14 důvodů, proč si (ne)pořizovat pyrenejského horského psa

Impozantní, ale přesto odstrašující vzezření, dělá z tohoto bílého medvídka velmi dobrého hlídače. Ale je opravdu takový? Má nám kontakt s ním opravdu nahánět hrůzu, nebo je vše úplně jinak? Půjdeme se na to společně podívat!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT pyrenejského horského psa

 • Jedná se o nekompromisního hlídače, s tímto psem na dvorku, si můžete být jisti, že se k vám či vašemu majetku nepřiblíží nezvaný host.
 • Má rád procházky, lehce zvládne i delší tůry. Je ideálním společníkem pro aktivnější rodinu.
 • Dává přednost celoročnímu pobytu venku, s možnosti ukrýt se v boudě nebo otevřeném kotci.
 • Je dobře cvičitelný, avšak jeho výcvik vyžaduje autoritu.
 • Je klidný a dobře přizpůsobivý své rodině, skvělý společník do nepohody.
 • Miluje děti, k jejich hrám je otevřený. Děti bude hlídat jako oko v hlavě.
 • Mezi jeho další kladné vlastnosti patří bezesporu vhodnost k dalším psům i domácím mazlíčkům. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT pyrenejského horského psa

 • Štěkot! O tomto plemeni je známo, že velmi rádo a často štěká. Pokud máte sousedy, kteří mají rádi klid, může se pořízení tohoto chlupáče stát klínem v dobrých vztazích.
 • Velikost, ne každému může vyhovovat váha přesahující 60 kilo.
 • Pyrenejský horský pes má středně dlouhou srst, kterou je třeba pravidelně vyčesávat, především v období línaní. Jinak plstnatí a dělají se dredy.
 • Fakt, že se jedná o pasteveckého psa, který byl zvyklý myslet sám za sebe nám může komplikovat výcvik. Musíme tedy vzbuzovat dostatek autority.
 • K cizím je velmi odměřený a podezíravý, v případě že máme návštěvu, je dobré nepodceňovat i seznámení s psím mazlíčkem. 
 • Vyžaduje velké množství prostoru, i přesto je třeba ho častěji venčit. Pohyb je pro zdraví tohoto plemene velmi důležitý.
 • Kromě srsti, je nutné věnovat zvýšenou pozornost uším, očím a tlamě. Jsou to choulostivější partie.

Shrnutí

Jaký by měl být ideální majitel pyrenejského horského psa? Bezesporu by měl mít velkou a přirozenou autoritu, avšak  jistou dávku citlivosti dále pak nesmíme opomíjet, aby se jednalo o aktivního člověka. Myslíte, že tyto vlastnosti splňujete dokonale? Pak jste ideálním paníčkem pro toto velké, bílé plemeno s hřejivým, až zasněným pohledem. Stane se vaším středobodem všeho dění a život už bude jiný. Získáte nekompromisního hlídače, ale zároveň oddaného přítele do nepohody.

Obecná charakteristika pyrenejského horského psa

Mohutně stavěné psí plemeno, původně určené k ochraně stád. Ochrana osob i majetku je nadále doménou pyrenejského horského psa. Velmi často mate vzhledem, vypadá jako bílý medvídek se zasněným pohledem, ale svoji práci odvede velmi dobře. Je velmi inteligentní, jeho sílu a energie nepoznáte, dokud k tomu nebude pes mít opravdový důvod.

Povaha

Klidný. To je slovo, kterým by se dal přesně charakterizovat. Je milým a vlídným společníkem do každé rodiny, kterou bude chránit vlastním tělem. Miluje děti, bude jejich kamarádem a velice jemně a ohleduplně je bude kontrolovat. Avšak díky jeho nadměrně dobrému sluchu, velmi často a intenzivně štěká. 

Vzhled

Hlava poměrově odpovídá zbytku těla, uši drží u hlavy složené do trojúhelníku. Má krátký, silný krk s lalokem co přímo navazuje na obrovské, silné tělo. Je velmi dobře osvalený. Má silnou a hustou podsadu, která je krytá dlouhou jemnější srstí. Nosní houba je vždy černá. Pyrenejský horský pes má srst v barvě bílé nebo bílé s šedými, žlutými nebo oranžovými skvrnami na hlavě, uších, u kořene ocasu a někdy i jinde po těle. Průměrná kohoutková výška je 65-80 cm a váha se pohybuje v rozmezí 40 až 65 kily.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

K dětem má nadmíru kladný vztah, je velmi klidný a opatrný. Proto se hodí i k menším dětem. Bude mít zvýšenou potřebu děti ochraňovat. Nebude od nich odcházet, je potřeba dětem vysvětlit, že i hodný pes není hračka a musí být pod dozorem. Je málo pravděpodobné, že by pyrenejský horský pes byl agresivní, ale “jistota je jistota”.

Velmi dobře se hodí do psí smečky, nemá tendence vyvolávat konflikty. Ve společenství dalších psů stejného plemene budou velmi hlasitou smečkou. Dobře toleruje další zvířata včetně koček.

Zdraví a péče

Obecně je toto plemeno velmi odolné a houževnaté, ale jako každého velkého psa, se velmi často objevují různé potíže s klouby, jako je dysplazie či artróza. Při jakémkoli zákroku je třeba myslet na vyšší citlivost na léky a anestetika.

Z důvodu hrubé podsady musíme velmi často vyčesávat, nejlépe několikrát v týdnu a v období línání musíme intenzitu zvýšit na jednou denně. 

Výchova a výcvik

Pyrenejský horský pes je velice inteligentní pes. Základní poslušnost zvládne na jedničku, ale za určitých podmínek. Dříve se kladl důraz na to, aby se pes uměl rozhodovat sám, proto je teď složitější psa přimět poslouchat. Od nás se tedy vyžaduje opravdu velká trpělivost a hlavně přirozená autorita. Křik a násilí bude mít za následek, že vás NIKDY neposlechne. Takže nejlépe pochodíme s láskou a důvěrou. Pokud pyrenejský horský pes uzná, že je třeba bránit majitele či jeho rodinu, většinou povel neposlechne. 

Náročnost

Cena štěněte s PP je 25 000 až 35 000. Výše samozřejmě záleží na chovateli, který ji zhodnotí dle kvality spojení, zdravotních vyšetření, vhodnosti do chovu, …

Z hlediska dalších nákladů není pyrenejský horský pes náročnější než jiná stejně velká plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere poměrně dost času. 

Z časového hlediska není příliš náročným psem. Je klidné povahy, ale pro jeho zdraví vývoj je nutné ho denně venčit i mimo jeho prostor (zahradu). 

Historie

V Pyrenejích je znám již od středověku, kde tento velký pes bránil majitele a jejich majetek. V 17. století byl ceněným společenským psem, objevil se i na dvoře Ludvíka XIV. Avšak podrobný popis je znám až z roku 1897. O deset let později byl založen klub plemene a od roku 1923 byl znám první standard. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:40-65 kg
Výška v kohoutku:Psi: 70-80cm Feny: 65-75cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 60 minut denně
Energie: klidný
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: nenáročný
Původní využití: ochrana stád – pastevec
Délka srsti: dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:bílá + různé znaky
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde koupit pyrenejského horského psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pyrenejského horského psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pyreneje na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu