takováto srst pomáhá zabránit vypadávání chlupů všude okolo.

7) Irský vodní španěl

Zdroj: Wikipedia.org

Žádná podsada, žádný problém a se všemi těmi kudrlinkami to znamená ještě méně línání. Irský vodní španěl může být skvělou volbou pro alergiky, pokud jsou pravidelně kartáčování a příležitostné vykoupání jednou za několik měsíců, aby se jim vyčistil a osvěžil kožich.

8) Kerry blue teriér

Zdroj: Hellosandy.cz

Zatímco většina psů líná každý den, u kerry blue teriéra je to jen zhruba každé tři týdny, což pomáhá lidem náchylným na alergie snáze zvládat množství chlupů, které z něj v domácnosti vypadají. Tito teriéři jsou známí jako “nelínavci” s vlnitou, kudrnatou srstí, v níž se vše dráždivé udrží až do dne, kdy je sami vyčesáte.

9) Komondor

Dospělí komondoři v pravém slova smyslu nelínají. Těmto psům roste dvojitý kožich – vlnitá podsada dole a kudrnatá srst nahoře, což přirozeně vytváří dredy. S chlupy takto pevně tvarovanými je klasické línání nepravděpodobné a lidé s alergiemi se nemusí bát – je pravděpodobnější, že vypadne celý jeden dred, než že by se pouštěly jednotlivé, alergii probouzející chlupy.

10) Pudl

Pro lidi s lehkou alergií citlivou na zvířata jsou pudlové skvělým přírůstkem do domácnosti. Kudrnatá, zřídka línající srst tohoto plemene drží odumřelé chlupy, takže může být lehce udržitelná se správnou péčí a pravidelným česáním.

11) Portugalský vodní pes

Dobrou volbou pro lidi s mírnými alergiemi jsou portugalští vodní psi, kteří mají jen jednu vrstvu srsti.  Na rozdíl od psů s podsadou toto plemeno líná opravdu jen velmi málo. Udržování jeho kožichu v dobrém stavu určitě ještě pomůže snížit pravděpodobnost alergických reakcí.

12) Puli

Podobně jako u komondora, i puli má dredovitou srst, pokud ji nebudete kartáčovat. Mají jak podsadu, tak vrchní vrstvu srsti a dohromady rostou tak, že vytváří propojené šňůry. Ačkoliv Puli může trochu línat, tyto chlupy se zachytí v kožichu, což znamená, že je méně pravděpodobné, že způsobí alergickou reakci. 

13) Knírač velký

Stejně jako u všech psů, i velcí knírači mohou línat, není to však ve velkých chomáčích najednou. Mírní alergici, kteří si zamilovali tento typ psa, ale mají reakce na chlupy a prach, mohou kontrolovat množství línání díky pravidelné péči a každodennímu vyčesávání. 

14) Shih Tzu

Shih Tzu mají stejný typ chlupů, jako mají lidé, je tedy méně pravděpodobné, že by způsobili silné alergické reakce těm, kteří mají problémy se zvířaty. K udržení jejich srsti v tom nejlepším a málo línajícím stavu je nutná pravidelná péče a kartáčování. 

15) Drsnosrstý foxteriér

Hustý, zvrásněný a vlnitý kožich pokrývá tělo drsnosrstého foxteriéra od čumáku až po ocas. Díky hustotě a drátovitosti jeho srsti je línání velmi omezené a odumřelé chlupy lze snadno odstranit pravidelnou péčí.

16) Jorkšírský teriér

U alergiků je méně pravděpodobné, že budou reagovat na srst, jejíž struktura připomíná lidské vlasy. Tito psi nemají podsadu, která by línala, takže pokud budou pravidelně udržováni a trimováni, mohou být jorkšírové skvělou volbou pro alergiky. 

Jsou hypoalergenní psi zcela bez alergenů?

Krátká odpověď zní ne. Je důležité si uvědomit, že neexistují žádní psi zcela bez alergenů. Nejlepší přítel člověka přichází ve všech možných velikostech a kožíškách, ale pro alergiky je nejlepší sázkou na jistotu pro kontrolu s daným zvířetem nejdříve strávit nějaký čas a zjistit, zda alergii způsobuje nebo ne. 

Pokud je pes označen za hypoalergenního, znamená to jednoduše to, že toto plemeno “relativně, pravděpodobně nezpůsobuje alergické reakce”, což z něj dělá nejlepší volbu pro život bez symptomů.

Přestože někteří z těchto nealergenních psů mají těžkou a hustou srst jako třeba Puli, tak důležité zůstává to, jestli mají podsadu, která by mohla línat a zachytávat se na nábytku, či vznášet se ve vzduchu ve vaší domácnosti. 

Co způsobuje alergii na psa?

Až 10 % lidí má alergii na psy. Zatímco mnoho lidí věří, že srst psů vyvolává alergii na domácí mazlíčky, jsou to ve skutečnosti hlavně šupinky kůže zachycené na konci chlupů, které způsobují symptomy jako pálení očí, rámu, kýchání a další.

Tato odumřelá kůže je víceméně to samé, jako lidské lupy. Když psi línají a obnovují si tak svou vrchní vrstvu kůže (což se děje zhruba každých 21 dnů), tak mají tyto částečky možnost volně cirkulovat ve vzduchu a zachytit se na nábytku, zdech, podlaze a víceméně čemkoliv dalším u vás doma. Psi, kteří nelínají, nebo línají jen velmi málo, tak usnadňují život v čisté domácnosti. 

Jak mohu omezit alergické reakce na mého psa?

Ať už je to váš pes, nebo nějaký jiný viník, který má na svědomí vaši alergii, můžete omezit šance na konkrétní projevy a reakce, a to těmito sedmi jednoduchými kroky:

  • Pravidelně čistěte a myjte zvířecí pelíšek
  • Používejte zvlhčovače vzduchu
  • Používejte vysoce účinný čistič vzduchu s HEPA filtrem
  • Vytvořte si “bezalergenní” zónu ve vaší domácnosti, kam psa nepustíte
  • Myjte svého psa alespoň jednou měsíčně speciálním anti-alergickým šamponem
  • Kartáčujte svého psa 4-5 krát do týdne, a to nejlépe s pomocí furminátoru
  • Zvažte lékařskou péči jako nosní spreje nebo pilulky, které zmírní vaše příznaky

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu