Nejlepší rybářská lehátka 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Rybaření vyžaduje velkou časovou investici. Často u něj platí jednoduchá rovnice – čím více času u vody strávíte, tím lepší úlovky vás čekají. K tomu, abyste si chvíle u vody mohli užívat co nejdéle, však potřebujete víc než jen trpělivost. Chybět totiž nesmí ani pohodlí.

Pokud vás po několika desítkách minut začnou bolet záda a za krkem, a navíc se vám pod oblečení začne pomalu vkrádat chlad, nejspíš myšlenky na odchod do tepla domova přijdou dříve, než byste chtěli.

Rybář vedle vás na tom pohodlném lehátku však odcházet nemusí. Má dostatečný komfort a navíc mu díky zateplení ani není zima. A právě to je ten důvod, proč se investice do lehátka vyplatí. Díky němu budete moci u vody zůstat klidně i přes noc.

Nejlepší rybářská lehátka

Na trhu je nespočet rybářských lehátek a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší rybářská lehátka dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat rybářské lehátko?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší rybářské lehátko

Sona Gallant Royal

Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 11,5 kg
Orientační cena: 4 200 Kč
2. nejlepší rybářské lehátko

Zico Superb Eco

Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 10 kg
Orientační cena: 2 400 Kč
3. nejlepší rybářské lehátko

FOX FX Flatliner Bedchair

Nosnost: 140 kg
Hmotnost: 12,9 kg
Orientační cena: 9 200 Kč
4. nejlepší rybářské lehátko

Giants Fishing Bedchair Fleece 6Leg

Nosnost: 150 kg
Hmotnost: 9,5 kg
Orientační cena: 3 800 Kč
5. nejlepší rybářské lehátko

JRC Contact 3-Leg Bedchair

Nosnost: 130 kg
Hmotnost: 11 kg
Orientační cena: 2 800 Kč

Jak vybrat rybářské lehátko?

Rádi jezdíte rybařit na několik dní nebo byste rádi začali? Pak je pro vás rybářské lehátko správnou volbou. Zajistí vám totiž dostatek pohodlí, a navíc díky němu ušetříte spoustu místa – už nebudete muset vozit křeslo a spacák a karimatku k tomu, rybářské lehátko zastane všechny funkce. Podle čeho ale vybrat to nejlepší?

1. Podle materiálu

Správný materiál u rybářského lehátka zajistí nejen co nejvyšší komfort, ale také dlouhou životnost. Vybírejte proto ty opravdu kvalitní. Soustřeďte se přitom na tyto dvě části lehátek:

  • Konstrukce

Konstrukce bývá v naprosté většině případů vyrobena z hliníku. Tato varianta je oblíbená především proto, že je dostatečně pevná a odolná, ale zároveň neuvěřitelně lehká. Pokud toužíte po ještě pevnější variantě, poohlédněte se po konstrukci z oceli.

  • Matrace

Zatímco samotná konstrukce zajišťuje pevnost a dlouhou životnost, materiál matrace se má starat především o naše pohodlí.

U matrací se nejčastěji setkáte se dvěma variantami – klasickou pěnovou a paměťovou matrací. Při výběru se rozhodujte především podle toho, kolik na nich budete trávit času. Pokud patříte k rybářům, kteří zůstávají u vody přes noc spíše výjimečně, a čas strávený ležením a sezením je přibližně stejný, bude pro vás vhodnější volbou běžná pěnová matrace. Jestliže se však za nočním dobrodružstvím na rybách vydáváte častěji a vaše výlety se klidně protáhnou i na několik dní, dopřejte si větší komfort s paměťovou matrací.

Co se týče vnějšího materiálu matrací, zde je oblíbenou variantou fleece, který je vhodnou volbou pro ty, kdo rádi rybaří po celý rok. I v zimě vás totiž dokáže udržet v teple. Za úvahu stojí také voděodolný povrch, který je ze zřejmých důvodů k vodě velmi vhodný. Praktické jsou také matrace, které mají ve spodní části omyvatelný povrch. Bez obav si na ně můžete přehodit nohy i v holínkách a případné bahno snadno setřete.

2. Podle stability

Málokdy máte při rybaření to štěstí, že pro položení lehátka najdete perfektně rovné místo. Většinou se spíše setkáte s terénem hrbolovitým a různě šikmým. Právě proto je zapotřebí vybrat lehátko, které se nebude kymácet, ať už jej položíte kamkoliv. Na to mají vliv nohy lehátka. Těch by mělo být minimálně šest, ještě lepší variantou jsou pak lehátka s osmi nohami. Důležité je, aby měly nastavitelnou výšku a spolehlivý zamykací systém.

Pozornost věnujte také patkám nohou, které by měly být dostatečně stabilní a uzpůsobené tak (například pomocí hrotů), aby lehátko udržely i na kluzkých površích na svém místě.

3. Podle nosnosti

Pokud chcete, aby vám lehátko vydrželo dlouhá léta, určitě nepodceňujte jeho nosnost. Ta je u každého modelu jiná a vždy je u něj uvedená. Nemusíte se bát, ani pokud váha ručičky na váze ve vašem případě výrazně převyšuje stokilovou hranici. Výrobci myslí na každou váhovou kategorii.

4. Podle praktičnosti

Ať chcete nebo ne, vždy budete muset lehátko občas kousek poponést. Při výběru tedy vezměte v potaz to, jak velký ten kousek bude. Pokud se jedná o přenesení lehátka pár kroků od auta, nemusí vás otázka praktičnosti příliš trápit a můžete si dopřát ten nejvyšší komfort bez ohledu na váhu či skladnost lehátka.

Pakliže však auto nemáte, nebo se často vyskytujete v hůře dostupném terénu a lehátko budete nosit i několik stovek metrů, pak už v úvahu jeho váhu vezměte. V tomto případě také při nákupu rovnou zvažte pořízení přepravní tašky.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi lehátkem a křeslem?

Ačkoliv jsou rybářská křesla často polohovatelná a určitě se na nich jedna noc u vody strávit dá, do tvaru lehátka je neupravíte. Lehátka tak přicházejí vhod vždy, když si chcete na rybách opravdu odpočinout nebo zde hodláte strávit třeba i několik dní.

Jsou rybářská lehátka vhodná i na zimu?

Ano, většina rybářských lehátek je vyrobená z voděodolných a pevných materiálů, které odolávají jak mrazu, tak i sněhu. Pokud navíc zvolíte lehátko se zateplenou matrací a k tomu kvalitní spacák, bude i pobyt v zimě u vody příjemný.

Nehrozí, že v noci z lehátka spadnu?

Většina lehátek má po stranách matraci o něco vyšší, aby nechtěné upadnutí při otočení během spánku nehrozilo. Zvýšené okraje navíc dodávají větší pocit bezpečí.

Je možné lehátko použít i k jiným účelům?

Určitě ano. Lehátko můžete využít třeba i na provizorní přespání pro návštěvu či při kempování.

Bude pro mě lehátko dostatečně velké?

Většina lehátek, které na trhu najdete, odpovídá standardní šířce, na kterou se bez problémů vejde dospělý muž. Dopřát si ale můžete i větší komfort s lehátky typu „wide boy“, která jsou určená i pro dvě osoby.

Shrnutí

Před koupí rybářského lehátka si ujasněte, k jakým účelům jej chcete. Podle toho následně vybírejte jeho typ. Jestliže pouze toužíte po větším pohodlí a párkrát během léta na rybách strávíte noc, bude pro vás dostačující jednoduché lehátko z nepromokavého materiálu. Pokud však rybaříte i v zimě, dejte na výběr materiálů větší důraz a zvolte jak nepromokavou, tak i termoizolační variantu. V potaz nezapomeňte vzít i to, jak daleko s lehátkem budete chodit. Na základě toho pak přihlédněte k jeho hmotnosti.

Přečtěte si také výběr nejlepších rybářských křesel, signalizátorů záběru a fotopastí – dali jsme si záležet. ?

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu