15 důvodů, proč si (ne)pořizovat rhodéského ridgebacka

Toto plemeno, které má původ v Africe, si s sebou nese jiskru a divokost této země. A není divu. Ridgeback ve své domovině měl za úkol lovit lvy. Dnes jej ale spíše než se lvem uvidíte zápasit o místo na gauči. Vznešenost a statečnost není to jediné co na ridgebackovi lze obdivovat. Jaký je to pes a kdo je pro něj ideálním pánem, zjistíte v našem dnešním článku

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si pořizovat rhodéského ridgebacka

 • Typický pruh na zádech, atletická postava a jiskra v očích dělají z ridgebacka psa, který vzbudí pozornost. 
 • Hodně lidí se ptá, jestli toto plemeno opravdu lovilo lvy? Ano, lovilo. A kromě lvů také medvědy a divočáky. Tento psí drsňák však má překvapivě jemnou duši. 
 • Ridgeback je plemeno, které si zachovává důstojnost. K cizím lidem bude rezervovaný, ale pro svoji rodinu je tichý a oddaný společník. 
 • Pokud bude potřeba, bude svůj domov a rodinu bránit. Málokdo by se taky dobrovolně dal do křížku s lovcem lvů.  
 • S dětmi vychází dobře, nicméně byste měli být pozornější v případě batolat. Pokud ale bude mít ridgeback svoje místo, kde jej děti nebudou rušit, zvládne soužití i s mrňaty. 
 • Rhodéský ridgeback sice líná, ale oproti jiným plemenům je množství chlupů zanedbatelné. Jeho krátká srst nevyžaduje velkou péči. 
 • Pokud máte rádi sport, je ridgeback skvělá volba. Dlouhé výlety přírodou, běh u kola nebo canicross. To jsou aktivity, které bude ridgeback milovat. Není to totiž žádný pecivál. 
 • Ridgeback patří k plemenům, která příliš neštěkají a pokud mají dost vyžití, jsou to klidní společníci. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat rhodéského ridgebacka

 • Ridgeback nepatří ke psům, kteří by byli vhodní pro začátečníky. Je to velký, chytrý a silný pes. Pokud nemáte příliš zkušeností, bylo by lepší se poohlédnout po jiném plemeni. 
 • Jeho původní využití byl lov šelem. Není proto divu, že lovecký pud má silně zakořeněný v povaze. Pokud dostane možnost, s chutí prožene sousedovic kočku, zajíce nebo třeba veverku. 
 • Má bystrou hlavu. Což může být při správném vedení plus, na druhou stranu dokáže být taky velice tvrdohlavý. Aby výcvik fungoval, musí mít ridgeback dostatečnoou motivaci. 
 • Znuděný ridgeback je skvělá volba, pokud plánujete rekonstrukci bytu. Pokud nemá dostatek vybití, stává se z něj demoliční četa. 
 • Ridgeback dokáže vymyslet 1000+1 způsobů, jak se dostat přes plot a pokud se nedostane vrchem, zkusí to spodem. Pevný a vysoký plot je nezbytností, pokud se rozhodnete pořídit si ridgebacka. 
 • Samci můžou být v dospělosti nepřátelští vůči jiným psům. Je proto důležité nepodcenit socializaci a s tímto faktem počítat zejména v období dospívání. 
 • Pokud neholdujete aktivnímu sportu a dáváte přednost teplu a pohodlí domova, není ridgeback správná volba. Denně potřebují jak fyzicky, tak psychicky zaměstnat. 

Shrnutí 

Rhodéský ridgeback je lovecké plemeno s typickým pruhem na zádech. Pyšní se nejen okouzlujícím vzhledem, ale také vysokou inteligencí. Vůči své rodině je oddaný a dokáže ji ohlídat. Jejich povaha je jemná a tvrdá zároveň. Dokáží si postavit hlavu a také vzhledem ke své velikosti, nemusí být nejšťastnější volbou pro člověka bez zkušeností se psy. Také mají kopec energie, ale pokud jim dáte možnost “vybít baterky”, jsou z nich milý, klidní společníci, kteří se při troše snahy a výcviku hodí i do rodiny s dětmi. 

Obecná charakteristika rhodéského ridgebacka 

Toto velké lovecké plemeno se pyšní lesklou pšeničně zbarvenou srstí. Kromě pruhu na zádech, je pro ně typický soustředěný pohled, který ještě více podrtrhují černé linky okolo očí. Mají lehkou atletickou postavu, která ale zároveň působí silně. Jejich povaha je komplikovanější, jsou chytří a oddaní, na druhou stranu dokáží být velice umínění a odměření. 

Povaha 

Rhodéský ridgeback je plemeno nezávislé a velice bystré zároveň. Tato kombinace může být pro majitele jak zábavná, tak frustrující, ale i hodnotná. Záleží na každém, jak bude k ridgebackovi přistupovat. Snažit se z něj udělat ovčáka nebo kolii by mohla být cesta do pekel. Pokud jej ale pochopíte a budete tolerovat jeho povahu, stane se z ridgebacka věrný a vychovaný psí parťák. 

Vzhled 

Ridgeback má krátkou lesklou srst, která má vždy pšeničnou barvu. Srst ridgebacka zapáchá o dost méně, než srst jiných plemen. Má klopené uši a celkově by měl působit atleticky, ale zároveň odolně. Charakteristický vzpřímený pruh na zádech roste opačným směrem než zbytek chlupů, začíná u kohoutku a končí u boků. Péče o srst není příliš náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat a otřít vlhkým hadříkem. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Ridgeback je vůči dětem tolerantní, je to ovšem poměrně velké plemeno a tak je důležité naučit děti jak ke psovi přistupovat a jak se k němu chovat. A zejména malé děti nikdy se psem nenechávat o samotě. Pokud máte malé děti, vyhraďte nějaký prostor, kam dáte psovi pelíšek a pro děti bude toto místo zakázané. Tak bude mít ridgeback možnost, klidit se z cesty, když budou děti příliš rozjívené a hlučné. 

Pokud plánujete pořízení ridgebacka a máte doma jiné domácí mazlíčky, je důležité je se štěnětem důkladně seznámit. Zpravidla ridgeback toleruje zvířata v domě, ale cizí nebo divoká zvířata nemilosrdně vyhodnotí jako kořist, kterou je potřeba ulovit. 

Zdraví a péče 

Ridgeback nepatří mezi plemena, která by byla prolezlá nemocemi. Nicméně, ostatně jako u všech plemen, i u něj jsou některá onemocnění běžnější než jiná. Jako většina velkých plemen, ani ridgeback se nevyhnul onemocnění kloubů a to převážně dysplazii kyčlí a loktů. Toto onemocnění je ovlivněno mimo jiné i stravou a zejména v období růstu je důležité dopřát psovi kvalitní krmivo. Druhé, pro ridgebacka typické onemocnění je tzv. dermoid sinus, což je zjednodušeně řečeno zhutnělá tkáň v okolí páteře. Pokud zasahuje až do míchy, dochází k poruchám pohybového aparátu. Toto onemocnění je dědičné. Pokud tedy budete vybírat štěně z ověřené CHS, neměli byste se tohoto onemocnění obávat. 

Výchova a výcvik

Ridgeback je chápavý, ale při výcviku je důležité být již od štěněte důsledný, nikoliv však výbušný. Při výcviku je důležité psovi porozumět a nesnažit se jej srovnávat s jinými plemeny. Ridgeback byl šlechtěn tak, aby se dokázal sám rozhodovat a je tedy jasné, že nikdy nebude šlapat stejně jako ovčák, který byl pro spolupráci s člověkem stvořen. 

Nicméně, pokud se s ridgebackem navzájem pochopíte, rozhodně mu nic nebude bránit být skvělým psím sportovcem. Ridgeback má skvělou paměť a pevnou vůli. Například ve své domovině jej využívají i jako policejního a armádního psa. 

Náročnost

Cena štěněte rhodéského ridgebacka s PP se pohybuje od 15 000,- do 25 000,-. Fenky jsou zpravidla dražší než psi. Pokud se ovšem rozhodnete investovat do kvalitního štěněte od chovatele, můžete tím předejít pozdějším vysokým nákladům u veterináře. Je také dobré počítat s tím, že to není malá čivava a tak i krmení bude stát víc peněz. Navíc není radno na krmení šetřit. Stejně jako u dětí i u štěňat hraje při růstu kvalitní strava důležitou roli. 

Ridgeback je taky náročný z hlediska času a to zejména v mladším věku, kdy bude procházet štěněcím období a poté pubertou. Zvažte, jestli bude mít denně čas na výcvik a další aktivity se svým novým psím parťákem. Nevychovaný a neutahaný puberťák v ridgebacím podání je totiž pěkná polízanice. Obecně platí, jako u většiny plemen, unavený pes = hodný pes. 

Historie 

Historie ridgebacka sahá až do dávné minulosti (cca 4000 let před naším letopočtem). Tyto první zmínky o psovi s obráceně rostoucí srstí na hřbětě pocházejí z Egypta. V krvi dněšních ridgebacků koluje také krev evropských loveckých plemen (bloodhound, německý ohař nebo například pointr či doga), která se do Afriky dostala s přistěhovalci a kolonisty. 

První standard plemene byl vytvořen v roce 1922 a do ČR se první jedinci dostali v roce 1987. Za vznik tohoto plemene vděčíme zejména těmto třem pánům: Charlesu Helmsovi, který psy s typickým pruhem na zádech dovezl do Rhodésie, Corneliusovi van Royeen, který tyto psy křížil s evropskými plemeny a v neposlední řadě Francisu R. Barnesovi, který založil Parent Club v Rhodesii a vytvořil první standard plemene, díky kterému dostal chov tohot plemene řád a směr. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:Psi: 34-38 kg Feny: 30-34 kg 
Výška v kohoutku:Psi: 63-69 cm kg Feny: 60-66cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: více jak 40 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká s typickým ridgem
Typ srsti: hladká
Barva srsti:odstíny pšeničné barvy
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit rhodéského ridgebacka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro ridgebacka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata ridgebacka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

4/5 - (26 votes)

2 komentáře u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat rhodéského ridgebacka“

 1. Dobrý den prosím vás přítelovo sestra si pořídila papírového ritchbecka, myslím si ale že absolutně nezvládají výchovu, fena mi přijde nezvladatelna, útočí(nebo si hraje, nevím)na malého psíka(shitzu) přítelovo rodičů, tahá ji za ucho, chytá ji za krk, pod krkem, točí ji ve vzduchu, dnes jsme za nimi přijeli a ona prakticky to samé udělala i mému ročnímu synovi proběhla k němu a chytla ho za krkem, náš taky “ radostí“ kouše, když ji vezmu za kůži a řeknu fuj kousne mě ještě víc, mám hrozný strach o syna, ale také nechci nikoho urazit. Myslím si ale že se může stát i něco horšího…

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   fenu je možné darovat. Už máme druhého darovaného ridgebacka, oba nezvládnutí v počátku jejich vývoje.
   Chce to jen čas, vytrvalost a trpělivost. Rok chození na cvičák pravidelně dvakrát týdně.

   Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu